Zaostalý Apple iPad je nejhorší možné zařízení pro procházení webu
Upozornění: pokud jste z nějakého důvodu člověk trpící komplexem z mého názoru, tak tento článek nečtěte. Ke stavu "mít rád Apple" fakt nepotřebujete moje posvěcení, stačí víra :-)
Apple se snaží propagovat svůj Apple iPad, tedy nejzaostalejší zařízení pro procházení webu, a tak kope kolem sebe, poslední dobou především do Adobe. Pojďme se tedy podívat, jak neuvěřitelně špatně se zaostalý Apple iPad vyrovná s procházením webu a s běžnými úkony:
- Dívali jste se někdy v prohlížeči na iDNES.cz, BBC.co.uk, CNN.com, Novinky.cz, Blesk.cz, Youtube.com či Vimeo.com na video? Na iPadu máte smůlu, nepodporuje Flash.
- Hráli jste někdy libovolnou hru na internetu? Na iPadu máte smůlu, nepodporuje Flash.
- Dívali jste se někdy na screencast na internetu? Na iPadu máte smůlu, nepodporuje Flash.
- Chcete se podívat na ZOH? Potřebujete Silverlight. Na iPadu máte smůlu.
- Chcete si přehrát video v Xvid s českými titulky? Na iPadu máte smůlu.
- Chcete se podívat na webovou prezentaci Breitlingu, Omegy či Cartier? Na iPadu máte smůlu, nepodporuje Flash, většina zážitkových prezentací jej přitom používá.
- Chcete se kouknout na HD video v MKV? Na iPadu máte smůlu.
- Chcete si spustit editor obrázků, upravit je, a nahrát na web? Na iPadu máte smůlu.
- Chcete napsat delší email nebo komentář? Na iPadu máte smůlu, nemá použitelnou klávesnici.
- Chcete uskutečnit video hovor s přítelkyní? Na iPadu máte smůlu, nemá videokameru.
- Chcete zařízení, které nemá tyto vady, a stojí v ČR do 10.000 Kč? Na iPad zapomeňte.
Jak vidíte na příkladech výše, internet bez Flashe není plnohodnotný internet. Maximálně tak 50%. Většina lidí ani netuší, kde všude se Flash používá. To, že Apple nabízí zařízení s pomalým procesorem a bez akcelerace videa pomocí GPU neznamená, že by tyto svoje vady měl maskovat kydáním špíny na Adobe. Nicméně dělá to... Před pár dny jsou musel použít (kvůli klientovi) OS X 10.6.2 pro nějaký test, a byl jsem zhrozen - zaostalejší a méně stabilní systém si člověk těžko dokáže představit.
XBox-360 Elite se 120GB HDD - skvělá herní konzole za 5.200 Kč
Electro World prodává Xbox-360 Black Elite se 120GB HDD za neuvěřitelných 5.200 Kč (to je cena s DPH). Lepší vstupenka to světa HD her a domácí zábavy není. Jen samotná slušná grafická karta do PC vás bude stát víc, PlayStation 3 ještě víc (a to má přitom mírně horší grafiku a mnohem méně exkluzivních her).
Navíc u Xboxu můžete na podzim udělat upgrade na Project Natal, revoluční ovládání pomocí ... vás :)
Osobně používám Xbox-360 dva roky, a na PC nehraji vlastně vůbec. Poslední hra, kterou jsem na quadcore CPU, NVIDIA GTX 280 grafické kartě a 30" monitoru pustil byl Zaklínač, ale Fable II, Dragon Age: Origins, Fallout 3, Gears of War II, Halo 3 či Mass Effect 2 mám samozřejmě zakoupené pro Xbox-360.
Za 5.200 Kč není co řešit - Xbox-360 Elite je výborná volba.
Tip: před registrací GamerTagu si změňte stát v Live ID na USA.
Windows Phone 7 podporují multitasking
Někteří novináři, zaslepení ovečným prachem, vydávají údajnou absenci multitaskingu ve Windows Phone 7 za fakta. Není to tak docela pravda, z dostupných údajů vyplývá spíše pravý opak.
