Top software: UEStudio / UltraEdit a UltraCompare

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Top software: UEStudio / UltraEdit a UltraCompare

Software 04.04.07

Tento článek byl poprvé publikován 7. ledna 2006. UEStudio a UltraCompare si pro svoje kvality ovšem zaslouží připomenutí, programovat bez UEStudia a UltraCompare bych si totiž opravdu nedokázal představit. Libovolná konkurence je funkčností na míle daleko, včetně historických vykopávek typu vim.


Dnes se podívám na dvě špičkové aplikace pro programátory - UEStudio ‘05 a UltraCompare 3.1. Pokud Vám název UEStudio ‘05 nic neříká, tak název UltraEdit-32 v11.20 určitě bude. UltraEdit-32 je řadou lidí považován za nejlepší programátorský editor, co si můžete pořídit, a UEStudio ‘05 tento již tak vynikající produkt rozšiřuje.

UEStudio ‘05 - vynikající editor a IDE pro Windows

V UltraStudiu naleznete veškeré editační funkce už tak mocného UltraEditu-32, ale také je zde navíc:

 • podpora pro Projekty / Solutions, s možností importu projektů třeba z Visual C++ (bohužel import projektů pro můj oblíbený Borland C++ Builder 6 podporován není, projekt je potřeba vytvořit ručně)
 • podpora pro import/export/checkout z CVS (včetně SSH s privátním klíčem, takže je použitelné třeba pro sourceforge.net)
 • podpora pro integraci kompilátorů a debuggerů, zhruba 20 nejpoužívanějších kompilátorů je již předdefinovaných
 • podpora pro CTagy (třeba pomocí Exuberant CTags)
 • podpora pro PHP, včetně parseru pro PHP
 • podpora pro IntelliTips (doplňování názvů funkcí pomocí CTags)
UEStudioUEStudio - pro zvětšení klikněte

Na UEStudiu zaujme nejvíce obrovská množina funkcí, rozsáhlé možnosti konfigurace a bezkonkurenční rychlost. Zatímco takový výborný open-source produkt jEdit psaný v Javě je s pomocí 30 pluginů schopen obsáhnout slušnou část funkcí UEStudia (nikoliv ale všechny), hlavní konkurenční výhoda UEStudia spočívá v drtivě rychlejší práci oproti jEditu.

Ostatní komerční editory se na UEStudio nechytají počtem funkcí ani stabilitou, například můj před 6 lety oblíbený TextPad je dnes oproti UEStudio zakrnělým trpaslíkem.

CTags a IntelliTips

UEStudio podporuje CTags, buď pomocí externích nástrojů jako je Exuberant CTags, (podporováno je 33 jazyků včetně C, C++, C#, PHP a dalších), popřípadě pomocí napojení na index objektů a funkcí, které generuje jiný IDE/kompilátor. V praxi to poté znamená, že vestavěná IntelliTip technologie Vám nabízí pro automatické doplnění nejenom funkce a objekty ze souboru, na kterém právě pracujete, ale pomocí CTags i z dalších header files.

IntelliTipIntelliTip

Nepřepodkládám sice, že by moc lidí přecházelo na UEStudio z například Borland C++ 6 IDE, nicméně smysl zde je minimálně finanční, Borlandí IDE se prodává za tisíce dolarů, zatímco samotný BCC32 kompilátor je zdarma. Navíc UEStudio podporuje desítky kompilátorů, včetně open-source MinGW kompilátoru, a zde podpora pro CTags a IntelliTip znamenají vynikající vývojové prostředí a naprosto bezkonkurenční editor pro libovolný kompilátor.

Na příklad CTags a hlášení chyb z BCC32 kompilátoru se můžete podívat zde:

IDEProjekt, CTags a hlášení kompilátoru - pro zvětšení klikněte

Integrován je rovněž debugger, takže nebudete ochuzeni ani o tuto část vývoje.

U každého kompilátoru můžete samozřejmě plně editovat jeho konfiguraci:

Parser pro PHP a další jazyky

UEStudio obsahuje i integrovaný parser pro PHP a další programovací jazyky, kdykoliv si tak můžete zapnout Function List (viz první obrázek recenze), a rychle se pohybovat po dokumentu podle v něm obsažených funkcí a objektů.

