Má dnes ještě vůbec smysl antivirus?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Má dnes ještě vůbec smysl antivirus?

Bezpečnost 21.05.07
Virus Attack

Osobně nerozumím tomu, proč dnes lidé ještě používají antivirové programy. Jakýkoliv takovýto software je totiž principiálně škodlivým zásahem do operačního systému, kde může způsobit jeho nestabilitu a celkové zpomalení počítače.

Normální člověk dnes virus na PC nemůže dostat.

Jednou z hlavních cest přenosu virů byl dříve email. Jenže pokud máte dnes email u téměř libovolného providerova, vir se k vám nemůže dostat, takového emaily jsou mazány hned POP3/IMAP serverem. Neznám významnějšího poskytovatele emailu, který by antivirovou ochranu standardně nenabízel.

Stejná ochrana je nakonec praktikována i proti SPAMu a phishingu, u lepších poskytovatelů emailů je i takováto korespondence rovnou mazána či přesunována do speciální složky, a uživatel se s ní nesetká.

Pokud se tedy viry nešíří emailem, musí si hledat jinou cestu. Například spamovat ICQ účty a zasílat na ně zprávy s odkazem na EXE soubor, spoléhajíce se na hloupost některých uživatelů a špatný návrh ICQ protokolu. Nicméně, zde opět není potřeba antivir, stačí aby uživatel nebyl naprostý idiot, který kliká na cokoliv, co mu přijde pod ruku.

Extrémně riskatní je samozřejmě stahovat různé neznámé soubory a cracky na warézáckých stránkách, hromada těchto webů nenabízí nic jiného než slušnou sbírku trojanů a spyware. Člověk, který si software kupuje, a freeware si stahuje na seriózních webech se virové nákazy opravdu nemusí bát. Osobně jsem opravdu virus na Windows stroji neviděl již 2-3 roky, na desítkách PC, a mám pocit, že tato etapa vývoje je dávno za námi, a viry se vyskutují jen v ústní dutině, když máte chřipku.

Nejdůležitější a jedinou opravdu nutnou ochranou počítače tak zůstává firewall. Opět ovšem není nutno jej mít aktivovaný na každém počítači, dnešní připojení do internetu je totiž typicky realizováno routerem, s NATem, a s funkčním firewallem. Na vlastních PC tak nemusí běžet žádné zpomalovací procesy, ať už je to antivir, firewall, antispyware či antispam. Méně procesů = vyšší stabilita a vyšší výkon.

V roce 2007 zjevně stupidní teenageři tvořící viry prohráli a nikoho už nezajímají (kromě osamocené skupinky "security" firem, jejichž existence se stává zcela zbytečnou).