MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Microsoft spustil skvělé webové verze Wordu, Excelu a PowerPointu s Facebook přihlášením - Docs.com

Webdesign, CMS 26.04.2010

Microsoft spustil potichu a bez fanfár testovací verzi nového webu Docs.com. Nejedná se přitom o nic malého, ale zřejmě o nejlepší webovou kancelářskou sadu, co je dnes na internetu k dispozici.

Přihlášení se děje pouze přes Facebook. Žádné Live ID, musíte mít účet na Facebooku. Po autorizaci vidíte své přátele a můžete jim přidělovat práva k prohlížení či editaci jednotlivých dokumentů. Můžete psát i na zeď Facebooku. Je to velice snadno ovladatelné.

Samotné rozhraní aplikací používá známý ribbon, a ten má kromě bohaté základní nabídky i tu kontextovou - když vytvoříte tabulku, uvidíte nové menu Table Tools. Funguje zde i kontrola pravopisu, včetně češtiny. Podporován je kvalitní import i export Office dokumentů (DOCX, XLSX), tyto "mateřské" aplikace ovšem nemusíte mít vůbec instalovány pro funkčnost webové aplikace. Dokumenty se automaticky ukládají, takže prostě začnete editovat a o víc se nestaráte.

(Microsoft) Word Web App(Microsoft) Word Web App

Zapnutí hardwarové virtualizace v Acer notebooku

Technologie 25.04.2010

Někteří výrobci notebooků dávají do svých strojů výborný hardware, aby následně zcela nelogicky zakázali jeho kompletní použití v BIOSu. Patří sem třeba Acer, ale i Sony a další výrobci. Už asi rok a půl používám jako přenosnou pracovní stanici Acer 8930g - notebook s obrovským 18.4" displejem (1920x1080), Core 2 Quad procesorem, hromadou RAM, 2x 500GB disky a Blu-Ray vypalovačkou. Je to stroj průměrného vzhledu, extrémní váhy i spotřeby (není to ani tak notebook, jako spíše přenosná pracovní a multimediální stanice), ale s bezvadnou klávesnicí, luxusním displejem (na prezentacích není důvod připojovat projektor či externí monitor), výborným audiem a s vysoce naprůměrným výkonem, a o ten jde.

Jediná "závada" je právě zakázání hardwarové virtualizace v BIOSu.

Většina utilit vám přitom nezjistí, zda HW virtualizace je povolena v BIOSu (včetně CPU-Z, Everest či SecuRable), pouze to, zda ji obsahuje procesor, což pro virtualizaci nestačí. Jediný nástroj, který funguje 100% a bere do úvahy i nastavení BIOSu, je Microsoft HAV Detection Tool.

Na Aceru 8930g dopadne jeho spuštění takto:

zakázaná virtualizace

Pár dojmů z živého představení Adobe Creative Suite 5

Adobe a grafika 20.04.2010

Společnost Adobe dnes pořádala celodenní akci Creative Future 2010, na které představila novou sadu celkem patnácti Creative Suite 5 aplikací. Událost se konala v hotelu Clarion Congress Hotel Prague, který má bezvadnou dostupnost.

Samotná akce se velice povedla.

Účastnilo se jí cca 600 lidí, tedy plný velký sál, a byla velice profesionálně zvládnutá. Na lidech z Adobe ČR od počátku obdivuji, co dokáží zajistit v doslova miniaturním počtu. Musejí pracovat skutečně efektivně.

Nejzábavnější z pohledu stylu prezentace byl jednoznačně Tom Krcha (Flash, Catalyst), tradičně seriózní a ucelenou prezentaci nabídnul Michal Metlička a jeho bratr (Photoshop, Illustrator), velice dobrá byla prezentace Dreamweaveru, poněkud horší to bylo jen s přednášejícím popisujícím video produkty (Premiere Pro, After Effects). Ukazoval sice skvělé funkce, ale způsobem, který mě nudil a uspával. To byla jediná přednáška, kdy jsem si přál konec.