UEStudio má vestavěná (a v souboru wordlist.txt kdykoliv editovatelná) klíčová slova až 20 programovacích jazyků, pokud tedy editujete dokument s příponou PHP a napíšete str, jsou Vám ihned nabídnuty PHP funkce na tata tři písmena začínající:

PHP funkceautomatické doplňování funkcí daného jazyka

Pro PHP jde ale podpora ještě dále, můžete si vybrat odkaz na php.exe, a poté je UEStudio schopno PHP skripty spouštět s výsledkem zobrazeným v okně UEStudia, kontrolovat na syntax, parserovat či barevně zvýraznit syntax souboru.

práce s PHP včetně parseru a spouštění PHP skriptů

Pro PHP bych rovněž doporučil malou fintu na automatické otevření nápovědy PHP na místě, které je označeno v aktuálním souboru, máte-li například v editoru označeno klíčové slovo strpos (a nepamatujete si jaká je pozice argumentů), postačí stisk Ctrl+Shift+0 a otevře se Vám manuál PHP právě na stránce věnované této funkci. Speficikace je jednoduchá, v menu si zvolte Tool Configuration, a vložte zde následující:

HH C:\manual\php_manual_en.chm::/_function.html#%sel% 
Tool Configurationkonfigurace externích nástrojů

Uvedený odkaz na %sel% znamená aktuálně označený kus textu, a tento je předán PHP manuálu. V dobře zpracovaná dokumentaci k UEStudiu naleznete další možné proměnné.

Práce s CVS

UEStudio podporuje rovněž import/export/checkout souborů do/z CVS, a to včetně podpory pro SSH a privátní klíč, takže není problém pracovat na projektech hostovaných na sourceforge.net a automaticky je aktualizovat.

CVSkonfigurace CVS účtu

Bohaté možnosti nastavení

Řada věcí v UEStudio jde nastavit přímo v konfiguračním dialogu programu, popřípadě můžete editovat textové soubory, které jsou dobře dokumentované v Nápovědě.

Configurationbohaté možnosti konfigurace

Z dalších funkcí jsou samozřejmě k dispozici i makra, nahrazení textu ve více souborech, „column mode“ pro editaci, a stovky dalších funkcí známých z vynikajícího editoru UltraEdit-32 v11.20.

Podpora kódování

Pokud pracujete v nativní kódové stránce Windows, popřípadě v UTF-8 (Unicode), budete spokojeni. UEStudio je možné nastavit, aby nové soubory automaticky vytvářelo v UTF-8, rovněž je UTF-8 spolehlivě rozpoznáno u otevíraných souborů. Pokud ovšem zatoužíte po exotických znakových sadách pro editaci, máte smůlu, tady je nutné použít třeba již dříve zmíněný jEdit.

EncodingUEStudio podporuje ANSI a UTF-8 editaci

Integrace ve Windows

UEStudio se automaticky integruje ve Windows i pomocí kontextového menu volaného při stisku pravého tlačítka myši. Pokud některá aplikace volá „natvrdo“ NOTEPAD.EXE, je na UltraEdit.com dostupný modifikovaný NOTEPAD.EXE pro spouštění UltraEdit-32, popřípadě na mých stránkách drobná modifikace tohoto NOTEPAD.EXE (v HEX editoru) pro spouštění UEStudio.

UltraCompare 3 - porovnávání verzí souborů

UltraCompare 3.1 je vynikající aplikace pro porovnání souborů a adresářů, včetně HEXa porovnání, s vynikající funkcí „merge“, tedy slučování změn mezi porovnávanými soubory. UltraCompare je v podstatě nutných profesionálním doplňkem k UEStudiu či UltraEditu-32.

UltraCompareUltraCompare 3.1 - pro zvětšení klikněte

To, co UltraCompare odlišuje od konkurence je propracovaná Merge funkce, pomocí které je možné označené změny v jednom porovnávaném souboru přenášet do druhého, což šetří obrovské množství času a omylů při editaci. Implementováno je i 3-way porovnání a HEXa porovnání souborů. Pokud v UltraCompare kliknete na libovolný řádek, otevře se Vám samozřejmě přímo UEStudio s tímto řádkem označeným, pro snadnou editaci, provedené změny jsou přitom synchronizovány zpět do UltraCompare.

Zajímavou funkcí je i porovnání adresářů, kdy na první pohled vidíte, které soubory jsou starší/novější a po kliknutí na soubor se Vám otevře porovnání zvolených souborů:

Folder Compareporovnání adresářů

Závěr

UEStudio ‘05 a UltraCompare 3.1 jsou dle mého názoru dvě nejvýznamnější aplikace, které si programátor v téměř libovolném jazyce může pořídit pro zvýšení své produktivity. UEStudio je vysoce výkonný, komplexní a velice rychlý produkt, který obsahuje veškeré funkce, které si člověk může přát.

Pokud bych mohl mít do další verze UEStudio a UltraEdit-32 přání, byla by to podpora pro editaci ve více kódováních, 99% projektů dělám sice v UEStudiem podporovaném UTF-8, ale pro některé legacy projekty v ISO-8859-2 se mi jEdit již nechce moc spouštět. Druhé přání by bylo na automatickou konverzi projektů produktů Borlandu, nikoliv jen Microsoftu.


