Proč Linux na desktopu ani v roce 2007 nikdo nepoužívá?
Když se podíváte na globální statistiky prohlížečů a operačních systémů na Toplist.cz, tak zjistíte, že i na odborně zaměřených serverech je podíl Linuxu maximálně kolem 1%, na ostatních serverech jen kolem 0.5%. Přitom už desítky let neustále slyšíme jak se Linux masově rozšiřuje a jak to jednou "nandá Windows". Nic takového se ovšem neděje.
Linux a Mac OS X nedají dohromady ani 2%, a Microsoft Windows stále kralují s 98%.

Ve skutečnosti bude situace pro Windows ještě lepší než udává statistika Toplistu, existuje řada podniků s instalacemi Windows 98, které nejsou připojeny k internetu a nezasahují tak do uvedených statistik, a rovněž stále řada domácností (samozřejmě s Windows) nemá internet. Člověk, který si instaluje Linux ovšem internet mít musí, z internetu si jej stahuje, navíc Linux je synonymum pro síť, a jen aktualizace na běžnou distribuci dosahují stovek MB dat.
Reálný podíl Windows tak může být na úrovni 99.5%. Linux a Mac OS X ve skutečnosti téměř nikdo nepoužívá… Linux prostě nikdo na desktopu nechce ani zadarmo.
Proč není populární Mac OS X je jasné. Primitivní operační systém zaměřený na efekt, a ne na účel, velice chybový, kde vše jde udělat jen jednou (Applem stanovenou) cestou či vůbec ne, špatná cenová politika Apple (na to, že prodává běžná neznačková PC), nedostupnost servisu, nedostupnost her, nedostupnost aplikací pro práci, a (v ČR) nulový marketing je smrtící kombinací.
Linux má cenovou politiku výbornou, je zdarma, "servis" je dostupný na mnoha odborných fórech, a běží i na tom nejlevnějším hardware. Přesto se ale nepoužívá.
Pokusil bych na svém vlastním "koketování s Linuxem" přiblížit proč tomu tak je.
Sunnysoft Contacts - luxusní Windows Mobile kontakty
Petr Mahdal mi dnes poslal licenci na Sunnysoft Contacts, s omluvou za nevyžádaný email. Musím říci, že podobných nevyžádaných emailů bych rád přijímal několik denně, aplikace Sunnysoft Contacts je totiž naprosto fantastická. :-)
Hlavní činností na libovolném telefonu, chytré telefony s Windows Mobile nevyjímaje, je volání, posílání SMS, MMS a emailů. Ve standardním Windows Mobile zařízení (bez doplňkového software) toto není zrovna snadné, protože vybrat si ten správný kontakt třeba z tisícovky existujících a získat na jednom místě přehled o jeho komunikaci (SMS, MMS, email, hovory) v podstatě není možné.
Používal jsem na to vestavěný SmartDialing, zkoušel jsem Inesoft Address Book a SBSH ContactBreeze, ale nic se nevyrovná novince Sunnysoft Contacts.
Základem aplikace je samozřejmě zobrazení kontaktů, v nichž můžete vyhledávat pomocí horní lišty dle prvního písmene, popřípadě pomocí velké spodní klávesnice formou sekvenčního hledání, cosi na způsob T9. A protože se jedná o českou aplikaci, podporuje nativně i "nabodeníčka" ve jménech a příjmeních, či názvech firem, takže nemusíte po instalaci nic hackovat pro jejich podporu (jako u jiných produktů).
![]() |
![]() |
Instalace Apache, MySQL a PHP na Windows
Následující článek by měl reagovat na neustávající příval emailů a otázek na fórech od webdesignérských začátečníků řešících instalaci a zprovoznění Apache, MySQL a PHP na Windows, pro potřeby webdesignu a testování různých skriptů, a to bez použití nějaké "trojkombinace". Instalace jednotlivých komponent je dle mého názoru "čistější" věc, minimálně vám umožní zvolit si detailně jejich jednotlivé verze, a provést ručně a podrobně jejich konfiguraci.
HTTP Apache server
HTTP server Apache existuje v několika základních verzích, dnes již archaické 1.3 (aktuální bugfix release 1.3.37), následně nejpoužívanější 2.0.x (aktuální bugfix 2.0.59), a relativní novinky 2.2.x (aktuální bugfix 2.2.4). Většina webhostingů používá již 2.2.x verzi, a v zájmu kompatibility vašich aplikací bych tedy právě tuto verzi doporučoval k instalaci.
