SPAM a podivné praktiky Atlas.cz
Atlas.cz má téměř nulovou návštěvnost a nízké příjmy (každý člověk používá pro hledání Google.cz a pro portál Seznam.cz), a tak se začíná uchylovat k nelegálním praktikám jak s tím něco udělat. Dorazil mi dnes SPAM od Kautský, Richard [kautsky@atlas-as.cz
], který mi nabízí abych zaplatil 7.680,- Kč na jeden rok, a zařadil se do bezcenné databáze Atlasu.
(Český) SPAM nemám rád, a tak jsem na něj následně zareagoval:
Vážený pane Kautský, nesnáším SPAM, a to zvláště, pokud má 200KB přílohy [poznámka: email kromě nevyžádané obchodní nabídky obsahoval i 200KB prezentaci v PowerPointu]. Váš protiprávní skutek bude po zásluze potrestán…
Nic osobního proti Atlas.cz v tom nehledejte, ale lidé posílající SPAM jsou dle mého názoru prasata. A lidé, živící se internetem (nikoliv provozující hotel), prostě internetoví profesionálové, a posílající SPAM jsou podle mého názoru velká prasata.
Kautský na to odpověděl následovně:
Vážený pane Hulán, po prozkoumání všech webů jsem na Vaší osobu nenašel jiný kontakt kromě Skype, MSN, Emailu.(první dva nepoužíváme) Za normálních okolností potencionální klienty obvoláváme, navíc byli údaje z veřejných zdrojů (databáze společnosti Albertina – vychází ze statistik ČSÚ) takže vcelku nechápu Vaší reakci.Každopádně Vám nenabízím Viagru nebo podobné služby, takže doufám že přijmete mojí omluvu jestli Vám to nějakým způsobem vadilo …
S pozdravem a webdesignu zdar J (jsem také z „oboru“) …
Takže protože mi Kautský nenabízí Viagru, ale placený zápis do jakéhosi jejich firemního katalogu, není to vlastně dle něho SPAM, a mám být navíc rád, že mě neobtěžoval ještě telefonicky na mobil či přes Skype.
Úřad pro ochranu osobních údajů asi Atlas.cz nic neříká, každopádně na Atlas.cz a jeho obchodního zástupce p. Kautského byla podána stížnost za nevyžádané obchodní sdělení na www.uoou.cz. Další lidé, kteří se budou chovat jako prasata a budou "od fochu", dopadnou stejně. Použít na nahlášení nevyžádaného obchodního sdělení můžete tento formulář.
Zatraceně dobré SEO
V poslední době, když něco hledám na Google.com, nacházím stále více a více jen a pouze moje vlastní články. Na jednu stranu to je fajn, být na tisíce klíčových slov v první desítce (či vůbec první) ze stovek tisíc výsledků potěší, nicméně, ne když něco hledám já sám.
Svoje články totiž znám.
Bylo by skvělé, kdybych si mohl sám pro sebe upravit Google hledání tak, aby myego.cz, hulan.cz a forum.hulan.cz ignoroval, protože mi neřeknou nic nového. To, co jsem napsal si pamatuji, a nepotřebuji to opakovat znovu.
Včera jsem zrovna hledal informace o PHP a MySQL na Vista x64, řada stránek (751 tisíc) o tom píše řadu měsíců, můj webzine o tom napsal jednou, a přitom je na první a druhé pozici, na třetí pozici je moje fórum, kde se článek diskutuje, na čtvrté pozici je RSS odkaz z cizí čtečky na můj webzine a na šesté pozici je odkaz z Weblogy.cz na můj webzine.
Pět pozic z prvních deseti, mezi 751.000 výsledky, to považuji za zatraceně dobré SEO :-)
48 hodin s Windows Vista Ultimate x64
Přešel jsem z Windows XP Professional na Windows Vista Ultimate CZ x64 a jsem mimořádně spokojen (více o polemice 32 versus 64 bitů zde). Po různých zprávách v médiích o (ne)kompatibilitě aplikací, neexistujících ovladačích, velké spotřebě RAM a dalších jsem si nebyl jistý, zda Windows XP po instalaci Windows Vista navěky smažu z PC či se k nim opět kvapně vrátím, ale po pouhých 48 hodinách používání Vista x64 je rozhodnuto. XP jsou smazány.
