MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Outlook 2007 CZ neumí psát CZesky

Software 06.04.2007
Outlook 2007  neumí Ď

Microsoft Office 2007 CZ je skvělá a inovativní kancelářská sada, o deset let předstihující konkurenci ve formě OpenOffice. Zhruba dva týdny používám Office 2007 CZ Enterprise verzi, a jsem moc spokojen. Tedy, do dnešního dne.

Dnes jsem ovšem narazil na jeden zásadní problém. Zkusil jsem v Outlooku 2007 otevřít nový email a napsat písmeno „Ď“. Dosud jsem je nepotřeboval, ale dnes prostě ano. Outlook 2007 je nezobrazil. A poté jsem zkusil napsal písmeno „Ň“. Dosud jsem je také nepotřeboval. Zase nic. Následně jsem mačkal „Ď“ a „Ň“ jako blázen, a Outlook pořád nic. Vysmíval se mi. Prostě „Ď“ ani „Ň“ nenapíšete. Outlook 2007 je zcela ignoruje. Zkoušel jsem vypnout kontrolu pravopisu, změnit jazyk, ale nic nepomáhá…

No nic, dokud se Outlook 2007 nenaučí psát „Ď“ („Ň“ bych oželel, ale „Ď“ opravdu občas potřebuji), budu muset zůstat u Office 2003. To umí „Ď“ docela spolehlivě (Word 2007 a Excel 2007 umí „Ď“ také)…

Update: uvedený problém není problém Microsoftu, způsobuje jej Jeyo Mobile Extender 2.5, addon pro posílání SMS z počítače s napojením na Windows Mobile zařízení. Po jeho odinstalaci Outlook 2007 píše i „Ď“ a „Ň“ :-)

Top software: UEStudio / UltraEdit a UltraCompare

Software 04.04.2007

Tento článek byl poprvé publikován 7. ledna 2006. UEStudio a UltraCompare si pro svoje kvality ovšem zaslouží připomenutí, programovat bez UEStudia a UltraCompare bych si totiž opravdu nedokázal představit. Libovolná konkurence je funkčností na míle daleko, včetně historických vykopávek typu vim.


Dnes se podívám na dvě špičkové aplikace pro programátory - UEStudio ‘05 a UltraCompare 3.1. Pokud Vám název UEStudio ‘05 nic neříká, tak název UltraEdit-32 v11.20 určitě bude. UltraEdit-32 je řadou lidí považován za nejlepší programátorský editor, co si můžete pořídit, a UEStudio ‘05 tento již tak vynikající produkt rozšiřuje.

UEStudio ‘05 - vynikající editor a IDE pro Windows

V UltraStudiu naleznete veškeré editační funkce už tak mocného UltraEditu-32, ale také je zde navíc:

  • podpora pro Projekty / Solutions, s možností importu projektů třeba z Visual C++ (bohužel import projektů pro můj oblíbený Borland C++ Builder 6 podporován není, projekt je potřeba vytvořit ručně)
  • podpora pro import/export/checkout z CVS (včetně SSH s privátním klíčem, takže je použitelné třeba pro sourceforge.net)
  • podpora pro integraci kompilátorů a debuggerů, zhruba 20 nejpoužívanějších kompilátorů je již předdefinovaných
  • podpora pro CTagy (třeba pomocí Exuberant CTags)
  • podpora pro PHP, včetně parseru pro PHP
  • podpora pro IntelliTips (doplňování názvů funkcí pomocí CTags)
UEStudioUEStudio - pro zvětšení klikněte

Na UEStudiu zaujme nejvíce obrovská množina funkcí, rozsáhlé možnosti konfigurace a bezkonkurenční rychlost. Zatímco takový výborný open-source produkt jEdit psaný v Javě je s pomocí 30 pluginů schopen obsáhnout slušnou část funkcí UEStudia (nikoliv ale všechny), hlavní konkurenční výhoda UEStudia spočívá v drtivě rychlejší práci oproti jEditu.

Ostatní komerční editory se na UEStudio nechytají počtem funkcí ani stabilitou, například můj před 6 lety oblíbený TextPad je dnes oproti UEStudio zakrnělým trpaslíkem.

