Proč Linux na desktopu ani v roce 2007 nikdo nepoužívá?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Proč Linux na desktopu ani v roce 2007 nikdo nepoužívá?

Linux 01.08.07

Když se podíváte na globální statistiky prohlížečů a operačních systémů na Toplist.cz, tak zjistíte, že i na odborně zaměřených serverech je podíl Linuxu maximálně kolem 1%, na ostatních serverech jen kolem 0.5%. Přitom už desítky let neustále slyšíme jak se Linux masově rozšiřuje a jak to jednou "nandá Windows". Nic takového se ovšem neděje.

Linux a Mac OS X nedají dohromady ani 2%, a Microsoft Windows stále kralují s 98%.

Aktualizace Linuxu

Ve skutečnosti bude situace pro Windows ještě lepší než udává statistika Toplistu, existuje řada podniků s instalacemi Windows 98, které nejsou připojeny k internetu a nezasahují tak do uvedených statistik, a rovněž stále řada domácností (samozřejmě s Windows) nemá internet. Člověk, který si instaluje Linux ovšem internet mít musí, z internetu si jej stahuje, navíc Linux je synonymum pro síť, a jen aktualizace na běžnou distribuci dosahují stovek MB dat.

Reálný podíl Windows tak může být na úrovni 99.5%. Linux a Mac OS X ve skutečnosti téměř nikdo nepoužívá… Linux prostě nikdo na desktopu nechce ani zadarmo.

Proč není populární Mac OS X je jasné. Primitivní operační systém zaměřený na efekt, a ne na účel, velice chybový, kde vše jde udělat jen jednou (Applem stanovenou) cestou či vůbec ne, špatná cenová politika Apple (na to, že prodává běžná neznačková PC), nedostupnost servisu, nedostupnost her, nedostupnost aplikací pro práci, a (v ČR) nulový marketing je smrtící kombinací.

Linux má cenovou politiku výbornou, je zdarma, "servis" je dostupný na mnoha odborných fórech, a běží i na tom nejlevnějším hardware. Přesto se ale nepoužívá.

Pokusil bych na svém vlastním "koketování s Linuxem" přiblížit proč tomu tak je.

Poprvé slyším o Linuxu, používám Windows

O Linuxu jsem poprvé slyšel zhruba před 8 lety, a v roce 1998-9 se pokusil nainstalovat nějakou tehdejší distribuci (RedHat či SUSE, už se nepamatuji). Používal jsem v té době Windows NT 4.0 (a předtím NT 3.51), opravdu stabilní, špičkový a moderní operační systém od Microsoftu s dobrým kernelem (instaloval jsem je na v té době opravdu velice drahé workstation desky pro 2x PentiumPro a později 2x Pentium-III), a Linux byl opravdu v plenkách.

Nic napoprvé nefungovalo, vše se muselo složitě konfigurovat přes (v té době) nedostatečně zdokumentované textové soubory, a i poté to nebylo stabilní a funkční. Nulová dostupnost aplikací. Zlaté Windows. Firemně jsem tedy koupil Win NT 4.0 Server a zůstal u něj (předtím jsem používal také komerční Novell Netware a Oracle na něm).

Poprvé jsem slyšel o Linuxu o opět jsem utekl k Windows. Na desktopu i na serveru. Windows NT 4.0 byly (mnohem) lepší, Linux byl doslova směšný.

Zkouším to znovu, Solaris místo Windows na serveru

Poté jsem vyzkoušel v roce 2001-2002 nějaké distribuce Mandrake, RedHat a další, nicméně, kompatibilita s hardware a perifériemi byla stále mizerná a systém měl směšnou funkčnost. Neměl jsem na to čas, laborovat a ladit, a s chutí jsem zakoupil od Microsoftu upgrade na Windows 2000 a později Windows XP.

Špičková stabilita a funkčnost komerčního systému oproti nedokonalému open-source "bastlu".

V práci na serverech jsem začal ovšem používat Solaris, na rozdíl od Linuxu opravdu funguje (protože to nebyl, v té době, open-source, ale funkční komerční věc), a Oracle databáze na něm běží doslova božsky. Rovněž náročné TCP/IP operace programované ve Forte C++ na něm pracují opravdu rychleji a stabilněji než pod Windows XP.

