MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

NVIDIA vydala nové grafické karty GTX 470 a 480 - pro koho jsou určeny?

Technologie 29.03.2010

NVIDIA vydala (zhruba půl roku po ATI) své DirectX 11 grafické karty. Jsou ve hrách o 10-20% výkonnější než ATI (což se po dlouhém čekání dalo předpokládat), v OpenCL dokonce zhruba o 400% lepší než ATI, ale jsou také hlučnější a mají výrazně vyšší spotřebu. Zvláště GTX 480 si řekne v zátěži klidně o 100W více než o něco pomalejší ATI, a to už je velký problém uchladit.

Navíc, potřebuje vůbec někdo takový grafický výkon?

Podívejte se na tento graf průměrné FPS v jedné z nejnáročnějších her:

I v extrémním rozlišení 2560 x 1600 bodů na 30" monitoru a nastavení maximálních detailů dosáhne předchozí generace více než 30 FPS. Více k hraní RTS opravdu nepotřebujete. Proč by si tedy někdo pořizoval 2x GTX 480 v SLI a chtěl 97 FPS na 30" monitoru, který stejně má obnovovací frekvenci pouhých 60 Hz?

DirectX 11 je další zcela nepoužitelná věc, alespoň prozatím. Dokud budou současné konzole, tedy Xbox 360 a Playstation 3, podporovat jen obdobu DirectX 9, nemůže se nové DirectX 11 uchytit. Ano, pár her je bude částečně implementovat, jako specifický způsob marketingu, ale jinak je to hudba daleké budoucnosti. Minimálně si musíme počkat 3 - 4 roky, než zde budou nové verze konzolí s novými schopnostmi GPU.

Konzole určují vývoj her, protože zde existují platící hráči, většina PC her jsou jen uspěchané portace.

Garmin Edge 305/605/705 - jak zkalibrovat nadmořskou výšku

Cyklistika 27.03.2010

Zhruba dva roky používám na kole cyklonavigaci Garmin Edge 705. Tento přístroj umí určovat nadmořskou výšku pomocí dvou metod - absolutní určuje pomocí GPS, a poté ji relativně koriguje především pomocí vestavěného barometru (tlak se s nadmořskou výškou mění velice rychle, přičemž v rámci jednotek sekund na něj nemá významný vliv počasí).

Problém je, že původní (absolutní) namořská výška z GPS bývá často špatně, běžně je o 50m vyšší či nižší než ta reálná. Na výpočet stoupání a klesání by to nemělo mít vliv, tam jsou potřeba jen relativní hodnoty (když vystoupáte 100m, je jedno jestli to je z 350 do 450 m n.m. či z 400 do 500 m n.m.), ale pokud jedete třeba kolem moře a nadmořská výška ukazuje -50 m n.m., je to podivné.

S poslední verzí 3.1 firmware přišel EDGE s možností kalibrovat namořskou výšku pomocí trasových bodů. Je to snadné. Uložíte si trasový bod společně s nadmořskou výškou a pokud je aktuální GPS pozice od tohoto trasového bodu vzdálena do 30m vzdušnou čarou, použije se jeho nadmořská výška preferenčně nad nesmysl reportovaný z GPS.

Trasových bodů můžete mít samozřejmě více, a když jsem toto udělal, nadmořská výška po celou dobu jízdy sedí s trasou, a počáteční a koncová se liší maximálně o promile (to je skvělá přesnost, vlastně v rámci zaohrouhlovacích chyb).

Vytvořit si trasové body s určením nadmořské výšky můžete buď pomocí MapSource anebo přímo v zařízení pomocí Menu / Uložit umístění. Tam si před uložením přenastavte hodnotu Nadmořská výška na správnou hodnotu.

Pokud nepoužíváte Garmin Edge delší dobu (třeba přes zimu), popřípadě jsem prováděli upgrade firmware, tak je dobré přístroj resetovat. Stiskněte tlačítko Mode, držte jej, a zapněte váš Garmin. Přijdete tím o veškerá uživatelská nastavení, ale mě to pomohlo vyřešit chybu s neukazujícím se celkovým výstupem a celkově zlepšilo odhad nadmořské výšky z GPS.

Google Chrome 4.1 má stále hodně daleko k dokonalosti

Webdesign, CMS 24.03.2010

Můj současný nejoblíbenější prohlížeč je Internet Explorer 8 společně s Roboform správcem hesel. Používám IE jako hlavní prohlížeč zhruba dva a půl roku, a jsem opravdu spokojen. Nainstalovány mám pochopitelně ale i poslední verze Firefoxu, Opery, Safari a Google Chrome pro ladění webů.

Firefox mi nikdy nevyhovoval, má špatné a opravdu pomalé UI. I na verzi 3.6 je vidět, že původně byl Firefox navržen jako open-source kopie Internet Exploreru 6.0, zatímco záložky a další moderní prvky tam byly doplněny až později (a koncepčně chybně). Je pozoruhodné, že právě tento neinovativní prohlížeč se dočkal takového tržního rozšíření (Firefox má ovšem opravdu dobré některé pluginy, ale ty většina lidí stejně nepoužívá).

