Zamiloval jsem se do Björk
Když jsem poprvé (narychlo) poslouchal album Volta, tak se mi nelíbilo. Stahoval jsem toho hromadu, a jen jsem to tak rychle zvukově roztřiďoval. Podruhé mě to vyloženě nudilo. Poslouchal jsem je z povinnosti se o tom něco opravdu dozvědět. Potřetí mě rozčilovalo. Chápete? Rozčilovala mě hudba. Přesto jsem ji poslouchal a doufal, že to někdy přijde.
No, přišlo to. Jako kuře s modrýma nohama. Dnes jsem si to poslechnul znovu na Shure SE530. A zamiloval jsem se do Björk.
The Dull Flame Of Desire je mimořádná skladba, naprosto vzrušující je Declare Independence (kuře s modrýma nohama tam tvrdě bojuje!), ale i (dobře!) vykalkulovaná elektro-odrhovačka Innocence je najednou prudce poslouchatelná (kuře se svléklo a tančí do elektro-rytmu jen s jablkem bez polevy).
Podle druhého dojmu ta sluchátka nemohu doporučit. Prostě to nedělejte. Koupíte si je, zamilujete se do Björk, a co pak budete dělat? Ona je z Islandu a vy na ni nemáte ani telefonní číslo...
Hudba se Shure SE530 je až moc velká zábava. Kuřata s modrýma nohama, nasoukaná do žlutého jablka, se zeleno modrou cukrovou polevou, to je prostě příliš. Takové kuře není ani trochu košer. A vám se to najednou líbí. Připadám si jako zdrogovaný, a ona to dělá jen hudba. A Björk, převlečená za kuře. A ta nová sluchátka... Efekt zábavnosti zvaný Shure SE530.
Shure SE530 a Ultimate Ears triple.fi 10 Pro - radost z hudby
Vracel jsem dnes Adamovi Perutkovi (sluchatka.net) dříve recenzovaná in-ear sluchátka Klipsch Image, a při té příležitosti si poslechnul i něco jiného, a to jak na jeho aparatuře (Vincent S2 CD přehrávač + Edgar SH-1 sluchátkový zesilovač), tak na Zune 80GB (velice slušný audio výstup, zdroj ve WMA Losseless, tedy 100% CD kvalitě).
Zde je pár prvních dojmů z dnešního poslechu několika high-endových sluchátek.
Etymotic Research ER-4 MicroPro
Jako první jsem testoval Etymotic Research ER-4 MicroPro v ceně 6.900 Kč. Jedná se o jednoměničová sluchátka, u nichž se zřejmě inspiroval Klipsch Image, nicméně nejsou zaměřené na basovou složku, ale na dokonalou reprodukci výšek a přesnou lokalizaci.
- už po prvních pár minutách jsem byl (oproti Klipsch Image, které mají useknuté výšky) ohromen právě podáním výšek a dokonale přesnou lokalizací
- téměř u nich ovšem neexistují basy
- vynikající je čistota, detailnost přednesu a rychlost
- jsou mimořádně pohodlné na nošení, zhruba jako Klipsch Image
- sluchátka jsou ryze "audiofilská", rozhodně nejsou univerzální, poslech Red Hot Chili Peppers na nich nebyl požitek kvůli nedostatečné basové složce
- Zune 80GB má tyto sluchátka problém utáhnout, jsou určena impedancí pro stolní aparatury
Shure SE530
Shure SE530 v ceně 10.800 Kč je můj favorit a nový člen domácnosti. Tato sluchátka jsem si zamiloval.
