Garmin Edge 705 - high-endová navigace a cyklopočítač

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Garmin Edge 705 - high-endová navigace a cyklopočítač

Cyklistika 21.06.08

Tento článek je rychlé představení cyklopočítače, sporttesteru a navigace na kolo Garmin Edge 705, další podrobnější popis bude následovat.

Garmin Edge 705 je zařízení typu "všechno myslitelné v jednom" pro cyklisty. Pokud používáte sporttester, včetně snímače otáček kol a frekvence šlapání, můžete jej zahodit. Pokud používáte měřič tepové frekvence či navigaci na kole, také je můžete zahodit.

Edge 705 totiž integruje do malého těla o váze 105g veškeré tyto funkce.

Garmin Edge 705 - pohled na cyklopočítačGarmin Edge 705 - pohled na cyklopočítač

Základem je hlavní jednotka s barevným displejem o velikosti 176 x 220 bodů. Tato jednotka je odolná proti vodě, a je bezdrátově spojená na hrudní pás / měřič tepové frekvence, a na GCS čidlo, které sleduje otáčky kol (a tím i rychlost a vzdálenost) a tempo šlapání (kadenci).

Jednotka obsahuje i špičkový SiRF Star III GPS chipset, pro přesné určení lokace (přesnost v jednotkách metrů) a navigační aplikaci, a také barometrické čidlo pro ještě lepší určení nadmořské výšky než to umí údaje z GPS snímače.

Skvělé je, že pokud nemáte GPS signál (což se mi ale ani v hustém lese nestalo, SiRF Star III je vysoce citlivý a interní anténa zjevně dobře umístěná), sporttester stále funguje, bere údaje o aktuální rychlosti z GCS čidla.

Existuje několik balení Edge 705, základní obsahuje jen samotný přístroj, rozšířená balení obsahují i hrudní pás, GCS čidlo a Topo Czech 1.2 mapu (v ceně je i zdarma upgrade na vyšší verzi této mapy, která má být vydána v příštích týdnech).

O napájení se stará integrovaná (ale bohužel uživatelsky nevýměnná) Li-Polymer baterie, která má reálnou životnost kolem 15 hodin.

Ovládání je geniální

Ovládání Edge 705 je na první pohled (doma) poněkud neohrabané, ale v terénu pochopíte jeho genialitu, dá se totiž mimořádně snadno používat i při jízdě na kole.

Tlačítko vlevo [mode] přepíná režim zobrazení, joystick volí případné stránky, [lap] zapíná další měřené kolo, [start/stop] zapíná a vypíná stopky, vpravo umístěné [menu] nasměruje  do nastavení, a nahoře je zoom [in] / [out] pro zvětšování a zmenšování mapy.

Cyklopočítač, sporttester a trenér

Garmin Edge 705 - druhý pohled na cyklopočítačGarmin Edge 705 - druhý pohled na cyklopočítač

Vlastní sporttester umí zobrazovat asi 50 různých hodnot, aktuální, průměrné, minimální, maximální rychlosti, vzdálenosti, tempa, srdeční tep, hodnoty navigace, čas, západ slunce, směr pohybu, celkový vzestup a sestup, nadmořskou výšku, a dále veškeré tyto hodnoty zobrazuje buď celkově nebo pro dané kolo (lap).

Skvělá funkce je i Virtuální partner, který v tréninkovém režimu jede s vámi, alespoň na displeji zařízení.

V režimu Trénink si navolíte celkový čas, vzdálenost, či oba parametry zároveň, a dále se můžete nechat upozorňovat alarmem na překročení mezních hodnot vašeho výkonu, ať už je to příliš vysoká či nízká rychlost, kadence šlapání či tepová frekvence.

Stopky můžete zastavovat a spouštět ručně, anebo to nechat plně na automatice, pokud totiž rychlost klesne na nulu (třeba čekáte na železničním přejezdu než zmizí vlak), tak se statistika automaticky vypne a při rozjetí ihned zapne, takže vám to nekazí rychlostí a časový průměr a nezvyšuje dobu "jízdy".