Jaro dělá lidi krásnými

Mám rád... 03.04.2007
pretty smile

Včera bylo opravdu nádherné počasí, a já se vykašlal na práci a jen tak se procházel pražskými ulicemi, koukal na lidi a povídal si s nimi. Celé město září, má radost z toho, že už není zima (přestože pořádná zima letos vlastně nebyla). A nejen město, ale i lidé září, jsou rádi, že už není hnusně, usmívají se, a dokonce i jindy nerudná prodavačka v mé oblíbené prodejně pečiva se usmívá a mírně flirtuje.

Slunce je prostě dobré.

Jaro je pozitivní změna, lidé to cítí, a chovají se jinak. Sexuální pud, v zimě mírně otupený, se projevuje, a všichni se chtějí líbit. Pokud se projdu po ulici v zimě, je na ní spousta vyloženě odporných lidí, v létě ti stejní lidé vypadají najednou zcela jinak. Lépe.

V Česku je vůbec toho mračení se nějak více, než je zvykem v civilizovaných bohatých kapitalistických zemích (třeba Holandsko či USA), a proto je každý "jarní den" doslova dárek z nebes.

Kéž by to vydrželo :-)

Nastavení Windows aplikace pro >2GB RAM

Windows Vista 02.04.2007

Většině 32-bitových aplikací na Windows postačují 2GB RAM, nicméně pro pár her (Gothic III, Oblivion, Supreme Commander) se může hodit nastavit i podpora pro více než 2GB RAM, které standardně jeden proces podporuje.

Na editaci hlavičky aplikace je nejsnazší použít skvělý CFF Explorer od ntcore.com. Pokud si otevřete sekci NT Header - File Header a poté klepnete na Click here, zobrazí se vám základní charakteristika EXE či DLL souboru, a můžete jej upravit pro podporu více než 2GB RAM.

Před úpravou důrazně doporučuji udělat si zálohu souboru, a vše poté otestovat. Úprava hlavičky rozhodně neznamená, že vše bude 100% fungovat a hra bude stabilní.

změna pro >2GB RAMzměna hlavičky pro >2GB RAM

Jakou verzi Windows Vista si koupit?

Windows Vista 30.03.2007
Vista Control Panel

V případě Windows XP bylo rozhodnutí o koupi té správné verze snadné, existovala Home verze bez podpory pokročilých síťových funkcí určená pro domácnosti, a poté Professional verze s jejich podporou, určená pro firmy. Dále se rozlišovala OEM verze (později zakoupitelná i bez nového PC) a plná verze.

S uvedením Windows Vista představil Microsoft množství nových verzí Vista, jen na Alza.cz v sekci Windows Vista je jich zhruba 50.

Windows Vista se tak člení na OEM, upgrade a plné verze, následně na CZ a EN verze, poté na 32-bitové a 64-bitové verze, a nakonec na Home Basic, Home Premium, Business a Ultimate verze (na některé evropské trhy se kvůli demenci Evropské unie, tedy její jedné konkrétní silně připitomělé komisařce, která si za svůj životní cíl vzala úřednický teror proti Microsoftu, dodávají i "N" verze, bez Windows Media Playeru 11).

Výběr edicí u Vista je tedy podstatně složitější než výběr XP verze. Pojďme se podívat na jednotlivé edice, které se pro vás hodí.

OEM versus plná verze

OEM Můžete si ji koupit s novým počítačem, popřípadě i samostatně, pokud si budete "sám sobě poskytovat podporu" (tzv. System Builder) ; systém lze aktivovat jen na jednom počítači, není dále přenosná. V praxi se jedná o nejlevnější cestu k Vista pro většinu lidí, a to včetně těch, co požadují upgrade. Funkčně je samozřejmě shodná s plnou verzí, omezení je pouze licenční.
Plná Plná verze, retail balení, podporu vám poskytuje přímo Microsoft, při změně počítače ji není problém znovu aktivovat na jiném PC.
Upgrade Upgrade verze přejímá vlastnosti verze, z níž upgrade provádíte; jinak se jedná o plnou verzi. V praxi bývá výhodnější zakoupit si OEM balení než upgrade, pokud tedy neplánujete počítač každý rok zásadně měnit (výměna základní desky, procesoru či síťové karty).