Komentáře

 1. 1 Borek 07.01.06, 06:01:19
  FB

  O Vánocích vyšla nová verze PSPadu, která nativně podporuje Unicode a umí korektně zalamovat řádky. Po letech zavrhování se tak může stát zajímavou alternativou zdarma (ačkoliv je funkčně poněkud chudší). Pro jednodušší potřeby patří mezi absolutní špičku EmEditor.

  Co se porovnání souborů týče, při srovnání různých programů se mi nejvíc líbil Beyond Compare.

 2. 2 Radek Hulán 07.01.06, 06:01:34
  FB

  [1] to jsou všechno oproti UEStudio ořezávátka.. PSPad či EmEditor jsou dobré pro nenáročného uživatele, ale srovnávat je s luxusem zvaným UEStudio (IntelliTip, CTags, PHP parser) opravdu není možné. PSPad je na freeware velice dobrý, jEdit je na opensource dokonce naprosto skvělý, ale na komerční UEStudio to opravdu nemá. Pokud člověk nechce investovat do editoru a produktivity, PSPad či jEdit mu bude (muset) stačit.

 3. 3 Jan Brašna 07.01.06, 06:01:44
  FB

  Pokud si dobře pamatuji, pracuješ zároveň na více platformách. Nebude ti chybět multiplatformnost, jakou má jEdit?

 4. 4 Telco 07.01.06, 06:01:44
  FB

  [1] Používám PSPad už dlouho a naprostá spokojenost. Z free editorů asi ten nej.

 5. 5 Radek Hulán 07.01.06, 06:01:48
  FB

  [3] na Linuxu už skoro nic nedělám (pracuji na Windows, a pak to uploaduji), a na Solarisu je jEdit zatím stále to nejlepší řešení. Nevadí mi používat 2 různé editory na 3 různých platformách..

 6. 6 mandus 07.01.06, 07:01:08
  FB

  Ještě bys mohl udělat tabulku - kde by byly základní informace a uvádět cenu...
  Jinak super rubrika!

 7. 7 DrakMrak 08.01.06, 12:01:40
  FB

  Ahoj Rado :-) nevím přesně co všechno UEStudio podporuje či ne ale zkusím to prubnout... Samostatný UltraEdit používám legálně už leta a to je programátorskej editor par excelans a nikdo mě nepřesvědčí že ne :-) zkoušel sem používat PsPad EmEditor jEdit a další a další ale nejdýl do tejdna sem byl zpátky v UltraEditu - prostě mi vždycky chyběly ty možnosti (jediný co ještě snesu v kompu je frewarový Notepad++ místo notepadu)..... jesli je celý studio jen minimálně jak UltraEdit tak to musí bejt opravdu dost dobrá věc ... začal sem teď trochu dělat v Delphi 2005 a neustále jen prskám ten editor co v tom je není špatnej ale některý věci jsou v něm prostě šílený :-)

 8. 8 Techi 08.01.06, 10:01:41
  FB

  Podařilo se někomu zprovoznit tu dokumentaci? když jsem napsal do command line svoji cestu:
  HH C:\Programming\Documentation\PHPphp_manual_en.chm::/_function.html#%sel%

  označím název funkce a zmáčknu ctrl+shift+0 dokumentace se sice otevře, ale je napsáno "stránka nebyla nalezena" :/

  Díky za případnou radu

 9. 9 Radek Hulán 08.01.06, 11:01:41
  FB

  [8] musíš si stáhnout Extended HTML Help, nikoliv jen obyčejný help

 10. 10 Petr Adam aka ADiNeK 09.01.06, 01:01:24
  FB

  Ahoj Radku,
  super kategorie - Top software :o)
  Taky dělám v tomto editoru na který jsem přešel z jEditu. Jediné ovšem co mi tu chybí jsou nějaké přednastavené barvy pro Syntax Highlighting. Nevim proč, ale zvykl jsem si programovat na tmavším pozadí.
  Používáš standartní barvy či sis je upravoval ?
  Díky za odpověd

 11. 11 DrakMrak 09.01.06, 08:01:04
  FB

  Jedu v UltraEditu na tmavým pozadí (tmavě modrým) a nemám problém s nastavením barev... většina jinejch editorů toho zdaleka tolik nenabízela. Zrovna ty barvičky jsou snad skoro nejlepší proti všem editorům ....

 12. 12 Ondřej 09.01.06, 09:01:50
  FB

  Dík za tip, jen bych měl dotaz, jak se v Ultraeditu nastaví podpora pro kodovaní win-1250. Nastavil jsem v menu Advanced - Set Codepage/Locale správný parametry, ale když otevřu skript s českými znaky (ve win1250), tak mám pomršenou češtinu.
  Jinak jedu už dlouho v PSPadu a kdyby měl IntelliTip a zabalovani funkcí/podminek/cyklu, nehledal bych jinou alternativu. Tyhle funkce mi v něm docela dost chybí.