Vlastní stažení všech verzí je dostupné na http.apache.org/download, včetně námi požadované binární verze 2.2.4 pro Windows (doporučuji se ale vždy podívat na první odkaz, je možné, že v době kdy čtete tento článek bude již k dispozici novější bugfix release) [4.3MB].
Adresářová struktura
Osobně si volím pro instalaci Apache, MySQL a PHP následující adresáře:
Instalace aplikací | |
---|---|
Apache 2.2 server instalace | c:\web\prog\Apache2 |
MySQL server instalace | c:\web\prog\MySQL |
PHP instalace | c:\web\prog\php |
Kořenový adresář webu | |
Root www | c:\web\www |
Ostatní adresáře | |
Uložené instalační soubory | c:\web\install |
Manuály a dokumentace | c:\web\manual |
Pomocí aplikace junction si rovněž vytvářím symbolický odkaz c:\work
, který odkazuje na root webu, tedy c:\web\www
, a to příkazem junction c:\work c:\web\www
. Zjednodušuje to přístup k souborům webu například z Total Commanderu.
Vlastní rozdělení adresářů je samozřejmě pouze na vás, uvedené dělení je zde uvedeno pouze pro inspiraci, a jako podklad pro adresáře uváděné při instalaci a konfiguraci.
Pokud použijete jiné adresáře, budete muset konfiguraci patřičně uzpůsobit.
VMWare Workstation 6 - virtuální zázrak
VMWare Workstation 5.5 jsem již podrobně popisoval. Již několik týdnů je dostupná VMWare verze 6.0, která nativně podporuje jako hostitelský systém i 64-bitové Windows Vista.
Nedokázal bych si bez virtualizace představit běžné používání počítače a vývoj.
Virtualizace je opravdu báječná věc. Používám jako hlavní operační systém Windows Vista x64, nicméně některé starší věci (třeba takový flash firmware Windows Mobile 6 zařízení potřebuje ActiveSync, který je na Vista nahrazen Windows Mobile Center) vyžadují 32-bitová Windows XP, testování MySQL/SQLite/PHP webhostingových aplikací je zase lepší v přirozeném prostředí Linuxu. Přesně na toto se hodí virtualizace.
Plná podpora pro 64-bitů
VMWare Workstation 6 je oproti konkurenci (jako například Parallels) výrazně lepší v podpoře pro 64-bitové hostitelské i hostované systémy, podpoře pro Vanderpool (hardwarové instrukce Intel procesorů pro virtualizaci), rychlosti, a přítomnosti akcelerovaného přístupu na disk, síť i grafickou kartu. Nejedná se přitom o emulaci, virtualizovaný OS běží na 99% rychlosti nativního běhu.
Takto vypadá Windows Vista x64, na nichž zároveň běží Windows XP x86 a Fedora 7 x64:
DDR2 paměti - nejčastěji reklamovaná část PC
Mám pocit, že nejchybovější součástí dnešních počítačů jsou DDR2 paměti, na svém počítači jsem je již 5x reklamoval.
Když jsem si v listopadu 2006 pořizoval nové PC založené na Core 2 Duo (a později Quad), vše fungovalo, ale 4x1GB Geil DDR2-800 CL4 paměti jsem musel ihned reklamovat (stovky chyb v Memtestu, nestabilní Windows XP) a vyměnil jsem je za Corsair DDR2-800 CL5. Jedno balení dualchannel Corsair pamětí bylo ovšem vadné, tak jsem je opět reklamoval a obratem obdržel funkční kus.
Později jsem Corsair DDR2-800 CL5 prodal a přešel na A-Data Extreme Edition DDR2-1066 CL5, opět 4x1GB moduly. Dva měsíce vše fungovalo zcela korektně a naprosto stabilně, paměti běžely na výrobcem doporučených 2.250V @ 1080MHz, ale ve čtvrtek večer počítač zkolaboval do modré obrazovky. Podruhé již Windows Vista neběhla, ale zahlásila při spouštění "Memory Error". Spustil jsem tedy Memtest, a zhrozil se, po pár sekundách testu nalezeno přes 19 tisíc chyb paměti:

Paměti jsem tedy v pátek ráno reklamoval, a dostal 4x1GB nové A-Data Extreme Edition 1066 (tedy ten samý model). Zapojil jsem je do počítače, nejprve 2GB, ale počítač nenajel ani do BIOSu, prostě zcela vadný nový dualchannel kus. Druhý dualchannel kus již fungoval, Windows naběhla, tak jsem spustil pro jistotu i Memtest86+, ale ten odhalil jeden problém na 1408.6MB.
