Opera 9 - zapamatování hodnot formulářů

Když jsem psal pro Interval.cz článek o pokročilé konfiguraci nejlepšího prohlížeče Opera 9, nezmínil jsem se o jedné věci, která Opeře dlouhodobě a nepochopitelně chybí, a kterou přitom řada uživatelů vyžaduje. Jedná se o zapamatování vkládaných vstupních hodnot pro formuláře.

Veškeré ostatní browsery, Firefoxem počínaje a MSIE konče, tuto funkci nabízí zcela standardně.

Na Opera fóru je řada žádostí o doplnění této funkce, nicméně je již řadu let ignorována. Nicméně, existuje zde naštěstí řešení ve formě uživatelského JavaScriptu. Maxim Volkov napsal skript nazvaný Opera Input Suggestion, který postačí nahrát na Váš disk, a Opera si již bude zadávané hodnoty do formulářových polí pamatovat a nabízet je.

Nejprve si v nastavení Opery, sekce Pokročilé volby | Obsah | Nastavit Javascript nastavte cestu pro uživatelský JavaScript, třeba na C:\ Program Files\ Opera\ UserJS. Následně do tohoto adresáře nahrajte soubor ops.js, restartujte Operu, a při dalším spuštění si již budete moci vybírat z dříve zadávaných hodnot ve všech formulářích na webu. Instalace je opravdu snadná.

Drobné upozornění: uvedený skript ukládá veškeré hodnoty v cookies, a je tak omezena jejich velikost pro jednu stránku na max několik kB, což ale v praxi opravdu stačí.

Opera Input SuggestionOpera Input Suggestion

Komentáře 23

  1. #1 WhiteHat

    Tohle řešení používám asi půl roku a je docela dobrý, jen je škoda, že nelze nastavit konkrétní pole, která si pamatovat nemá. Takto to funguje jen u hesel. Uvítal bych to i u polí s captchou.

    Oproti jiným browserům je zase výhoda, že se dají jednotlivé hodnoty mazat.

    Mimochodem, UserJS je opravdu silná věcička a dají se sní provádět velké věci.

  2. #2 Tomáš Kučera

    [1]: IE ale umožňuje mazat dříve vložené hodnoty do inputů. Stačí zmačknout delete.

  3. #3 tiso

    A čo Wand? Ja ju vypínam, tak neviem ako presne funguje, ale nie je to aspoň čiastočné riešenie pamätania si údajov?

  4. #4 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [3] Wand si pamatuje jen username a password

  5. #5 hz

    [1] Také Firefox umožňuje mazat dříve vložené hodnoty do inputů. Stačí zmačknout delete.

  6. #6 lojzik

    S Roboform pro Firefox se tohle nedá vůbec srovnávat.

  7. #7 DeadEgghead

    [3] Wand slouží k zapamatování údajů z přístupových formulářů. Pokud vím, tak se uložení nabízí, pokud zadáváte nějaké heslo.

  8. #8 Lada

    Díky Radku, tohle mi chybělo. Tuto maličkost jsem v Opeře postrádal. Funguje to skvěle a nainstaluje to i naprostá lama.

  9. #9 WhiteHat

    Pravda, v IE to skutečně jde (je to už pár let, co jsem s ním nepracoval), ale ve FF mi to nejde.

  10. #10 Najd

    Šikovná věc, v praxi se určitě využije 😉
    Jen by mě ale zajímalo, že když se to ukládá do cookies, tak jestli se smažou nebo ne, protože já mám nastaveno, že se mají cookies, historie a cache po vypnutí Opery smazat. Tak by mne zajímalo, zda se to smaže také a nebo se to ukládá jinam než běžné cookies?

  11. #11 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [10] samozřejmě, že se to v tomto případě smaže

  12. #12 Matajon

    Ovšem pozor, protože se hodnoty vyplněných formulářů ukládají do cookies, tak se odesílají na server při každém požadavku. To není dobré z hlediska bezpečnosti, nebo třeba pro uživatele s omezeným přenosem dat, nebo platbou za každý kB, kteří počítají každý Byte

  13. #13 Onecar

    Menu -> Nástroje -> Nastavení -> Osobní informace vám nestačí? Mi ano, mám tam 5-6 údajů, stačí stisknout první písmenko a Opera hned nabídne.

  14. #14 dan

    diky za tip, o tomhle sem nevedel. jinak opera rulez 🙂

  15. #15 Enti

    Jen doplním, že tato funkce nefunguje v https protokolu, což samozřejmě z hlediska bezpečnosti tak úplně nevadí.
    Jinak díky již za upozornění na tento userJS v diskuzi na Intervalu.

  16. #16 kelvin

    [13] Ne to nestačí. Třeba v jízdních řádech je nabídka posledně zadaných měst velmi užitečná.

    Tohle řešení není také dosažené. K vybírání možnosti se musí používat myš, šipka dolů na klávesnici rozbalé nabídku ze zmiňované funkce Osobní informace.

    Operu používám jako výchozí prohlížeč, dokonce o ní budu dělat diplomku 😉, ale ignorace téhle funkce, kterou má MSIE už snad šest let (!) k naprosté spokojenosti uživatelů, nechápu. Ale snad ve verzi 10 "objeví Ameriku". I ten přístup k heslům je oproti firefoxu dost krkolomný a co jsem viděl, běžní uživatelé si na to špatně zvykají 🙁.

  17. #17 Soustruh

    [9] ve Firefoxu se to maže pomocí Shift + Del

  18. #18 Majki

    rADo, díky za tip, konečně bude Opera použitelná i pro máti a přítelkyni 🙂

  19. #19 Ondra

    [16] Oproti FF se mi naopak Wand libi mnohem vice. Nemusim klikat na formular, proste jen Ctrl+enter a to ani nemusim cekat, nez se cela stranka nacte.

  20. #20 Jindra

    Dik, pekna vecicka. Jenom skodaze se musi pouzivat mys. V IE stacila sipka dolu a pak enter.