Software pro Apple OS X je lepší a lepší
1. června 2010 je ten slavný den, kdy se XStandard 2.1.0 pro OS X 10.6 naučil psát české znaky, konkrétně Ž, Ť, Ř, Č, ba i Ň. Software pro OS X je prostě den ode dne lepší a lepší. Teď ještě odstranit neustálé padání pluginů pod Safari i Firefoxem (což je z velké části vina Apple) a za pár let ovocnáři dostihnou Windows XP :-)
Každopádně, pokud používáte XStandard, což je nejlepší WYSIWYG editor pro web, a musíte používat OS X 10.6 namísto skvělých Windows 7, vyžádejte si testovací build XStandardu. Konečně umí (díky mé iniciativě) psát i nabodeníčka.
Proč vzniká dopravní zácpa?
Tento fantastický aplet Vám názorně vysvětlí jak a proč vzniká dopravní zácpa kvůli křižovatkám, semaforům, jízdě do kopce, blokaci jednoho pruhu a řadě dalších situací.
Pro zobrazení potřebujete Javu.
Automatické ukládání a obnova libovolných HTML formulářů pomocí jQuery
Pro jednoho klienta dodáváme analyticky i programátorsky hodně zajímavý projekt - Monitoring druhů. Jedná se o sledování parametrů u stovek druhů, přičemž každý druh má nejen velice rozsáhlou, ale také rozdílnou množinu často unikátních parametrů. Realizace je provedena pomocí uživatelské definice formulářů administrátorem systému. Tyto formuláře používají před-definované datové typy, číselníky, našeptávače, subformuláře (včetně neomezeného zanořování) a další prvky. Veškeré hodnoty mohou mít jak 1:1, tak 1:N relace, mohou být povinné či nepovinné. Data z těchto formulářů se ukládají jako XMLType do Oracle 10g.
Samotné řešení XML formulářů je tak zajímavé, že bude předmětem několika dalších článků, ale v tomto budu psát o něčem jiném - automatickém ukládání těchto formulářů při jejich editaci uživatelem.
Nejlepší emailové řešení za pár korun - hostovaný Exchange 2007 / 2010
Microsoft Exchange se dříve chápal jako sice dokonalé řešení pro správu emailů, kontaktů, kalendáře, úkolů a jejich sdílení, ale také relativně cenově nedostupné, vyžadující profesionální administraci a nastavení. Byla to prostě doména velkých firem. To je v zásadě stále pravda, jen popis základního nastavení a instalace Exchange 2010 "pro laiky" je 50stránkové PDF (jedná se o výborný dokument od Martina Pavlise).
Pokud jste ale malá či střední firma, alternativa pro vlastní Exchange server jsou hostované služby. V tomto případě se o instalaci, licencování, nastavení, antivirová a antispamová řešení stará třetí strana, a ta vám poskytuje vzdálený přístup k Exchange, jak pomocí Outlooku 2007/2010, tak přes webové rozhraní (OWA) a ActiveSync (mobilní telefony). Fungují samozřejmě i legacy POP3/SMTP protokoly.
Hosted Exchange fuguje samozřejmě s vaší vlastní doménou, podobně jako (zdarma dostupné) Windows Live Custom Domains či (komerční) Google Apps řešení, nabízejí ovšem nesrovnatelně vyšší kvalitu a komfort. Hostované služby nabízí push email, podporu veškerých kalendářových služeb, kontakty i úkoly, často nabízejí i sdílené složky a případně i Sharepoint úložiště.
Součástí hostované Exchange služby bývá i licence na Outlook 2007 ke každé poskytované schránce (do budoucna se to zřejmě změní na 2010 verzi), antispamové řešení (nejlepší existující) i antivirové (Forefront). Pokud licenci na Outlook nevlastníte, nákupem Hosted Exchange získáte nejenom skvělé řešené pro emaily a PIM, ale (trochu paradoxně) můžete i ušetřit.
