Windows XP CZ Service Pack 3 (SP3) ke stažení
Krátce po vydání Service Pack 1 (SP1) pro Windows Vista je k dispozici na této adrese ke stažení Service Pack 3 (SP3) pro Windows XP CZ.
Verze je mimochodem shodná s předchozí RC3. Na seznam změn ve Windows XP SP3 se můžete podívat například zde.
3DMark Vantage vydán - benchmark pro Vista a DirectX 10
Futuremark je velice známá firma pro své testy PCMark05, PCMark Vantage a 3DMark06. Poslední jmenovaný grafický benchmark z roku 2006 již hodně zastarával a moc toho o nových kartách neříkal. Dnes byla vydána jeho nová verze 3DMark Vantage, která podporuje DirectX 10 a tím i Windows Vista. Na starších operačních systémech nebo "historických" grafických kartách si jej nespustíte.
3DMark Vantage na NVIDIA 9800GX2
Takto vypadá výsledek na NVIDIA 9800GX2 s Intel Q6600 CPU na 3.0GHz. Graficky úchvatné, nicméně jinak je to slideshow s pouhými 20-40 FPS, přičemž mám pocit, že grafická karta si stále nesáhne na své maximum, půl roku starý Crysis ji rozhodně vytíží (a zahřeje) ještě více:
Obecně jsem novým testem poněkud zklamán, vestavěný benchmark v Crysis je lepší. Přesto je zcela jisté, že právě 3DMark Vantage se stane zase na pár let měřítkem, na nějž jsou grafické karty porovnávány.
Na další grafické karty se můžete podívat zde, jasně z nich vyplývá, že NVIDIA je ve výkonu GPU absolutní král.
Jak zabezpečit domácí Wifi router / síť - WPA / WEP
Domácí Wifi router je dnes zcela běžná věc, podobně jako před pár lety 56kbps modem. Řada lidí ovšem stále používá zcela nedostatečné zabezpečení Wifi, a poskytuje tak přístup k internetu (a případně i ke svým datům) zcela zdarma i sousedům, dělají prostě takového nedobrovolného providera třeba celému paneláku.
Tento článek by měl popsat základní zapezpečení Wifi sítě pro laiky.
Schování SSID
SSID neboli název sítě je možné veřejně vysílat, popřípadě jej schovat, takže se připojí automaticky jen ten, kdo jej zná. Nejedná se ve skutečnosti o žádné seriózní zabezpečení, protože SSID se dá odhalit během 2 sekund, ale přesto to může někoho odradit.
Na routeru nastavte volbu "Hide SSID?" na "Yes".
Pokud máte schované SSID, musíte si ve Windows Vista zvolit možnost "Připojit i pokud síť nevysílá" pro automatické vytvoření spojení:
Nový e-shop ŠTĚRBA KOLA
ŠTĚRBA KOLA je největší prodejce kol v České republice. V nabídce je více než 6.000 modelů a typů kol, z toho skladem na prodejně v Praze (tedy k okamžitému odběru) přes 2.000 kusů. Nový e-shop od F-ART AGENCY, s.r.o. umožňuje výrazně snazší nakupování a výběr kola z tohoto obrovského množství pomocí nákupního poradce, a zahrnuje také vylepšený katalog kol převzatý z Cykl.cz, vylepšené vyhledávání a novou verzi obchodního systému.
Pokud si chcete kupovat nové kolo, tak na ŠTĚRBA KOLA si určitě vyberete.
Zasílání kol je po celé ČR mimochodem zdarma (používá se spolehlivý TopTrans), a platba je možná nejen v hotovosti / na dobírku, ale i formou splátek.
Upgrade na Ubuntu 8.04 LTS (Hardy Heron) proběhl v pohodě
Přestože GNU/Linux považuji za špatně použitelný systém pro desktop, některé jednotlivé věci se mi na něm líbí. Jedna z nich je opravdu velice snadný upgrade. Včera byla vydána nová verze Ubuntu 8.04 s kódovým označením Hardy Heron, a upgrade na ní byl otázkou 2 kliknutí a 2 hodin čekání "než se to stáhne" (servery jsou opravdu hodně přetížené, vcelku jede sh.cvut.cz
).
Používám Ubuntu od verze 7.04 jako vývojářskou platformu pro Apache, MySQL a PHP server, instalované a provozované virtuálně pod VMware Workstation na Windows Vista x64. Přešel jsem na Ubuntu z Fedora Core (tu jsem používal od verze 3 po verzi 7) a spokojenost. Vše běží samozřejmě v 64bitové verzi.
Nechápu sice proč PHP je v Hardy Heron obsaženo stále ve verzi 5.2.4, tedy revizi pět měsíců staré, ale na kompilaci své verze opravdu nemám čas.
Částečné vyhodnocení podmínek v PHP
Pokud vás zajímá, zda se PHP chová inteligentně u vyhodnocování podmínek, které mají předem jasný výsledek (jako TRUE or PODMINKA), tak odpověď je ano. Ta část podmínky, kterou není potřeba vyhodnocovat, není vůbec provedena.
Tento kód:
<?php function T(){ echo '- T<br>'; return 1; } function F(){ echo '- F<br>'; return 0; } echo 'T || F<br>'; if (T() || F()) ; echo '<br>T or F<br>'; T() or F() ; echo '<br>F && T<br>'; if (F() && T()) ; echo '<br>F and T<br>'; F() and T() ; ?>
SkinZone.cz se zlepšil - nová verze nálepky sedí skvěle
Když jsem před pár dny popisoval nálepky na notebook od SkinZone.cz, tak jsem spokojen nebyl. Na notebooku HP 6710b nálepka moc dobře neseděla a málokdo by si ji tam v takové podobě nechal.