Vzestup a sestup, nadmořská výška

Další pohled je zobrazení aktuální nadmořské výšky, a grafické zobrazení výškového vzestupu či sestupu. Samozřejmě i v tomto pohledu můžete zoomovat, a zobrazit snadno libovolně velké rozpětí kilometrů.

Garmin Edge 705 - vzestup a sestupGarmin Edge 705 - vzestup a sestup

Nastavení zařízení

Edge 705 má poměrně jednoduché menu, ale naleznete v něm vše potřebné. Pohyb v menu se děje joystickem a potvrzuje se jeho stiskem, do předchozí položky se vrátíte stiskem [mode].

Základní funkce zde jsou navigace, historie, trénink, a poté nastavení zařízení a pohled na přijímané družice. V piktogramech nahoře také vidíte zda je připojen snímač tepové frekvence, GCS čidlo a stav nabití interní baterie.

Garmin Edge 705 - menuGarmin Edge 705 - menu

Mapové podklady a GPS

Kromě funkce sporttesteru a cyklopočítače disponuje zařízení schopností zobrazit libovolnou mapu a navigovat na ní. Interní paměť má 512MB, dále je zde možnost rozšíření přes microSD karty, standardně se přitom dodává 1GB karta. Tato velikost je naprosto dostatečná, protože Topo Czech 1.2 mapa má pouhých 70MB, takže místa na ukládání tras máte požehnaně.

Při navigaci máte několik možností jak určit cíl či trasu. Nejkomfortnější je použít dodávanou aplikaci MapSource pro PC či OS X, v níž si trasu naklikáte, a exportujete do zařízení. Druhá možnost je vyhledat si konkrétní adresu nebo POI přímo v zařízení (a to samozřejmě i POI v blízkosti vaší aktuální GPS pozice), a navigovat se na takto nalezený bod. Třetí možnost je použít nějaký dřívější projetý bod z aktuální či předchozí trasy (veškeré projeté trasy se v zařízení při zapnutých stopkách automaticky ukládají).

Zásadní nevýhoda navigace spočívá v mapě - není možné totiž navigovat po cyklostezkách. Můžete si sice nastavit režim "vyhnout se hlavním silnicím", ale pokud si necháte jako cyklista přepočítat trasu, povede vás primárně po vedlejších silnicích a dalších cestách.

Toto omezení navigace můžete samozřejmě obejít ručním naplánováním trasy v PC, přes MapSource, kde si naklikáte svoje průjezdové body.

Osobně doufám, že v další verzi Topo Czech mapy toto bude ale odstraněno, má mít navíc rozlišení 1:10.000, místo současného 1:50.000, takže to bude jedna z nejlepších topomap.

Garmin Edge 705 - zobrazení mapyGarmin Edge 705 - zobrazení mapy

Uchycení přístroje na kolo

Uchycení na kolo je velice snadné, na MTB je nejlepší připnout držák na představec řidítek, kde je zařízení dost slušně chráněno i při pádu, a zároveň na ně dobře vidíte.

Musím říci, že při první testovací jízdě mě navigace a 8 zobrazených údajů sporttesteru mírně rušilo (jednou jsem málem havaroval, což mě ovšem dostatečně poučilo koukat spíše před sebe než na displej), ale je to otázka zvyku, třetí den s Garminem jsem zcela nechápal, jak jsem mohl jezdit bez něho.

Sledování tepové frekvence, výkonového pásma, aktuální a průměrné rychlosti, případně trenér, virtuální partner a sledování jednotlivých kol, to je úžasná věc pro optimální podání výkonu.

Garmin Edge 705 - uchycení přístroje na představecGarmin Edge 705 - uchycení přístroje na představec

Uchycení příslušenství

Příslušenství, tedy zejména GCS čidlo, je také upevněno pomocí plastových "zipů", a je opravdu snadné to všechno na kolo nainstalovat během pár minut.

