Shen Yun Divine Performing Arts
Díky jednomu z našich klientů (který dané představení spoluorganizoval a upozornil mě na ně) jsem byl v neděli svědkem úžasného vystoupení čínského tanečního, hudebního a "multimediálního" tělesa Divine Performing Arts v Janáčkově divadle v Brně.
Silně vám doporučuji, pokud budete mít tu možnost, si na Divine Performing Arts zajít, a to přestože "čínské těleso" není až tak přesný popis - umělci jsou sice Číňané, ale do jednoho emigranti žijící nyní v New Yorku. Vynucená emigrace za svobodou.
Část klasických čínských tanců se tak mohla věnovat komunistickému pronásledování příznivců Falun Dafa, další tanec byl věnován Tibetu, jiný Mongolsku, tedy tématům komunisty zapovězeným a silou potíraným. Politická angažovanost ale byla cítit jen do té míry, že nic neubírala na uchvacujícím provedení celého představení, nestala se z toho "agitka". Většina tanců byla postavena na motivy starobylých legend o bozích.
Divine Performing Arts se dá těžko popsat slovy - je to zážitek určený pro vaše oči a uši. Tak jen krátce: barevný, okouzlující, dojemný, svěží, inspirující, sladěný, dokonalý, harmonický, naplňující.
ŽENA-IN.cz - projekt, který nám konkurence závidí
Společnost F-ART AGENCY s.r.o. dokončila nový projekt rozsáhlého internetového portálu pro ženy - ŽENA-IN.cz.
Jedná se o portál, kde je zakomponován magazín s osmi odlišně barevně laděnými rubrikami s články (kterých je více než 40 tisíc, k nim dále patří více než milión komentářů), přítomno je rozsáhlé diskuzní fórum (s více než 6 milióny příspěvky - tedy výrazně více než má SuperFórum Computerpressu), bohatá fotogalerie, kvízy, podpora pro rozmanité soutěže a jejich vyhodnocení, a v neposlední řadě "web 2.0" uživatelské profily a funkce.
Pro PHP na Windows 2008 / IIS7 potřebujete Zend Server
Tento týden jsem v praxi otestoval hromadu různých kombinací PHP a akcelerátorů na Windows 2008 Serveru s IIS7. Pár poznatků o tom, co dělat a nedělat:
- non-TS (non-thread-safe) verze PHP je na Windows s FastCGI (které se samo stará o thread-safe prostředí) zhruba o 30% rychlejší než TS verze, použijte pokud možno vždy non-TS verzi
- verze PHP z PHP.net není v praxi to samé (i ve stejném vydání 5.2.9) co přímo od Zendu, ta z PHP.net vykazovala brutální memory leaks (php-cgi.exe nabobtnal během 2 hodin z 20MB na 300MB), zatímco verze od Zendu ne
- eAccelerator je mírně pomalejší než Xcache - na Windows zvláště proto, že potřebuje TS verzi PHP (non-TS binárka není k dispozici)
- eAccelerator není rovněž 100% stabilní a občas (10x denně), shodil celý php-cgi.exe proces a vyhodil segmentation fault (IIS7 jej ihned nahodí znovu, ale z logu je to vidět)
- Xcache pro změnu nepracuje úplně korektně s pamětí při použití více FastCGI procesů a občas dochází k locknutí
- oproti tomu Zend Optimizer+ je na Windows 2008 Serveru s IIS7 dokonale stabilní a server s ním funguje doslova božsky a opravdu rychle - vytížení IIS7 stroje kleslo po nasazení Zend Serveru při stejném množství uživatelů z cca 30% na 10% (oproti non-TS verzi bez akcelerátorů)
Vyplývá z toho v podstatě jedno - pokud provozujete opravdu rozsáhlý web s IIS7 + SQL Server 2008 (nesmírně výkonná a 100% stabilní databáze, ale o tom později), stáhněte si Zend Server, a případně i zaplaťte support. Vyplatí se to :-)
Mimochodem, žádné nahoře zmíněné řešení nevykazuje praktický problém, pokud testujete v pár desítkách až stovce uživatelů. Uvedené platí pro vysokou zátěž a desítky pageviews denně na uživatele.