Windows Vista Ultimate x64 je tak dobrý systém, že rozhodnutí o konečné migraci bylo nakonec opravdu snadné.
Nejedná se o barvičky. Aero je samozřejmě působivé, rád pracuji s pěkným prostředím, nicméně podobné grafické (i když neakcelerované a bez průhledností) prostředí nabízí s oficiálním tématem Microsoft Zune nakonec i Windows XP. Jedná se o koncepci Vista a o 64-bitů. Zatímco upgrade z Windows 2000 na Windows XP byl spíše o těch barvičkách, zde je vše zcela jinak.
Dokud jsem testoval Windows Vista jen krátkodobě na VMWare, nebyl jsem jejich kvality schopen dost dobře docenit, ale na reálném stroji a při reálné práci je vše zcela jinak.
Webové aplikace jsou obrovský krok zpět
Webové aplikace jsou hitem posledních dvou let. Google nabízí email, spreadsheet, editor a jabber klienta jako online "aplikace", jiné firmy nabízí grafické editory, icq a yahoo klienty, a mraky dalších věcí. Nic z toho se ovšem nehodí rutinně používat. Stále je to jen "nouzovka". A osobně opravdu nechápu, proč jsou lidé z těchto služeb nadšení.
Vezměme si třeba GMail, nejlepší online emailovou službu s obrovskou kapacitou. Ve své třídě nemá konkurenci. Velký problém ovšem začne mít, pokud ji srovnáme na běžné aplikace na PC, ať už je to Microsoft Outlook, TheBat! či další. Ať se Google snaží sebevíc, přes pouhé XHTML a JavaScript není nikdy schopen nabídnout ani setinu zážitku a komfortu, co umožňuje nativní lokální aplikace.
GMail má samozřejmě pro někoho výhodu v tom, že máte svá data kdykoliv a kdekoliv (jste online), nicméně, kolik lidí, co pracuje s velkým množstvím dat, to skutečně potřebuje? Pokud potřebujete svá data kdykoliv a kdekoliv, pravděpodobně máte notebook a na něm napojení na firemní Exchange server, popřípadě emaily stažené lokálně, a na něm Windows Desktop Search pro jejich prohledávání.
Tyto aplikace jsou funkčností a komfortem ovládání na absolutním vrcholu, a libovolná JavaScriptové hříčka se jim nikdy nemůže ani přiblížit.
Snad jen pár chudých studentů bez notebooku a online připojení pobíhajících po internetových kavárnách potřebuje data "kdykoliv a kdekoliv" (míměno, kdykoliv jsou v internetové kavárně u pronajatého PC). Ostatní lidé mohou nosit na notebooku onen Outlook, a mít na něm data dostupná vždy, ať už jsou online či offline.
I pokud migrujete mezi více počítači, bývá prostě snazší nainstalovat si Outlook a v něm přistupovat na onen GMail pomocí POP3 a SMTP, takže jej vlastně nikdy neuvidíte, jen budete benefitovat z toho, že na dovolené, bez notebooku, se na Gmail můžete podívat, a patřičný přijatý či odeslaný email si dohledat. Používat GMail jen jako záložní skladiště dat, ale zpracovávat je lokálně.
Představa, že bych měl denně místo luxusního Wordu, Excelu a Outlooku používat nic neumějící, pomalé, s vysokou latencí, a principiálně nespolehlivé, online aplikace, mít data jen a pouze u nějakého vzdáleného providera, a nemoci si offline dohledat všechny soubory, emaily a dokumenty jednoho projektu, je zcela nepředstavitelná.
Online aplikace jsou synonymen pro nízkou produktivitu práce a postrádání klíčových dat.
Tipoval bych si, že hlavní klientelou online služeb jsou pubescenti, tedy "nezakotvení", pobíhající sem a tam, pro které je mobilita hlavní prioritou, a použitelnost aplikace jde nutně stranou. Člověk pracující, ten většinou již sedí v nějaké kanceláři na jedné židli, a jeho hlavní prioritou bývá použitelnost, komfort obsluhy a efektivita, což online JavaScript prostě neumí a nikdy umět nebude.
