VMWare Workstation 6 - virtuální zázrak

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

VMWare Workstation 6 - virtuální zázrak

Software 28.07.07

VMWare Workstation 5.5 jsem již podrobně popisoval. Již několik týdnů je dostupná VMWare verze 6.0, která nativně podporuje jako hostitelský systém i 64-bitové Windows Vista.

Nedokázal bych si bez virtualizace představit běžné používání počítače a vývoj.

Virtualizace je opravdu báječná věc. Používám jako hlavní operační systém Windows Vista x64, nicméně některé starší věci (třeba takový flash firmware Windows Mobile 6 zařízení potřebuje ActiveSync, který je na Vista nahrazen Windows Mobile Center) vyžadují 32-bitová Windows XP, testování MySQL/SQLite/PHP webhostingových aplikací je zase lepší v přirozeném prostředí Linuxu. Přesně na toto se hodí virtualizace.

Plná podpora pro 64-bitů

VMWare Workstation 6 je oproti konkurenci (jako například Parallels) výrazně lepší v podpoře pro 64-bitové hostitelské i hostované systémy, podpoře pro Vanderpool (hardwarové instrukce Intel procesorů pro virtualizaci), rychlosti, a přítomnosti akcelerovaného přístupu na disk, síť i grafickou kartu. Nejedná se přitom o emulaci, virtualizovaný OS běží na 99% rychlosti nativního běhu.

Takto vypadá Windows Vista x64, na nichž zároveň běží Windows XP x86 a Fedora 7 x64:

Skvělé je, že virtuální stoje jsou opravdu zcela nezávislé, mají přidělen svůj vlastní prostor, svoji IP adresu pro síťovou kartu, a není problém tedy namapovat si pomocí Windows síťování či Samby na Linuxu přístup oba virtualizované operační systémy z hostitelského Windows Vista (naopak bych to nedoporučoval, aby host neohrozil za žádné okolnosti hostitele):

přístup na Windows XP a Fedora 7 z Vista x64přístup na Windows XP a Fedora 7 z Vista x64

USB 2.0 a snapshoty

VMWare rovněž podporuje při virtualizaci plnou rychlost pro připojená USB 2.0 zařízení, takže není problém připojit k počítači komponentu, k níž máte jen 32-bitové drivery, a tato se korektně nainstaluje do virtualizovaných Windows XP:

Velice často používanou funkcí jsou i Snaphosts. Jedná se o "snímek" operačního systému v čase, k němuž se můžete kdykoliv vrátit. Takže si nainstalujete virtuální Windows XP, veškeré aktualizace, aktivujete je, a uděláte snaphost. Následné pokusy na Windows XP a jejich případný kolaps vyřešíte snadno tak, že se během pár sekund vrátíte k tomuto snapshotu:

Snaphosty umožňují vracet se v časeSnaphosty umožňují vracet se v čase

Závěr

Pokud si člověk zvykne na práci s virtuálními operačními systémy, není schopen se vrátit zpět. Zrychlení práce, stabilita, možnost testování komponent mimo hlavní produkční OS, plná podpora pro x64 (narozdíl od konkurence), to vše hovoří pro VMWare Workstation 6.

Jediným praktickým požadavkem pro virtualizaci je vícejádrový procesor (dual či quadcore) a hromada RAM, tedy 4GB a více.