Takže opět reklamace, cesta k prodejci, tentokrát jsem se domluvil na vrácení 4x1GB A-Data 1066, a zakoupil jsem Patriot 2x2GB DDR2-800 CL5 (dostal jsem mimochodem dobropis na A-Data 1066, takže mi dokonce byly vráceny peníze, protože Patriot je levnější).
DDR2-800 CL5 není nic úžasně rychlého, ale Patriot by měl být spolehlivý, je to americká společnost s výrobou v USA. Paměti zapojeny, běží na DDR2-800 CL5, overclock pamětí nechci (hlavní je stabilita, což je lepší než 3% výkonu navíc), vše 100% stabilní a Memtest86+ běžící přes celou noc neukázal jedinou chybu. Navíc mám příjemnou možnost provést upgrade na 8GB, pokud někdy bude potřeba, protože se jedná o 2x2GB moduly.
Za naprosto úžasné a skvělé řešení všech reklamací směřují díky na CzechComputer.cz, lepší péče o zákazníka v případě vadného zboží v ČR neexistuje.
Microsoft "ukradl" MS-DOS. Nebo ne?

Když jsem poslední týden četl v některých českých bulvárních magazínech překroucenou zprávu o tom, že "Microsoft ukradl MS-DOS", nevěděl jsem, zda se smát či kroutit hlavou nad jejich pisálky. Jak se všechno pěkně dá překroutit, pokud jste zaslepený fanatik, že?
Historický fakt je ten, že Microsoft si vydělal své první peníze na koupi systému QDOS, jehož autorem byl Tim Paterson, a jeho následném licencování IBM. Tento systém byl zjevně inspirován již existujícím operačním systémem CP/M, který byl vyvinut v rámci Digital Research, Tim Paterson prostě při vývoji QDOSu koncepčně zkopíroval kus CP/M. Před pár dny soud rozhodnul, že tato inspirace (z důvodu zajištění kompatibility) tam byla. Nic víc. Stejně tak později MS-DOS doslova 100% zkopírovala konkurence ve formě DR-DOS, FreeDOS, PC DOS, IBM DOS a dalších.
Někteří čeští zmatení bulvární pisálci z toho ihned vyvodí, že "Microsoft ukradl MS-DOS". Skutečnost je taková, že Microsoft koupil QDOS od Tima Patersona, přejmenoval jej na MS-DOS, a licencoval jej IBM a dalším společnostem a jednotlivcům. Na tom není nic špatného. Nakonec i samotný CP/M se "inspiroval" v existujících *NIXových systémech, a GNU/Linux není konec konců nic jiného než právě dokonale "vykradený" *NIX. Linus prostě jako student vytvořil vlastní kernel, který evidentně kopíroval existující komerční UNIXy.
Je tedy Linux "ukradený"? Mac OS X místo mírného "vykrádání"či kopírování používá rovnou zdrojáky celého BSD. OpenOffice "vykrádá" myšlenky, které dávno před ním představil Microsoft Office. Jabber klienti a servery "vykrádají" myšlenky, s nimiž přišlo jako první ICQ. Evolution emailový klient od Novellu "vykrádá" Microsoft Outlook. Všechny prohlížeče "vykrádají" Mosaic. Wine vykrádá Windows. Samba na Linuxu vykrádá Microsoft File Sharing. Seznam „vykradl“ Yahoo a Google. Všechny OS „vykrádají“ geniální Start menu z Windows 95.
V IT businessu neustále kopíruje jeden od druhého, a nikdo se tomu nepodivuje.
Microsoft je dnes gigantická společnost, jejíž hlavní majitel Bill Gates investuje miliardy korun do charity, výzkumu HIV/AIDS a dalších prospěšných činností. Koupí Windows Vista a Microsoft Office nepřímo pomáháte lidem kolem sebe. A to je příjemné, ne?
Hloupost, malost a fanatismus, to je český internet. Moc dobrých technických webů v ČR neexistuje. Naštěstí aspoň slováci mají Pretaktovanie.sk, které si mě včera získalo vysoce kvalitní recenzí ATI R600.
Jak dosáhnout vyšší návštěvnosti weblogu?