Webové aplikace jsou obrovský krok zpět a rozruch kolem nich je pouze hype neurotických analytiků. Nedokážu si představit, že by skupina mimořádně nenáročných uživatelů, kterým online aplikace mohou stačit, byla nějak významná…
GMail | Microsoft Outlook |
---|---|
bCompiler - kompilace a ochrana PHP kódu zdarma
PHP kód je ve standardní konfiguraci v jedné věci poměrně nepříjemný pro vývojářské firmy - kdokoliv má přístup k serveru, má přístup i ke zdrojovým kódům, navíc se při každém spuštění PHP skriptu všechno musí znovu a znovu kompilovat, tisíckrát denně, což drasticky snižuje výkon aplikace a zbytečně zatěžuje server.
Kompilace PHP do bytecode (podobně jako v Javě) může být kromě zrychlení aplikace použita i jako určitý (samozřejmě nikoliv stoprocentní) způsob ochrany.
Pokud si například klient chce vyzkoušet redakční systém na své síti, nahrávat mu tam desítky MB vašich zdrojových PHP kódů není zcela určitě to pravé. Kompilace do bytecode tuto situaci v praxi uspokojivě řeší, pokud tedy neexistuje pro daný kompiler volně dostupný decode proces (dekompiler).
bCompiler - zdarma dostupný kompiler PHP
Pro komerčně dostupný Zend Encoder dekompiler bohužel existuje, pro Ioncube rovněž, pro bCompiler, dodávaný v PHP licenci (tedy zdarma, navíc je zde možnost modifikace bez nutnosti zveřejnění zdrojových kódů a tím kompromitace případného uživatelského šifrování) a zdokumentovaný na webu PHP ovšem zřejmě nikoliv (Google hledání: (bcompiler decompiler, bcompiler decode).
Začal jsem bCompiler používat a jsem velice spokojen.
Výsledek je 100% kompatibilní s originálem, soubor je menší, a celá aplikace je (i při použití BZ2) podstatně rychlejší, zvláště pokud používáte rozsáhlé třídy.
Na Windows si můžete bCompiler.dll stáhnout pro různé verze PHP na pecl4win.php.net. Následně již jen povolíte v php.ini
bCompiler a případně i bz2 a můžete kompilovat do bytecode:
extension=php_bcompiler.dll extension=php_bz2.dll
Ukládání stránek do webových archívů (MHT)
Některé věci, pro jiné naprosto samozřejmé a velice užitečné, jsou občas pro jiné lidi úžasným objevem. Osobně jsem nikdy nepoužíval možnost ukládat stránky do webového archívu, protože Opera to do nedávné doby neuměla (verze 9.20 a možná i starší to už umí, Firefox nikoliv), a MSIE jsem si často nespouštěl.
Webový archív je jeden soubor s příponou MHT, který obsahuje vlastní XHTML kód, JavaScript, obrázky, CSS a další součásti webové prezentace. Prostě jeden soubor znamená kompletní a realistický pohled na web. Opera i MSIE umí v posledních verzích vytvářet MHT pomocí Soubor / Uložit jako.
Dosud jsem klientům posílal screenshoty, které ukazují jen pár procent reality. Jsou statické. Před pár dny jsem konečně "objevil ameriku", a začal posílat webové archívy / MHT. A jsem z nich nadšený a klienti také :-)
Příklad webového archívu (MHT)
- Infosport1.mht (217KB)
- Infosport2.mht (234KB)
(jedná se o BETA verzi nového, velice rozsáhlého, sportovního portálu; jen MySQL tabulek je v něm 176 a PHP kód má kolem 50MB)
Statický screenshot
Základy SQL, část 2.
Tento článek navazuje na Základy SQL, část 1., kde jsem psal především o SELECTech a JOINech na MySQL databázi.
V této části se budu věnovat tvorbě VIEW a TRIGGER. Na uvedenou logiku je potřeba minimálně MySQL 5.0 a vyšší (popřípadě libovolná 15 roků stará Oracle databáze).