T-Mobile MDA Compact III - první dojmy

Windows Mobile 28.03.2007
MDA compact III

T-Mobile MDA compact III je telefon jinak prodávaný pod oficiální značkou HTC Artemis. Tento výborný mobil obsahuje poslední verzi Windows Mobile 5 operačního systému s AKU 3.3, je překvapivě rychlý (přestože má pouze 200MHz TI OMAP procesor), a disponuje kvalitní integrovanou GPS a rádiem.

Osobně používám HTC TyTN, top model mezi mobilními telefony, s integrovanou hardwarovou klávesnicí, 400MHz procesorem, 3G, video-telefonováním, a dalšími funkcemi, nicméně, MDA compact III mě přesto zaujal. Je to velice příjemný a (oproti TyTN) malý mobil.

Očekával jsem, že MDA compact III bude pomalý telefon, ale není to pravda. Oproti původní verzi HTC TyTN s ROM WM5 AKU 2.x je dokonce pro řadu operací rychlejší, přestože TI OMAP procesor má 2x nižší frekvenci než Samsung procesor v TyTN. Pozdější verze ROM pro TyTN samozřejmě rychlost podstatně zvyšují, zvláště WM6 ROM, nicméně pokud se bojíte "pomalosti" MDA compact III, tak opravdu nemusíte. V ROM je navíc plně integrovaná čeština (nedá se tedy odinstalovat), nicméně absolutně systém nezpomaluje.

MDA compact III je sympaticky malý, v ruce máte pocit, že držíte běžný telefon, což v případě TyTN neplatí. Výborná je i cena, pokud máte smlouvu s T-Mobile na 2 roky, či nějaké bonus body, dostanete se běžně na částku kolem 5.000 Kč, což je "téměř zadarmo".

Úžasně rychlá je předinstalovaná navigace TomTom 6, spouští se za cca 2 sekundy (na TyTN cca 8-10 sekund), zjevně je pro MDA compact III výborně optimalizovaná. Integrovaná GPS je mírně méně citlivější než kvalitní externí Bluetooh SiRF III moduly umístěné za oknem auta, přesto je citlivost naprosto dostatečná, a kvůli QuickGPS funkci, stahující pravidelně almanachy satelitů z internetu, i s velice rychlým fixováním pozice.

PHP vytváří i dnes banda pitomců

PHP 27.03.2007

Spousta lidí nadává na PHP kvůli naprostému nedostatku koncepce. Někteří lidé říkají, že je to věc minulosti, nedostatečného vzdělání jeho prvotních tvůrců, a že dnes je vše zcela jinak. Nemyslím si to.

Vezměte si třeba základní funkci str_replace(), ta má jako poslední parametr řetězec, v němž se hledají a zaměňují řetězce na první a druhé pozici. Funkce strpos() to má ovšem zcela naopak, první parametr je řetězec, v němž se hledá, a druhý parametr hledaný výsek. Podobný "bordel" (kdy si člověk nikdy není jistý, jaké pořadí parametrů která funkce právě akceptuje) je ve všech starších funkcích PHP, a to nejenom v pořadí parametrů. Problém je i v názvosloví funkcí, onomu str_replace() by daleko více odpovídalo str_pos(), které ovšem neexistuje.

Nekoncepčnost a naprostá zmatenost vývojářů PHP je ovšem vidět i dnes. Například podpora pro MySQL 4.1 a vyšší byla implementována jako zcela nová sada funkcí mysqli(), zcela ignorující existující mysql() řadu funkcí. Nová řada mysqli funkcí je de-facto identická té předchozí, jen má zcela opačné argumenty volání (a také je ji možno volat jako objekt). Takže místo mysql_query($query, $db) píšete nově a úžasně mysqli_query($db, $query).

A to není zdaleka celé. Databázového mišmaše je mnohem více. PHP obsahuje od verze 5.1 vestavěnou podporu pro SQLite, která se volá funkcemi sqlite(). Nicméně, zase to není tak docela pravda, tato podpora je funkční jen pro nestabilní a bugovou SQLite 2.8, takže pokud uvidíte hlášku "DATABASE SCHEMA HAS CHANGED", víte, že musíte použít SQLite 3.x.

PDO v PHPnejen v DB driverech má PHP problém

Průser je ovšem v tom, že SQLite 3.0 má zase jinou sadu funkcí, přistupuje se k ní jen a pouze přes PDO objekty, tedy například new PDO("sqlite:$db"). Pokud tedy chcete, aby vaše aplikace používající SQLite nepadala až tak často, musíte ji celou zásadně a koncepčně přepsat, zapomenout na sqlite() funkce a používat PDO. Stejně tak musíte zásadně přepsat aplikaci používající MySQL 4.1 namísto MySQL 3.x / 4.0.