Na server tedy volím komerční Solaris a na desktopu setrvávám u komerčních Windows. Open-source "bastl" Linux je o desítky let zpět…

Setrvávám u Linuxu na desktopu (na chvíli)

V roce 2003-2004 Linux pomalu dozrává do použitelné podoby pro základní úkony. Distribuce jako SUSE 9 a Fedora Core 3 již fungují na většině tehdejšího hardware. Zlepšena je automatická detekce hardware a instalátory.

Zhruba na půl roku mažu Windows XP, přestávám pracovat, a věnuji se nastavování a poznávání Linuxu. Kompiluji si kernel přesně pro můj stroj, používám open-source jEdit na editaci textů, zápasím s neustále padajícím KDevelop a KDE (Gnome na tom není lépe), nastavuji ručně Bluetooth zařízení, přičemž se mi hnusí amatérská grafika KDE a Gnome.

Chvíli je to zábavné, člověk má pocit, že Linux je operační systém, který ovládá on, na rozdíl od pocitu, kdy Windows ovládá člověka. Je to ovšem pocit zcela mylný. 90% času na Linuxu jen neustále cosi "ladím a kutím" a obcházím, aby to nějak fungovalo, a na vlastní práci není moc času. Stále neexistují téměř žádné aplikace a žádné hry. Je to takový nadšenecký boj, nicméně, časem to člověka přejde.

Postupem času stále více postrádám Windows samotné, ale zvláště geniální aplikace pro Windows vyvinuté, které na Linuxu neexistují. Chybí mi UltraEdit, Total Commander, Photoshop, desítky her, synchronizace na telefon / PDA, špičkové přehrávání videa v ZoomPlayer, audio a video kodeky, kvalitní download manažer, kvalitní správce fotek. Linux aplikace jsou primitivní, graficky úděsně navržené, pomalé a padající. Nesnáším Gimp a přerostlé ikony Gnome.

Chci pracovat a bavit se, nikoliv pořád něco tupě "kutit", vracím se tedy pokorně k Windows XP SP2. Nikdy jsem Windows XP neměl tak rád, jako po reálném půlročním používání Linuxu a nikdy jsem tak moc neobdivoval "monopol" Microsoftu.

"Monopol" v oblasti software je výborná věc, umožňuje totiž vývojářům soustředit se na jednu majoritní platformu (Windows), pro tu dodávat vyladěný a špičkový software, a ostatní zcela ignorovat.

Používám Linux na serveru, Windows na desktopu

Čím více Windows znám, tím více je mám rád. Tedy Windows a aplikace pro ně. Windows, jako komerční nejúspěšnější uzavřený operační systém znamenají v praxi jako jediné svobodu volby, tedy svobodu výběru z desítek tisíc komerčních i freewarových aplikací, a nikoliv z jednotek jako nabízí Linux či Mac OS X.

Nicméně, Linux přesto občas používám, instaluji jej jako server klientům, menším firmám, které potřebují firewall (iptables), sdílení souborů (Samba), interní primitivní informační systém (Apache, PHP s Mediawiki) a nechtějí za to moc (skoro nic) platit. Instalace a údržba Linuxu je sice podstatně složitější a dražší než Windows 2003, a pro velké společnosti nemyslitelná, ale pro nenáročné firmy o pár desítkách lidí to funguje na server docela obstojně.

Osobně Linux používám jen pod VMware, jako virtuální stroj běžící pod Windows XP, pro webdesign. Mohu si samozřejmě instalovat Apache, MySQL a PHP na Windows, nicméně, z důvodu simulace prostředí webhostingu je lepší provozovat vývoj na tom samém OS, co pojede reálný provoz (=Linux).

Vista x64, Office 2007, Windows Mobile 6 - Linux je zničen

S příchodem Windows Vista se Microsoft zaměřil jednoznačně na kvalitu a já jej začal mít doslova rád, jako společnost, předtím jsem jeho produkty spíše toleroval jako pragmaticky nejméně špatné.

Používám dnes Vista x64 na velice výkonném osobním počítači s Intel quadcore procesorem a 4GB RAM, na HTC TyTN a HTC Artemis telefonu mi běží Microsoft Windows Mobile 6, včetně GPS navigačního systému, schůzky si plánuji a emaily přijímám ve fantastickém Microsoft Office Outlook 2007, dokumenty píšu v Microsoft Office 2007, a instatně komunikuji, posílám soubory a volám pomocí Windows Live Messenger 8.5.

