Hostuji na ASPOne.cz: W2k8 Server, IIS7 a PHP s FastCGI

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Hostuji na ASPOne.cz: W2k8 Server, IIS7 a PHP s FastCGI

Po dnešním kolapsu Hostmonster.com hostingu jsem se rozhodnul uspíšit přesun veškerých prezentací někam jinam. Co se vlastně stalo? Na Hostmonster.com došlo k porušení databáze (MySQL tabulek). Tabulky nemůže porušit programátor SQL příkazem, toto je vždy chyba databáze samotné, hardware či pochybně upraveného Linuxového kernelu. Vzhledem k všeobecně známé problémovosti MySQL bych si ale tipoval databázi, k porušení tabulek v MySQL dochází zcela běžně.

Nabořené tabulky znamenaly, že SQL dotazy trvaly neůměrně dlouho. Hostmonster.com se tuto chybu MySQL programátorů či jeho adminů rozhodl vyřešit poněkud svérázným způsobem - suspendoval celý můj (dopředu zaplacený) účet, takže neběžel žádný web. Ani ten, na kterém jsou ryze statické stránky.

Když jsem to zjistil, rozhodl jsem se okamžitě migrovat jinam.

Mám to usnadněno v tom, že striktně odděluji DNS providera (regzone.cz), emailového providera (Live.com Custom Domains a Hosted Exchange) a webhosting providera (dříve Hostmonster.com).

Už předtím jsem jednal s ASPOne.cz o W2k8 VPS serveru na Windows a s Banan.cz o VPS na Linuxu (s Hostmonster.com to nebyl první problém, viz výpadky, ale ty předchozí nebyly takto brutálního rozsahu). Windows 2008 Server s IIS7 je výborné prostředí, bezvadná je možnost spouštět ASP.NET aplikace i PHP skripty, na druhou stranu na Linuxovém hostingu by nebylo nutné předělávat žádné skripty, migrovat data a provádět další práce.

Nakonec rozhodla spíše náhoda, Radovan Kaluža byl na dovolené, telefonická podpora Banan.cz o dohodě s VPS nic netušila a neuměla ji rychle zrealizovat (šlo opravdu o minuty, což není zrovna běžný požadavek), tak jsem zvolil Hyper-V VPS Enterprise hosting od ASPOne.cz, protože tam jsem testovací prostředí měl již dva týdny zřízené.

V ceně 1 000 Kč + DPH měsíčně tam získávám virtualizovaně k využití 1 jádro CPU, 1GB RAM, 50GB prostoru na disku (což zhruba 100x přesahuje moje potřeby, nehostuji video soubory), nelimitovaný přenos do NIXu, Windows 2008 Server a možnost si s tímto serverem cokoliv dělat, tedy od instalace IIS7, PHP jako FastCGI, SQL Server 2008 databáze, vzdáleného přístupu, SFTP, mail serveru, a dalšího. Obecně s VPS má člověk identické možnosti jako na hardware fyzickém.

ASPOne.cz je s Hyper-V VPS hostingem zřejmě první v ČR, který něco podobného na W2k8 Serveru s Hyper-V nabízí.

Rychlost je perfektní, to můžete pozorovat na MyEgo.cz. Stránky se načítají mnohem rychleji, rovněž latence na server není v řádech stovek milisekund ale jednotek milisekund a komunikace s Adamem Ticháčkem z ASPOne.cz je efektivní.

MyEgo.cz (a weby hulan.cz, hulan.eu, hulan.info, hulan.us, blogcms.com a další) nyní tedy běží na kombinaci Windows 2008 Server, IIS7, PHP s FastCGI, a MySQL 5.1 databáze. Redakční systém sice podporuje i SQL Server 2008, ale ostatní celky jako je PunBB fórum ne. Bude je nutné přepsat, a až poté se zruší kompletně instalace MySQL a zůstane jen SQL Server 2008 databáze (odhadem jeden měsíc).

Problém jsem objevil pouze s akcelerací PHP skriptů, eAccelerator.dll občas vyhazuje do logu segmentation fault. Uvidíme jak bude fungovat XCache či další řešení.

Hodnotit ASPOne.cz hosting zatím nechci. První zkušenosti jsou sice výborné, VPS na Windows 2008 je mimořádně komfortní prostředí, ale ohledně stability ... uvidíme za měsíc.


Komentáře

 1. 1 Jakub Brabec 26.02.09, 12:02:06
  FB

  Smím, Radku, vědět, proč si nepořídíš vlastní server? Za měsíční náklady (plus pořízení serveru) o něco málo větší by jsi měl vlastní systém, který si můžeš upravit ku obrazu svému, nepoběží na serveru s dalšími xx uživateli.

 2. 2 Radek Hulán 26.02.09, 12:02:10
  FB

  [1] toto mě bude stát 12.000 Kč + DPH ročně, a de-facto se jedná o samostatný server (virtualizace se tak chová, jen prostě to není celý fyzický hardware s dvěma quadcore CPU a 24GB RAM, ale jeho desetina či dvacetina).