Pro samotné zřízení hostované služby stačí jen poslat online objednávku, nastavit MX záznamy v DNS vaší domény, a případně i TXT (SRV) záznam. Jeho hodnoty vám sdělí váš Hosted Exchange poskytovatel.
Bezpečnostní průšvih zvaný Google sbíral 4 roky data z Wifi po celé Evropě
Asi znáte Google auta, co jezdí po celé Evropě a fotí a fotí pro své StreetView, narušujíce (nejen) vaše soukromí. Google je za narušení soukromí popotahován různými úřady, nicméně věc je mnohem horší, než se dosud vědělo. Google při svých spanilých jízdách Evropou od roku 2006 odposluchával, monitoroval a ukládal data z Wifi sítí. Zdroj: NYTimes.com. Tato činnost je pochopitelně v řadě zemí ilegální.
V roce 2006 byla většina Wifi sítí zcela nezabezpečená, dnes je to stále 30-40%. Proč Google systematicky a dlouhodobě odposlouchává uživatele a ukládá jejich data z Wifi sítí je otázkou, "náhoda" či "opomenutí" to ale asi nebude. Samotné monitorování SSID sítí totiž nemá nic společného s masovým ukládáním datové komunikace po čtyři roky na pevný disk.
Pro mě osobně je to další potvrzení správnosti používání dokonalé kombinace Exchange 2010 + Outlook 2010. Microsoft totiž nabízí nejen mnohem lepší funkčnost (zatímco Gmail je srovnatelný s plastovým dětských chrastítkem), ale i absolutní bezpečnost a nezávislost na třetí straně - váš vlastní server.
Google z pohledu bezpečnosti a "dobrých úmyslů" prostě není možné věřit.
Spouštíme nový rozsáhlý portál pro všechny cyklisty - KOLO.cz
F-ART AGENCY s.r.o. spustila před pár dny nový rozsáhlý portál pro rekreační a rodinnou cyklistiku KOLO.cz. Server KOLO.cz (provozovaný Cycling Media s.r.o.) se soustředí na pomoc a rady začínajícím cyklistům, ať už se to týká správného posezu na kole, tipů na výlety, samotné volby kola (Katalog kol) či výběru prodejce (Katalog obchodů). Navíc nabízí zapojení čtenářů do tvorby obsahu - blogy, uživatelské fotogalerie, bazar, profil uživatele.
Databáze uživatelů KOLO.cz je propojena s dříve představeným serverem MTBS.cz, je nutné se tedy registrovat jen jednou.
Technicky se jedná opět o spojení technologií Microsoftu (SQL Server 2008, Windows 2008 Server, IIS 7) s open-source produty (Zend Server CE) ve výkonném a modulárním redakčním systému F-ART:CMS.
Homepage KOLO.cz vypadá následovně:
Spouštíme nový rozsáhlý portál pro profi cyklistiku - MTBS.cz
F-ART AGENCY s.r.o. spustila před pár dny nový rozsáhlý portál pro profi cyklistiku MTBS.cz. Samotný server MTBS.cz (provozovaný Cycling Media s.r.o.) má desetiletou historii, a v nové verzi nabízí zejména mnohem větší zapojení čtenářů do tvorby obsahu, snadnost použití a lepší optimalizaci pro vyhledávače.
Technicky se jedná o spojení technologií Microsoftu (spolehlivý SQL Server 2008, Windows 2008 Server, IIS 7) s open-source produty (Zend Server CE) ve výkonném a modulárním redakčním systému F-ART:CMS, hosting je u ASPOne.cz.
Homepage MTBS.cz vypadá následovně:
Microsoft Office Mobile 2010 zdarma ke stažení
Pokud používáte Windows Mobile telefon, třeba HTC HD2, na Marketplace je nyní k dispozici zcela zdarma finální verze Office Mobile 2010 produktů - Word, Excel, OneNote, PowerPoint Mobile a Sharepoint Workspace.
Máte pomalý internet? Možná za to může váš router...