Kromě vlastního GCS čidla musíte připevnit jeden magnet na výplet, kde se snímají otáčky kola a tím i rychlost, a druhý na kliku, kde se snímá kadence (tempo) šlapání.

Garmin Edge 705 - uchycení příslušenstvíGarmin Edge 705 - uchycení příslušenství
Garmin Edge 705 - GCS čidlo s bezdrátovým přenosemGarmin Edge 705 - GCS čidlo s bezdrátovým přenosem

Propojení na PC

Naprostý luxus je ovšem propojení Garmin Edge 705 na PC (více v dalším článku). Projeté trasy si totiž můžete nechat stahovat do (zdarma dostupné) aplikace Garmin Training Center, která má řadu možností pro plánování tréninků, výkonů, až po zobrazení projetých tras na mapě a jejich porovnání.

Kromě trasových bodů samozřejmě vidíte i převýšení, tepovou frekvenci, rychlost, kadenci šlapání, a řadu dalších hodnot. Tento soubor pod názvem TCX je vlastně klasická trasa v GPX doplněná o údaje z čidel (srdečního pulsu a GCS čidel).

První dojmy - závěr

S Garmin Edge 705 navigací jsem zatím jel jen tři trasy (každou zhruba po 30km), během týdne na delší výlet není čas, více dojmů napíšu až po víkendovém projetí (snad nebude zase celý den pršet).

Každopádně se mi ten přístroj líbí čím dál tím více, po prvním spíše neutrálním dojmu. Je nutné zdůraznit: není to univerzální zařízení, je to špičkové zařízení zaměřené ryze na cyklistiku a případně běh.

Bohatým funkcím a provedení zařízení odpovídá i cena, doporučená je sice na úrovni téměř 14.000 Kč (sehnat se dá i výrazně levněji), ale pokud vlastníte jakoukoliv starou (i nefunkční) navigaci, klesne protiúčtem až na 11.000 Kč, což je na specializované high-endové zařízení obsahující cyklopočítač, sporttester, snímač tepové frekvence a navigaci už akceptovatelné.

V ceně máte i velice dobrý software pro sledování jízd, tréninků a plánů Garmin Training Center, mapovou a plánovací aplikaci MapSource, aktualizaci firmware přes WebUpdate, plánovací servis a služby na webu MotionBased.com, a (současnou nejnovější) mapu Topo Czech 1.2, včetně update na novější vezi zdarma (to platí pro všechna zařízení koupené od 1.5.2008).

Pokud se vám nelíbí dodávaný mapový software MapSource, můžete použít například i OziExplorer (zatím jsem jej ale netestoval), ten slibuje podporu pro Garmin také.

Zařízení je určeno primárně pro aktivní sportovce, ale zajímavé je i pro náročnější amatéry jezdící "pro radost" (můj případ). Rozhodně je to specializované zařízení určené výhradně cyklistům a běžcům, pro autonavigaci je lze použít spíše nouzově, nemá totiž (například) hlasové povely, a celá outdoorová koncepce a řada čidel jej předurčuje pro cyklistiku.

Jinak řečeno, pokud hledáte primárně automobilovou navigaci, která zvládne i cyklistiku (i když zdaleka ne tak dobře), doporučil bych jiné zařízení (třeba z řady eTrex), nikoliv vysoce specializovaný Garmin Edge 705.

Pro nadšené amatérské cyklisty a profesionály je to ovšem high-end, který zřejmě nenachází konkurenci.

V ČR Garmin dodává společnost Picodas Praha, s.r.o., skvělou videorecenzi naleznete na Navigovat.cz a podrobnou textovou (slovensky) na OperaTeam.sk.


Pokračování článku: Na kolo jedině s (Garmin Edge 705) navigací!


Komentáře

 1. 1 O. M. 21.06.08, 01:06:07
  FB

  Ad cena: pokud se člověk rozhlídne na netu, v několika eshopech mají tuhle navigaci už cca od 11 tisíc i bez protiúčtu. Ani tak to ale není pro většinu lidí laciná záležitost.