 13. 13 mekele 10.01.06, 03:01:41
  FB

  [12] View/Set Font/Script > Central European

 14. 14 Jirka Pech 10.01.06, 11:01:37
  FB

  Pokud se bavíme o PHP, tak Zend Studio nabízí naprostou integraci a jako bonus podporu nejen pro CVS, ale i pro SVN, což se o UltraEditu ani o jeho pokročilejších klonech říct nedá.

  Rychlost a cena UEStudio může být zajímavá, ale nemám navíc debugger ani profiler a spoustu další podpory pro PHP. Mimochodem, ta srovnávací tabulka by mohla být zajímavá pokud jako základ použiješ tímto.

  Jasně, 299 dolarů proti 99 dolarům je silný argument. Profesionálové ovšem neváhají vynaložit prostředky na koupi mocných nástrojů, protože vědí, že jim přinesou užitek.

  PS: Tohle sem nepíšu proto, že mi Zend posílá svůj kalendář. :-)

 15. 15 Radek Hulán 10.01.06, 11:01:39
  FB

  [14] já jsem Zend Studio 5 testoval (i jsem o tom psal, hodně jsem je chválil), ale jeho editor je hodně nedotaženej.. A to je pech.

 16. 16 Jirka Pech 10.01.06, 11:01:58
  FB

  [15] Jestli je editor nedotažený, tak se s námi v recenzi prosim poděl o své zkušenosti (nejlépe to nějak demonstruj ve srovnání). Já jsem UEStudio nezkoušel, takže vycházím jen z tvého článečku, ale rád přejdu na levnější nástroj, až mi nabídne pro PHP to stejné, co Zend Studio.

  A mimochodem, když tak ještě přemýšlím o té rychlosti (která mě u editoru také láká), tak si asi vždy raději pořídím silnější pracovní stanici (kterou budu 4 roky odepisovat) a kvalitní IDE, než bych na nějakém pomalejším železe provozoval horší nástroj. Samozřejmě se mi ta investice vrátí, ale pokud bych měl k dispozici strovnatelný nástroj za lepší cenu, dal bych mu přednost. Vždy je to otázka poměru cena/výkon.

 17. 17 Radek Hulán 11.01.06, 12:01:01
  FB

  [16] já jsem schopen pracovat a psát extrémně rychle, a ani na mém dualcore AMD X2 4400+ @2.7GHz, RAID-0 SATA-II diskovém poli, a 2x7800GTX grafikou prostě Zend neletí, kdežto UEStudio ano. Prostě jsem rád oželel debugger, a místo toho získal dokonalý editor. Doporučuji jeho 30ti denní trial verzi..

 18. 18 Jirka Pech 11.01.06, 12:01:18
  FB

  [17] Sice nepoužívám poslední výstřiky módy a dávám přednost RAID5 na Raptorech před stripsetem, protože nesnáším zálohování, ale Zend Studio mi pracuje naprosto perfektně, pokud pominu asi pětivteřinou prodlevu při startu - než načte všechny závislosti v aktuálním projektu (pěkných pár mega neuvěřitelně skvělého kódu).

  Jako nezanedbatelnou třešničku na dortu mi debugger ušetří spoustu dalšího času při vývoji a profiler ušetří náklady na serverový hardware mým zákazníkům. Takže už vlastně i těch 99 dolarů ztrácí svůj význam.

 19. 19 Kipy 11.01.06, 05:01:29
  FB

  Jak se dá nastavit jako defaultní kódování UTF-8?

 20. 20 Radek Hulán 11.01.06, 05:01:34
  FB

  [19] v Options je volba "Always create new files as Unicode"

 21. 21 Kipy 12.01.06, 08:01:56
  FB

  Díky za předchozí odpověď. Mám ale ještě jednu otázku. Jak vytvořit nový project v php, něco jako v eclipse? Zatím edituju soubory pouze v exploreru, ale není to moce přehledné.

 22. 22 Radek Hulán 13.01.06, 11:01:04
  FB

  [21] Project / New Project

 23. 23 k23 19.01.06, 04:01:46
  FB

  [20] Mě se po nastavení této volby automaticky tvoří soubory v UTF-16 :(

 24. 24 k23 19.01.06, 05:01:16
  FB

  Ještě ke kódování, pokud založím nový ANSI soubor a vložím (ctrl+v) do něho český text, zkomolí se mi znaky (viz. zde), musím nejprve nastavit konverzi (viz. zde) a potom teprv vidím vše správně (viz. zde). Nejde to nějak elegantněji?

 25. 25 Ondra 06.11.06, 02:11:52
  FB

  I kdyz uz je "trochu pozde" na reakce, chtel bych se zeptat jak je to s phpEclipse? Je lepsi horsi nebo jak? Diky moc