WEL.DONE je nejnavštěvovanější seriózní weblog v ČR. Obsahuje více než 1500 aktivních článků (plus dříve zhruba 400 historických článků, které již ztratily platnost či jsou už nepodstatné, tak jsou dnes smazány).
Existuje nějaké "kouzlo" na zajištění návštěvnosti? Bohužel ne… Dlouhodobé zajištění návštěvnosti webu je pouze a jenom o obsahu. Můžete samozřejmě napsat mírně provokativní článek, ale tento si přitáhne čtenáře maximálně tak jednorázově, nikoliv roky neustále za sebou, znovu a znovu.
Základem návštěvnosti není zjevně nic jiného než skvělý obsah. Hromada tohoto obsahu na různá témata. Skvělý obsah přivádí lidi z vyhledávačů, zajišťuje také vracející se čtenáře a postupně buduje návštěvnost.
Vybudovat skvělý obsah trvá celé roky. Pokud založíte nový web, jako je WELL.DONE [EN], nemůžete čekat tisíce návštěvníků první den. Musíte se, zpočáku, spokojit s jednotkami až desítkami lidí, a trpělivě psát "pro nikoho". Pokud budete mít za rok na webu 200 článků, návštěvnost se bude sama od sebe přirozeně zvyšovat.
Je samozřejmě nutné mít dokonale optimalizovaný web pro SEO, snadnou navigaci, snadné hledání a dobré archívy. Občas je také vhodné na světlo vyháhnout nějaký starý populární článek, který si po roce získá řadu nových čtenářů.
Základem čteného webu je prostě trpělivost a hromada práce. Vydržet. Spousta lidí si založí weblog, napíše 10 článků, nikdo jej nečte, tak zase skončí. Weblog je ovšem, do určité míry, zcela běžný business, a je potřeba se dívat na dlouhodobou perspektivu. Vyhrají ti co se nevzdají, kdo se od počátku cítí poraženě, ten nutně prohraje.
Důležitý není samozřejmě jen počet článků, ale i jejich obsah. Je nutné dělat dobrou novinařinu. Psát na téma, které zaujme více než málo lidí, všímat si aktuálních trendů, a nabídnout k nim svůj postoj. Věnovat se věcem opakovaně, protože jeden článek se na Google v první desítce neobjeví, ale 10 článků na dané téma jž podstatně zvyšuje jeho relevanci a pozici.
Navštěvovaný weblog je tvrdá práce s poměrně přesně danými pravidly. Nicméně pokud je člověk extrovert, může to být i velice dobrá zábava. :-)
RightMark3D 2.0 - výkon grafických karet v DX10
Na ixbt.com vyšel nový test grafických karet podporujících DirectX10, a to precizní porovnání výkonu Pixel Shader 4.0, Geometry Shader a Vertex Texture Fetch pomocí nového benchmarku RightMark3D 2.0.
Situace vypadá pro AMD karty velice nevesele, nepovedená, hlučná a topící ATI 2900XT podává v DX10 zhruba 30% výkonu NVIDIA 8800GTS/GTX/ULTRA, a srovnávat se tak dá spíše s low-endem ve formě NVIDIA 8600GT(S).

Dokonalé ticho - výměna větráku ve Fortronu GLN
Fortron Epsilon 600/700W GLN patří k absolutní špičce ve zdrojích, a to jak z pohledu spolehlivosti, tak kvality vnitřního návrhu. Jediná věc, která se dá Fortronu vytknout, je relativně hlučnější ventilátor (patří sice stále k tomu nejtiššímu co si lze v 600/700W kategorii zakoupit, ale mohlo by to být ještě lépe).
Ve svém PC založeném na fantastické Stacker 830 skříni jsem vyřešil k naprosté spokojenosti chlazení i hluk ostatních komponent, nejhlučnější nakonec zůstal právě větrák Forton zdroje. Výměna větráku je ovšem velice snadná věc.
FRAPS - nyní s podporou pro DirectX 10
Pokud vlastníte licenci na FRAPS, obdobu švýcarského armádního nože pro testování a benchmarking her, tak si můžete zdarma stáhnout novou verzi 2.9.1. Změny jsou zásadní, nová verze umí:
- podpora pro DirectX 10 a DirectX 9
- možnost nahrávat desktop na Windows Vista
- možnost nahrávat Direct Stream na Windows Vista
- zlepšení práce s Logitech G15 LCD
- lepší výkon na vícejádrových procesorech