CREATE VIEW
Představte si, že pracujete na projektu, který má za úkol sjednotit dva velice rozdílné projekty pod jedním uživatelským účtem a společným přihlášením. Třeba BLOG:CMS pro publikaci článků a IP.Board jako fórum.
BLOG:CMS používá pro autorizaci tabulku members, IP.Board pro stejný účel používá hned 3 tabulky, a to ipb_members (přihlašovací jméno), ipb_member_extra (email) a ipb_member_converge (hash hesla). Naštěstí jsou veškeré údaje, které BLOG:CMS potřebuje, obsažené i v IP.Board tabulkách. Toto celé svádí k tomu zjednodušit si práci tím, že tabulku members v BLOG:CMS dropnu a místo ní udělám pohled (VIEW) na 3 tabulky IP.Boardu.
Například takto:
DROP TABLE `member`; CREATE VIEW `member` AS SELECT `m`.`id` AS `mnumber`, `m`.`name` AS `mname`, `m`.`members_display_name` AS `mrealname`, `m`.`email` AS `memail`, `e`.`website` AS `murl`, `e`.`notes` AS `mnotes`, `c`.`converge_pass_hash` AS `mpassword`, `c`.`converge_pass_salt` AS `mcookiehash`, `m`.`member_login_key` AS `mcookiekey`, `e`.`mcanlogin` AS `mcanlogin`, `e`.`deflang` AS `deflang`, `e`.`madmin` AS `madmin` FROM ( (`ipb_members` `m` JOIN `ipb_member_extra` `e` ON ((`m`.`id` = `e`.`id`))) JOIN `ipb_members_converge` `c` ON ((`m`.`id` = `c`.`converge_id`)));
Pro PHP kód bude celá operace zcela transparentní, nepozná, zda se autorizuje proti TABLE member či nově proti VIEW member. Tímto jednoduchým způsobem je možné docílit toho, že dvě zcela různé aplikace sdílejí během pár sekund jednu databázi uživatelů (a protože IP.Board má skvělé prostředky pro správu uživatelů, byla zvolena jeho databáze).
Podobně je VIEW možné používat kdekoliv, kde jinde použijete tabulku s WHERE podmímkou. V redakčním systému je dobré si vytvořit VIEW, které bude filtrovat zatím nepublikované články (drafts) a články, které jsou určeny k publikaci k pozdějšímu datu. Tvorbou tohoto jednoho VIEW ušetříte programátorský čas a zpřehledníte aplikaci (nehovoře o snazším uzpůsobení), nebudete totiž muset na desítkách míst opakovat ty samé WHERE podmínky. Také je to dobrá prevence chyb, jedno VIEW se ladí lépe než desítky WHERE podmínek v PHP kódu.
Používat VIEW místo natvrdo psaných WHERE podmínek je základ dobrého programátorského stylu. Bohužel, mimořádně primitivní MySQL databáze (nazývám ji spíše filesystém) tuto triviální funkčnost umí až od verze 5.0.
Windows Mobile 6 - další zkušenosti
Před týdnem jsem psal o dostupnosti BETA verze Windows Mobile 6 pro HTC TyTN. Týden jsem ji různě testoval, používal, a to jak Vanilla release, tak XDA 0.10 a XDA 0.20. Příjemné je, že všechno bylo opravdu brutálně rychlé, nicméně, narazil jsem na problém s nemožností příjmu MMS (začnou se stahovat, ale nikdy se nestáhnou) a na občasný problém v konektivitě Wifi s WPA-PSK / TKIP.
MMS klíčové nejsou, ale Wifi ano, takže jsem udělal downgrade na poslední finální ROM 1.35.255.2, která je sice 2x pomalejší, ale zase 100% funkční.
