MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

TaskSwitchXP - geniální přepínač úloh

Software 20.08.2006

Standardní přepínání úloh ve Windows XP není nic, čím by se Microsoft mohl chlubit. Je to jedna z mála věcí, kterou například jinak naprosto zaostalý a bugový Mac OS X dělá lépe, či ještě dříve KDE/Linux. Nicméně výhoda Windows je v tom, že pro ně existuje nepřeberné množství aplikací třetích stran, které je umí doplňovat a rozšiřovat.

Sám Microsoft nabízí mírně lepší přepínač úloh v sadě PowerToys, nicméně stále to nemá na jednu open-source aplikaci třetí strany - TaskSwitchXP.

Použití TaskSwitchXP je snadné v tom, že ukazuje reálný náhled aplikace a při její volbě nemusíte na nic klikat. Stisknete Alt+Tab, posunete myš nad program, který chcete dát do popředí, a klávesu Alt pustíte. To je celé. TaskSwitchXP na onu aplikaci automaticky přepne focus. Rychleji to ani dělat nejde…

Pokud preferujete jen klávesnici, místo Alt+Tab můžete použít pro přepnutí do seznamu aplikací také Win+F12 (popřípadě jinou kávesovou zkratku, můžete si je v aplikaci libovolně změnit, osobně mám namapováno Win+X). V seznamu aplikací můžete listovat také pomocí kurzorových šipek Nahoru/Dolů, což je také rychlejší než neustále tisknutí klávesy Tab. Po uvolnění klávesy Alt se na zvolenou aplikaci ihned přepnete.

Pokud pracujete s více aplikacemi naráz, je TaskSwitchXP de-facto nutnost.

Screenshoty:

TaskSwitchXP screenshot

TaskSwitchXP je zajímavý i tím, že zabere velice málo paměti a je opravdu rychlý:

TaskSwitchXP - zabraná paměťTaskSwitchXP - zabraná paměť

Automatický generátor widgets pro Operu 9

Webdesign, CMS 18.08.2006

Opera 9 umožňuje používat takzvané „Widgets“, česky „Pomůcky“. Těch oficiálních pomůcek je téměř 600, a jsou dostupné a popsané na webu widgets.opera.com. Zajímavý je ovšem i web widgetize, což je automatický generátor widgets, který umožní nabídnout návštěvníkům Vašeho webu widget Vašeho RSS feedu.

V praxi poté čtenář klikne na Widgetize! a zobrazí se mu takováta čtečka:

Widgets

Myslím si, že je to další z mnoha věcí, kterou by měla „web-2.0-compatible“ prezentace nabízet, vedle snadného přidání článků do Linkuj.cz a del.icio.us.

DOCTYPE: XML Radka Hulána (aktualizace)

Webdesign, CMS 16.08.2006

Varování: tento článek je ztrátou času číst. Nicméně, aspoň je krátký…


Pár lidí teoretizuje o Webu 2.0, nicméně, já jsem na něj rovnou přešel. Web 2.0 funguje ve všech dostupných browserech bez nějakého náročného testování.

Přitom stačí tak málo, změnit DOCTYPE:


Vše je samozřejmě plně validní :-)


Aktualizace: výše uvedený DOCTYPE jsem zrušil. Přestože veškeré testované prohlížeče na PC, Linuxu a Mac OS X jej zobrazí správně, stále populárnější Opera Mini na mobilních telefonech s ním měla problém a web zobrazovala bez jakéhokoliv formátování, odstavců, atd.

Nicméně je zajímavé, že takovýto DOCTYPE již bez problémů funguje i v Opeře Mini:


Profimail, UIQ, certifikáty a email přes SSL

Symbian 15.08.2006
import certifikátu

Profimail je pravděpodobně nejlepší emailový klient pro mobilní zařízení. Web LonelyCatGames.com je sice příšerný, ale jejich software opravdu funguje :-) Umožňuje dokonce připojení se na POP3/IMAP přes SSL a zabezpečený login. Osobně to považuji za základní funkci, email bez SSL bych nikdy nepoužil ani na PC ani na telefonu.