Adobe CS5Adobe CS5

Windows 7 - trivializace na úkor funkčnosti, aneb kde byla Vista lepší

Windows 7 19.04.2010

Následující obrázek ukazuje integrované hledání ve Windows Vista, které se zobrazí po stisknutí Win+F. Povšimněte si snadné volby typů souborů (email, dokument, obrázek a další), snadné možnosti řadit výsledky podle názvu, data, autora či typu, dále (nezobrazené) možnosti filtrovat a seskupovat výsledky, a toolbaru Zobrazit, kde můžete zapnout či vypnout náhled.

integrované hledání ve Windows VistaHledání ve Windows Vista

Obecně, hledání ve Windows Vista bylo promyšlené, snadno ovladatelné myší a vysoce kvalitní pro pokročilé uživatele.

Nejporuchovější značka počítačů?

Technologie 14.04.2010

Podíval jsem se včera na jeden web ohledně (docela dobrých) informací o Abobe CS5 a narazil ve fóru i na toto:

Já:
1. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
2. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
3. stroj - vadný -> spousta nadávek, peníze vráceny

Kolega z práce:
1. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
2. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
3. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
4. stroj - vadný -> spousta nadávek, peníze vráceny

Jiný kolega z práce:
1. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
2. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
3. stroj - vadný -> spousta nadávek, peníze vráceny

Bratránek (nemá tak pevné nervy):
1. stroj - vadný -> reklamace, vyměněno za nový kus
2. stroj - vadný -> spousta nadávek, peníze vráceny

Víte o jakou značku se jedná? Ano, je to Apple (konkrétně jde o model iMac).

Neznamená to, že by o 30-50% předražený Apple se zaostalým operačním systémem byl až tak špatný. Každá značka (ano každá) má poruchovost klidně kolem 15%. Třeba někým opovrhovaný ultralevný Acer má ty samé komponenty jako Dell, HP, Apple, Lenovo, Toshiba či Asus, ty samé Intel chipsety, ty samé Intel CPU, ty samé NVIDIA GPU, ty samé Intel Wifi-N moduly, ty samé Broadcom Bluetooth moduly, ty samé Seagate / WD / Samsung disky. Jen stojí o 50% méně.

Napájecí zdroje také dělá jedna či dvě čínské firmy pro všechny, to samé platí pro baterie (tam je ještě Korea a Japonsko, ale opět 2-3 firmy), shodné je to pro LCD panely.

Představa, že jedno čínské notebookové lego je kvalitativně výrazně odlišné než jiné čínské lego je právě pro profíka mimořádně zábavná.

Myx.cz - sledujte kam návštěvníci vašeho webu klikají

Webdesign, CMS 10.04.2010

Společnost SiteOne nabízí velice zajímavou statistiku klikání vašich návštěvníků - webovou aplikaci Myx. Aplikace sbírá klikání na jednotlivé elementy a následně je vizualizuje pomocí overlay zobrazeného nad stránkou samotnou (realizované je to  pomocí Adobe Flash).

A protože se chystáme po pár letech redesignovat hulan.cz web (a aktualizovat texty, reference, nabízené služby), uvítal jsem možnost zobrazit si heatmapy současného webu, aby bylo jasné, jak je v současné době vlastně používán.

Takto vypadá pohled na hulan.cz web za poslední týden:

Myx na hulan.czMyx na hulan.cz

Bezplatná konference Web & Design Academy 3.0

Webdesign, CMS 08.04.2010

Microsoft pořádá konferenci Web & Design Academy 3.0, a to ve středu 14.4.2010, od 10:30 do 20:00 hodin. Konference je rozdělena do dvou tématických sekcí se společným úvodem Tomáše Jindříška z OgilvyInteractive. Registrovat se můžete do jedné z nich dle Vašeho zaměření.