Kdyby vývojáři PHP nepostrádali mozek, dávno zavedou alias str_pos() pro funkci strpos(), naprogramují přístup k MySQL 3.x / 4.x / 5.x zcela transparentně, bez zavádění mysqli() funkcí, naprogramují podporu pro SQLite 3.x i pro sqlite() funkce, nikoliv jen pro PDO (ony sqlite funkce mimochodem vyžadují pro svoji funkčnost PDO knihovny!), prostě nebudou zjednodušovat život sobě, ale PHP programátorům.

Bohužel, hlavní cíl vývoje PHP je zřejmě získat jazyk s co možná největším počtem podivných funkcí na každou trivialitu, které nejsou vzájemně kompatibilní. Ať se na to dívám z jakéhokoliv pohledu, musím říci, že nejenom v minulosti, ale i dnes vytváří PHP banda naprostých pitomců.

Microsoft Vista Ultimate x64 a podpora her

Windows Vista 26.03.2007

Očekávat od 64-bitového operačního systému s DirectX 10.0 100% podporu 32-bitových her pro DirectX 9.0c není samozřejmě možné. Přesto je v obecné rovině kompatibilita Vista zcela klíčová pro jejich akceptování při upgrade z Windows XP, a Microsoft bere toto téma velice vážně.

NVIDIA a Creative ovladače

První zkušenosti s Vista Ultimate x64 jsem již popisoval, tento článek se zaměří na podporu her.

Používám pro testování poslední existující NVIDIA ForceWare 101.41 BETA ovladače určené pro Vista x64 a Creative X-Fi driver verze 2.13.0012 (64-bit).

Kromě ovladačů je potřeba na Windows Vista nainstalovat i poslední verzi DirectX 9.0c Redistributable z února 2007 a rovněž aplikaci Creative ALchemy, která zajistí podporu pro EAX (HD) i pod DirectX, nikoliv jen pod OpenAL (které zatím používá minimum her).

K čemu je Creative ALchemy? Windows Vista již neobsahuje podporu pro EAX prostorové efekty a zvuk pomocí rozhraní DirectSound, přenechává toto na OpenAL rozhraní. Zvuk je u těchto her ve Vista, pokud nepoužívají OpenAL, tvořen jen SW mixerem, a tedy horší než na Windows XP.

Creative se to naštěstí snaží řešit, a to zmíněnou utilitkou Creative ALchemy. Tato utilitka obsahuje (uživatelsky editovatelné) profily aplikací, které používají EAX, těmto aplikacím nakopíruje malou dsound.dll knihovnu, a tato následně realtime převádí EAX volání na OpenAL, a hra poté zvukově funguje identicky jako ve Windows XP. Podmínkou pro převod EAX -> OpenAL je X-Fi zvuková karta, zde to funguje opravdu skvěle, nicméně majitelé starších a ne-Creative karet mají smůlu, budou mít v EAX hrách horší zvuk než na Windows XP.

Creative ALchemyCreative ALchemy v akci

DirectX 9.0c z února 2007 již počítá i s Windows Vista, a doplňuje do něj toto starší rozhraní (k existujícímu DirectX 10.0).

Situace není extrémně růžová ani v oblasti ovladačů grafických karet, přece jenom špičkové ovladače laděné po 6 let pro Windows XP nelze udělat zcela znovu pro Vista x64 přes noc. NVIDIA tak zatím v Control Panelu vypustila některé volby, které se naštěstí dají získat pomocí externí utilitky nHancer, přesto se stále jen a pouze dotahuje na funkčnost nabízenou pro hráče ve Windows XP.

Internetové společnosti neumí prodávat online

Webdesign, CMS 24.03.2007

Vždy mě šokuje, když společnosti výrazně zaměřené na internet neumí prodávat svoje produkty online. Dnes jsem se s tím setkal u Microsoftu. Microsoft nabízí opravdu vynikající softwarový balík Expression Web, který je více než zdatným konkurentem pro Macromedia (dnes Adobe) Dreamweaver. Plus má další výborné  produkty pro webdesign, jako je Expression Design, konkurent pro Illustrator / Photoshop, a další, ale s podstatně lepší cenou než Adobe.

