MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Recenze dvou levných PDA od Asusu a HP

PC Hardware 11.08.2005
mini PDA

V této recenzi se podívám na dva levné zástupce PDA, tedy osobních organizérů, s operačním systémem Windows Mobile 2003 a Microsoft Pocket 2003. Jedná se o Asus MyPal A620 Bluetooth v ceně 8,800 Kč a HP iPAQ rz1710 v ceně 6,800 Kč. Obě zařízení k recenzi poskytla společnost CzechComputer.cz.

K čemu vlastně PDA?

Nutno předeslat, že nejsem příznivce PDA, o čemž asi po tomto článku uveřejněném na MobilMania.cz nikdo nepochybuje. Osobně nerozumím tomu, proč PDA používat, protože kromě mírně většího displeje nenabídne PDA oproti platformě Symbian 8.0 / SmartPhones nic navíc. Nejsem také příznivce pomalého psaní na dotykovém displeji PDA, kdežto externí Bluetooth klávesnice pro chytrý mobil mě dokáže nadchnout. A v neposlední řadě se mi nechce tahat v jedné kapse obyčejný telefon i PDA, když chytrý telefon zastane tutéž práci. Toliko k úvodu.

Na druhou stranu je nutno říci, že hlavní devizou PDA je větší displej, ten zatím do SmartPhones nedorazil (i když nová Nokia N90 má rozlišení displeje úžasných 352 × 416 px), takové čtení knížek na rozlišení 240 x 360 px jde přece jenom trochu lépe než na 178 x 208 px u současné Nokie 6630/6680/6681.

Nevýhodou PDA je naopak nižší dostupnost software, přes větší displej je prohlížení internetu na SmartPhone s Operou 8.0 lepším zážitkem než na PDA s vestavěným a značně omezeným Pocket Internet Explorerem.

Ovladač multimediálních klávesnic

Software 11.08.2005
Konfirmace spuštění

Logitech i Microsoft mají velice nedostatečné ovladače multimediálních klávesnic a myší, tyto ovladače zaberou extrémní místo v paměti, a přitom neumí namapovat a uživatelsky přizpůsobit jiné klávesy než těch pár vyvolených. Pokud navíc používáte klávesnici (Logitech diNovo) a myš (Razer DiamondBack Plasma) různých výrobců, mixovat drivery Logitechu (SetPoint) a Razeru není právě ideální.

Řešením pro klávesnici je jedna perfektní utilita zdarma, a to HotKeyz. Tato utilita dokáže nadefinovat libovolné kombinace kláves pro spouštění programů, umí ovládat systémové věci jako je minimalizace a maximalizace oken, umí ovládání Winampu a řadu dalších věcí.

Na rozdíl od mizerné podpory klávesových zkratek ve Windows či Logitech a Microsoft ovladačích můžete předefinovat libovolnou klávesu, včetně provedení maker. Což je dost značné urychlení práce. Klávesovou zkratku můžete vztáhnout i na název programu, a vytvořit si tak zkratky specifické pro danou aplikaci.

Osobně pro zkratky používám jinak moc nevyužité Win klávesy, takové Win+X mi zavře aplikaci a Win+Z ji minimalizuje. Velice užitečné, protože každá Windows aplikace se ukončuje jinak (a Alt+F4 se jednou rukou skoro nedá mačkat, kdežto Win+X ano).

Definice HotKeyz

Luxusní WYSIWYG editor

Webdesign, CMS 10.08.2005

Před pár dny jsem psal o WYSIWYG editoru produkujícím za všech okolností XML validní výstup, tedy XStandard. Zhruba 10 dní tento editor používám, a jsem naprosto ohromen jeho použitelností a rychlostí. Veškeré JavaScriptové alternativy se na tento editor zdaleka nedotahují. Vynikající je u XStandard možnost jeho customizací přes XML soubory.

Takto vypadá použití XStandard v praxi:

XStandard - thumbnail

Pokud budete XStandard implementovat, dovolím si zde publikovat pár tipů:

  • prostudujte si dobře dokumentaci
  • ; v definici toolbaru způsobí novou řádku
  • český slovník je na Linuxu v kódování ISO-8859-2, musíte tedy modifikovat spellchecker.php pro převod vstupu z UTF-8 do ISO-8859-2, a poté při výstupu naopak
  • standardně se XStandard nepřipojuje přes HTTP stack browseru, což mimo jiné znamená, že cookies nejsou při volání Image Library či Attachment Library k dispozici, obejít se to dá použitím <param name="EnableProxy" value="no" />
  • pokud je vše dokončeno, použití <param name="EnableCache" value="yes" /> drasticky zrychlí načítání editoru (půl sekundy)
  • měnit slovníky a Lang parametr můžete i za běhu pomocí JavaScriptu, editor je tak možné online lokalizovat pomocí dotazu na jazyk prohlížeče
  • alternativní verzi pro prohlížeče nepodporující XStandard (Opera) nabídnete snadno pomocí třeba této podmínky: typeof(document.getElementById('text').EscapeUnicode) != 'undefined'

 

Integrated Development Environments pro Windows

Software 10.08.2005
IDE

IDE (Integrated Development Environment) je základ pro libovolné programování, debugování, profilování a ladění. Osobně mě historicky vyhovovalo a vyhovuje více IDE Borlandu, nicméně, s Visual Studio 2005 se i Microsoft dostává do předních pozic, zejména s jeho IntelliSense technologií (kterou má ovšem už Borland C++ Builder 6 z roku 2002).

Co je ovšem mnohem zajímavější je fakt, že vývojářské nástroje Microsoftu si můžete stáhnout zcela zdarma. Dostupné jsou tak na webu labs.msdn.microsoft.com:

Během pár minut máte instalováno, a můžete začít vytvářet programy pro .NET. Po registraci a aktivaci zdarma dostanete i pár online knížek.

Visual C++ 2005 Express Edition můžete navíc použít i pro vývoj (v praxi mnohem užitečnějších) Win32 programů, postačí si stáhnout Win32 SDK a upravit pár souborů dle následujícího návodu.

Od Borlandu toho zdarma moc nedostanete, je to škoda, takový Borland C++ Builder 6 Personal Edition by se studentům hodil, je to nejlepší prostředí pro vývoj Win32 aplikací. Zdarma je u Borlandu jen C# Builder a JBuilder Foundation.

Pro C++ můžete použít v nouzi nejvyšší i Dev C++, které obsahuje MingW gcc kompilátor, ale jeho IDE a zejména debugger za Borland a Microsoft nástroji extrémně zaostává. Dostupné je snad i Microsoft Visual C++ 6.0 z roku 1998, které se ale pořád používá i na velké projekty. Podobný produkt pro Pascal se jmenuje Dev Pascal, a tento produkt je poměrně použitelný, stejně tak jako Free Pascal.

Podle komentářů je situace výborná pro Javu, zde existuje několik vynikajících IDE zdarma:

Pokud programujete v PHP, pro Eclipse je dostupný vynikající plugin PHPEclipse.


Pokud máte tip na další vývojářské nástroje zdarma (klidně i plně funkční beta verze), které fungují, napište to do komentářů.

F.E.A.R. - jen 7800GTX v SLI je dost rychlá

Hry na PC 09.08.2005

Včera bylo uvolněno první veřejné demo dlouho očekávané hry F.E.A.R. (First Encounter Assault Recon), stahovat je můžete třeba zde (velikost 650MB). Zajímavé na této hře je, že podporuje a využívá veškeré rysy současných top karet, takže na ATI 9800 či nVidia 5900XT si ji rozhodně nezahrajete.

Reálná minimální konfigurace pro F.E.A.R. je jedna ATI X850 či nVidia 6800 Ultra, a to pro Medium detaily. Dokonce ani současný top model společnosti nVidia, tedy karta 7800GTX, nestačí ve hře na maximální detaily v 1600x1200, ba ani 1280x1024, pro 100% zážitek budete muset použít dvě tyto karty zapojené v SLI. Potřeba je samozřejmě i odpovídající procesor.

Odměnou za tento brutální grafický a výpočetní výkon je fantasticky zpracovaná hra (tedy zhruba jejích 15 minut). Pokud máte nový hardware, doporučuji si demo stáhnout, aspoň poznáte, co Váš hardware bez problémů položí na lopatky.

Osobně jsem použil pro 2x 6800ULTRA v SLI zapojení (přetaktované na 6800 Ultra) toto nastavení F.E.A.R:

FEAR - nastavení

Tedy rozlišení 1280x960 (1280x1024 není podporováno), AA 4x, AF 8x, a maximální detaily, včetně maximálních nastavení výkonu PC. Hra potom měla od 30 FPS (min) do 120 FPS (max), s průměrem 55 FPS (měřeno pomocí FRAPS).

F.E.A.R. samozřejmě podporuje nVidia SLI (stejně jako 99% všech současných her), a to jak SFR, tak AFR2 mód, jeho účinnost je skvělých 80% výkonu navíc.

Důvodem vysokých nároků ale není jen grafika, ale především fyzikální model, zkuste si střílet do zdi, do skla, do čehokoliv, uvidíte přirozené deformace. Na špičkové úrovni je i AI nepřátel, nejsou to zmateně pobíhající naskriptovaní boti. Toto je na F.E.A.R. nové a skutečně zajímavé.

Hra světel a stínů

Největší dopad na výkon má ovšem nastavení Soft Shadows, které zjemňují a činí realistickým stíny všech objektů. Zapnutí Soft Shadows znamená ovšem zhruba 30% výkonu dolů.

Soft Shadows ONzapnuté Soft Shadows - přirozené stíny
Soft Shadows OFFvypnuté Soft Shadows - nepřirozené okraje stínů

Antivirus a antispyware je věc pro amatéry

Bezpečnost 07.08.2005
SpySweeper

Je tomu už více než 5 let, co na počítači s Windows nepoužívám antivirus ani antispyware (a poslední rok ani firewall pod Windows, protože tu mi skvěle supluje Asus 500g router s linuxovou iptables). Všechny tyto programy drasticky zpomalují počítač, a já nevidím jediný důvod je používat, neboť na to, aby člověk neměl s virovou a spyware nákazou pod upravenými Windows jediný problém, stačí mírné technické znalosti a dodržování pár základních pravidel. Jen IT hlupáci mají problém s viry.

Pokud nemáte linuxový router, jediné co skutečně potřebujete, je kvalitní firewall. Antivirus i antispyware nikoliv. Proč tomu tak je? Žádný virus, který Vám přijde poštou se nespustí sám od sebe, vždy vyžaduje nevzdělaného uživatele, který na cosi klikne, spustí to, smaže to. V reálu to vypadá tak, že pokud mi přijde poštou soubor Nadržená kůzlata.AVI.exe, smažu to, nevzdělaný a nadržený uživatel to spustí a pak se nestačí divit. Osobně ale nejsem technický nevzdělanec, a ona berlička antiviru je pro mě naprosto zbytečná. Pro poštu používám mimochodem MS Outlook 2003, nic lepšího totiž neexistuje, vzhledem k integraci Outlooku s kalendářem, plánovačem času, kontakty, poznámkami a úkoly, a jejich synchronizace na telefon, nemá tento program konkurenci.

Stejné je to s antispyware. Nejsem člověk co leze na porno-stránky s Microsoft Internet Explorerem, mám raději reálný sex a Operu :-) Tudíž možnost, že se mi do počítače dostane spyware z internetu je nulová. Rovněž nepoužívám warez software a warez hry, kupuji si je, a na originálních CD/DVD viry opravdu nejsou.

Když jsem si dnes jen tak proskenoval svůj domácí počítač pomocí SpySweeper, NOD32 a AdAware, výsledek byl, že můj počítač je zcela čistý.

Pokud někdo nadává Microsoftu za děravé Windows, je sám ve skutečnosti hlupákem. Microsoft dělá skvělý operační systém, a proto okupuje téměř 100% trhu desktopů a velké procento serverů.

Skutečností ale je, že řada uživatelů počítačům a software naprosto nerozumí, a než aby si zaplatila špičkového odborníka, raději si zanadává na Microsoft. Jak primitivní… Jako by se lidé styděli za to, že počítačům a software nerozumí. Proč proboha? Na opravu auta také zavezete auto to autorizovaného servisu, ne? A software jej mnohem složitější než automobil…

NOD32NOD32 - bez virů
AdAwareAdAware - bez spyware

Sin City - nejlepší filmový počin roku?

Mám rád... 06.08.2005
SinCity

Shlédnul jsem konečně Sin City, dlouho očekávaný film, a považuji jej za nejlepší událost roku 2005. Nic podobného totiž dosud nebylo natočeno. Sin City je založen na komiksu Franka Millera. Komiks moc nemusím, na můj vkus je zde příliš mnoho obrázků a příliš málo písmenek. Ale film je dokonalý.

Odehrává se v Basin City (s docela pitomou přezdívkou Sin City), a všichni správní chlapi zde mají zjizvenou tvář, poldové jsou úplatní, ženy krásné (Jessica Alba) a s luxusně velkým poprsím, a pokud se již vyskytne nějaký ten hezoun, je to dozajista jen hezká slupka pro mimořádného padoucha.

Celý film se skládá z několika příběhů. V jednom z nich se například obrovský zjizvený Marv (Mickey Rourke) mstí za smrt Goldie, což je holka, která se s ním vyspala, aby našla ochranu, ale někdo ji zabil.

Taky je zde žlutej parchant, a jeho otec, senátor, s obrovským vlivem. A Staré město je plné kurev, které jsou kromě Marva a Hartigana (Bruce Willis, což je pro změnu starý policista s nemocným srdcem a také naprostý klaďas), ozbrojené, čestné, a obecně jsou to jedny z nejlepších bytostí v tomto filmu.

Důležitá je rovněž hlava Jacka Reffertyho, opěvovaného policejního hrdiny. Bohužel se nemůže nalézt jen tak pohozená ve Starém městě, rozpoutalo by tu válku mezi policajty a kurvami a narušilo křehkou rovnováhu. Námezdní žoldáci se ale snaží získat mrtvou hlavu pro gangstery, kteří ji chtějí ukrást, předat policii, a získat místo ní nadvládu nad kurvami.

Celý ten příběh a jeho zpracování je prostě dokonalé. Naprosto dokonalé. Sin City se přes noc stalo kultem. Ono pokud je někde Robert Rodriguez a Quentin Tarantino, tak se to prostě musí stát kultem, tito lidi jsou naprostí géniové. Film je v podstatě černobílý, jen občas je do toho přimíchána červená, zelená či jedovatě žlutá barva. Toto dílo se na 100% zapíše do filmové historie. Je to podobná bomba jako kdysi Natural Born Killers či Pulp Fiction.

Sin City má mnoho postav, zákoutí a detailů, ale nejlepší bude, pokud se do tohodle světa ponoříte sami. Stojí to za to :-)

Nejlepší programovací jazyk je C++

Technologie 05.08.2005

Po více než roce, co jsem se bavil s PHP 4 a potom s PHP 5, pociťuji nesmírnou úlevu a potěchu, že zase něco smysluplně produkuji ve skutečném programovacím jazyku, a to hned v tom nejlepším a nejmocnějším, tedy v C++.

Pokud si člověk zvykne na věci jako header files, šablony, přetěžování operátorů, properties, exceptions, thready, a mraky dalších věcí, dělá se mu z jazyků jako je PHP dokonale špatně. C++ je jazyk pro špičkové programátory, na rozdíl od Javy, C# či Object Pascalu (Delphi) pro střední programátorskou třídu či VisualBasicu pro naprosté začátečníky.

Historicky jsem programoval v assembleru, C, QBasicu, Borland Pascalu, Borland C++ pro DOS, PL/SQL v Oracle, Paradoxu a Accessu, Borland C++ pro Windows (VCL) a Sun Forte C++, Object Pascalu (Delphi), PHP 4/5, Javě a Pythonu, ale C++ je z těchto jazyků bezkonkurenčně nejmocnější. Na druhou stranu, jeho mocnost znamená pro méně nadané programátory noční můru, a spíše obtěžuje, než by jim pomáhala.

