Pár dojmů z živého představení Adobe Creative Suite 5

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Pár dojmů z živého představení Adobe Creative Suite 5

Společnost Adobe dnes pořádala celodenní akci Creative Future 2010, na které představila novou sadu celkem patnácti Creative Suite 5 aplikací. Událost se konala v hotelu Clarion Congress Hotel Prague, který má bezvadnou dostupnost.

Samotná akce se velice povedla.

Účastnilo se jí cca 600 lidí, tedy plný velký sál, a byla velice profesionálně zvládnutá. Na lidech z Adobe ČR od počátku obdivuji, co dokáží zajistit v doslova miniaturním počtu. Musejí pracovat skutečně efektivně.

Nejzábavnější z pohledu stylu prezentace byl jednoznačně Tom Krcha (Flash, Catalyst), tradičně seriózní a ucelenou prezentaci nabídnul Michal Metlička a jeho bratr (Photoshop, Illustrator), velice dobrá byla prezentace Dreamweaveru, poněkud horší to bylo jen s přednášejícím popisujícím video produkty (Premiere Pro, After Effects). Ukazoval sice skvělé funkce, ale způsobem, který mě nudil a uspával. To byla jediná přednáška, kdy jsem si přál konec.

Adobe CS5Adobe CS5

Mé útržkovité dojmy z mnohahodinové prezentace Creative Suite 5 jsou následující:

 • Adobe zapracovalo na výkonu všech aplikací, a to i na starším hardware.
 • Pokud máte opravdu špičkový počítač (vícejádrové procesory, hromada RAM, 64bitový systém, NVIDIA GPU), Adobe CS5 aplikace to umí použít - složité zpracování gigabajtů dat ve Photoshopu bylo otázkou jednotek sekund. Kupte si opravdu výkonné PC s Windows 7 x64, vyplatí se to.
 • Prezentanční PC od Lenova mělo v překvapivě malé skříni 16 jader CPU (respektive 8 jader celkem 2 Xeon procesorů, každé ale s HyperThreadigem) a 48 GB RAM. To je dobrá konfigurace i pro šílené HD video editační nároky v reálném čase.
 • Flash je zdaleka nejlepší RIA platforma - s novými možnostmi návrhu aplikace či wireframe ve Flash Catalyst, lepšího exportu do Flashe z InDesignu, propojení Photoshopu a Catalystu, s integrací Catalystu a Flash Builderu dává Adobe do rukou vývojářů, grafiků, designérů a dalších neuvěřitelně mocné nástroje pro snadné publikování pro Flash platformu. Očekávejte mnohem více Flash obsahu, protože v CS5 jej lze tvořit opravdu snadno kýmkoliv a vypadá to skvěle.
 • Ošklivá společnost Apple vsadila s HTML5 na špatného koně a její uživatelé jsou chudáci (i když hlavní důvod zde bude to, že na případném staženém SWF nemá Apple 30% provizi, jako je tomu v Marketplace). Pro nefinální HTML5 neexistují žádné vývojové nástroje, a i pokud někdy existovat budou, HTML5 nabídne sotva 1% možností Flashe.
 • Nový Dreamweaver CS5 integruje skvělou podporu pro editaci PHP kódu a jeho live zobrazení. Použitelné je to pro libovolný redakční systém, nikoliv jen pro WordPress, Joomla či Drupal. Implementace se podobá částečně Firebugu pro Firefox, ale je komfornější, a hlavně s možností vývoje rozsáhlého projektu, nejenom jeho finálního ladění. Podporuje i "Intellisense" pro váš vlastní PHP kód. Dreamweaver CS5 se velice pravděpodobně stane významných nástrojem pro vývoj PHP webů, protože se oprostil od zaměření na statické HTML. Osobně na něj asi přejdu z (výborného) UE Studia.
 • Nový Photoshop CS5 znamená, že uděláte mnohem větší množsví práce v kratším čase. Inteligentní masky, které nahrubo nakreslíte, a ony automaticky rozpoznají třeba vlasy rozevláté větrem a snadno tak vytvoříte dokonalou masku pro danou osobu jsou nyní otázkou 30 sekund. Dříve to byla práce třeba na 2 hodiny. To samé Content-aware-fill, který za jednotky sekund udělá to, co dříve byla nepříjemná piplačka na celé hodiny. Používá jej i Healing-brush. Puppet-warp pro změnu umožní luxusní deformace objektů, zvolených touto maskou, včetně specifikace bodů ohybu. Je toho mnohem více, hlavní ale je, že na koupi Photoshopu CS5 by měl dobrý grafik vydělat.
 • Nový algoritmus pro redukci šumu fotek je neuvěřitelně dokonalý. Božský. Jedinečný. Místo šumu vytáhne veškeré detaily fotky.
 • Všechny aplikace z CS5 sady mají vylepšené uživatelské rozhraní a zlepšenou interoperabilitu. Výměna dat mezi aplikacemi je posunuta na další úroveň, potěší i mini-bridge integrovaný do paletky v každé aplikaci.
 • Premiere Pro a After Effects obsahují nový engine, který akceleruje většinu operací přes NVIDIA CUDA rozhraní. V praxi to znamená, že můžete přehrávat a aplikovat filtry třeba na 7 HD videí v reálném čase, podporovány jsou přitom veškeré standardní formáty HD videa, včetně HD videa z oblíbených Canon / Nikon fotoaparátů. Aplikace budou samozřejmě fungovat, i pokud máte ATI kartu, ale vzhledem k přepočtu a zpracování videa procesorem to bude řádově pomalejší. Kupte si prostě NVIDII (třeba GTX 285 nebo GTX 470).
 • České verze Adobe CS5 aplikací budou o 30% levnější než v Německu a na trhu budou již v polovině května. Pokud chcete anglické verze, budou k dispozici ke konci dubna, tedy za 10 dní.
 • Zaplatit 250 Kč za parkovné v Clarionu nemůžete tisícikorunovou bankovkou (automat bere maximálně 200 Kč) ani kartou. Musíte za vrátným.

Adobe CS5 je fantastická sada. Vývojářské nástroje pro Flash / Air znamenají, že si jej musíte zamilovat. A lidé, s nimiž jsem mluvil, sdílejí tento pocit se mnou.


Komentáře

 1. 1 Blatecký Lukáš 20.04.10, 11:04:46
  FB

  Zajímalo by mě, jestli ten poslední bod, onen problém s placením parkovného hodlá Adobe nějak řešit - například nějaký service pack, popřípadě ošetření této chyby v případné CS 6 :)

 2. 2 Jan Šablatura 21.04.10, 12:04:28
  FB

  S novým Photoshopem (což je aplikace z CS5, která mě nejvíc zajímá) jsem měl chvíli tu čest a byl jsem nadšen! Oproti méně podařené CS4, na kterou se většinou neupgradovalo, je to velký skok. A jedná se i o takové maličkosti - např. přesnější detekce magnetického lasa - které člověka více než potěší...

 3. 3 Jaromír Paršo 22.04.10, 05:04:06
  FB

  Radku nechystáš nejaké podrobnejšie recenzie k jednotlivým produktom?

 4. 4 Honza Suomec 21.05.10, 11:05:05
  FB

  [1] Jezdi metrem