Stáhnul jsem si Expression Web před pár týdny  pro testování, je možné jej používat 60 dní zdarma, a dnes jsem si jej chtěl zakoupit. Normálně jsem zvyklý na to, že jdu na web výrobce, kliknu na purchase,  zadám číslo platební / kreditní karty, a na email mi přijde během pár sekund aktivační kód, který z trial verze udělá plnou, popřípadě si stáhnu nový instalační soubor plné verze. Zrealizoval jsem tento postup již minimálně 50x, nakupuji software téměř výhradně online.

Microsoft nic takového ovšem nenabízí, jediný způsob nákupu Expression Web je odkaz na retail balení dostupné na Amazon.com za $262. Nerozumím tomu. Produkt pro web prodávaný jen jako retail?

Hledám tedy české obchody na Google, ale hledání "koupit Microsoft Expression Web" nenabídne také nic. Co to má znamenat? Zkouším tedy Seznam zboží, a hledání toho samého výrazu. Seznam zboží funguje. Cena produktu již ovšem není $260, ale kolem $450 (s DPH).

Budiž, s tím bych se smířil. Zásadní problém je ale zcela jinde, nevím, co si přesně koupit. Veškeré weby odkazují v popisu typu licence jen na www.msemealca.com/currentpurs.htm, kde je DOC dokument, v němž se nevyznám (co to je AE či NL licence, s cenou 3x nižší?), a Expression Web v něm stejně zmíněn není, je tam jen sto jiných produktů Microsoftu.

Microsoft má prodej svých produktů pro koncové uživatele, kromě Windows XP / Vista a Office 2007, mimořádně špatně zvládnutý. Osobně se divím, že vůbec něco prodává. Expression Web je fantastický produkt, ale nemožnost jej snadno koupit musí snižovat (mimo USA) jeho prodeje k nule.

Chtěl jsem si jej koupit, nedozvěděl jsem se jak si jej koupit (a to jsem se snažil cca 60 minut, který klient má takovou trpělivost?), nekoupil jsem si jej… Microsoft zjevně koncovým uživatelům nic prodat nechce.

Microsoft Expression WebMicrosoft Expression Web

Správce souborů a textový editor pro Vista x64

Windows Vista 23.03.2007

Windows Vista x64 obsahují standardně (pro profesionála) zcela nepoužitelný správce souborů, tedy Průzkumník / Explorer, a zcela nepoužitelný textový editor (Notepad). Dodnes nechápu, proč se single-window správce souborů dodává jako standard, neznám téměř jediného člověka, co by s tím pracoval, protože to je extrémně pomalé a neefektivní… Existuje samozřejmě mnoho náhrad, ale jen velice málo z nich je zatím 64-bitových.

Můžete samozřejmě použít Total Commander, celosvětový etalon mezi správci souborů, nicméně, tento v 64-bitech není a jen tak nebude, protože Borland a jeho Delphi prostě 64-bitů nepodporuje (další důvod, proč v Delphi nic nového nedělat).

Důvod pro 64-bitový filemanager je ten, že poté nemusíte instalovat dvě (x64 i x86) verze aplikací, používáte jen 64-bitové aplikace (7-zip, CVS, Subversion, video a audio přehrávače a další).

SpeedCommander 11 pro Vista x64

Výbornou alternativou k Total Commanderu je SpeedCommander 11 x64. Tento správce souborů je dostupný v nativní 64-bitové verzi, a umí toho opravdu hodně. Konfigurovat se dá podobně jako Total Commander, přizpůsobit si můžete klávesové zkratky, menu, toolbar, barvy, zobrazení, cokoliv. Navíc obsahuje špičkový QuickView pro prohlížení stovek druhů souborů, kvalitní hledání, a výborného (S)FTP klienta, který podporuje nejen FTP, ale i FTP přes SSL a SFTP přes SSH (což Total Commander neumí).

Drobnou nevýhodou (pro někoho) je dostupnost pouze v německé a anglické verzi, a nápověda pouze v němčině. Je to škoda, s trošku lepší národní podporou by si jinak skvělý SpeedCommander získal mnohem více pozornosti.

Speed Commander 11 na Vista x64