Pojďme si to rozebrat. Podle Gizmodo.com a vyjádření ředitele Windows Phone sekce bude situace takováto: The core operating system is a modern multitasking operating system . .... For third party applications—we'll get into a lot more detail on this in MIX—but we have a few ways we're going to make sure that third parties can bring their value to the user even when the app is not running. Live tiles are an example. Data feeds in the hubs are another example for some apps.
Zní vám to jako absence multitskingu? Rozhodně ne. Naopak, jedná se o lepší multitasking než jej známe dnes, pro Today obrazovku.
Budete chtít třeba napsat vlastní RSS čtečku, která bude neustále či v nějakém intervalu načítat data, zobrazovat je, a upozornit uživatele, když bude něco nového. Úvodní obrazovka Windows Phone 7 je členěna na dlaždice. Vaše RSS dlaždice se stane součástí desktopu od Microsoftu. Bude existovat API, jak se na něj napojit, tedy i s multitaskingem aplikace třetí strany. Je to vlastně jen jiná grafická obdoba současné Today obrazovky a Today pluginů třetích stran (akorát místo "plugin" se to nazývá dlaždice).
Tyto dlaždice mimochodem znamenají více otevřenosti a svobody než současný HTC Sense v HD2. Ten je "monolit" a co nedodává HTC, na desktopu telefonu není. WP7 bude mít klasické API pro rozšiřování desktopu od třetích stran, to je rozhodně plus. :)
Vedle toho je v pozadí moderní multitaskingový kernel (to je také známé a 100% jisté). V této rovnici zdánlivě chybí multitaskingu ne-dlaždicových aplikací jen jediná věc - aplikace která umí přepínat jiné aplikace do popředí. Pokud nebude existovat od Microsoftu (a to asi nebude), vznikne během 24 hodin na XDA-developers a bude to třeba jedna z dlaždic, v níž budou ikony ostatních aplikací.... Ona se nakonec takováto přepínací aplikace nedodává ani pro HD2 standardně, musí se doinstalovat. Jediné, co to může zarazit, je 100% kontrola a instalace jen aplikací z Marketplace a zákaz takovéto aplikace. A nic takového není potvrzeno. Samozřejmě, může to být nakonec realita, ale vydávat to za *fakta* je ... novinářské fax-paux :)
Nicméně i kdyby ne-dlaždicový multitasking možný opravdu nebyl (byl by zakázán), neznamená to, že multitasking jako takový neexistuje. Napíše se prostě aplikace částečně jako ona dlaždice - emailový klient, IM klient, RSS čtečka, Facebook, Twitter, geologační aplikace, Foursquare klient, část grafického výstupu TomTom navigace, cokoliv co má multitaskovat se napojí na desktop jako ona dlaždice (kde bude aplikace zobrazovat nejnutnější údaje a po kliknutí na dlaždici se zobrazí plně). A minimálně u dlaždic (což může být jakákoliv aplikace) je multitasking potvrzen.
Logický závěr? Multitasking je zjevně přímo v systému, nejen v kernelu, ale i v uživatelském UI, a existuje několik cest jak provozovat třeba desítky aplikací současně a v reálném čase zobrazovat v dlaždicích jejich výstup.
Jediné reálné omezení WP7 oproti WM6.5 tak bude, že dosud mohl Today plugin zabírat až cca 90% místa na Today obrazovce (HTC Sense je takto napsán), v novém pojetí bude muset své informace vydat do jedné z dlaždic. Bude se to prostě muset nastylovat jinak, ale přispěje to k hezčímu grafickému pojetí systému.
Update: Jirka Hrma, SmartMania.cz, který je přímo v Barceloně, multitasking potvrzuje.
Windows Phone 7 - nástupce Windows Mobile jde ve stopách webu 2.0, Zune i HTC Sense
Microsoft dnes v Barceloně nabídnul první pohled na Windows Phone 7, následovníka Windows Mobile. Jedná se o zcela nový systém (byť interně bude založený na nejnovější verzi kernelu a knihoven z Windows CE), který má od základu přepsané UI.
Líbí se mi.