Opera není špatný prohlížeč, pár let jsem ji používal (viz článek o pokročilé konfiguraci), ale klíčový správce hesel má mnohem horší než Roboform pro IE8 a také postoj Opera Software ASA k volné soutěži (tedy "žalování u EU na ty úspěšnější") mi nesedí. Pokud vám ale tyto dvě věci nevadí, je to asi druhý nejlepší prohlížeč po IE8 - rychlý, promyšlený a dobře ovladatelný.

Safari je funkčně mizerné a chybové, jednoznačně nejhorší prohlížeč. Zmatené záložky, špatná podpora ovládání myší, absence rozšíření a API pro ně či ikon webů v záložkách. Dobré maximálně tak pro nenáročné fanatiky nakousnutého ovoce.

Zbývá Google Chrome. Ten má na první pohled opravdu rychlý vývoj, během velice krátké doby se dostal z beta verze až k současné 4.1. Zkusil jsem jej tedy otestovat. Rychlost je dobrá, a jádro založené na open-source Webkitu také, ale stále tomu něco chybí.

Google ChromeGoogle Chrome

La Siesta - pár fotek z Innsbrucku

Lyžování 18.03.2010

Takto nějak si představuji dokonalou pohodičku, slunný březnový týden strávený v Innsbrucku :-)

Innsbruck

Recenze virtuálního dedikovaného serveru BUSINESS 30 od Active 24

Webdesign, CMS 14.03.2010

Společnost Active24 nabízí v ceně 499 Kč měsíčně program BUSINESS 30 s možností hostování až 5 domén pomocí virtuálního dedikovaného serveru. Využít přitom můžete nejen open-source technologie (PHP, MySQL), ale i komerční řešení Microsoftu (ASP.NET, SQL Server 2008 a další).

V praxi jde tedy o cenu 100 Kč za jednu hostovanou doménu. Virtuální dedikovaný server (VDS) má oproti běžnému sdílenému webhostingu, kdy jsou na jednom CPU navěšeny třeba stovky prezentací, významnou výhodu v přidělení určité části virtualizovaného hardware (procesorového času) a vyhrazené RAM vašemu VDS, zde konkrétně se jedná o poměr 1:25 VDS/CPU. Dostanete tedy vyšší výkon a stabilitu, což sdílený webhosting v ceně 100 Kč za doménu měsíčně nenabídne.

Celý webhostingový program je nabízen v managed konfiguraci - Active24 se tedy stará nejen o instalaci operačního systému (Windows 2008), ale i o jeho průběžné aktualizace, instalaci a aktualizaci databází, instalaci PHP a jeho nastavení, zabezpečení systému a zajištění hardwarového provozu serverů.

V programu BUSINESS 30, kde je nabízeno hostování až 5 domén, je úložná kapacita 30GB a RAM 512MB. Obě databáze, MySQL 5.0 i SQL Server 2008, jsou přitom instalovány na jiném stroji, nezapočítávají se do volné RAM.

Steinhart Triton 100ATM - hodinky do ponorky

Mám rád... 11.03.2010

Představte si, že plujete v ponorce, v hloubce 1000 metrů pod hladinou moře z ní najednou vypadnete, a budete potřebovat znát přesný čas. Uznávám, že se to nestává zrovna moc často, ale pokud ano, Steinhart Triton 100ATM vám pomůže. DLC luneta (diamond-like carbon), 5mm tlusté safírové sklo s vnitřním antireflexem, automatický héliový ventil, šroubovací korunka, opravdu výrazně svítící indexy. K tomu si můžete pořídit stylový řemen z kůže ze sumce, je velice kvalitní, příjemně tlustý a snadno ohebný.

Je to trošku šílenost, ale něco podobného nemá každý na ruce a věřím, že vás to bude bavit.

Poděkování: Jakub Sivek, Chronoshop.cz

Steinhart Triton 100ATM

PHP skript pro posílání SMS z sms.sluzba.cz

PHP 09.03.2010

Téměř identická služba ke KlikniaVolej.cz je i sms.sluzba.cz. Posílání SMS (na základě dokumentace z tohoto PDF) přes tuto bránu můžete v PHP zajistit třeba následovně:

$action = 'send';
$body = 'Text SMS zpravy';
$vars = array(
'msg' => $body,
'msisdn' => $telefon,
'act' => $action,
'login' => $username,
'auth' => md5(md5($passwd).$username.$action.substr($body,0,31))
);
$data = http_build_query($vars);

$url = '//smsgateapi.sluzba.cz/apipost10/sms';
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $url);
curl_setopt($ch, CURLOPT_TIMEOUT, 180);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER , false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYPEER, false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_SSL_VERIFYHOST, false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER , true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_VERBOSE , false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POST , true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS , $data);
$response = curl_exec($ch);
curl_close($ch);

PHP skript pro posílání SMS z KlikniaVolej.cz

PHP 09.03.2010

KlikniaVolej.cz je služba pod hlavičkou MAFRA a.s. (iDNES), která umožňuje posílat SMS přes jejich webovou bránu s tím, že dostupné je i API pro aplikační napojení. API je opravdu triviální, popsané je v tomto PDF, jedná se o prostý POST na dané URL s několika položkami.