1) WEBOVÝ VÝVOJ A PROVOZ

  • Jak jsme psali a designovali player pro Olympijské hry. LIVEBOX a Dalibor Kačmář, Microsoft
  • Vývoj aplikací pro Facebook. Štěpán Bechynský, Microsoft
  • Vytváříme vlastní web bez programování aneb k čemu slouží Web Content Management Systém. Michal Neuwirth, Kentico Software a Ondřej Výšek, Optimalizovane IT
  • Efektivní vývoj webů v ASP.NET 4 Tomáš Herceg, Microsoft MVP
  • Testujete svá řešení na uživatelích? Martin Klíma, ČVUT-FEL a Martin Kopta, EDU2000
  • Virtualizace bez hranic. Ondřej Výšek, Optimalizovane IT
  • Jak si lze snadno postavit webový server (PHP a Windows Server)? Antonín Fiurášek, Mainstream Technologies

2) WEBDESIGN, E-MARKETING A PODPORA V PODNIKÁNÍ

  • Funkce designu, inspirace vs. vykrádání, design aplikací a zážitku. Petr Novák, Novague
  • Od návrhu ke kódu. Nebo naopak? Jan Havel, Actum
  • Critical factors for success in eCommerce projects. Till Gartner, MGM Technology Partners
  • Existuje nějaká podpora rozvoje Vašeho podnikání, jak ji využít? Robert Šedivec, Microsoft a Robert Havránek, Microsoft
  • Search Engine Marketing jako základní kámen internetové propagace. František Štrupl, H1.cz
  • Je ve svém designu Windows Phone 7 inovativnější než iPhone? Dalibor Kačmář, Microsoft

Každý účastník obdrží hodnotný dar Windows Web Server Installer.

Kdy: středa 14.4.2010, od 10:30 do 20:00 hodin (začátek registrace 9:30)
Kde: Kongresové centrum U HÁJKŮ, Na Poříčí 42, 110 00 Praha 1.

Jak jsem se stal Xbox hráčem a zanevřel na PC

XBox 360 08.04.2010

Téměř denně sedím deset až dvanáct hodin u počítače a pracuji. Mám v něm výkonnou grafickou kartu NVIDIA GTX 280, rychlý quadcore procesor a hromadu RAM, ale přesto na něm nehraji hry. Pokud chci relaxovat, pouštím si zásadně Xbox 360.

Jednou PC hráč, navždy PC hráč?

Není to tak dávno, co jsem byl výhradně PC hráč a naprosto nechápal, co vede lidi ke koupi herní konzole. Jako jeden z prvních v ČR jsem měl NVIDIA SLI řešení založené na 2x 6800GT (červen 2005) a testoval je i pro Živě.cz, později následovala sestava s 2x 7800GTX a 2x 7900GTX.

AMD mělo v té době (mírný) náskok nad Intelem v procesorech, a NVIDIA dělala pro AMD ty nejlepší chipsety (nejlepší neznamená kvalitní, prostě jen lepší než ještě mizernější chipsety konkurence v té době), a SLI na nich fungovalo nativně.

Po vydání Core 2 Duo a Core 2 Quad jsem z nepříliš stabilní NVIDIA/AMD platformy vyloženě radostně migroval zpět na starý dobrý Intel, a SLI opustil. Může si za to vlastně sama NVIDIA, protože její marketingové oddělení nechtělo SLI povolit na P965 a vyšších chipsetech, i když technicky tomu nic nebránilo. Třeba X38/X48 chipset s 2x PCIe 16x linkami by je mohl skvěle provozovat.

A protože platí svatá rovnice "Intel chipset + Intel CPU = dokonale stabilní systém", tak si spousta lidí koupila jen jedinou 8800GTX namísto dvou, a SLI začalo umírat dříve, než se pořádně narodilo.

Pro mě to znamenalo i začátek konce PC hraní. A to jsem měl hraní na PC opravdu rád...

Kvalitní klávesnice, laserová myš s několika tisíci dpi, 24" monitor s 1920x1200 či 30" s 2560x1600 rozlišením, prostorový zvuk díky Creative X-Fi, to mě bavilo. Mám nakonec zakoupenou doslova hromadu PC her (většinou online, ve výhodných balíčcích třeba deseti her s obrovskými slevami ze SteamPowered.com):

Krásné staré věci

PC Hardware 01.04.2010
krásné staré věci

Na webu redhill.red.au jsem narazil na nádhernou sbírku krásných starých věcí. Probudilo to ve mě hromadu nostalgie. Hard-disky z roku 1980, procesory z roku 1975, základní desky z roku 1992, vše nádherně popsáno, "katalogizováno", vyfoceno, okomentováno.