Microsoft v designu nesází na hromadu bachratých ikon, gradientů a přeplácanost, ale hraje si s typografií. Většina "grafického" dojmu je tvořena pouze textem a jednobarevným pozadím, a tak je to nejen krásné, ale i vzdušné, odlehčené, a bude to i rychlé. Je to rozhodně unikátní grafický styl, který následuje současný design Zune software a Windows Live aplikací (webových i pro desktop).
Funkčně jde o integraci Facebooku, Twitteru, a dokonalé propojení "stacionárních dat" s moderním webem 2.0 (People hub) plus kancelářské aplikace (Office hub) a hudební Zune / herní Xbox integrace (Game hub). Z určitého pohledu se nejedná až o takovou bombu, protože o tom, že Windows Mobile jsou zastaralé a HTC zachránilo Microsoft jsem už psal a oceňoval právě web 2.0 integraci HTC produktů. To, co jsem ovšem obdivoval na HD2 s HTC Sense je obsahem i Windows Phone 7. To by mohlo fungovat :-)
Osobně jsem z prvního pohledu spokojen. Výrobci telefonů budou mít mnohem snadnější pozici, odpadne nutnost nahrazovat zastaralé Windows Mobile prostředí něčím jako bylo HTC Sense. Uvidíme, jak si povedou profesionální funkce (podpora Exchange, Live emailů, multitasking), ale zde nečekám zklamání.
První pohled je dost pozitivní. A pokud to přesto nebude ono (třeba zbytečnou úlitbou masám v absenci některých funkcí), s WM 6.5 + HTC Sense se dá vydržet dlouho :)
Nicméně z možných problematických rozhodnutí (absence multitaskingu, zákaz pro Flash, nepodpora .NET či aplikace jen z Marketplace) se zatím nic nepotvrdilo.
Trillian Astra - dokonalý komunikátor pro MSN, ICQ, Jabber, Google Talk, Facebook i Twitter
Pořídil jsem si Trillian Astra v4. Trillian jsem používal už dříve, zhruba 5 roků dozadu, ale opustil jsem jej pro samostatnou kombinaci Windows Live Messenger, Miranda (pro Jabber) a Seesmic Desktop (pro Twitter a Facebook).
Jsem u něj zpět. Je dokonalý, krásný, funkční, rychlý a integruje veškeré myslitelné protokoly a web 2.0 služby. Upgrade z předchozí verze stojí pouhých US$ 10, ale používat jej můžete i zdarma.
Oproti konkurenčním řešením skutečně funguje, není to tedy ani nestabilní Miranda ani podivný Digsby ukládající si vaše hesla na centrálním serveru.
Integrace s Facebookem je tak dobrá, že můžete přímo hodnotit jednotlivé příspěvky, přesně si nastavit co se má zobrazovat a samozřejmě účastnit se Facebook chatu. Na Twitteru jsou podporované retweety, pohled na profil daného člověka či na historii jeho tweetů. Integrován je bit.ly zkracovač URL, včetně možnosti zadat váš API klíč.
Na MSN fungují přenosy souborů i video hovory, kontakty můžete slučovat do meta-kontaktů. Pokud někdo používá třeba MSN, ICQ i Facebook, aplikace inteligentně zvolí pro komunikaci profil, kde je právě online.
Trillian Astra v4 je moc povedená aplikace.
Nevýhody? Konfigurace aplikace je opravdu složitá (podobně jako u Mirandy), než proklikáte všechna nastavení a upravíte si vše k obrazu svému, zabere to klidně několik hodin.
SpeedCommander 13 - nejlepší správce souborů v nové verzi
SpeedCommander se dostal do nové verze, konkrétně 13. Tohoto správce souborů považuji za to absolutně nejlepší z funkčního (i designového) hlediska ze všech existujících souborových správců pro Windows. Total Commander není špatný, FAR také ne, ale SpeedCommander je efektivitou práce převyšuje.
Celá aplikace je kompletně konfigurovatelná co se týče vzhledu, chování i klávesových zkratek, samozřejmostí je integrovaná podpora pro FTP, SFTP i FTPS, skvělé je QuickView pro desítky typů multimediálních souborů, integrované je i vyhledávání souborů a textový editor.