  Za hardware, licence software, serverhousing, konektivitu a další bych zaplatil mnohem vyšší částku, klidně 5-10x vyšší.

  Osobně navíc rád zastávám dělbu práce, každý ať dělá to, co umí nejlépe... Teoreticky bych mohl pronajímat prostor pro klientské prezentace, nicméně většina klientů chce (velice rozumně) nezávislost webdesignérské a webhostingové společnosti. Chodí k nám lidé, co nechtějí konkurenční řešení, protože je -musí- hostovat u nich, kdežto naše weby běží na Ignumu, Czechii, Webmade, Banan a desítkách dalších hostingů...

 3. 3 Dalibor Kouřil 26.02.09, 08:02:07
  FB

  Zvolené řešení přes VPS je ideální varianta. Vlastní managed server je opravdu mnohokrát dražší a zcela zbytečný. A to i přes relativně vysokou návštěvnost myego.cz.

  Podle mého názory problémy s MySQL budou spíše zaviněny špatnou konfigurací serveru/kernelu než vlastní databází. V posledních verzích žádné porušení tabulek nepozoruji. O stabilitě v porovnání s MSSQL ovšem diskutovat nechci :-)

  Ohledně eacceleratoru spíše doporučuji někde stáhnout verzi kompilovanou jinou osobou, či si kompilaci provést sám. Ostatní cache řešení pro PHP jsou výrazně pomalejší. Ještě tak srovnatelná je APC cache. S xcache jsme dříve měli velký problém s kompatibilitou některých skriptů :-( To bylo ovšem na Linuxu, na Windows to může být jinak.

 4. 4 Michal 26.02.09, 11:02:55
  FB

  Je to skvela sluzba za skvelou cenu (zvlaste i s cenou licence).

  Virtualizace pres Hyper-V nejde pouzit pro jednu - priznavam - ne beznou situaci - a to napojeni na COM port.

  HyperV neumi vlastnimi prostredky jakymkoliv zpusobem spojit virtualni stroj s fyzickym COM portem (treba pro GSM branu). Jedine reseni je COM-TCPIP-COM workaround.

  V prostredi "bezneho" hostingu tato nevyhoda pada.

  Paralles Virtuozzo neznam, tam nevim.

 5. 5 Martin Talavášek 26.02.09, 03:02:46
  FB

  Taky mě VPS láká... je na ASPone.cz neomezený počet domén?

 6. 6 Radek Hulán 26.02.09, 04:02:54
  FB

  [5] je, po prvotní instalaci OS ten virtuální server de-facto "patří" tobě a můžeš si tam dát co chceš, včetně libovolné definice webů (domén, subdomén) v IIS7.. Můžeš si instalovat vlastní DB, mailserver, omezen jsi jen místem na disku a pamětí. K dispozici máš 3 externí IP adresy.

 7. 7 Martin Sura 26.02.09, 09:02:12
  FB

  Ahoj,

  Rád bych se zeptal na pár podrobností. Také uvažuji nad aspone pro jeden projekt. Je možné u MSSQL u tohoto hostingu využívat pokročilé možnosti db, jako jsou triggery, transakce, ulozne procedury, transakcni ulozne procedury apod.? A ještě jedna věc, je možné se pomocí Sql Managment Studia připjit vzdáleně na server a spravovat db vzdáleně?

 8. 8 Radek Hulán 26.02.09, 09:02:32
  FB

  [7] tak ještě jednou - VPS je funkčně identický vlastnímu serveru, jen se nejedná o hardware fyzický, ale virtualizovaný. Pro aplikace v tom ale není rozdíl. Instalace obsahuje Windows 2008 Server, Visual Studio 2008 a IIS7, jako admin máš ale k serveru plná práva. Můžeš si doinstalovat SQL Server 2008 Express či Standard, nastavit si práva jak potřebuješ, nastavit si firewall aby propouštěla SFTP či vzdálenou správu IIS7 a SQL Serveru, instalovat si jiné aplikace a zebezpečit je podle potřeb. Je to jen a pouze na tobě...

  Takže ano, vše co popisuješ je možné (a mnohé další). Na druhou stranu, nejedná se o managed prostředí. Jaké si to nastavíš, takové to máš, včetně bezpečnosti...

 9. 9 Maros 26.02.09, 10:02:27
  FB

  Aká je rýchlosť toho servra? Kolísa?
  Mohol by si tam pustiť nejaký bechmark?

 10. 10 Petr Marak 11.03.09, 04:03:11
  FB

  Ahoj Radku.
  Mam u ASPone taky VPSku na W2008. Mam tam vsak problem s rychlosti HDD. Rychlost cteni je jen 30MB/s. Jak je na tom tvuj server s rychlosti? Diky

 11. 11 Radek Hulán 14.03.09, 12:03:33
  FB

  [10] netestoval jsem to, ale 30MB/s je v pořádku, na to že se jedná o virtuální stroj. Je tam třeba (několik desítek) virtuálních strojů na pár fyzických disků, takže to nemůže dosahovat o moc větších hodnot.