Máte následující proměnné obsahující vaše údaje k přihášení:

$username = přihlašovací jméno
$passwd = přihlašovací heslo
$sender = vaše jméno
$telefon = číslo, na které chcete poslat SMS

Poté odešlete SMS pomocí CURL následovně:

srand((double)microtime()*1000000); 
$id = strval(time()).rand(0, 999); // jedinečné ID
$vars = array(
'user' => $username,
'number' => $telefon,
'sender' => $sender,
'text' => "Text SMS zpravy",
'encoding' => 'ascii',
'test' => '0',
'id' => $id,
'hash' => sha1( $username . ':' . $id . ':' . sha1($passwd) ),
'flash' => '0'
);
$data = http_build_query($vars);

$url = 'http://kavremote.mobil.cz:80/smsgateway.pl';
$ch = curl_init();
curl_setopt($ch, CURLOPT_URL, $url);
curl_setopt($ch, CURLOPT_TIMEOUT, 180);
curl_setopt($ch, CURLOPT_HEADER , false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_FOLLOWLOCATION, false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_RETURNTRANSFER , true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_VERBOSE , false);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POST , true);
curl_setopt($ch, CURLOPT_POSTFIELDS , $data);
$response = curl_exec($ch);
curl_close($ch);

Používat Google Gmail je spíše kuriozita, většina lidí má Outlook či Live Hotmail

Webdesign, CMS 06.03.2010

Když jsem nedávno psal o svých potřebách kladených na mobilní telefony, jedním z hlavních bodů tam byla i skvělá podpora Outlook / Exchange kombinace a Live služeb. Marek Lutonský to na blogu Mobilmanie, kde recenzuje s kolegou Android, označil za velice specifické. Není tomu tak. Dle dostupné statistiky zkoumající čtvrt miliardy lidí jich 62% používá řešení Microsoftu a jen 5% Google webmail.

Přestože z (některých) českých médií může člověk nabýt dojmu, že existuje jen Google a jeho webové služby, velice specifickou kuriozitou je právě vyřizovat poštu ve webovém rozhraní freemailu od Google (a s tím souvisí i Android).

Outlook (a Exchange) je naopak nepsaný standard (10x významnější než webový Gmail), a to díky bezkonkurečnímu zpracování nejen emailů, ale i kalendáře, úkolů a kontaktů (související: Organizace času aneb proč mám rád Microsoft). I samotné webové rozhraní Microsoftu (Live služby) je 3.4x významnější než Gmail.

Osobně odhaduji, že řada lidí navíc používá webové aplikace jen proto, že si není schopna desktopového klienta nastavit. Efektivita webového emailu je totiž velice nízká, a pokud jsem osobně někomu nastavil Outlook, již se k webového rozhraní nikdy nevrátil.

Nová (neoficiální) verze Windows Mobile 6.5.x pro HTC HD2 vypadá a funguje skvěle

Windows Mobile 06.03.2010

Update 20. března: po 2 týdnech používání nemohu tuto "ukuchtěnou" ROM doporučit. Není 100% stabilní a moc spotřebovává baterii. Oficiální WWE ROM 1.66 a Radio ROM 2.07.51 je lepší volba.

Osobně jsem zastánce oficiálních ROM pro telefony, ale pokud není jiná možnost (viz popis upgrade HTC Artemis na WM6), použiji i neoficiální, původem typicky z xda-developers. Tyto ROM mají nakonec z 95% stejný obsah jako ty oficiální, ale doplňují novější verze některých aplikací, ovladače, či tweakování v registrech. Některé z nich jsou mizerné, některé i lepší než oficiální, ale je poměrně těžké najít tu dobrou.

Včera jsem zkusil dlouhodobě dobře hodnocenou Miri HD2 WM 6.5.x ROM v7, s poslední verzí Windows Mobile 6.5.x, nejnovějším HTC Sense i 2.08 Rádio ROM (původem od T-Mobile US). Zdá se, že funguje velice rychle, stabilně a ovládání je díky novější verzi WM snazší i v částech, kam zatím nezasahuje HTC Sense.

Miri ROM v7 pro HTC HD2Miri ROM v7 pro HTC HD2

Novější verze WM 6.5.x nemá tlačítko Start nahoře, ale integruje je ve spodní části, společně s kontextovou nabídkou aplikace. Nevypadá to designově nijak úžasně, ale v praxi se to výrazně lépe používá než WM 6.5.0.