- nasazuji si trojměničový (!!) model Shure SE530; přestože jsou tato sluchátka rozměrově velká, tak nijak netlačí, jen se dotýkají ušního lalůčku (dlouhodobou pohodlnost ale bude potřeba ještě otestovat)
- mám k nim od počátku kladný vztah, protože jsem předtím měl Shure E5c; nicméně ta jsem musel prodat, bolelo z nich po chvíli ucho
- hlavní dojem je: zábava; hudba na Shure SE530 mě baví, přednes je velice neutrální, nic ve zvuku nechybí ani nepřebývá, nic nevadí, zvukové pásmo je dokonale "spojité", výborná je lokalizace (i když ER-4 s chybějícími basy ji mají snad ještě výraznější), a hlavně se ve mě dostavuje nebývalý pocit radosti z poslechu hudby, který umí navodit jen málokterá sluchátka
- říkám si, že mám asi vybráno, přesto testuji dál
GTA IV je na XBoxu 360 hezčí než na Playstation 3
Přestože grafika XBoxu 360 a Playstation 3 je hodně podobná, přímé srovnání ve hře GTA IV, naprostého hitu posledních dní, mírně favorizuje XBox 360. Opravdu to nejsou velké rozdíly, ale na XBoxu 360 je tradičně obraz ostřejší a mírně detailnější. PS3 obraz je také poněkud více rozmazaný.
Nakonec se můžete na Gametrailers.com podívat na HD srovnání sami. Podle informací z fór, je na XBoxu hra i stabilnější, na PS3 kolabuje multiplayer. Pokud si chcete kupovat konzoli kvůli GTA IV, tak XBox 360 je mírně lepší volba.
Hlavní výhoda ale není trochu odlišná grafika, ale XBox Live. Tento herní portál, obchod, achievements, gamer score, nákup hudby a videa, stahování demo verzí, a kompatibilita na Windows Live služby (včetně implementace Live Messenger) nemají konkurenci.
XBox Live a snadnost vývoje pro něj je hlavní důvod, proč je většina multiplayerových her lepší na konzoli od Microsoftu než od Sony.
XBox Live Gold Account - jak si založit (a levně zaplatit) účet
Mimořádně vzrušující věc na XBoxu 360 je XBox Live. Jediný problém je, že v ČR se sice prodává XBox 360 hardware (tedy vlastní konzole), ale XBox Live služby oficiálně neexistují a nejsou podporovány.
Pro jejich použití se prostě nemůžete registrovat s vaší českou adresou, musíte se vydávat za (třeba) Angličana či Američana. Není to ale až takový problém, tento postup je "oficiálně tolerován". Návod na zprovoznění XBox Live v ČR přes US či UK účty publikuje třeba i oficiální český XBox 360 magazín. Úsměvné...
Jak si zaregistrovat XBox Live účet
Pokud už máte jakékoliv Windows Live ID u Microsoftu, tak si na stránce Přehled účtu zmodifikujte Registrované informace tak, aby vaše bydliště bylo ve Spojených státech amerických (doporučuji!) či Spojeném království. Pokud účet ještě nemáte, tak si jej zde vytvořte.
Na hodně webech jsem se dočetl, že lidé doporučují vytvořit Xbox Live účet v UK. Nevidím pro to důvod, USA se mi zdá výrazně lepší, viz dále.
Samotný XBox Live Gold Account i Microsoft Points jsou totiž výrazně levnější právě v USA, a rovněž XBox MarketPlace toho nabízí v USA více. Evropa je tak trochu druhořadý XBox Live občan, a Česká republika je rozvojový svět (nefunguje to tu oficiálně vůbec).
Jak si zaplatit XBox Gold Account a Microsoft Points
Pokud si nechcete kupovat Gold členství (poté ale nemůžete hrát multiplayer online a také je omezeno stahování některých her, demo, videí a hudby), a nechcete si ani nic kupovat online, tak je jedno zda budete mít USA nebo UK účet. Oba účty vám nabídnou XBox Live Silver Account zdarma, a i s tím se dá hodně věcí získat.
Nicméně, pokud si chcete zakoupit třeba 2100 Microsoft Points, pak už to jedno není. XBox Live funguje pomocí Microsoft bodů, ty si můžete koupit online kreditní kartou, anebo zadáním čísla kupónu. Onen kupón je ovšem rozlišen, americké kupóny nefungují v Evropě a naopak.
