BFU je anglická zkratka známá jen v Česku
Na root.cz vyšel článek, který bych pokládal skoro za aprílový, a který tvrdí, že BFU (=Běžný Franta Uživatel či Bloody Fucking User) je zkratka vzniklá a rozšířená jen v ČR (a SR). Moc zajímavé.
XStandard - skutečně vynikající WYSIWYG editor

XStandard je dle mého názoru nejlepší komerční WYSIWYG editor pro vkládání a úpravu článků, jaký si lze pořídit. Tento editor pracuje interně na bázi XML struktury a generuje tak naprosto čistý a validní XHTML kód. Veškerá konfigurace editoru se děje pomocí XML souborů a editor je tak možno libovolně přizpůsobit požadavkům redakčního systému.
Editor umožňuje rovněž přímé kopírování textu z Wordu a Excelu s tím, že text je pročištěn a upraven jako validní XML, obrázky jsou zcela automaticky nahrány na server, a text je během 10 sekund publikován v naprosto profesionální podobě.
Bez zajímavosti není ani integrovaný spell-checker, včetně návrhů možných oprav slov. Editor je v tomto případě samozřejmě nutné integrovat s PHP, ASP či ASP.NET a například knihovnou PSPELL.
XStandard je obsažen v redakčním systému F-ART:CMS, ale je možné jej dodat a integrovat uživatelům GNU GPL verze BLOG:CMS (v případě, že máte o tuto placenou službu zájem, pošlete mi email).
Samotná licence editoru XStandard pro 10 uživatelů (to je licenční minimum) a 1 URL stojí $179 (+DPH).
Osobně jsem tuto licenci mimochodem pro WELL.DONE získal zdarma, protože jsem udělal dokončení českého překladu tohoto editoru a poté rovněž zprovoznění spell-checkeru pro češtinu v PHP. XStandard používá většina klientů F-ART:CMS.
Dobrý den, dovolte, abychom vám pogratulovali
Dobrý den,
dovolte, abychom vám pogratulovali k úspěšnosti vašeho webu
F-ART AGENCY, s.r.o. (ID=77391)
http://hulan.cz/
jehož návštěvnost v minulém měsíci dosáhla 201 987 zobrazených stránek.
Jak jistě víte, bezplatné využívání tarifu Lite je dle našich pravidel omezeno na weby s návštěvností do 100 000 zobrazených stránek měsíčně - proto vás žádáme o přesun webu do některého z profesionálních (=placených) tarifů, jež nabízejí podstatně více informací o návštěvnosti a návštěvnících a jsou určeny právě pro weby s vysokou návštěvností. Více se o profesionálních tarifech dočtete na adrese
http://navrcholu.cz/Texty/sluzby/porovnani-tarifu/
Jak je vidět, ne všechny úspěchy jsou jenom pozitivní, teď budu muset za "měřidlo" platit :-)
Umírá mi pevný disk
Jeden z mých zhruba měsíc starých Hitachi SATA-II 160GB disků se rozhodl umřít. Poznal jsem to podle S.M.A.R.T. technologie, kde „Raw Read Error Rate“ nebezpečně stoupá a predikce je, že za několik měsíců disk zkolabuje.
Tak jsem kontaktoval CzechComputer.cz a dobrá zpráva je, že takovýto disk se dá reklamovat již teď, na základě údajů ze S.M.A.R.T., a není tudíž potřeba čekat na to, až umře.

Borland C++ Builder -> Visual C++
Potřebuji poradit, dělám dlouhodobě veškeré kompilované projekty v produktech Borlandu, jmenovitě Borland C++ Builder 6, a dříve také Borland Delphi 6, nicméně, potřebuji teď pár projektů převést z Builderu (ano, používám zde Borlandí VCL místo OWL či MFC) převést do Microsoft Visual C++. A Visual C++ neznám.
Pro začátek by stačilo alespoň převést .bpr
(Borland Project)
do podobného formátu .dpr
či .dsw
ve Visual C++, naopak to umím, ale touto cestou ne.
Existuje na to nějaká utilita?
A hlavně, je možné bezproblémově importovat Borlandí VCL knihovny do Visual C++ a používat zde i Borlandí resources? Ušetřilo by mi to mraky času…

Mimochodem, Visual C++ 2005 Express Edition Beta 2 je k dispozici ke stažení zdarma. Pokud tedy již rovnou nemáte kompletní Visual Studio 2005 zdarma (kromě C++ obsahuje i C#, Basic a J++, MS SQL, dokumentaci a Team Foundation Server).
Genuine Advantage - budete si software kupovat?
Pokud si chcete od včerejška stáhnout jakýkoliv program z webu Microsoftu, musíte prokázat, že vaše Windows jsou legální. Ověření se děje pomocí jednoduché ActiveX komponenty, která odešle registrační číslo vašich Windows (a vaši IP adresu) do Redmondu, tam se porovná s databází skutečně vydaných a platných registračních čísel, a pokud je vše v pořádku, můžete si program či aktualizace na Windows stáhnout. Pokud vše v pořádku není, máte smůlu, vaše IP adresa bude zalogována a předána FBI, CIA a BSA, a k vašemu bydlišti budou ihned poslány vrtulníky s bezpečnostním výsadkem.
Celá tato aktivita směřuje k jednomu - donutit 30-40% lidí, co mají Windows kradené, aby si je zlegalizovali. Poněkud podivné je, že tato legalizace vás přijde v případě Windows XP Home na $99, tedy méně než oficiálná krabicová verze.
Jako legální uživatel Windows můžete potom nicméně klidně spát, a rovněž využívat dalších programů od Microsoftu zdarma, jako jsou třeba vícejazyčné slovníky pro Office 2003.
Genuine Windows Advantage v praxi
V praxi to vypadá takto, pokud chcete stáhnout například Microsoft Antispyware, jste vyzváni k validaci vašich Windows:

Velice povedený monitoring počítače od Asusu
Asus je jedna z nejlepších a největších firem, co vyrábí základní desky a grafické karty pro koncové uživatele, a právě díky své velikosti a financím si Asus může dovolit investovat i do projektů, které ostatní (menší) výrobci ignorují.
Nový Asus PC Probe II umožňuje monitorování zhruba 10 parametrů základní desky, včetně napětí, otáček větráků, implementace Q-fan (dynamicky řízené větráky podle teploty CPU), vlastních teplot a dalšího, a na rozdíl od staršího PC Probe I to vypadá i graficky velice dobře.
Jedná se skutečně o velice povedený a stabilní software, měl by fungovat pro veškeré top desky Asusu, ať už s Intel nebo AMD procesorem. U každé měřené hodnoty si je možné nastavit i její maximum pro upozornění, ať už grafické nebo zvukové, při překročení tohoto maxima. Pro přetaktované a vyladěné počítače se jedná v podstatě o nezbytnost.
V reálu to vypadá třeba takto (LCD displeje vpravo nahoře):
Batoh na zádech je nebezpečný pro Vaše zdraví
Pokud jedete do Londýna, doporučuji na zádech nenést batoh a nemít na hlavě turban (update).
Pohotovost a přesnost zásahu britské policie je potřeba ocenit, pokud bych ale stál kousek od toho zastřeleného (pravděpodobného) teroristy, asi bych se příští měsíc budil neklidně ze spaní. Chybně mířit (o pár centrimetrů vedle) není zase až takový problém.
Ta hustá atmosféra strachu, co se Al Kajdě podařilo v Londýně vybudovat, je cítit až sem…
Harry Potter And The Half Blood Prince

Číst Harryho Pottera jsem se velice dlouho vzpíral, nicméně podlehnul jsem
(hlavně kvůli dceři), a zjistil jsem, že to jsou překvapivě
dobré knížky.
Před pár dny vyšlo šesté pokračování této série, ke stažení je všech 6 dílů
v luxusní úpravě a v PDF formátu (dle google.com) třeba na http://rapidshare.de/files/3120030/TJHPc.rar.html
(nicméně,
nevím zda je to stažení knihy legální, takže to raději rozhodně nestahujte).
Pokud umíte skvěle anglicky, s chutí se začtěte. A pokud skvěle anglicky neumíte, začtěte se rovněž, když jsem si (jako relativní začátečník v angličtině) před 15 lety koupil paperback Needful Things od Stephena Kinga, četl jsem ten 500 stránkový horor v originále se slovníkem v ruce, abych porozuměl každému slovu. Na dojmu z knihy to nic neubralo, právě naopak, drobné nuance a libůstky jazyka si člověk vychutná totiž jen v originále, dabing a překlady jsou pro běžné masové spotřebitele, kteří se na naučení cizího jazyka nezmohou.
Update: k dispozici je i neoficiální český překlad.
Dvoujádrové procesory jsou nutnost
Pokud Vám někdo říká (jisté „recenze“ na svethardware.cz či pctuning.cz), že běžný uživatel čtoucí zmíněné servery vlastně vůbec nepotřebuje dvoujádrové procesory, nevěřte mu. Je to člověk, co dosud nechápe, že většina lidí je schopna na počítači mít spuštěno více aplikací zaráz, než jen Firefox browser či jeden herní test.
Vytížit dvouprocesorový počítač na 100% není skutečně žádný problém:
Pointa je samozřejmě v tom, že se singlecore procesorem typu Athlon 64 (či modely FX) můžete dělat jen jednu náročnější věc zároveň a nic víc. Je veřejným tajemstvím, že tyto procesory nezvládají multitasking, takže pokud si třeba pustíte vypalování DVD, a k tomu chcete začít pracovat ve Photoshopu či kompilovat něco v Delphi a nečekat 20 minut než to vypalování skončí, máte smůlu. Zde se projeví skutečná výhoda Pentium 4 HT procesorů se dvěma virtuálními jádry, a potom samozřejmě Athlon X2 a Pentium D procesorů, které obsahují dvě fyzická jádra.
Pocit, kdy se nemusíte „bát“ spustit cokoliv, aniž by se systém zahltil, a například spadlo vypalování DVD, realtime ripování televize do DivX či MPEG2, ona zmíněná kompilace, či řada dalších věcí, to je situace, kterou Vám zajistí jen dualcore procesor, a to velice kvalitně i na současných Windows XP SP2.
A příjemným bonusem jsou samozřejmě i aplikace, které jsou schopny zatížit obě jádra současně, pokud preferujete maximální výkon.