  Zajímalo by mne ale, jak přístroj počítá kalorie. Má nějaké čidlo, měřící zatížení a vynaloženou sílu na šlapkách, nebo to nějak odhaduje z rychlosti a stoupání (k přesnému výpočtu vynaložené energie by bylo kromě stoupání a rychlosti nutné znát i odpor vzduchu (obtížně změřitelný, ale u většiny kol bude plusminus stejný, takže asi lze nahradit konstantou), rychlost větru (prudký vítr do zad nebo proti může hrát dost roli a bude se obtížně měřit) a váhu jezdce i s kolem (to by mohl zase znát a snadno zadat uživatel))? Možná by to ještě šlo nějak odhadovat z váhy člověka a srdečního tepu...

 2. 2 Radek Hulán 21.06.08, 01:06:20
  FB

  [1] odhaduje to, zadáváš věk, hmotnost tvoji, hmotnost kola, do úvahy ale určitě bere i aktuální srdeční tep, tempo šlapání, sklon cesty.. Ono se to dá dobře propracovat. Měřič výkonu se dá ale dokoupit a připojit.

 3. 3 Jan Pícha 21.06.08, 12:06:54
  FB

  Dobra hracka, ale ja se drzim klaisky vzit si kolo,batoh kde mam naradi,vodu,mapu a hura na vylet.Hold nekomu staci klasickej tachometr od Cateye.

 4. 4 Jan Pícha 21.06.08, 01:06:43
  FB

  Jeste jedna vec ono je ti sice krasna hracka ale pokud opravdu jezdis teren tak todle mit na riditkach a vychytat nejakou skarpu a jit pres riditka stimdle tak asi moc dlouho fungovat nebude.

 5. 5 Petr Vytlačil 21.06.08, 03:06:24
  FB

  Předpokládám správně, že toto zařízení se dá využít i pro běžce? Škoda jen, že je to taková pálka jinak se mi to moc líbí. Dají se do toho nahrát i jiné mapy pro využití navigace v autě? Ještě mě napadlo jestli neexistuje nějaký dobrý soft. pro PDA nebo mobily s Windows Mobile. Myslím si že kdyby to dělali tak to by bylo super, nevím jestli existují nějaké moduly k PDA atd. které by komunikovali s hrudním pásem a čidla na kolo atd.

  Díky za info.

 6. 6 Rastislav Dvořák 21.06.08, 06:06:38
  FB

  pre PDA existuje OZIexplorer, GPS tuner. v obidnoch sa daju nacitat napr. oskenovane nakaliubrovane turisticke mapy v JPGcku.

 7. 7 Radek Hulán 21.06.08, 06:06:38
  FB

  [4] on to ale je outdoor přístroj. Troufnu si tvrdit, že při pádu vydrží více než člověk :-)

  [5] ano, je to určené i pro běh, přímo Garmin Training Center a tréninkové programy s tím počítají. Prodávají se daké dvě balení, jedna má jen čidlo srdečního tepu (vhodné pro běh), a druhá (dražší) k tomu přidává i GCS čidlo (kadence a otáčky).

  Jinak PDA bych nedoporučoval, to by bylo za chvíli zničené. Garmin je dělaný na venkovní použití, nevadí mu slaný pot, nevadí mu kapky deště, nevadí mu běžný pád (max se poškrábe displej).

 8. 8 Maros 21.06.08, 07:06:44
  FB

  Koľko tomu vydrží baterka(pri navigácii, len tak)? Teraz mám obyčajný CatEYE, baterku som v ňom nemenil 2 roky a stále ide.

 9. 9 Jan Machacek 21.06.08, 07:06:48
  FB

  Měl jsem Edge 305, ale rozbilo se mu tlačítko mode. Tak dlouho jsem ho nosil do opravy, až jsem koupil Edge 705. Má daleko větší display, ale co si budeme namlouvat, hlavně je to nové hejble na kolo! Takže se přidávám k páně adminovu doporučení: jestli máte peněz nazbyt, tak hurá do toho!
  V kombinaci se SW Ascent se dá docela dobře plánovat trénink (mrkněte na http://farm4.static.flickr.com/3188/2598404890_37b92e9900_o.png...).