Poslal jsem SkinZone.cz email s odstoupením od kupní smlouvy, a přestože po měsíci jsem na něco takového neměl naprosto žádný právní nárok, v bance se obratem objevila připsána částka, kterou jsem za nálepky zaplatil, a to včetně poštovného (mimořádně seriózní přístup, děkuji).
Navíc ale u mě včera ráno zazvonil pošťák a donesl nový tubus. V něm byla samozřejmě nová verze nálepek od SkinZone.cz, tentokráte perfektně sedící a slícovaná. Materiál je (stále) kvalitní, laminovaný, potisk rovněž, rohy jsou příjemně zakulacené, zakulacený je i výřez pro logo, a dokonale sedí i nově udělaný výřez na panty.
Jsem moc rád, že si SkinZone.cz vzal kritiku "k srdci". To, co nyní prodává, vypadá perfektně:
CoolerMaster Stacker 830 Evo: klenot mezi skříněmi
Počítačová skříň s plným názvem CoolerMaster Stacker 830 Evo je doslova pánský klenot. Není s ní problém uchladit ani kombinaci Intel Q6600 quadcore procesoru (bere si 150W), NVIDIA 9800GX2 grafické karty (bere si ve 3D přes 200W) a samozřejmě RAID-5 pole disků několika disků.
Stacker 830 je dokonale navržená a promyšlená skříň. Vše je vyrobeno z několik mm silného eloxovaného hliníku a je na ní vidět, že inženýři CoolerMasteru při návrhu opravdu přemýšleli.
Hlavním rysem skříně je její preciznost a obrovská variabilita. Běžné ATX skříně mají problém v tom, že grafická karta beroucí 200W je v nich dole a zahřívá poté i zvukovou kartu, procesor, chipset a pevné disky.
Se Stacker 830 je ale všechno jinak, i ATX desku můžete instalovat obráceně v Reversed-ATX pozici, takže procesor bude dole, ve vzduchovém tunelu nasávání vzduchu -> disky -> procesor -> výstup vzduchu, a grafická karta nahoře, kde na ni navíc z bočních panelů budete foukat čerstvý vzduch. O odvod teplého vzduchu od grafické karty se poté stará další ventilátor na horní straně skříně.
Výsledek je opravdu dokonalé ticho, v němž jsou slyšet jen pevné disky, a to i přes masivní přetaktování celé sestavy. To, že celá sestava je dokonale chlazená je myslím samozřejmost.
Osobně jsem otestoval velkou spoustu skříní a mohu prohlásit, že nic lépe navrženého a vyrobeného než Coolermaster Stacker 830 Evo za svoji cenu neexistuje.
DDR3 paměti: 1% výkonu navíc za 4x vyšší cenu
Pokud si kupujete nové PC, tak zapomeňte na DDR3 a rychlejší DDR2 paměti. Cokoliv nad DDR2-800 CL5 je nesmysl a naprosté vyhazování peněz. Zhruba takto by šel charakterizovat test na TomsHardware.com. Zatímco 2x2GB DDR2-800 CL5 paměti stojí 1.580 Kč (včetně DPH), tak za 2x2GB DDR3-1333 CL7 zaplatíte 6.200 Kč a za 2x2GB DDR3-1600 CL7 dokonce 13.400 Kč, tedy 4x respektive 8x více.
A co za 4-8x vyšší cenu dostanete? Zhruba 1% výkonu navíc při zpracování obrázků ve Photoshopu CS3. Buďte si jistí, že 1% v praxi nemáte šanci poznat. Zato 1.580 Kč versus 13.400 Kč je znát pořádně.
Místo rychlejší paměti, dražší o 12.000 Kč, má smysl si koupit více paměti. Pokud používáte Vista x64, za pouhé 3.160 Kč můžete mít rovnou 8GB DDR2-800 CL5 RAM, což vám zaručí mnohem vyšší přínos při používání spousty aplikací současně než 2GB "rychlých" DDR3. Nebudete mít problém mít spuštěno (virtualizovaně) několik operačních systémů a bez jejich vypínání si třeba zahrát na 20 minut i hru pro odreagování.
Investice do quadcore procesorů má smysl, investice do rychlého diskového pole také, ale rychlejší paměti jsou naprostá hloupost a vyhazování peněz z okna.
Skinbook.cz - nálepka, která notebooku sluší
Když jsem před pár dny recenzoval nálepky na notebook od SkinZone.cz, výsledkem bylo bohužel jednoznačné nedoporučení jejich produktů. Dnes se podívám na konkurenta, SkinBook.cz.
SkinBook.cz nabízí podobné služby jako SkinZone, tedy výběr z řady předpřipravených motivů a samozřejmě možnost nahrát si vlastní fotku či logo firmy. Nutno předeslat, že cena je přitom u SkinBooku nižší (298 Kč versus 390 Kč), a kvalita nálepky výrazně lepší.
Kvalita tisku
Vlastní potisk je u SkinBooku dělán na ORAJET fólii s příjemnou mírně hrubou laminací. Kvalita tisku je velice dobrá, a to jak pro motivy dodávané SkinBookem, tak pro vlastní fotky.
Pro test jsem obdržel hned 3 nálepky, červená a žlutá je vzor od SkinBooku, fotka s kytkou a včelkou je wallpaper stažený z Interfaceliftu: