VyVolení online versus BigBrother - hlubší psychosonda
Když jsem před týdnem psal o reality show VyVolení jako o šanci na skvělou psychologickou sondu, vůbec jsem netušil, jak rychlá a hluboká ta sonda bude. VyVolení (oficiální web vyvoleni.centrum.cz a dobrý fandovský web reality-show.panacek.com) je bezkonkurenčně nejlepší show v dnešní TV nabídce, vedle ní jsou veškeré české či zahraniční seriály přitroublé a špatné, a Hollywoodské filmy nudně předvídatelné, prostě běžný odpad.
VyVolení mají totiž sílu v tom, že je tam řada normálních lidí, prostě podobných typů, jaké známe ze svého okolí, a jejich psychologický rozpad či vývoj je uměle urychlen. Je to jako by si člověk ve vlastním životě zapnul 1000x vyšší rychlost, a toto poté sledoval.
Vztahy mezi 13 lidmi se během jediného týdne velice zajímavě obrací, původně zcela negativní Regina je prezentována jako vcelku kladná osobnost, přitom ji VyVolení poslali z vily ven, a většina z nich ji nesnáší, a naopak slizoun Petr, který si znechutil 99% televizních diváků svým dokonale narcistním monologem, jak jsou všichni špína, a jen on je dokonalý, je mezi lidmi ve vile zjevně relativně oblíben a uznáván. Proč? Právě pro odpověď na tuto otázku má smysl VyVolené sledovat.
A nyní si musí VyVolenými vyřazená Regina zvolit někoho, kdo s ní bude soupeřit ve vyřazení o (ne)přízeň diváků. Zvolí se Petra? Nebo jej kdesi v podvědomí vlastně uctívá? Nebo si jej nezvolí právě proto, že je to pro ni příliš velký protivník? Nevíte? Já také ne…
Je naprosto fantastické, kolik otázek a odpovědí se dá pokládat na tuto show. Žádný scénárista žádného seriálu toto nedokáže napsat, to dokáže jen uměle urychlený "reálný" život. VyVolení jsou prostě až překvapivě zajímaví. Přispívá k tomu i bezvadný sestřih Prima TV, která se nás také snaží manipulovat mimořádně pozitivní prezentací kamaráda Reginy, který ji jen a pouze chválí, a naopak vypíchnutím negativním momentů Petra.
Naopak Vladka, s homosexuální orientací, prezentuje jako jednoznačného klaďase, a až dnes nasadila i pár jeho hádek a negativních momentů. Nejlepší to ovšem mají ti nevýrazní, taková Katka, naivní husička která nic nedělá, nemá názor, a jen přežívá, nemůže nikoho zaujmout, ale ani urazit. Tupostí a pasivitou do finále? Možná…
V určitém chápání je to právě Prima TV, její režiséři, novodobým Bohem, který celou show řídí, a hraje si jak s jejími účastníky, tak s televizními diváky. A dělá to velice dobře. Nabízí nám velice zajímavou skládačku, která se neustále doplňuje a rozvíjí. Normálně televizi prakticky nesleduji (kromě dvou inteligentních talk-show), na filmy chodím do kina, ale VyVolené si pustím :-)
Aladdin eToken 64K PRO - startovací klíč pro počítač
Když jsem před 3 měsíci psal o šifrování celého bootovacího disku pomocí PGP Desktop 9.0 Professional, setkalo se to s velkou odezvou. PGP Desktop 9.0 PRO navíc neslouží jen pro šifrování celého disku, umí rovněž šifrovat emailovou korespondenci, podepisovat emaily, a šifrovat a podepisovat soubory. Všechny tyto operace vyžadují samozřejmě privátní klíč, který si vygenerujete, a který je tajný. Na server PGP poté nahrajete Váš veřejný klíč.
Nicméně, vlastní online šifrování bootovacího disku se pochopitelně nerealizuje přes privátní klíč, ale jen přes zadání hesla. A heslo, byť složité, lze teoreticky odhalit přes password-crackers. Tato skutečnost mě mírně trápila, pokud bezpečnost, musí být absolutní.
Řešením se ukázalo zakoupení produktu Aladdin eToken 64K Pro, což je produkt, který obsahuje absolutně bezpečně až 2048-bitový privátní RSA klíč a tento privátní klíč z produktu není možné nijak získat. PGP Desktop 9.0 PRO, který si můžete koupit online, umožňuje poté spolupracovat s Aladdin eToken 64K Pro, a to dokonce i formou pre-boot autentizace, tedy pro získání klíče na online dešifrování disku při bootování počítače.
V praxi to vypadá tak, že pokud tento eToken nezasunete do USB portu, tedy nevsunete klíček do zapalování, na Váš počítač se nikdo nemá šanci dostat. Pokud by někdo chtěl uhádnout Vaše heslo, eToken se po 15 pokusech zablokuje (toto se dá nastavit při inicializaci eTokenu). Potom se samozřejmě k Vašim datům nedostanete ani Vy, a to skutečně nikdy, pokud nemáte inicializováno Administrátora klíče. Stejně se k Vašim datům nedostanete, pokud eToken ztratíte.
Problémy top chipsetu pro AMD: NVIDIA nForce4-SLI
V jednom z mých domácích počítačů mám tu nejlepší možnou desku pro socket 939, tedy Asus A8N-SLI Premium, což je high-end platforma od NVIDIE pro AMD procesory, včetně těch dvoujádrových, bohužel ale není to platforma příliš stabilní.
Pokud někdo má v počítači jen pár komponent, na žádný problém možná ani nenarazí, pokud ale zkusíte vytížit desku s nForce/AMD na maximum, je to katastrofa. Následuje neustálá nestabilita a metoda pokus-a-omyl jak z toho udělat provozuschopný systém.
Jak jsem zkoumal na různých fórech, tak rozhodně nejsem sám, pro koho se nForce4-SLI, tedy top produkt pro AMD, nerovná stabilní řešení. Tento článek by měl pomoci lidem, co řeší podobné problémy jako já, v "boji" s nForce/AMD.
Nutno říci, že tyto problémy nejsou závislé jen na desce, ale rozhodně na NVIDIA chipsetu. Desek s nForce4-SLI jsem měl několik (4 kusy, a to 2x Asus, 1x DFI a 1x MSI), ale koncepční problémy měly všechny. Zůstal jsem nakonec u Asus A8N-SLI Premium, protože tato deska má nejlepší layout (jen zde se dají uchladit dvě karty v SLI), je vhodná i na extrémní overclock, a bezhlučné chlazení pomocí heatpipes.
Příznakem problémů byla nestabilita počítače a náhodné restarty, a to i bez overclocku komponent. Člověk normálně pracuje, spuštěno 10-15 programů, včetně Apache a MySQL serveru, a po 2 hodinách to všechno jen tak zatuhne a pomůže jen tvrdé vypnutí a zapnutí počítače, což je doslova průser.
Firefox zabírá 360MB paměti
Podíl Firefoxu se konečně zase mírně zmenšuje ve prospěch MSIE 6.0 a Opery 8.0. Na vině je samozřejmě fakt, že poté, co si jej řada uživatelů vyzkoušela, a objevila svých prvních 100 chyb v něm, jako je třeba zabírání 360MB RAM při 4 otevřených tabech, jeho extrémní pomalost, a špatnou cache, zase jej smazala.
Jak je na případu Firefoxu vidět, pokud je produkt špatný, ani bombastická reklama či virální marketing nepomáhá. Svoji daň si zjevně vybírá i řada objevených bezpečnostních chyb v tomto open-source produktu.
Stress-test AMD X2 4400+
Včera jsem dělal zátěžový test Athlon X2 4400+ procesoru, který je hodně náročný na chlazení. Vzhledem k tomu, že teplota místnosti byla v době testu 24°C , tak je výsledek 52°C jako teplota dlouhodobě na 100% zatíženého dual-core procesoru (spuštěné dvě instance Prime95, každá s alokací 800MB paměti a přiřazena jinému CPU), s nímž jsou ve skříni i dvě 6800ULTRA grafické karty a tři SATA-II pevné disky, vynikající. Idle teplota je pro tento procesor 40°C.
Rychlost otáček větráku plně zatíženého CPU je 1.900 rpm (v idle jen 1.000 rpm), zdroj jede na 2.200 rpm (v idle 1.000 rpm), a okolní větráčky stabilně na 1.200 rpm, tedy stále ještě relativně tichý počítač i při maximální zátěži.
O chlazení se stará Zalman 7700-CU chladič, což je výborné řešení, které chladí nejen procesor, ale i MOSFETy a paměti. Vzhledem k použité desce Asus A8N-SLI Premium, která nemá aktivní chladič, ale jen pasivní heatpipe na chipsetu, je to klíčová věc. Více na tomto screenshotu (190KB PNG).
Uvedeného Zalmana mohu maximálně doporučit, jako high-end chlazení vzduchem neexistuje nic lepšího.
VyVolení - skutečně skvělá show
Včera večer jsem poprvé viděl nový pořad Primy VyVolení, a nutno říci, že přes všechnu intelektuální skepsi je to jedna z nejlepších show, co byla kdy zrealizována. Tereza Pergnerová, jako moderátorka, byla naprosto skvělá. A ještě mnohem zajímavější jsou záběry z vily.
Je skutečně pozoruhodné, jaké vztahy nastávají mezi šesti velice různorodými lidmi během prvních 24 hodin, když žijí neustále pod dohledem kamer, a co teprve, až jich tam bude třináct, a prožijí společně hlubokou ponorkovou nemoc. Již dnes je mezi soutěžícími vyprofilovaný přirozený vůdce, jeden skupinový šašek, jeden outsider, jedna nadržená samička, jedno hodné dítě, které se ale ještě rádo zkazí, a jeden mladý prosťáček.
Celý pořad je taková fantastická psychologická sonda, mnohem zajímavější než různé stupidní seriály, Hospody, a podobné odpadní vysílání. Na jednu stranu si na své pochopitelně přijdou různí šmíráci, na druhou stranu se národ trošku vzdělá, VyVolení jsou taková učebnice psychologie v reálném čase.
Celou show naprosto skvěle zvládá i TV Prima, příjezd do vily VyVolených byl podán velkolepě, a člověk se u toho nenudil, rozhodně méně, než u běžného béčkového filmu.
Podobnou reality show jsem sledoval již před pár lety v USA, a docela jsem se těšil, až to přijde do Česka. Je mi jasné, že pár zapšklých pseudo-intelektuálů tímto bude opovrhovat, ale tím vyjadřují jen svoji omezenost. Opovrhovat psychologickou sondou, kterou dosud ten člověk neviděl, je totiž samo o sobě mimořádně tupé. Nicméně, na řadě jiných webů se dozajista setkáte s naprostým odsouzením reality show, kteréžto odsouzení má sloužit jedinému účelu - dodat sebevědomí a pocit nadřazenosti autorovi článku ;-)
Osobně se domnívám, že Vyvolení se stanou mimořádným fenoménem, protože každý člověk si v této show nalezne to, co jej zajímá, ať už je jeho IQ 80 či 150. TV Prima se zde trefila do černého.
Zajímavé rovněž bude, až TV Prima od 1. září rozjede i internetové online přenosy ze všech kamer, poté bude polovina národa místo koukání na online zpravodajství ČT24 sledovat půlnoční záběry z infra-kamer ze společné ložnice či sprchy :-) Nejpůvabnější jsou na celém projektu ovšem rozhovory, jsou to prostě reální živí lidé bez režiséra, a tento fakt je na celé věci velice osvěžující. Pokud by VyVolení měli svoje internetové rádio, bez obrazu, občas bych si je rozhodně naladil!
Upgrade BIOSu NVIDIA 6800GT/ULTRA
Pokud používáte libovolnou NVIDIA kartu, a výrobce této karty se moc nemá k uvolnění aktualizovaného BIOSu, není to problém. Všichni výrobci totiž používají referenční layout desky od NVIDIE a referenční BIOS NVIDIA, což znamená, že v kartě od MSI můžete s klidem použít BIOS od BFG, eVGA či Asusu.
Moje MSI 6800GT karty mají nejvyšší oficiální verzi BIOSu 5.40.02.30.03
ze září 2004, což není právě novinka. Nicméně, stačí se podívat na MVKTech, vybrat si zde z BIOSů jiných výrobců grafických karet, a tento BIOS si stáhnout a upravit.
Já si konkrétně vybral BIOS od Gainwardu, což je velice slušná značka, a hlavně nabízí pro NVIDIA 6800GT PCIe nejnovější verzi BIOSu 5.40.02.38.00
z března 2005. Následně budete potřebovat NVflash pro nahrání BIOSu do grafické karty a NiBiTor 2.4 pro úpravu tohoto BIOSu.
Cílem úpravy BIOSu je několik věcí:
- změnit ID produktu z Gainwardu na MSI,
- zvýšit napájení z 1.3V na 1.4V ve 3D pro lepší přetaktování,
- nastavení standardních taktů na 400/1100MHz (6800ULTRA karta).
Nejdříve si tedy spusťte NiBiTor a nastavte zvýšené takty jádra karty a pamětí, nemusíte poté kartu přetaktovat softwarově přes ovladače ve Windows, ale přetaktování bude automatické na úrovni BIOSu:
Útok si vyžádal 26 mrtvých a 1 vybuchlé policejní auto
Tento článek není určen osobám mladším 18 let. Není Vám 18? Klikněte sem.
Byl to vcelku běžný den v San Andreas. C.J. si opět vyrazil na objížďku městem a během 15 minut stihnul zmasakrovat 24 civilistů, zabít 2 policisty, vyhodit do povětří policejní auto, a jezdit po městě jako šílenec s ukradenou motorkou, v Jeepu a potom dokonce s náklaďákem.
Ano, mluvím zde o hře, konkrétně o GTA: San Andreas, ale podobné krvavé a extrémně násilné scény, které se odehrávají v (pro hráče běžném a známém) velkoměstském prostředí, jsou přítomny v 70% všech vydaných her. Podřezávání krků, dokonce i znásilňování dětí je možné v dnešních hrách vidět.
Přestože jsem příznivce liberální pravice, bojím se těchto her, a nemyslím si, že je správné si na toto hrát. Představte si 18-ti letého teenagera, který se i bez této hry chová na silnici se svým novým autem jako naprostý magor. Teď jej posaďte na 10 hodin před GTA:SA, a zkuste pozorovat jeho reakce při následné jízdě skutečným autem. Na 100% jej to ovlivní, bude mnohem více agresivní, a z 18-ti letého magora na silnici, s nímž zkušení řidiči ještě počítají, se stane naprosto nezvladatelný a nebezpečný šílenec.
Podobný problém popisuje i nová analýza Americké psychologické asociace. Místo aby si děti a teenageři hráli se svými vrstevníky, četli si, vzdělávali se, tak se osamoceně vyžívají v agresivních hrách. Pokud v Doom 3 zabíjejí mimozemské příšery, ještě se to asi dá tolerovat, přece jenom spojitost na normální svět je velice vzdálená, ale masakrování civilistů v běžném městě, to těmto lidem prostě musí v jejich mozku ve vývoji zůstat.
I když jsou hry klasifikovány až pro lidi nad 18 let, běžný teenager, kterému je třeba 14 let, si danou hru ukradne (jak jinak, software se u nás krade, lidi počítačoví se stávají zloději již v raném věku), a bez vědomí rodičů ji hraje. Pokud si myslíte, že to na ten nedorostlý mozeček nemá vliv, pletete se. Je to samozřejmě i na rodičích, tito by se měly velice zajímat o to, co má jejich dítě na počítači.
Popřípadě je tu ještě jedno triviální řešení - nekupujte vaší ratolesti počítač s výkonnou grafickou kartou, ale jen integrovanou. Na internet a MS Word to stačí, ale pokud si ratolest bude chtít pozabíjet pár civilistů, uvidí na obrazovce jen jakési čtverečkované šmouhy :-)
Nutno říci, že ne všechny hry jsou špatné a agresivní, řada z nich naopak pomáhá rozvíjet osobnost dítěte. Pro rodiče je ale poněkud složité, najít ty "správné hry" a vyvarovat dítě těch "závadných", a následně kontrolovat obsah počítače, zvláště pokud řada ratolestí rozumí počítačům daleko lépe než jejich rodiče.
Paměti pro AMD - DDR400 CL2.0 versus DDR500 CL3.0
U řady overclockerů panuje přesvědčení, že AMD procesorům vyhovuje spíše nízká latence při DDR400, než vyšší latence s vyšší frekvencí. Rád bořím mýty, a proto jsem přijal k testování dva typy DDR400 pamětí s velice nízkou latencí CL2.0, a porovnal je se svými DDR500 CL3.0 moduly. Pokud chcete krátký závěr již teď, přesvědčení overclockerů se ukázalo být mýtem, paměti DDR500 CL3.0-3-3-7 1T poskytují vyšší výkon než mnohem dražší DDR400 CL2.0-2-2-5 1T.
Použitá sestava
Veškeré paměti byly testovány na následující sestavě:
Položka | Hodnota |
---|---|
CPU | AMD Athlon X2 4400+ Toledo na default voltage (1.360V) |
Deska | Asus A8N-SLI Premium, BIOS 1007-002 |
Grafika | 2x NVIDIA 6800Ultra (400 / 1100 MHz) |
Disk | 3x Hitachi T2K250 SATA-II 160 GB disky šifrované v reálném čase pomocí PGP Whole Disk Encryption 9.02 |
OS | Windows XP Pro SP2 CZE |
Driver | NVIDIA Forceware 77.77 NVIDIA nForce 7.13 |
Kvalita obrazu - ATI nebo NVIDIA?
Splinter Cell: Chaos Theory je jedna z mnoha nových her, které používají Shadery 3.0 a HDR. Protože si řada lidí (co si koupili ATI) myslí, že ATI může NVIDIA konkurovat v kvalitě obrazu, rozhodl jsem se udělat takový malý test.
Na následujícím obrázku uvidíte tu samou scénu s NVIDIA 6800ULTRA SLI a ATI X800XL. Myslím si, že rozdíl hovoří za vše, NVIDIA má mnohem vyšší dynamiku barev a scéna je rapidně lépe prokreslená. Obě karty běžely v 1280x1024 rozlišení, s AF 16x, na maximální detaily včetně softshadows, v případě NVIDIA bez AA (s HDR jej není možno použít).
Důvodem pro tento obrovský rozdíl v kvalitě obrazu je implementace Pixel a Vertex Shaderů 3.0 u NVIDIA, které ATI neumí, její karty X.00 jsou v podstatě jen mírně zlepšenou variantou tři roky staré ATI 9800.
Hrát Splinter Cell: Chaos Theory na ATI kartě je v podstatě nemožné, protože polovinu věcí neuvidíte. Prohlédněte si třeba dobře pravý dolní roh obou obrázků, nebo třeba odlesk na palandě, který ATI vůbec nezobrazí. Gamma na obou kartách byla nastavena identicky.