Psát v C++ aplikace, které nejsou real-time, je zřejmě zbytečné, jazyky jako je Java s garbage collector a bez řady pokročilých rysů C++ zde postačí, osobně ale stejně C++ i na takovéto projekty preferuji, možnosti tohoto jazyka nemají totiž konkurenci, a já se nerad omezuji :-)

Programování v C++ je pro mě typicky zábavnější věcí než šéfovat pár desítkám lidí. To druhé je totiž mnohem méně intelektuálně náročné, a osobně nerad "krním". Nechci tím říci, že takové řízení lidí je snadné (dosáhnout třeba po několik let po sobě nulové fluktuace zaměstnanců, jejich vysokou motivaci, funkční controling, nezvyšované fixní platy, a pracovní dobu minimálně 10 hodin denně je skutečně již mírně složité), ale s vývojem v C++ se to nedá srovnávat. A to mám dlouhodobé zkušenosti z obou oblastí :-)

Borland C++

Výhodou C++ je i to, že pokud je člověk dobře zná, je schopen programovat téměř v čemkoliv jiném na solidní úrovni během 24 hodin…

PS: pro lidi, co to nechápou, nesrovnávám zde možné a vhodné použití jazyka, ale jeho obecné možnosti, koncepci a návrh. Skuteční programátoři to pochopí :-)

Akce!

akce!

Když jsem jel včera večer domů metrem z kanceláře, koupil jsem v pekárně na Florenci (podchod metra) 4 kusy višňového závinu a 4 kusy pizza pečiva. Částka byla poněkud vyšší než obvykle, ale na účet jsem se nedíval, po náročném ladění velmi rozsáhlé 8-mi threadové aplikace v C++ jsem toužil po tom být doma a dát si perličkovou koupel.

Až přítelkyně mě upozornila, že kromě uvedeného pečiva mi čilá prodavačka naúčtovala i položku "AKCE", za bratru 36 Kč.

Nevím, co to je, ale koupit si za 36 Kč v pekárně 4 AKCE je docela výhra, ne? :-)

Vtip byl v tom, že pekárna měla na pizzu slevu (AKCI), k jedné pizze jste si mohl koupit druhou za poloviční cenu (9 Kč). A ona čilá prodavačka to nějak blbě pochopila, a účtovala 4x plnou cenu a 4x akční cenu.

Ach jo. Ne každá sleva musí být slevou… Ty drobné mi ale samozřejmě byly dnes vráceny.

Google + Seznam = 88%

Google 04.08.2005

Díval jsem se na statistiku přístupů na web hulan.cz za měsíc červenec 2005, a typické je, že vyhledávače jako je Centrum.cz, Atlas.cz, či Jyxo.cz jsou pro přínos návštěvníků v podstatě zanedbatelné, každý z nich si připisuje zhruba 3%, zatímco Google má 47% a Seznam.cz 41%. Zde je podrobná statistika:

VyhledávačOdkazůProcenta
Google 19739 43.2%
Seznam 1881241.2%
Google Images 1770 3.8%
Centrum17163.7%
Atlas13432.9%
Jyxo12812.8%
Yahoo3590.7%
Tiscali1640.3%
Quick1230.2%
MSN970.2%
Ostatní-1%

Kdyby výše zmíněné vyhledávače v ČR ukončily svoji činnost, nic světoborného by se nestalo, protože extrémní ceny Seznam.cz za inzerci (a malá efektivita prokliku kolem 0.1%) již snad nemohou dále růst (respektive klesat) :-)

Včera jsem konzultoval s jedním klientem, zda se mu vyplatí platit měsíční obolus Seznamu za preferenční umístění jeho webu v první desítce výsledků vyhledávání, a odpovědí bylo jednoznačné ne, klíčových slov je totiž poměrně hodně, a tu samou částku je mnohem zajímavější investovat do špičkové optimalizace webu pro vyhledávače (SEO), a zajistit tím přínos nejen pro Seznam.cz a pro Google, ale i pro ostatní minoritní engines.

Jako vhodně utracené peníze pro zcela jiný web, a to Antiethanol 07, se ukázala reklama formou článků na titulní straně deníku Blesk, míra prokliku se zde pohybuje na velice zajímavých 3-4%!