Třeby ony základní desky před deseti lety, to je nádhera. Hromada diskrétních součástech, doslova stovky chipů, 8 slotů pro SIMM moduly, žádné víceúčelové věci, ale přitom špičková spolehlivost. Moc se mi to líbí. V procesorech zaujme neuvěřitelně slavný Zilog Z-80, který jsem měl také doma (a mimochodem, Zilog stále existuje, a 8-bitové procesory stále vyrábí) a kompletní historie Intelu (AMD nastupuje mnohem, ale opravdu mnohem, později).

Kdysi slavné chipsety Chips and Technologies, Quadtel BIOS, jumpery na základních deskách se špatnou dokumentací, podpora nových typů pevných disků jen podle jejich typů v BIOSu, neuvěřitelně výkonný (na svoji dobu) Intel 286 procesor, a sestavování počítače metodou "pokus-a-omyl". Dnes je to mnohem snazší, zvládne to malé dítě, koupíte si základní desku, procesor, paměti, pevný disk, zapojíte to do sebe jako lego, nedá se to přehodit, a je hotovo.

Mimochodem, redhill.red.au má na svém webu napsáno, že nemají online prodej, protože mají svůj business rádi, laskavě poradí klientům, a to mohou pouze osobně. Žádný internet :-)

Proč nefunguje Garmin v ČR stejně dobře jako v USA?

Cyklistika 31.03.2010

Používám skoro dva roky na kole Garmin Edge 705 + čidlo kadence + hrudní pás. Koupil jsem k němu i upgrade map Atlas v8, Adresy CR v1, Topo Czech 2 a Topo Czech 3. Investice celkem za 15.000 Kč. Přístroj je to dobrý, i když bych rád viděl novou verzi, která bude mít větší displej a také integrovaný teploměr. První verze také trpěly vadným barometrickým výškoměrem (včetně mého přístroje, ten byl ihned po nákupu měněn).

Zásadnější problém má Edge jen s držákem na kolo. U cyklopočítače se předpokládá, že jej budete používat v drsnějších podmínkách, bude muset neustále snášet otřesy a změny počasí. Garmin bohužel držák na kolo navrhnul jako nestabilní plastové "cosi", co má jako zajišťovací západku (zabraňující vysunutí přístroje) jen směšnou plastovou pacičku o tloušťce 2mm:

upevnění na kolo je konstrukčně chybnéupevnění na kolo je konstrukčně chybné, plastové a láme se

Už se mi 2x stalo, že tato západka se zasekla a Edge nešel vyndat jinak než silou, samozřejmě se zničením držáku (ulomením oné pacičky). Podobné problémy jsou u tohoto držáku běžné a časté, lidé dokonce svá zařízení kvůli tomu ztrácejí.

Člověk by si řekl, že když to výrobce odfáknul při prvotním návrhu, tak se omluví poškozenému klientovi a obratem mu pošle držák či dva nové. Je to nakonec směšný kus plastu v ceně pár Kč. A v USA to skutečně funguje: "The holder for my 705 didn't break, but the retaining clip on one of the 2 holders which came with the garmin did. Contacted Garmin and they sent me 2 additional mounts for free."

Jak to funguje v ČR? No, právě se hádám s Picodasem o tom, že by se měli chovat jako slušné zastoupení, omluvit se za způsobené problémy a k tomu poslat obratem dva držáky (ve výrobní ceně 50 Kč) nové.

Držák vlastně nepotřebuji (alespoň dokud se tedy zase ten plast nezlomí), protože jsem si samozřejmě koupil další při čekání na reakci Picodasu, ale zde jde o princip. Opravdu jsme taková banánová republika, že se musím "hádat" o tom, aby se dovozce k zákazníkům choval slušně? Nešlo by to i u nás jako v USA?