Nyní k ceně. Běžný kupón, co si za 900 Kč koupíte v Alza.cz, nabízí 2100 bodů. V USA za částku 760 Kč ovšem pořídíte 4000 bodů namísto 2100.
Problém je, že ty body nemůžete platit lepší českou kreditní kartou, v registraci vašeho XBox Live účtu budete mít jako země USA, a karta vydaná v ČR tak nebude u lepší banky při nákupu autorizována, je totiž kvůli bezpečnosti a minimalizaci zneužití kontrolováno nejen číslo a platnost karty, ale i adresa, město, PSČ a země (a tam bude samozřejmě problém USA v účtu versus ČR v registraci karty).
XBox 360 - PAL-50, PAL-60, HDMI a Component problém
Pokud si koupíte XBox 360 v ČR, tak musíte řešit problém s tím, že některé hry podporují jen PAL-60, tedy 60Hz výstup, jenomže u nás prodávaný XBox 360 standardně používá jen PAL-50. A přepnout to je jistý problém.
XBox 360 Elite má hromadu možností výstupů, od nejprimitivnějšího Composite (cinch) a SCART, Component (až 1080p), až po digitální HDMI (také 1080p), které navíc zahrnuje v malém kabelu i audio výstup DD 5.1 a také podporuje HDCP DRM pro video. Zdále by se logické použít tedy jen a pouze moderní HDMI, jenže ono to nejde tak snadno.
Některé hry podporují jen PAL-60 a zvláštní HDMI implementace na XBoxu 360 zase (bez možnosti změny) jen PAL-50. Dá se to ale obejít. Microsoft na to má své KB917304, kdy pro PAL-60 musíte nejdříve XBox připojit pomocí Composite nebo Component (TV, 480p) kabelu. Pak se v menu magicky objeví přepínač PAL-50 / PAL-60. Potom konzoli vypnete, přepnete na Component kabel (HDTV) a nastavíte 1080p, a vše zůstane v PAL-60, jen si zapnete 1080p rozlišení.
No a do třetice všeho dobrého vypnete znovu XBox, připojíte HDMI kabel, XBox 360 znovu zapnete a máte PAL-60.
XBox 360 Elite - výborný XBox Live, skvělá hratelnost
Koupil jsem si XBox 360. Já, zarytý PC hráč, jsem šel poprvé do konzole. Rozhodoval jsem se samozřejmě mezi Nintendo Wii (mimořádně mizerná grafika, ale zase parádní hratelnost, alespoň tak to popisuje Patrick Zandl), Sony Playstation 3 (tichá konzole, dobrá hardwarová výbava - Blu-Ray a Wifi v základu) a Microsoft XBox 360 (hlučnější mechanika, ale zase skvělá integrace na Vista a PC obecně, funguje jako Media Center Extender a především obsahuje úžasný internetový portál XBox Live).
Graficky a hardwarově jsou na tom XBox 360 a Playstation 3 podobně, Blu-Ray přehrávač u PS3 opravdu nerozhoduje (cena Blu-Ray filmů je zatím tak extrémní, a nabídka tak mizerná, že to není důležité kritérium), XBox 360 má zase mírně lepší grafickou kartu, paměť a pro většinu použití i procesor.
Cenově je XBox 360 sice v základu levnější, ale pokud k němu připočtete HDMI kabel, druhý bezdrátový ovladač a Wifi kartu, což je výbava již má Playstation 3 Starter Pack v ceně, dostanete se na velice podobnou sumu, lišící se vlastně jen ve stokorunách. XBox 360 má ovšem v této ceně 3x větší pevný disk (120GB) a dá se používat jako špičkové multimediální domácí centrum pro hudbu a video, včetně streamování z internetu.
To, co ovšem opravdu rozhodlo, byl XBox Live. XBox Live je opravdu úžasný herní portál, kde si můžete stahovat demoverze nových her, hrát zdarma malé arkády (Zuma a další), vytvářet si přátele, posílat zprávy, prostě je to komplexní herní svět, a je navíc skvěle zpracovaný, rychlý a dynamický.