Řada českých webhostingů (na rozdíl třeba od Google Mailu) ovšem nemá svůj certifikát ověřený významnou certifikační autoritou (která má kořenový certifikát již v telefonu), ale je typicky pouze self-signed. Znamená to, v praxi, že Profimail neustále „otravuje“ a ptá se, zda se přes tento certifikát může připojit.

Řešení je nicméně velice jednoduché, stačí si stáhnout *.crt soubor, který poskytuje Váš webhoster, a převést jej pomocí volně dostupného OpenSSL do formátu *.der. Tento soubor již poté můžete zaslat přes Bluetooth do telefonu, potvrdit jeho import, a Profimail si již na „neznámý certifikát“ nikdy nebude stěžovat. Tedy, minimálně do doby, než vyprší jeho platnost…

Převod certifikátu do *.der formátu můžete udělat následovně:

$ openssl x509 -in webmade.crt -inform PEM \
  -out webmade.der -outform DER

Jak hodnotit telefony? Jinak než MobilMania.cz…

Symbian 14.08.2006
klávesnice na telefonu? jistě!

MobilMania.cz má už nějaký ten pátek dostupný velice podrobný a užitečný katalog mobilů. Můžete v něm prohledávat, srovnávat, třídit podle různých kritérií. Je to moc užitečná věc, na které mi vadí vlastně jen jedna „drobnost“, a to marketingová škatulka zvaná „hodnocení mobilů“ a jejich následné velice podivné pořadí.

Metodika pro hodnocení mobilů na MobilMania.cz je totiž zcela špatná a zastaralá . Vezměte si, že takový nepoužitelný smartphone jako je Nokia N73 se umístil na prvém místě, a vysloužil si velký marketingový titulek, zatímco reálně použitelný SonyEricsson P990i se tísní na místě osmém.

Nemá QWERTY? Použitelnost -20% dolů!

V čem je vlastně problém? Uvedená metodika hodnocení je příliš primitivní a velice mate nezkušené uživatele, kteří se jí mohou následně řídit. Má Nokia N73 emailový klient? Dostane tedy plný počet bodů. Můžete ovšem na její primitivní klávesnici typu „0-9“ napsat více než 1 větu? Nemůžete. Ale to již podobé ohodnocení neodráží. Emailový klient na N73 je použitelný tedy maximálně z 50% (na přijímání emailů), ale rozhodně ne na jejich odesílání, zatímco SonyEricsson P990i by měl dostat 100%, protože na jeho QWERTY klávesnici se emaily dokonce dají psát.

Stejně by šlo pokračovat u editorů QuickOffice, internetového ICQ/YAHOO/MSN, zadávání adres v prohlížečích, prostě jakéhokoliv psaní textu. Fakt je ten, že Nokia by ve všech těchto oblastech drtivě prohrávala. Bylo by to správné? Samozřejmě, použitelnost funkcí smartphone s pouhou „0-9“ klávesnicí je v praxi téměř nulová, pomineme-li základní telefonování.

Hodnocení smartphones toto musí odrážet, jinak je špatné.

Ripování CD do 1024 KBPS (FLAC) místo 192 KBPS

Hudba 12.08.2006

Už více než rok ripuji svoje CD zásadně do formátu FLAC, protože to zní mnohem lépe než zastaralé MP3 či MP4 (AAC). FLAC není založen na principu odebrání částí „údajně neslyšitelných a překrývajících se zvuků“, jako formáty MP3/MP4, nýbrž jeho principem je bezeztrátová komprese dat (funguje tedy podobně jako ZIP, RAR či 7-zip). FLAC je schopen jedno CD stlačit na zhruba 250-280MB, při zachování absolutně identického zvuku.

Jak začnete poslouchat na svém hudebním (záměrně neříkám MP3) přehrávači FLAC, nebudete se jej chtít vzdát. Pokud máte solidní sluchátka (a nemusí to být zrovna high-endová Shure E5c), rozdíl v podání výšek, hloubek a celkového „neochuzování“ hudby okamžitě poznáte. Rovněž tak to poznáte, pokud připojíte Váš hudební přehrávač na solidní audio aparaturu v autě, zda hraje příšerné MP3 či lahodný FLAC.