 10. 10 O. M. 21.06.08, 09:06:20
  FB

  [8] Cituji z článku: "... která má reálnou životnost kolem 15 hodin."

  Holt je to přístroj s GPS a bezdrátovým přijímačem, elektrickou spotřebou srovnatelný řádově s PDA. CatEye a spol. jsou jednoduché přístroje, spotřebou srovnatelné s náramkovými hodinkami, takže na jednu baterii vydrží třeba několik let.

  Narodíl od jednoduchých cyklocomputerů, tenhle přístroj si pak asi člověk přitáhne k počítači aby si z něj vyčetl trasy apod, takže ho při tom rovnou nabije.

  Na jednodenní výlet na kole to s přehledem stačí, problém by s tím snad mohl být, kdyby se vyrazilo s kolem třeba týden někam mimo civilizaci (např. pod stany). Řešením by mohlo být malé dynamo umístěné na kolo, které by přístroj dobíjelo, ale pokud vím, tak se něco takového neprodává.

 11. 11 Radek Hulán 21.06.08, 10:06:57
  FB

  [10] nabíjí se to normálně na mini-USB konektor, takže stačí nabíječka do auta, člověk i "pod stan" přijede většinou autem ;) Pro případné použití v autě se samozřejmě dá nabíjet a navigovat současně.

 12. 12 Ales Kotlik 22.06.08, 02:06:04
  FB

  [2] Vlastim Edge 305 a spalene kalorie jsou uplne mimo :-) Vubec to nebere v uvahu prevyseni, aktuální srdeční tep, tempo šlapání, sklon cesty. Kalorie se pocitaji jen a pouze z hmotnosti jezdce + kola a aktualni rychlosti, tzn z kopce spalujete kalorie brutalnim tempem, do kopce se flakate.

 13. 13 Roman Rusz 23.06.08, 03:06:17
  FB

  ahoj radku, mam dotaz:
  - co rikas na http://www.skyfly.cz/shop/satelitni-navigacni-pristroje-gps-garmin?jazyk=cz...

  Garmin GPSMAP 60CSx (US)

  ?? potrebuju GPS navigaci do auta a taky pro turistiku..

  nebo doporucis nejaky jiny?

  predem diky za tip :)

 14. 14 Tom Krupka 24.06.08, 10:06:50
  FB

  Jen bych dodal, že veškeré přístroje od Garminu, které jsem zatím držel, vypadají opravdu nezničitelně, zejména tlačítka a joystick jsou kvalitní.

 15. 15 Vanek Pavel 24.06.08, 03:06:44
  FB

  Něco takového by se mi přesně hodilo. Ale pro mě je nepřekonatelný problém ta reálná životnost 15hodin. S tim člověk vydrží den a kousek. Jezdím hodně a často na vícedenní výlety a určitě se nechci starat o nabíjení. Kdyby se baterie nechala vyměnit, koupím si dvě nebo tři a je to ok ... takhle je to ko.

 16. 16 Roman Šenkýř 27.06.08, 01:06:05
  FB

  [13] Garmin GPSMAP je skvělý. Používám jej už 4 roky (předtím v e verzi bez x) do auta, na kolo, pešky. Nevýhodou je, že neposkytuje tréningová data, velkou výhodou je, že je na AA baterie - já o prázdninách jezdím na týdenní cyklovýlety pod širák a la Broumovský výběžek - Brno. Trasy si naplánuji předtím - aniž bych znal,jak opravdu ty silničky 3. třídy, či nezpevněné lesní cesty vypadají v reálu. No a pak se kochám :-).

 17. 17 tete 20.01.09, 12:01:24
  FB

  Uz nevim kde jsem o tomto pristroji cetl, ale byla tam zminka o mereni spotreby wattu (neco asi jako pri treninku kdyz se meri wattmetrem - jsou teze ze je to presnejsi trenink nez jen dle TF). Vite o teto moznosti na tomto garminu nekdo? Diky za info.