MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Upgrade BIOSu NVIDIA 6800GT/ULTRA

PC Hardware 22.08.2005

Pokud používáte libovolnou NVIDIA kartu, a výrobce této karty se moc nemá k uvolnění aktualizovaného BIOSu, není to problém. Všichni výrobci totiž používají referenční layout desky od NVIDIE a referenční BIOS NVIDIA, což znamená, že v kartě od MSI můžete s klidem použít BIOS od BFG, eVGA či Asusu.

Moje MSI 6800GT karty mají nejvyšší oficiální verzi BIOSu 5.40.02.30.03 ze září 2004, což není právě novinka. Nicméně, stačí se podívat na MVKTech, vybrat si zde z BIOSů jiných výrobců grafických karet, a tento BIOS si stáhnout a upravit.

Já si konkrétně vybral BIOS od Gainwardu, což je velice slušná značka, a hlavně nabízí pro NVIDIA 6800GT PCIe nejnovější verzi BIOSu 5.40.02.38.00 z března 2005. Následně budete potřebovat NVflash pro nahrání BIOSu do grafické karty a NiBiTor 2.4 pro úpravu tohoto BIOSu.

Cílem úpravy BIOSu je několik věcí:

  • změnit ID produktu z Gainwardu na MSI,
  • zvýšit napájení z 1.3V na 1.4V ve 3D pro lepší přetaktování,
  • nastavení standardních taktů na 400/1100MHz (6800ULTRA karta).

Nejdříve si tedy spusťte NiBiTor a nastavte zvýšené takty jádra karty a pamětí, nemusíte poté kartu přetaktovat softwarově přes ovladače ve Windows, ale přetaktování bude automatické na úrovni BIOSu:

NiBiTor Main

Útok si vyžádal 26 mrtvých a 1 vybuchlé policejní auto

Hry na PC 21.08.2005

Tento článek není určen osobám mladším 18 let. Není Vám 18? Klikněte sem.


Byl to vcelku běžný den v San Andreas. C.J. si opět vyrazil na objížďku městem a během 15 minut stihnul zmasakrovat 24 civilistů, zabít 2 policisty, vyhodit do povětří policejní auto, a jezdit po městě jako šílenec s ukradenou motorkou, v Jeepu a potom dokonce s náklaďákem.

Ano, mluvím zde o hře, konkrétně o GTA: San Andreas, ale podobné krvavé a extrémně násilné scény, které se odehrávají v (pro hráče běžném a známém) velkoměstském prostředí, jsou přítomny v 70% všech vydaných her. Podřezávání krků, dokonce i znásilňování dětí je možné v dnešních hrách vidět.

Přestože jsem příznivce liberální pravice, bojím se těchto her, a nemyslím si, že je správné si na toto hrát. Představte si 18-ti letého teenagera, který se i bez této hry chová na silnici se svým novým autem jako naprostý magor. Teď jej posaďte na 10 hodin před GTA:SA, a zkuste pozorovat jeho reakce při následné jízdě skutečným autem. Na 100% jej to ovlivní, bude mnohem více agresivní, a z 18-ti letého magora na silnici, s nímž zkušení řidiči ještě počítají, se stane naprosto nezvladatelný a nebezpečný šílenec.

GTA: SAběžná realita v GTA:SA

Podobný problém popisuje i nová analýza Americké psychologické asociace. Místo aby si děti a teenageři hráli se svými vrstevníky, četli si, vzdělávali se, tak se osamoceně vyžívají v agresivních hrách. Pokud v Doom 3 zabíjejí mimozemské příšery, ještě se to asi dá tolerovat, přece jenom spojitost na normální svět je velice vzdálená, ale masakrování civilistů v běžném městě, to těmto lidem prostě musí v jejich mozku ve vývoji zůstat.

I když jsou hry klasifikovány až pro lidi nad 18 let, běžný teenager, kterému je třeba 14 let, si danou hru ukradne (jak jinak, software se u nás krade, lidi počítačoví se stávají zloději již v raném věku), a bez vědomí rodičů ji hraje. Pokud si myslíte, že to na ten nedorostlý mozeček nemá vliv, pletete se. Je to samozřejmě i na rodičích, tito by se měly velice zajímat o to, co má jejich dítě na počítači.

Popřípadě je tu ještě jedno triviální řešení - nekupujte vaší ratolesti počítač s výkonnou grafickou kartou, ale jen integrovanou. Na internet a MS Word to stačí, ale pokud si ratolest bude chtít pozabíjet pár civilistů, uvidí na obrazovce jen jakési čtverečkované šmouhy :-)

Nutno říci, že ne všechny hry jsou špatné a agresivní, řada z nich naopak pomáhá rozvíjet osobnost dítěte. Pro rodiče je ale poněkud složité, najít ty "správné hry" a vyvarovat dítě těch "závadných", a následně kontrolovat obsah počítače, zvláště pokud řada ratolestí rozumí počítačům daleko lépe než jejich rodiče.