Vývoj webu s IE8, IE DebugBar a IE Tester
IE8 je současný nejlepší prohlížeč z mnoha hledisek (ergonomické a rychlé zobrazování stránek jsou hlavní devizou oproti pomalému a zastaralému Firefoxu). Už v základu má IE8 navíc skutečně povedené vývojářské nástroje od Microsoftu (jedná se o vylepšenou verzi staršího IE Developer Toolbar):
Programujete v PHP? Zajděte si na školení Nette!
Pokud programujete v PHP, asi znáte slovo Nette. Je to poměrně nedávno veřejně uvedený framework pro PHP, který má dost odlišný přístup od frameworků konkurenčních.
Autorem frameworku je Nette Foundation, což je vznešený název pro Davida Grudla :-) David se nesnaží stavět mraky nesmírně složitých knihoven pro různá obskurní použití, ale relativně málo dobře promyšlených tříd (zhruba desítku hlavních), které významně vylepšují jazyk samotný a práci s ním.
Na Nette je sympatické, že je můžete ale nemusíte používat celé (kompletní komprimovaný framework má mimochodem příjemných 240KB). Pokud chcete používat jen věci pro rozšíření možností jazyka a ladění aplikací (typicky Object
, Debug
a další), snadno je pár řádky kódu integrujete i do vašeho stávajícího frameworku či CMS.
Postupem času ale asi začnete využívat i výhod Routeru či výborných formulářů, no a od toho je už pouze krůček k MVC třídám.
Obecně - pokud jste programátor v PHP, a přestože máte framework vlastní, zajděte si na školení Nette. Školení je na profesionální úrovni a velice dobře připravené. David má navíc spoustu dobrých nápadů i jejich realizací, a jeho školení Nette a koukání se do kódu je opravdu skvělou inspirací.
A doporučil bych rovnou školení spíše dvoudenní. Osobně jsem absolvoval jednodenní, a pro řadu věcí nebyla (z nedostatku času) možnost jít plně do hloubky, přestože se začínalo v 9:00 a končilo v 19:00.
Microsoft SideWinder X8 - myš, která opravdu nenadchne
SideWinder X8 je nová myš od Microsoftu s revolučním senzorem BlueTrack a rozlišením 4000 dpi. Bohužel, senzor je to revoluční jenom na papíře. Ve skutečnosti se tato myš v ceně 1.800 Kč téměř nedá používat.
Na programování jsem si velice oblíbil Microsoft SideWinder X6 klávesnici, která má numerický blok oddělitelný a připojitelný zleva (takže pravá ruka s myší může být o 15cm blíže klávesnici, což je báječné), je dokonale programovatelná, a stisk kláves je doslova božský. Ta klávesnice je tak dobrá, že dokonce nahradila předchozí etalon - Logitech G15 (ten lepší starší model s 3x více "G" klávesami).
SideWinder X8 je ale katastrofa. Moc hezky vypadá, ergonomie držení a tlačítek je v pořádku, řešení nabíjení přes kablík s magnetickým uchycením je dokonce geniální, výdrž jedné AAA baterie (či akumulátorku) je několik desítek hodin, ale přesto se nedá používat.
Proč? Tato myš není přesná a "skáče". Ať už ji máte na dřevěném stole či na Razor eXactMat podložce (jakákoliv strana), tak občas (tak 10x za hodinu) se stane, že kurzor poskočí o pár mm až 1 cm na obrazovce. V praxi se tak netrefíte na zavření okna a už vůbec neoznačíte na 2560x1600 LCD něco přesně ve Photoshopu. Myš "skáče" i když je připojená kabelem (nejedná se tedy u rušení bezdrátového přenosu, přenos jde poté přes USB) a na jakékoliv dpi, jde tedy zjevně o problém senzoru.
SideWinder X8 by byla výborná bezdrátová myš, nemít "revoluční" senzor BlueTrack, který skáče jako nadmutá koza. Tuto myš si opravdu nekupujte.
