Nejlepší pluginy pro Microsoft Outlook 2003
Microsoft Outlook 2003 je bezesporu nejlepší Windows program pro organizaci emailů, správu času a spolupráci na projektech, který je kopírován třeba Linuxovým Novell Evolution. Jeho síla spočívá i v tom, že je snadné jej rozšiřovat pomocí pluginů. Navíc je Outlook 2003 ve světě Windows standard (existuje i pro Mac OS X, jen se zde jmenuje Entourage).
Vzdělaný Microsoft Encarta (ro)bot
Pokud používáte MSN, zkuste si jako nový kontakt přidat encarta@botmetro.net
. Jedná se o (ro)bota, který je připraven zodpovídat Vaše otázky na databázi znalostí obsaženou v encyklopedii Encarta. Příklad následuje:

Microsoft Zune - iPod-killer?
Microsoft dnes představil Zune, nový hudební přehrávač, který na rozdíl od iPodu má větší širokoúhlý displej, je hezčí, je vyroben z lepších materiálů, má Wifi pro bezdrátový přenos hudby mezi dvěma Zune přehrávači, FM-rádio, a hromadu dalších funkcí. Vypadá to, že se objevil iPod-killer, a Apple (společnost vyrábějící poměrně úspěšně módní doplňky a neúspěšně operační systém Mac OS X) bude mít hodně problémů…
Mimochodem, včera vydané iTunes 7 dost nechutně kopírují Windows Media Player 11, se svým seznamem alb a grafickým zpracováním. Podobnou funkcionalitu, ale samozřejmě rozšířenou, nabízí WMP 11 už půl roku. Ani bych se nedivil, kdyby Microsoft zažaloval Apple, podobně jako to udělal Creative (a získal tím 100 miliónů USD), neboť iPod je založen právě na patentech Creativu.
Jediná šance Apple, jak se udržet, je pokračovat v nekalosoutěžních praktikách, kam patří zejména proprietární DRM používané na iPodu. Když si koupíte písničku na iTMS, nikde jinde než na Vašem počítači a Vašem iPodu si ji nepřehrajete. Když si později koupíte mnohem lepší Microsoft, SanDisk nebo Creative přehrávač, můžete ony songy zahodit (je to problém zejména pro uživatele v USA, kteří si hudbu kupují, nikoliv stahují na torrentu). Například Francie se pokouší prodej iPodu s proprietárním DRM od Apple zakázat, a snad se k tomu přidají i ostatní státy, protože Apple takto lidi nekalosoutěžně nutí k nákupu pouze svých zaostalých produktů a znemožňuje přechod k lepší konkurenci s exportem zakoupených songů na ně.

Nejlepší antivirus je nyní dostupný zdarma
Podle testu na virus.gr (tento test ovšem není ideální, nebere v úvahu falešná virová hlášení) je zdaleka nejlepší antivirový program Kaspersky 6.0 a Active Virus Shield 6.0 od AOL, oba s 99.62% odhalených virů z celkového vzorku 147 184 virů. Proč mají oba stejné procento? Jedná se totiž o stejný produkt, až na to, že AOL svůj licencovaný Kaspersky 6.0 antivirus nabízí pod svou hlavičkou zcela zdarma.
Výborný je Kaspersky i dle obecně uznávaných testů na av-comparatives.org (+ zde) (za odkaz děkuji Petrovi Nachtmannovi).
Osobně antivirus nepoužívám, nepotřebuji jej, nicméně pokud jsem instaloval počítač někomu jinému, dával jsem tam často Avast Home (zdarma pro domácí použití) či Antivir Free Edition. Podle zmíněného testu tyto antiviry ovšem poněkud propadají, naleznou pouze 87.46% a 94.26% virových infekcí. I takový oslavovaný NOD32 nalezne pouze 95.14%.
Jinak řečeno, než si kupovat NOD32, či stahovat Avast Home zdarma, nejlepší řešení je získat zdarma Active Virus Shield od AOL. Postačí se zaregistrovat na AOL, a na email Vám přijde aktivační kód.
AOL antivirus jsem vyzkoušel, je velice rychlý, prakticky nezpomaluje počítač, v paměti zabere jen cca zhruba 10-30MB (dle nastavení; což je podstatně méně než konkurence například ve formě opravdu zcela příšerného Norton Anviru 2006 či McAffee) a je jednoduchý na nastavení.