Paměti pro AMD - DDR400 CL2.0 versus DDR500 CL3.0

PC Hardware 20.08.2005

U řady overclockerů panuje přesvědčení, že AMD procesorům vyhovuje spíše nízká latence při DDR400, než vyšší latence s vyšší frekvencí. Rád bořím mýty, a proto jsem přijal k testování dva typy DDR400 pamětí s velice nízkou latencí CL2.0, a porovnal je se svými DDR500 CL3.0 moduly. Pokud chcete krátký závěr již teď, přesvědčení overclockerů se ukázalo být mýtem, paměti DDR500 CL3.0-3-3-7 1T poskytují vyšší výkon než mnohem dražší DDR400 CL2.0-2-2-5 1T.

Použitá sestava

Veškeré paměti byly testovány na následující sestavě:

PoložkaHodnota
CPUAMD Athlon X2 4400+ Toledo na default voltage (1.360V)
Deska Asus A8N-SLI Premium, BIOS 1007-002
Grafika2x NVIDIA 6800Ultra (400 / 1100 MHz)
Disk3x Hitachi T2K250 SATA-II 160 GB disky šifrované v reálném čase pomocí PGP Whole Disk Encryption 9.02
OSWindows XP Pro SP2 CZE
DriverNVIDIA Forceware 77.77
NVIDIA nForce 7.13
Sestavapoužitá sestava

Kvalita obrazu - ATI nebo NVIDIA?

PC Hardware 20.08.2005

Splinter Cell: Chaos Theory je jedna z mnoha nových her, které používají Shadery 3.0 a HDR. Protože si řada lidí (co si koupili ATI) myslí, že ATI může NVIDIA konkurovat v kvalitě obrazu, rozhodl jsem se udělat takový malý test.

Na následujícím obrázku uvidíte tu samou scénu s NVIDIA 6800ULTRA SLI a ATI X800XL. Myslím si, že rozdíl hovoří za vše, NVIDIA má mnohem vyšší dynamiku barev a scéna je rapidně lépe prokreslená. Obě karty běžely v 1280x1024 rozlišení, s AF 16x, na maximální detaily včetně softshadows, v případě NVIDIA bez AA (s HDR jej není možno použít).

NVIDIANVIDIA - excelentní kvalita obrazu
ATIATI - mizerná kvalita obrazu, samá černá plocha, chybí některá světla

Důvodem pro tento obrovský rozdíl v kvalitě obrazu je implementace Pixel a Vertex Shaderů 3.0 u NVIDIA, které ATI neumí, její karty X.00 jsou v podstatě jen mírně zlepšenou variantou tři roky staré ATI 9800.

Hrát Splinter Cell: Chaos Theory na ATI kartě je v podstatě nemožné, protože polovinu věcí neuvidíte. Prohlédněte si třeba dobře pravý dolní roh obou obrázků, nebo třeba odlesk na palandě, který ATI vůbec nezobrazí. Gamma na obou kartách byla nastavena identicky.

USB tiskárna pro MS-DOS aplikace používající LPT1

PC Hardware 18.08.2005

Pokud máte ještě nějaké MS-DOSové programy (třeba Účto98 psané v PC Fandu), je často problém z těchto programů tisknout ve Windows, protože natvrdo přistupují na LPT1, zatímco dnešní tiskárny bez výjimky používají USB port.

Naštěstí existuje jednoduchý trik, jak toto lze obejít, a to přemapovat LPT1 port na sdílené jméno tiskárny:

net use  LPT1  \\počítač\tiskárna  /Persistent:Yes

Následně na LPT1 nainstalujte Vaši dosavadní USB tiskárnu, a v sekci "Vlastnosti / Upřesnit" si zvolte tlačítko "Tiskový procesor" a v něm datový typ TEXT (namísto standardního RAW formátu).

A takto můžete dané mapování smazat:

net use  LPT1  /delete

MS-DOSová aplikace poté bude zcela normálně komunikovat. Občas je dobré v dané aplikaci, pokud to umožňuje, zapnout i takzvaný Windows 95 mód, což není nic jiného než překlad diakritiky z Latin 2 do CP1250.

Nová prezentace: Megablog.it

Webdesign, CMS 17.08.2005
Giovani.it

F-ART AGENCY, s.r.o. dokončilo práci na novém mimořádně rozsáhlém projektu pro StudentiMediaGroup SPA, Itálie, na URL club.giovani.it. Uvedený web má předpokládanou návštěvnost (po uvedení do ostrého provozu) 200.000 UIP denně. Cílem webu je poskytnout bezkonkurenčně nejlepší platformu pro Weblog, Fórum, Galerii a Wiki, s tím, že jako editor je použit XStandard, a veškeré zmíněné celky jsou propojeny v single-login.