Vrátil jsem se tedy pokorně zpět k Logitech G9, s "jen" 3200 dpi a nedám ji z ruky. Logitech G9 je přesný a naprosto vždy spolehlivý, je z něj cítit solidnost a jistota, která SideWinderu X8 zcela chybí.
Stejnou zkušenost má i člověk v recenzi na CrunchGear.com.
Internet Explorer 8 - vynikající prohlížeč je ve finální verzi
IE8, nejlepší browser na světě, je finální.
Odinstalujte pomalý Firefox 3.0 se starým jádrem a hlavně s uživatelským prostředím stále podobným IE6 z roku 2001 (tedy skoro s 10 let starou koncepcí), i neschopnou žalobníčkovskou Operu, je tu IE8. IE8 stahujte tady.
IE8 oproti konkurenci vyniká v rychlosti nejen jádra (viz testování rychlosti), ale i rozhraní, perfektní je integrace do Windows Vista a Windows 7, vynikající je bezpečnost, nezávislé tabs (pokud v jedné spadne Flash, SIlverLight či jiný plugin, neohrozí to další taby, což je obrovská výhoda oproti zaostalejšímu Firefoxu), obsaženy jsou mikroformáty, akcelerátory, výborná je historie, integrované vývojářské nástroje, skutečně plná podpora pro CSS 2.1 a mnoho dalších zlepšení.
Doplňky můžete stahovat třeba na ieaddons.com, dostupná jsou i gesta myší pro ovládání.
IE8 je v současnosti nejlepší prohlížeč. Silně doporučuji. :-)
Mix09 - živě na VisitMix.com
Výborná vývojářská konference Microsoftu (nejen) o webu a jeho budoucnosti s názvem Mix09 právě začala. Sledovat ji můžete veškeré tři dny online, včetně právě probíhající klíčové keynote. Docela rozdíl oproti technologicky zaostalejšímu Apple, který se u keynote spoléhá na to, že banda fanatiků to textově přepíše na jejich webíky...
Loni jsem se Mix08 v Las Vegas účastnil osobně, je to opravdu super akce, letos doporučuji sledovat (kromě online přenosů) také feed od Martina Hassmana, popřípadě Zdroják.cz, a oficiální Mix09 Twitter feed.
FingerKeyboard - asi nejlepší klávesnice pro WM (a zdarma)
Na serveru xda-developers.com se objevila fantastická klávesnice s názvem FingerKeyboard pro Windows Mobile. Má nulovou cenu, dobrý vzhled a hlavně se dá snadno upravovat pomocí textových souborů, takže doplnění češtiny či změna QWERTZ -> QWERTY je otázkou pár sekund.
Můžete si v ní snadno nadefinovat přesně takové rozložení kláves a funkcí, které vám vyhovuje. Tlačítka [cop] a [pas] slouží mimochodem pro snadné kopírování a vložení textu.
Windows 2008 Server na HTC Touch HD telefonu
Spravovat webovou prezentaci s Windows 2008 Serverem a IIS7 je moc příjemná věc. Jedním z důvodů je i možnost nasadit Remote Desktop (Terminal Services) a připojovat se vzdáleně k ploše. Narozdíl od primitivnějších Lixunových řešení se v tomto případě přenáší jen objekty, nikoliv komplet bitmapová grafika, takže vše je opravdu použitelné rychlé i na GPRS/EDGE připojení. A na 3G/HSDPA připojení vše doslova letí.
S HTC Touch HD telefonem a 800x480 displejem člověk pak získá i slušný pracovní prostor:
Na takovýto komfort se opravdu moc hezky zvyká, pro řadu operací je samozřejmě grafické prostředí mnohem produktivnější než příkazová řádka a vim
pod ssh
. Samozřejmě ale i tu příkazovou řádku člověk má díky Windows PowerShell.
Vtipné je ukázat podobný desktop na telefonu lidem nepostiženým IT, řada z nich je schopna uvěřit, že na Touch HD mi běží Windows 2008 Server. Nativně :-)