Rozhovor s Radkem Hulánem na GamePlanet.cz
Tomáš Tauber z GamePlanet.cz se ptal, já jsem odpovídal. :-)
Pokud Vám to nebude stačit, starší rozhovory na poněkud jiná témata naleznete na Neviditelném psu (4/2005) a Dero.name (3/2006).
Firefox 1.5 je zranitelnější než MSIE 6.0
Řada lidí používá Firefox kvůli teoretické vyšší bezpečnosti, která má pochopitelně plynout především z toho, že tento browser toho moc neumí (například vůbec neimplementuje ActiveX). Přes chudší výbavu Firefoxu bylo v roce 2006 objeveno celkem 64 zranitelností Firefoxu a pouze 30 zranitelností MSIE 6.0.
Jinak řečeno, komerční produkty Microsoftu jsou z hlediska bezpečnosti daleko před produkty dnes již také komerční organizace Mozilla Foundation. Doufejme, že pracovnice na bezpečnost systémů, která z Microsoftu nedávno přestoupila do Mozilla Foundation, pomůže učinit tento browser bezpečnějším…
Z hlediska bezpečnosti na tom je v roce 2006 mimochodem tradičně nejlépe Opera.
Zdroj: Popular Technology.net
Virová nákaza?

Můj skeptický postoj k antivirům je poměrně dobře známý, na osobním počítači doma jej zásadně nepoužívám, protože jej považuji pro profesionála za zcela zbytečný. Email mám chráněn pomocí antiviru a antispamu přímo na webhostingu, a na soubory s jinak nesmírně lákavým názvem really_big_tits.exe
zásadně neklikám.
Včera večer jsem ale měl pocit, že i na mě došlo. Počítač se choval velice divně. Instaloval jsem novou verzi výborného software pro správu virtuálních obrazů CD/DVD disků Alcohol 52%, a po restartu počítače všechno najednou fungovalo mimořádně podezřele. Logitech SetPoint ovladače se odmítaly spustit. Myš jela místo na 2000 dpi jen na pomalých 800 dpi. Creative přepínač modů pro X-Fi zvukovou kartu hlásil při startu podivnou chybu v paměti. Microsoft Word se při spuštění dožadoval instalačního CD, a když jsem mu je dodal, žádal o ně stále a stále a stále. Musel jsem ho sestřelit pomocí Task manažeru.
Stáhnul jsem si tedy trial verzi NOD32, nainstaloval, proskenoval počítač, a nic… Všechno čisté jako bílá lilie. Až pak mě to došlo. Hodiny v pravém dolním panelu ukazovaly datum 6.9.9999. Hodně podivný rok. CMOS byla přitom v pořádku, veškerá nastavení v BIOSu byla zcela korektní, až na ty hodiny. Nechápu jak to mohlo nastat, každopádně po změně roku 9999 na rok 2006 se Word normálně spustil, Logitech drivery také, myš běžela na 2000 dpi a zvuková karta si spokojeně pobrukovala.
Jak je vidět, současné počítače mají nejen "problém roku 2000", ale také "problém roku 9999" :-)
Rivalové: AMD X2 vs. Intel Core 2 Duo (Conroe)
Když Intel před měsícem vydal jeho nový Core 2 Duo procesor, známý rovněž jako Conroe, byla to obrovská událost. Důvodem je fakt, že dosud poměrně vyrovnaný souboj na poli výkonu mezi AMD a Intelem (ve hrách fandící AMD, pro video zase Intelu) nabral velice jednostranný obrat - Intel dle všech dostupných testů novým procesorem konkurenci od AMD doslova rozdrtil.
Společně s Honzou Egertem (aka xBl4d3x, email: xBl4d3x@europe.com
; zpracovával testy Intel Core 2 Duo) jsme zpracovali řadu testů, s cílem získat nestranný pohled na výkon dualcore procesorů od AMD a Intelu. A výsledek předkládáme v tomto článku.