Celý projekt poskytuje podstatně lepší komfort pro komunity než nástroje typu Blogger.com, Bloguje.cz a další. Uživatelé mají rovněž možnost uploadu vlastního loga, úpravy CSS souborů, a řady dalších pokročilých nástrojů.

Za grafický design projektu je plně zodpovědná italská strana, za projekt a PHP realizaci F-ART AGENCY, s.r.o.

A takto vypadá ukázková komunita.

Pokud máte zájem o podobný projekt v ČR, s bezkonkurečně nejlepší funkčností na českém i světovém trhu, neváhejte nás kontaktovat.

Nová prezentace: www.globaldat.eu

Webdesign, CMS 17.08.2005
GlobalDAT.eu

GlobalDAT™ je unikátní systém pro obchodování s akciemi v USA a Evropě, vyvíjený v Praze. F-ART AGENCY, s.r.o. připravila pro GlobalDAT, a.s. nový web www.globaldat.eu.

Proč není laserový Logitech MX1000 nejlepší?

PC Hardware 15.08.2005
Razer DiamondBack Plasma

Nejdříve bych zdůraznil, že Logitech MX1000 je dobrá myš. Hodně lidí si dokonce myslí, že je nejlepší, protože laser, ale tak jednoduché to není. Laser je jen marketing, můj předchozí test to nakonec dokazoval. Vracím se k tomu ještě jednou, protože jsem k tomuto tématu obdržel dost emailů. Je nutné si uvědomit, jak myš funguje, jaká je její koncepce, a že zde není mezi optickou a laserovou myší žádný podstatný rozdíl.

I laserová myš je v principu optická, jen má jako zdroj "světla" nikoliv infra diodu či modrou diodu, ale laserovou diodu. Tento paprsek se poté zcela shodně odráží od stolu či od podložky, a poté jej snímá miniaturní CMOS prvek o velikosti cca 30 x 30 px, stejně jako u "běžné" myši MX510 či MX518, který pohyb předává integrovanému obvodu, a ten jej převádí do USB portu o frekvenci 125Hz (a více).

Více se o myších a jejich snímačích můžete dozvědět na webu ida.net.

Výhoda laseru je v jediném - jeho odrazivost by neměla by být tolik závislá na kvalitě povrchu. Nicméně, pokud nemáte skleněný stůl, popřípadě pokud dokonce používáve speciální podložku, je rozdíl v odrazivosti mezi laserovou diodou a modrou či červenou diodou nulový. Tudíž žádná výhoda laseru. Hlavní zůstává CMOS prvek.

Technicky: Logitech MX1000 versus DiamondBack Razer

Osobně používám Razer RZD-1600C Diamondback Plasma s Razer RV-1001 eXactMat podložkou, což je současná nejlepší možná kombinace, která předčí i Logitech MX1000. Logitech MX1000 je totiž bezdrát, a přestože jsem ji považoval za super kvalitní myš, po vyzkoušení Razeru si to už nemyslím. Její přesnost a lag se s Razerem nemůže měřit.

Špičková myš přitom není potřeba jen pro hry, jak si někteří myslí, i běžná práce ve Windows jako je klikání na tlačítka a zavírání oken, až po editaci velkých projektů ve Photoshopu, je s Razerem snazší a pohodlnější.

PoložkaRazer DiamondBackLogitech MX1000
SenzorAgilent ADNS-3080Agilent S2020
Rozlišení senzoru800 a 1600 dpi800 dpi
Rozměr senzoru30x30px30x30px
USB snímání125Hz - 1000Hz125Hz

Z této tabulky je jasně vidět, proč je Razer lepší, má sice "jen" modrou diodu, místo laserové diody, jako zdroj "světla" (což ale, opakuji, s kvalitní podložkou není absolutně žádný problém), nicméně disponuje podstatně lepším snímačem 1600 dpi versus 800 dpi, a je rovněž tato data schopen do PC přenášet frekvencí až 1000 Hz, oproti 125 Hz u bezdrátového Logitech MX1000.

Firefox místo Opery?

Webdesign, CMS 14.08.2005

Je všeobecně známo, že Petr Tomeš je extrémně otravný fanatik do Firefoxu, co spamuje veškeré myslitelné diskuse, a já pro změnu extrémně příjemný nefanatický zastánce Opery (+tip pro její konfiguraci), co si o tom píše jen na vlastním webu :-)

Nicméně, protože autoři XStandard WYSIWYG editoru jej zatím nenapsali tak, aby podporoval i Operu (podporuje zatím jen MSIE a Gecko-engine), tak jsem v podstatě přinucen naučit se používat i Firefox.