AUKCE MyEgo.cz
Velice populární "IT / společenský webzine" MyEgo.cz s návštěvností přes 10 000 návštěv denně (bližší údaje o návštěvnosti viz níže Google Analytics), Seznam.cz Pagerank 94/100 a GTPR 5, je od 1. května 2008 na prodej. Prodej je realizován formou aukce.
Závazné příhozy můžete zadávat formou komentáře k tomuto příspěvku.
Popularita MyEgo.cz je taková, že portál Živě.cz / Computer Press a.s. tomuto prodeji již věnoval dokonce tři "Bleskovky" na titulní stránce, viz tento screenshot.
Dle komentáře redaktorů se jednalo o nejčtenější bleskovky. O prodeji referovala i Lupa.cz a řada dalších serverů. Dá se předpokládat minimálně stejná medializace i po prodeji webu (nový majitel by měl být připraven ji patřičně zužitkovat).
Nově o prodeji MyEgo.cz píše i server Novinky.cz.
Základní podmínky aukce
V této sekci naleznete podmínky pro účast v aukci.
Začátek a konec aukce
Aukce začíná 1. května 2008 (čtvrtek) v 00:00 a bude ukončena 16. května 2008 (pátek) v 23:59, nejdříve však 24 hodin po posledním příhozu.
Příklad: pokud bude proveden v aukci nový příhoz, datum ukončení aukce se automaticky posunuje o dalších 24 hodin. Pokud tedy někdo (například) 16. května 2008 v 17:00 zvýší nabídku (provede příhoz v aukci), konec aukce se automaticky posunuje na 17. května 2008, 17:00.
Předmět aukce - v ceně aukce je zahrnuto
- hlavní doména MyEgo.cz
- aliasy domény MojeEgo.cz, Moje-Ego.cz, My-Ego.cz, MyGo.cz
- webhosting u společnosti Tojeono.cz (Webmade), přístup na FTP a k MySQL DB
- celkem 1 530 publikovaných autorských článků na doméně MyEgo.cz, včetně možnosti jejich libovolného ekonomického využití bez dalších plateb autorovi / autorům článků (při běžné ceně 1 000 Kč / článek se jedná o hodnotu 1.5 mil Kč); součástí těchto práv nejsou články z kategorie "Rodina" (jedná se o dalších 30 článků), ty budou z databáze odstraněny
- více než 23 000 publikovaných komentářů
- více než 1 300 registrovaných členů (s potvrzenou emailovou adresou)
- redakční systém F-ART:CMS 5.0 včetně platné komerční licence XStandard Pro 2.0 WYSIWYG editoru
- grafický design a šablony MyEgo.cz, včetně zdrojového podkladu v PSD (Adobe Photoshop)
- integrovaná podpora pro Google AdSense a Google Custom Search v šablonách webu
- integrovaná podpora pro vedení a správu neomezeného množství nezávislých blogů v redakčním systému
- SEO optimalizace MyEgo.cz, mapa webu (SiteMap.xml)
- po dobu 1 roku bezplatný
301 Permanent Redirect
z domény radekhulan.cz na veškerá URL MyEgo.cz (je možná dohoda o redirectu i na delší dobu) - opce kupujícího: možná dohoda s F-ART AGENCY, s.r.o. o rozvoji a úpravách redakčního systému
Linux není Windows zadarmo. Proto je nemůže nahradit
Na fóru Ubuntu je jedno pěkné téma nadepsané "Pár poznámek pro ty, co přecházejí ze zhasnutých (pirátských) Windows". Zhruba osm Linuxáků v něm nadšeně plácá ručičkama nad tím, jak jsou dobří, a jak je Linux super, protože je prý zdarma.
První jejich rada zní "Windows není Linux a Linux není Windows zadarmo". Jak dojemně pravdivé. Linux opravdu není to samé co Windows, neřeší ty samé problémy, a není to tudíž ani částečná substituce Windows.