Jak se testovalo
Pro AMD byla zvolena následující sestava:
Položka | Popis |
---|---|
Procesor | AMD Athlon X2 4400+ |
Deska | Asus A8N32-SLI Deluxe |
RAM | 2x1GB Corsair 3500LL-Pro DDR-433 CL2.0 |
HDD | 2xWestern Digital WDC4000KS v RAID-0 |
GPU | NVIDIA 7900GTX-512 @ 690/890 |
OS | Windows XP SP2 CZ Forceware 91.47 WHQL |
A pro Intel následující:
Položka | Popis |
---|---|
Procesor | Intel Core 2 Duo E6400 |
Deska | Gigabyte GA-965P-DQ6 |
RAM | 2x512 Corsair XMS2 DDR2-800 CL5.0 |
HDD | 2xHitachi 7K250 250GB v RAID-0 |
GPU | NVIDIA 7900GT-256 @ 680/940 |
OS | Windows XP SP2 CZ Forceware 91.47 WHQL |
Uvedený AMD X2 4400+ procesor stál v červnu 2006 zhruba 18.000 Kč s DPH, dnes se prodává, po zdrcujícím útoku Intelu, za 7.500 Kč. Vzhledem k 1MB cache na každé jádro se jedná o procesorovou špičku AMD.
Intel Core 2 Duo E6400 je z pohledu Intelu spíše "middle-end", protože se prodávají ještě varianty tohoto procesoru s dvojnásobnou L2 cache (například E6600 v ceně 9.300 Kč). K dnešnímu dni stojí testovaný Intel Core 2 Duo E6400 celkem 6.570 Kč s DPH, je tedy skoro o 1.000 Kč levnější než testované AMD X2 4400+.
Testování obou sestav probíhalo ve dvou rovinách, jednak při frekvenci 2.4GHz u obou procesorů, která umožňuje dobře porovnat jejich relativní výkon, a následně při maximálním overclocku, který u AMD X2 4400+ dosáhl 2.8GHz a u Intel Core 2 Duo E6400 nádherných 3.6GHz.
Nové téma pro (Apple) RockBox iPod - jClix
Julius před pár dny přišel s novou sadou témat pro RockBox, alternativní software pro přenosné hudební přehrávače. Nové téma se jmenuje jClix, a vypadá velice elegantně. Pro provoz tohoto tématu budete potřebovat speciální build od Senaba, který obsahuje i Album Art patch včetně BMP resize patche (což, laicky řečeno, znamená, že můžete mít cover.bmp
soubor v libovolném rozlišení, třeba 100x100 pixelů, a bude je schopno používat i téma, které vyžaduje 85x85 pixelů).
Screenshoty nových jClix témat:

Vypálené LCD, aneb jak se zbavit "duchů"
V kanceláři mám u jednoho serveru zhruba rok starý 17" LCD monitor od LG, na kterém se nikdy nepracuje, jen tam neustále běží zapnutý jeden program s monitoringem několika jiných procesů. Když jsem po roce na tomto serveru zkusil změnit pozadí desktopu, uviděl jsem místo nového pozadí nepěkně vypálené pozadí staré.
Podle Pavla Kovače na fóru Světa Hardware k podobnému vypálení statického obrazu může u LCD monitorů dojít již po pár dnech. Nicméně, není to naštěstí proces nevratný, je pouze potřeba LCD "zbavit duchů" jeho několika-minutovým problikáváním mezi mezními stavy barev, tedy mezi černou a bílou, a to při zapnutém maximálním jasu a kontrastu.
Udělal jsem si tedy miniaturní AVI soubor pomocí prográmku BMP2AVI, v němž se střídá bílá a černá barva, nechal to 5 minut běžet, a duchové jsou pryč:-)
Syntaxe pro tvorbu videa je následovná, kdy vstupem jsou soubory s názvem obrazek*.bmp
a výstupem je soubor video.avi
s frekvencí snímků 60Hz (odpovídajícím refresh rate monitoru):
bmp2avi -i obrazek -o video -f 60 -k 1
Již hotové video pro nejběžnější rozlišení 4:3 (1024x768), 16:9, 16:10 (1680x1050, 1920x1200) a 5:4 (1280x1024) si můžete stáhnout v připraveném souboru lcd_refresh.zip.
Toto video si můžete přehrát třeba ve vestavěném Windows Media Playeru, jen si v menu přehrávání zapněte neustálé opakování, přepněte přehrávač na fullscreen a monitor nastavte na maximální jas a kontrast.
Po pár minutách by "duchové" měli být pryč…