Problémy Firefoxu 1.0.6:

Před týdnem jsem tedy zkusil Firefox znovu používat, a opět jsem to vzdal, protože:

  • U Firefoxu nefunguje cache, pokud zmáčknu Back/Forward, načítá se stránka z historie z 90% znovu. Nechápu proč tomu tak je, drasticky to zpomaluje brouzdání po webu, a člověk musí preventivně všechno otevírat do nového tabu (co kdyby tu předchozí stránku ještě potřeboval), protože zmáčknout Back znamená u Firefoxu čekat třeba i desítky sekund, zatímco u Opery mám stránku z historie dostupnou během setin sekundy. Toto je největší slabina Firefoxu - pomalost.
  • U Firefoxu nefunguje Spatial Navigation, když mi v práci došla baterka v myši, zkusil jsem browser ovládat klávesnicí, u Opery to funguje tak, že se pohybujete přirozeně po odkazech tak, jak je vidíte na obrazovce, u Firefoxu je to ale udělané jen extrémně primitivně, pohybujete se po odkazech tak, jak jsou ve zdrojáku, což naprosto, díky CSS, nemusí korespondovat s realitou. Na ovládání klávesnicí je Firefox zcela nepoužitelný.
  • U Firefoxu nefunguje hledání a search-and-replace v textarea na Ctrl+F, a jen částečně to řeší textareatools, pokud totiž píšete či upravujete větší text v textarea, je potřeba prohledávat a měnit text klíčová věc, ale Firefox to neumí.
  • Po instalaci Firefox téměř nic neumí, snad ještě méně věcí než MSIE 6.0 (z Win XP SP2), a aby něco začal umět, je k němu potřeba doinstalovat minimálně 20 extensions, což zabere extrémní množství času. Zde je v podstatě levnější si koupit Operu, pokud si Váš čas ceníte byť jen minimálně. Z extensions samotných - jako emulace chování Opery a jejího Sidebaru se mi osvědčila extension All-In-One Sidebar, což je dobře okopírovaná věc z Opery; ostatně o tom, že Firefox je kopírák Opery jsem psal už dříve.
  • Občas kliknu na ikonu Firefoxu 1.0.6 a on se mi nespustí, jen zůstane v Task manageru, kde zabírá 20 MB RAM, ale na obrazovku nenaběhne, je potřeba jej natvrdo ukončit a spustit znovu. S Operou se toto nestává, je v ní zjevně mnohem méně chyb.
  • V Opeře často používám g slovo v adresovém řádku pro hledání na google.com, ve Firefoxu to nefunguje, musím myší kliknout do vyhledávacího okénka (možná to jde nějak obejít, ale já nevím jak, v Opeře to funguje hned).

V zásadě se dá říci, že Firefox má řadu zásadních nedostatků, zejména v oblasti rychlosti brouzdání po internetu (kvůli cache), nepoužitelné ovládání klávesnicí, a nesmírně zdlouhavou konfiguraci. Opera se tak vyplatí drtivé většině uživatelů internetu. Část z těchto nedostatků Firefoxu má odstraňovat Deer Park Alpha 2, nicméně, to je zatím nesmírně bugová a nestabilní věc.

Aukce Apple PowerBook G4 - končí dnes ve 20:00

Business 14.08.2005

Prodám formou aukce Apple PowerBook G4 15" v naprosto vynikajícím stavu, s původní pořizovací cenou přes 80.000 Kč. Oproti základní verzi jsou k němu dokoupeny následující komponenty: AirPort WiFi karta, VirtualPC 6.0 (možnost spouštění MS Windows XP), Microsoft Office pro Mac OS X, celkem 512MB RAM.

Vyvolávací cena pro tento notebook s kompletním příslušenstvím je 20.000 Kč. Vaše závazné nabídky můžete provést jedině formou komentáře k tomuto článku, a to včetně uvedení jména, příjmení, emailové adresy, a jak přihazované, tak celkové částky. Minimální příhoz je 500 Kč. Kupující dostane navíc zdarma Samsonite brašnu na notebook v ceně 2.500 Kč.

Aukce bude ukončena 17. srpna 2005, 20:00 hodin.

Konfigurace

PoložkaHodnota
CPUPowerPC G4 667MHz s 1MB L3 cache
RAM512 MB
WiFiintegrovaná AirPort karta
HDD30GB
DVDslot-loading combo drive DVD-ROM/CD-RW
Audiostereo repro, audio vstup a výstup
Modem56kbps integrovaný modem
Rozšíření1 Firewire, 2 USB porty, PCMCIA CardBus slot
Displej15.2" TFT displej
VideoDVI a S-Video výstup, DVI-to-VGA adaptér
LAN10/100/1000BASE-T Ethernet
BaterieLithion-Ion, cca 5 hodin práce
OSMac OS X 10.2.8 (možnost upgrade) + čeština
PowerBook insidepohled na notebook