Jediné opravdu 100% funkční řešení jak vyřešit pirátské Windows instalace je koupit si Windows.
Podívejte se na tento seznam tiskáren. Je jich tam přes 200. Víte kolik jich bude fungovat v Linuxu? Zhruba 10%. A kolik jich bude fungovat v Linuxu stejně dobře a plnohodnotně jako ve Windows, včetně skennerů? Zhruba 1%. A kolik z těchto 500 her bude fungovat pod Linuxem? Jedna. A kolik ze software na editaci videa? Nula. A co grafický sofware? Žádný. Pořád se vám zdá Linux jako funkční substituce Windows? Nenechte se vysmát...
Osobně Linux používám řadu let, na serveru. Používal jsem i Novell Netware, Solaris a další systémy. Linux se na serveru na velice omezené použití pro instalaci Apache, PHP a MySQL hodí (i když i tento úkol lze více než dobře nahradit spouštěním těchto aplikací nativně pod Windows).
Na desktopu ale žádný normální uživatel Linux nechce. Nevěříte mi? Proč má tedy Linux "zdarma" stále zhruba 0.5% trhu a Windows kolem 98%? Důvod je jasný, Windows není Linux a Linux není Windows zadarmo.
Nemůžete prostě jen tak Windows nahradit Linuxem. Nejde to. Je to něco zcela jiného.
Lidé potřebují funkční hardware, tiskárny, čtečky karet, notebooky, potřebují software psaný pro Win32 API (tedy pro Windows), potřebují výukové hry pro své děti psané pro tento operační systém. Nic z toho Linux neumí.
Nejlepší možnost jak vyřešit zčernání "pirátských" Windows zjevně tedy není nasadit jejich nedokonalou substituci, ale za 2.000 Kč si Windows prostě koupit.
Jsem rád, že i Ubuntu komunita tomuto rozumí, a všem to jasně říká přímo v hlavním tématu support fóra. Microsoft z nich musí mít radost.
Mimochodem, stejně jako Linux není Windows (zadarmo), stejně tak monopolistický a zaostalý Apple OS X není Windows. Proto je také nemůže plnohodnotně nahradit.
FolderShare - výborné P2P sdílení souborů (od Microsoftu)
FolderShare je nová služba od Microsoftu pro P2P sdílení souborů mezi více počítači. Není to vlastně ani tak nová služba, protože FolderShare je firma, kterou Microsoft v roce 2005 koupil, pak se dlouho nic nedělo, a nyní tuto službu nabízí veřejně a zdarma komukoliv.
Pro její používání si musíte zřídit účet (bohužel se nepoužívá Windows Live ID) a stáhnout si malou (1MB) aplikaci pro Windows XP/Vista či OS X.
Co FolderShare umí a co ne
FolderShare umožňuje sdílet a synchronizovat soubory mezi více uživateli a počítači. Takže pokud máte třeba záložky vedené na hlavním počítači a chcete je aktualizovat na notebook, či ke všem členům pracovního teamu, sdělíte jim heslo, a třeba deset počítačů se připojí na sdílenou složku a automaticky si ji synchronizují na svoje PC.
To, co FolderShare není, je úschovna dat.
Samotný FolderShare nemá žádná vaše data, je to jen systém pro propojení počítačů. Pokud je nějaký nový soubor na PC-1, tak PC-2 se k němu dostane jen tehdy, když je tento počítač (PC-1) spuštěn. Na FolderShare samotný se nahrávají jen názvy souborů, které se mají stahovat, ale nikoliv jejich obsah.
Omezením FolderShare je, že počítače co se synchronizují musí být pořád spuštěny.
Jak se bránit digitální tmě?
Zajít do obchodu a legálně si koupit Windows, postačí OEM verze Vista Home Premium.
A případně i Microsoft Office 2007. Za pouhých 1.300 Kč máte licenci hned pro 3 počítače v domácnosti.