Zatím bych tedy tuto BETA verzi, vyvíjenou přímo HTC a prosáknutou na veřejnost, nedoporučoval k instalaci, a počkal až HTC uvede na svých stránkách finální verzi (bude dostupná zcela zdarma pro veškeré majitele TyTN, podobně jako je dostupná pro Wizarda). Předpokládám, že ve finální verzi budou tyto nedostatky vyřešeny (a doufám, že bude brzy dostupná, protože její rychlost je prostě ohromující).
today obrazovka s SPB Mobile Shell | nastavení systému |
Digitální fotoaparát do 10.000 Kč (Kodak P880)
Hledám pro tátu co možná nejvhodnější digitální fotoaparát do 10.000 Kč. Je to fotograf typu pokročilý amatér, před 20 lety vlastnil černou komoru, kde si kompletně dělal svoje černobílé a barevné fotky (Zenith a Practica), později jsem mu koupil semi-profi Canon EOS-50 (Elan II) s pár objektivy (širokoúhlý, standard, a tele) a externím bleskem, nicméně, už pár let toužebně kouká po digitálu.
Digitální fotoaparát a možnost zpracovávat fotky na počítači se právě blíží oné "analogové černé komoře". Táta má zájem o fotoaparát, který nabídne kompletní možnost manuálního ovládání (čas, clona, ostření, vyvážení bílé), plus automatického pro momentky. Také by preferoval "wide" objektiv nad často propagovaným "super-mega-maxi-zoomem", který je v praxi (pro jeho potřeby) téměř k ničemu.
V ceně do 10.000 Kč samozřejmě člověk musí zapomenout na zrcadlovku s výměnným objektivem. Přesto jsem narazil na jeden model, který jeho požadavky splňuje téměř na 100%. Je jím Kodak P880, viz recenze na dpreview.com a steves-digicams.com.
Kodak P880 je rok a půl stará "profi" řada od Kodaku. CCD prvek má naprosto dostatečných 8Mpx, objektiv je ekvivalent 24-140 u kinofilmu (zvláště wide "24" je luxusní hodnota na fotoaparát pod 10.000 Kč), světelnost F2.8 - F4.0 je u wide skvělá, u tele stále dostatečná (na zoom člověk stejně fotí převážně venku, typicky na dovolené, a za dostatečných světelných podmínek), zkreslení objektivu je i v rozích minimální. Výborná je možnost napojit externí blesk, což znatelně zlepší kvalitu fotografií (nejen) v místnosti. Fotoaparát má i velice nízkou latenci při stisku spouště, cca 0.1s, připraven k focení je cca za 2s po zapnutí (dostatečná hodnota).
Jedinou mírnou vadou je počínající šum při ISO 200 a více (to je ale problém většiny digitálních fotoaparátů), při ISO 50-100 je absolutně neznatelný. Váha Kodaku P880 je 500g, což je "tak akorát", menší fotoaparáty se opravdu špatně drží v chlapské ruce. Napájení je pomocí Li-Ion akumulátoru (dle mého názoru podstatně lepší volba než tužkové baterie, elektřina na nabíječku je dnes všude), karty jsou běžného SD formátu. Pro ukládání fotek je podporován RAW formát, nikoliv jen (přesaturovaný a ztrátový) JPEG.
Kasa.cz prodává Kodak P880 za pouhých 8.500 Kč, běžná cena před pár měsíci byla 14.000 Kč (zjevně se chystá nový model, P880 se asi doprodává ze skladů). Na jeho požadavky samozřejmě existují i jiné varianty, zajímavý je například Panasonic DMC-FZ7, nicméně kvalita fotek a výbava Kodaku P880 je dle recenzí vždy lepší než u cenově podobné konkurence. Zdá se mi jako ideální volba.
Pokud máte s tímto fotoaparátem osobní zkušenosti, budu rád, když je uvedete v komentářích. Na fóru jsem udělal celou novou sekci Fotografie.
Windows Mobile 6 pro HTC TyTN
HTC TyTN je současný bezkonkurenčně nejlepší telefon / komunikátor. Na XDA-Developers.com je pro něj dostupný upgrade na Windows Mobile 6. Jedná se zatím o beta verzi od HTC, oficiální verze bude vydána za několik týdnů, nicméně stabilita je skvělá, a rychlost úžasná.
Windows Mobile 6 se od "pětky" na první pohled příliš neliší, nicméně, vnitřek musí být celý přepsaný, protože celý systém funguje několikanásobně rychleji. Telefon se 400MHz CPU náhle připomíná velice výkonné PC.