MP3 je prostě mrtvé, prosadilo se kdysi jen z důvodu malého objemu dat a pomalých přenosových rychlostí na internetu, ale jeho kvalita ani při 256 KBPS VBR nepatří k tomu, co by člověk chtěl dlouhodobě poslouchat, nebo nedejbože dokonce archivovat.

Jak přehrávat a ripovat FLAC?

Drobný problém nastává jen při přehrávání FLACu, například nejlepší přehrávač pro Windows, tedy WinAmp, jej nativně neumí. Nicméně, existují projekty, které podporu pro přehrávání i ripování do FLACu ve Winampu přináší, včetně podpory pro Knihovnu skladeb a ID tagů. Nejlepší z nich je od Michaela Facqueta, a poskytuje jak FLAC Encoder, tak FLAC input pro WinAmp.

Druhým problémem je podpora FLACu na přehrávačích. Solidní přehrávače (= tedy ty, co nevyrábí Apple) mají podporu pro FLAC již integrovanou. Nicméně i z Apple iPodu můžete udělat dobrý přehrávač, a to pomocí open-source projektu RockBox. Apple iPod poté vesele přehraje nejenom MP3 a AAC (MP4), ale i OGG a FLAC, a jeho Toshiba disk a Samsung displej je poháněn podstatně dokonalejším otevřeným software (jinak řečeno, s Apple poté už takovýto přehrávač nemá mnoho společného).

FLAC = užívejte si konečně hudbu tak, jak byla tvůrci zamýšlena, nikoliv jak ji zmršilo MP3. :-)

FLAC ve WinAmpu

WinAmp FLACpřehrávání FLACu ve WinAmpu

Rychlejší start Windows s AutoRuns

Bezpečnost 12.08.2006

Pokud někdo z mých známých potřebuje „oživit“ jeho neustále se zpomalující počítač, většinou na to stačí miniaturní 300KB utilita od SysInternals.com nazvaná AutoRuns. Osobně na počítači nepoužívám antivirus, antispyware (technicky vzdělaný člověk anti-XXX opravdu nepotřebuje) ani softwarovou firewall (mám na to Asus router s linuxovou iptables), ale AutoRuns si občas spustím, a to především po instalaci nového software.

Důvodem je ten fakt, že pokud si nainstalujete padesát programů, můžete očekávat, že při startu počítače se Vám bude spouštět minimálně 20 až 30 různých „utilitek“. Problém je v tom, že 95% těchto prográmků je zcela zbytečných, pouze o desítky sekund prodlužují start počítače, zabírají paměť a okupují drahocenný čas procesoru.

AutoRuns je přesně ta utilita, kterou na pročištění počítače potřebujete. Umí zobrazit nejenom automaticky se spouštějící programy ze všech sekcí, ale také registrované knihovny a pluginy v MSIE, zavedené ovladače, spuštěné služby, naplánované úlohy, či knihovny zavěšené na WinLogon či WinSock providers. Při pročišťování PC doporučuji uvedené prográmky či ovladače nemazat, ale jen zakázat. Pokud se spletete, bude to snazší vrátit zpátky.

SysInternals.com AutoRunsSysInternals.com AutoRuns

Upozornění: Pokud netušíte, co můžete „vyházet“, doporučuji Vám se touto utilitkou nezabývat, a požádat o to někoho zkušenějšího. Váš počítač by už také nemusel naběhnout.

Miranda 0.5 - hodně povedený IM klient

Software 01.08.2006
Miranda IM

Před pár dny byla vydána nová verze Miranda IM, instantního kecálka, s nímž můžete komunikovat pomocí protokolů ICQ, Yahoo, AIM, MSN, Google Talk a dalších. Mirandu jsem kdysi používal, ale přešel jsem z ní na oficiálně zakoupený Trillian Pro 3.1, který nabízel větší množství funkcí, zejména mnohem lepší podporu pro audio/video, RSS, počasí a další pluginy.

Nicméně, poslední měsíc jsem měl s Trillianem hodně problémů, odmítal se spouštět s jakousi podivnou hláškou, kterou ani oficiální podpora nedokázala definitivně vyřešit, tak jsem jej včera smazal a vyzkoušel novou Mirandu IM 0.5.