Pokud váš provider nabízí 8, 16, 50 či 100Mbps internetové připojení, ale vaše testy rychlosti ukazují výrazně nižší hodnoty, nemusí být vůbec problém u ISP. V hodně případech bude na vině váš hardware - levný router. Levné routery používají pomalé procesory, a tyto procesory nejsou schopny často zpracovat více než jednotky Mbps mezi WAN a LAN.
Pro testy routerů je vynikající zdroj web SmallNetBuilder.com, konkrétně tato stránka. Třeba v ČR masově oblíbený Linksys WRT54G není mezi WAN a LAN schopen přenést více než 20Mbps. Když si pořídíte 100Mbps internet od UPC, uvidíte z něj maximálně pětinu. A to jeho výkon dále klesá při vyšším počtu připojení.
Obecně se dá říci, že rychlé routery dělá D-Link, mizerný je naopak Linksys a NetGear (existuje pár modelů, kde je to jinak, ale hovořím o průměru). Tento graf vše dává do perspektivy:
A jaké jsou konkrétní doporučené modely? S rozumnou cenou by to byl D-Link DIR-655, D-Link DGL-4500, D-Link DIR-825, Apple Airport Extreme a Netgear WNDR3700, v high-endové cenové hladině poté D-Link DIR-855, D-Link DIR-685, a Draytek Vigor 2130n. Úžasně výkonný, ale přitom levný, je také EnGenius ESR850, ale ten u nás asi neseženete.
Samozřejmě kromě rychlosti je důležitou částí routerů kvalita a stabilita firmware a jeho možnosti nastavení, a zde bych sázel spíše na zavedené značky (tedy D-Link 655 / 825 / 855 / 685 a Draytek Vigor 2130n). Moc dobrá je i rychlost Apple Airport Extreme, ale zde možnosti nastavení ve firmware pokulhávají.
Osobně používám něco přes rok a půl D-Link DIR-855, z WAN na LAN zvládá 330Mbps, má vynikající firmware, podporuje 2.4GHz i 5GHz pásma, a v obou může provozovat zcela nezávislé 802.11b/g či 802.11n sítě. Geniální stroj.
Nadšení z HTML5 není na místě
U některých lidí je možné pozorovat jisté nadšení z nehotové specifikace HTML5. Domnívám se, že není na místě. HTML5 je soubor technologií, z nichž některé jsou bezvýznamné a jiné nehotové, zaostalé a nepodporované.
HTML5 je web roku 2000, ne 2010
K těm nevýznamným inovacím HTML5 patří znovuzavedení polévky (HTML) značek (včetně povolení neuzavírání značek), zavedení pár značek nových (třeba <footer>
namísto <div id="footer">
), což je opravdu "úžasná" inovace, lokální úložiště, a k těm nehotovým částečná schopnost nativního přehrávání videa, ovšem už bez specifikace vyžadovaných HD kodeků (nakonec to stejně skončí u licencovaného H.264) , a jen nejzákladnější schopnosti pro 2D/3D grafiku (Canvas, SVG, WebGL).
To samé co umožní budoucí HTML5 můžete udělat na webu už dávno, a v mnohem lepší kvalitě - řešení se jmenuje Flash 10.1 a Silverlight 4. Třeba poslední verze Flash 10.1 pluginu nabízí v pouhých 2MB kódu množství funkcí, které HTML5 nebude mít ani za 10 let, nehovoře o nekonzistentní podpoře HTML5 napříč prohlížeči či dokonce operačními systémy.
S HTML5 se pojí i nulová ochrana programového kódu (plain-text Javascript či SVG - kritické pro programátorské společnosti), nulová ochrana video obsahu (kritická pro vydavatelské společnosti), neexistující vývojové nástroje (zásadní problém, zatímco pro Flash a Silverlight máme Flash Builder, Flash Catalyst, Microsoft Blend, Visual Studio 2010 a další, tak HTML5 nástroje nenajdete), nepodpora v prohlížečích (zcela kritické), nulová návaznost na serverová řešení, neexistuje ani třeba P2P streaming videa (což může významně odlehčit serverům), ale patří sem i mizerný výkon.