Cena aplikace je €40 pro novou licenci či €20 pro upgrade. Dostupná je 32bitová verze i nativní 64bitová verze.
Jak nejlépe otestovat soubor na viry / malware?
Pokud nepoužíváte na svém počítači realtime antivirovou ochranu, můžete přesto občas narazit na potřebu otestovat nějaký soubor na to, zda neobsahuje malware či virus. Příklad může být stažený patch na Windows Live Messenger, který z něj odstraňuje reklamu.
Používám na toto online scan na virusscan.jotti.org. Skvělá věc na tomto nástroji je, že proskenuje až 10MB soubor celkem 18 různými antiviry, přes Avast, NOD32 až po Kaspersky. Bezpečnost takovéhoto skenu je samozřejmě podstatně vyšší než pouhým jedním lokálním antivirem (ne, stále ale není absolutní).
Are you gangsters? – No, we’re Russians!
Znáte Bi-2? Poslechněte si je. V ČR nejsou ruské hudební skupiny moc známé (kromě popových t.A.T.u.), a je to škoda.
Vylepšujeme Synaptic Touchpad
Většina lidí, kteří jsou nuceni se z určitých důvodů smířit s nekomfortní prací na notebooku, nevyužívá jeho možností na 100%. Jedním z bodů, kde se dá práce zlepšit, je přizpůsobit si nastavení touchpadu, který většinou vyrábí Synaptic.
Základní věc je povolit si v ovladačích Tag and drag, poté stačí dvakrát rychle kliknout na titulek okna, podržet prst na touchpadu, a oknem můžete posunovat stejně pohodlně, jako to děláte myší:
Apple iPad mohl být hezký telefon pro důchodce, ale Steve řekl ne
Upozornění: pokud z nějakého důvodu trpíte komplexem z mého názoru, tak tento článek nečtěte.
Apple dnes představil iPad tablet, který není tablet, ale jen nafouklý MP3/4 přehrávač a na Twitteru mu nikdo neřekne jinak než iTampon (to slovo je dokonce významnější Trending Topic než Apple či iPad, půvabné). Jak je u Apple zvykem, obsahuje naprosto podřadný hardware, nejedná se o plnohodnotné PC, má ohavný design se zastaralým 4:3 displejem s nízkým rozlišením a také velice omezený software bez podpory multitaskingu, USB Mass Storage či Flashe. Na čtení knih se díky nutnosti aktivního podsvícení displeje nehodí. Neobsahuje GSM, je to prostě jen napuchlý iPod Touch. Pokud nejste jablečný fanatik zamilovaný do černého roláku Steve Jobse, dokonale zbytečný iPad chtít opravdu nebudete.
Také je jasné, že tento "předražený rámeček na fotky" určitě nebude stát 9.800 Kč + DPH, jako tento skvělý Acer 1420P, ale s pouhými 64GB úložného prostoru zhruba dvakrát tolik. V případě Aceru se přitom jedná o báječný plnohodnotný notebook, nejen nafouklý MP3/4 přehrávač, který má přesto výdrž přes 8 hodin, brilantní 11.6" LED displej (1366 x 768), dualcore procesor, 250GB úložného prostoru, 2GB paměti (+2GB doplníte za 500 Kč), akceleraci HD videa, možnost připojení k televizi přes HDMI, a také klávesnici a multitouch displej plus instalované Windows 7 (které s dotykovým ovládáním a multitouch od počátku počítají). Acer nemá také problém přehrát (bez konverze) film v MKV i s titulky, což iTampon neumí.
Windows PC opět dokazuje svoji naprostou nadřazenost nad módními cetkami od Apple.
Acer 1420P je krásný, dotykový a zprovozníte na něm jakoukoliv existující PC aplikaci. Co chtít lepšího? Možná HP Slate :)
Nicméně je škoda, že iPad nemá GSM. Mohl to být aspoň takový hezký dotykový telefon pro důchodce, co se jinak netrefí na 3.5" LCD...