Nedejte se zastrašit zmíněnou verzí 0.5, v komerčním světě by to byla spíše verze 5.0. Miranda IM je prostě vyspělý IM klient pro textové zprávy.

Stále zde existují některé mouchy, po defaultní instalaci je to pro technoida téměř nepoužitelný messenger (až moc jednoduchý), ale po doplnění několika (desítek) pluginů jej dostanete do stavu, kdy předčí v řadě věcí Trillian Pro, a bude Vám plně vyhovovat. Jedinou zásadní chybějící funkcí u Mirandy IM jsou audio/video konference, ale na ty se dnes stejně používá Skype.

Nutno říci, že prvotní konfigurace Mirandy IM a nastavení probíhala za mohutné ICQ komunikace s Haloganem a WereWikingem, takovým místním Miranda guru. Tímto jim ještě jednou děkuji :-) Standardní Mirandu bych nepoužíval, „vytuněnou“ již ano.

Mimochodem, českou podporu pro Mirandu najdete na www.miranda.cz.

Intel Core 2 Duo procesor rozdrtil AMD

PC Hardware 27.07.2006

Konec měsíce července 2006 se do dějin IT zapíše jako menší procesorová revoluce. Důvodem je vydání vynikajícího procesoru Intel Core 2 Duo, který je o 20-60% (dle použití) rychlejší než ty nejlepší současné procesory z dílen AMD. Pokud uvažujete dnes o nové sestavě, má smysl se dívat jen na socket 775 (Intel), DDR2 paměti a Intel Core 2 Duo procesor.

Snad jen pro nejlevnější sestavy můžete uvažovat o AMD AM2 socketu, ale tam pro změnu kraluje levný Intel Celeron. AMD je prostě výkonově po všech stránkách poraženo a její „odveta“ ve formě K8L není v dohlednu.

O výkonu nového Intel procesoru si můžete udělat představu z rozsáhlého testu na AnandTech.com, Intel Core 2 Duo 6400 za $200 zde s přehledem poráží AMD FX-62 za $1.000:

SmartComGPS / Geocaching - hledání pokladů

Symbian 24.07.2006
SmartComGPS 0

Když Marek Lutonský na novém webu Navigovat.cz psal článek nazvaný Geocaching: hra pro mozek, nohy a vaši GPS, začínal jsem tušit, že dostat moji (skoro) osmiletou dceru na procházku bude nyní mnohem snazší. Geocaching jsem jí prezentoval jako hledání pokladů a to je věc, na kterou dítě rozhodně slyší. Večerní procházka osvětlenou Prahou je okouzlující sama o sobě, a pokud se k tomu přidá slovo „poklad“, je to doslova magické.

Ale k věci. K hledání pokladů potřebujete samozřejmě specializovanou navigaci. Použít TomTom Mobile, Navicore, Route 66 či Wayfinder (jinak špičkové automobilové navigace pro SonyEricsson P910i) prostě nelze. Je potřeba specializovaná aplikace. Prozkoumal jsem co existuje, a pro turistiku nakonec zůstal u toho nejlepšího produktu, tedy SmartComGPS od společnosti Wild Mobile.

SmartComGPS - ideální navigace pro geocaching / turistiku

SmartComGPS je specializovaný software pracující na mobilních telefonech se Symbianem (60/80/90/UIQ). SmartComGPS podporuje kalibrační podklady map z populárního programu OziExplorer pro PC (z licenčních důvodů ovšem nepodporuje ozf2 soubory, ale není problém je v OziExploreru exportovat do BMP a následně převést do SmartComGPS již podporovaných ogf2 souborů).

Kalibraci map je možné provádět i ve SmartComGPS, není tedy problém si naskenovat libovolnou papírovou mapu, nahrát ji do telefonu, až devíti body ji zkalibrovat, a poté se podle ní již nechat navigovat.

SmartComGPS si umí uložit pozice bodů (souřadnice bodů je možné zadávat ve stupních, stupních + minutách či stupních + minutách + sekundách) a na tyto body se nechat navigovat, včetně sledování času uběhnutého /zbývajícího, Vaší aktuální a průměrné rychlosti, a samozřejmě zobrazení kompasu.