Nejen Vista, ale i Office 2007, Live Messenger, Windows Mobile 6, Expression Studio, ale i další produkty Microsoftu patří dnes k těm nejlepším na světě. $50 miliard obratu Microsoftu ročně, tomu nemůže nikdo konkurovat, a Microsoft je konečně používá k dosažení kvality, integrace a inovace. Změna je život, a můj názor na Microsoft se změnil.

Zatímco dříve jsem pokorně třeba čekal 10 minut, než se spustí Evolution na Gnome, či KMail na KDE, a hrozil jsem se kdy to opět spadne, dnes na Vista x64 používám rychlý Outlook 2007 synchronizovaný na mobilní Outlook Mobile a jsem naprosto spokojen. Oceňuji dokonalou integraci PC, PDA a telefonů.

Linux, jeho pomalý graficky škaredý desktop a nedokonalé aplikace typu Evolution, OpenOffice a Gimp jsou v roce 2007 doslova směšné oproti Vista, Outlook 2007, Microsoft Office, Windows Mobile 6 a Adobe Creative Suite.

Za posledních 20 let jsem v podstatě poprvé (téměř) absolutně spokojen s PC, operačním systémem a aplikacemi, a to díky Microsoftu (a samozřejmě Intelu).

Naprosto zoufalá je situace v Linuxu pro vývojáře, pro technologie jako je .NET 3.0, SilverLight (mobilní .NET a XAML), DirectX 10.0 a další s Microsoft Visual Studio 2008, Microsoft Expression Studio a dalšími vývojářskými nástroji neexistuje konkurence.

Závěr

Řada lidí si Linux téměř slavnostně nainstaluje, a poté určitou dobu prochází jakousi "nadšeneckou fází". Někteří z nich spamují diskusní fóra, kde pokřikují cosi ve smyslu "Linux!", "Tučňák!" a "Rulez!", nicméně většinu z těchto lidí to přejde, a statistika to jasně dokládá.

Linux se na desktopu nerozšiřuje.

Pořád zkomírá na svých 0.5%, již řadu let, a analýzy o tom, jak bude používanější a používanější jsou jen blábol. Řada lidí totiž Linux vyzkoušela, a odešla od něj. A to proto, že to je pro desktop špatný a pomalý OS, a proto, že pro Windows (XP/Vista) existuje tisíckrát více aplikací, a jen Windows tak nabízí opravdovou svobodu a možnost volby (aplikací).

Linux se ani v roce 2007 na desktop nehodí, pokud tedy chcete pracovat či bavit se, a nikoliv něco "kutit" a zcela zbytečně desítky hodin kompilovat pro teoretický 5% nárůst výkonu mizerně napsané open-source aplikace.


Upozornění pro případné pubescentní tučňáky: autor článku zná dobře Linux, a právě proto mnohem raději používá Windows. Dokonce o něm napsal řadu článků, výběr několika následuje:


Komentáře

  1. 1 Ivo Peterka 19.02.10, 09:02:43
    FB

    No, já mám trochu jiné zkušenosti. MS Windows Vista doslova nenávidím. Na dvojjádrovém Dellu s 2GB RAM jsou líné jak šnek. A když jsem pro ně měl odladit náš projekt, tak jsem myslel, že mě z těch manifest files fakt klepne. Navíc to prostředí mi oproti Windows XP přijde fakt hnusný. Přeplácané malůvky. Doma mám Fedoru, aktuálně verzi 12. Po upgradu z 11 jsem musel akorát znovu překopírovat balík kodeků, aby mi chodila DVB-T karta (ASUS), kterou jsem od WinXP vůbec nerozchodil (WindowsXP hardware manager psal, že funguje perfektně, ale neladila, nic neukazovala ... a to jsem použil skvělý SW s kartou dodávaný, - strávil jsem na tom celý večer a nerozchodil to). Co se týče první zkušenosti s Linuxem - v roce 1997 jsme věděli, že na desktop to asi není dobrá volba, ale na 486 s 4MB RAM jsme rozchodily NAT, Apache, MySQL a cvs pro síť 8-mi počítačů. Troufám si tvrdit, že toto by Windows NT 3.51 prostě nedaly. Jinak máte pravdu - Windows XP jsou povedeným operačním systémem. O Vistě si to ale nemyslím. Windows 7 zatím nemůžu hodnotit, protože tak dobře je prozatím neznám.