Refresh rate. Pomoc!
Jeden z mých monitorů je 19” Dell P991, který umí běžet v 1280x1024 na horizontální frekvenci 100Hz. Nicméně, reportuje jen 85Hz. Ve Windows XP jej není problém, přes nVidia ovladače, přinutit ke 100Hz. V SUSE 9.1 s XFree86 to jde rovněž.
Fedora Core 3 ovšem má Xorg server, a tento si údaje načte z monitoru, a když napíšu do /etc/X11/xorg.conf
100Hz, tak se Xorg server nespustí. Prostě běží jen s těmi, monitorem reportovanými, 85Hz.
Nevíte někdo jak tuto kontrolu v Xorg serveru vypnout?
Section "Monitor" Identifier "Monitor0" VendorName "Dell Computers" ModelName "Dell P991" HorizSync 85.0 - 120.0 VertRefresh 50.0 - 190.0 Option "DPMS" EndSection Section "Screen" Identifier "Screen0" Device "Videocard0" Monitor "Monitor0" DefaultDepth 24 SubSection "Display" Depth 24 Modes "1280x1024" EndSubSection EndSection
Fedora Core 3 – asi jsem se zamiloval do yum.conf
Mám na svém počítači Fedora Core 3 Linux teprve pár dní, ale asi u něj zůstanu, SUSE 9.1 bude smazán. Tím nástrojem přesvědčujícím pro změnu na Fedora Core 3 je yum
. yum
je vyplešená obdoba apt-get
z Debianu (který má nakonec Fedora Core 3 taky), která umí automaticky instalovat, spravovat a aktualizovat balíčky.
Pokud si správně nastavíte /etc/yum.conf
, postačí poté napsat yum update
a celý systém se Vám aktualizuje.
Pokud Vám chybí přehrávač DVD, stačí napsat yum install xine
, a yum
stáhne nejen xine, ale i veškeré balíky, které jsou jím vyžadovány, a přidá položku do Gnome/KDE menu. Jednodušší už to být prostě nemůže. Takové yum install bluefish
Vám instaluje XHTML editor.
Toto je moje konfigurace /etc/yum.conf
:
[main] cachedir=/var/cache/yum debuglevel=2 logfile=/var/log/yum.log pkgpolicy=newest distroverpkg=redhat-release tolerant=1 exactarch=1 retries=20 obsoletes=1 gpgcheck=0 [base] name=Fedora Core $releasever - $basearch - Base baseurl=http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/$releasever/$basearch/os/ mirrorlist=http://fedora.redhat.com/download/mirrors/fedora-core-$releasever enabled=1 gpgcheck=0 [updates-released] name=Fedora Core $releasever - $basearch - Released Updates baseurl=http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/core/updates/$releasever/$basearch/ mirrorlist=http://fedora.redhat.com/download/mirrors/updates-released-fc$releasever enabled=1 gpgcheck=0 [freshrpms-core] name=freshrpms.net code baseurl=http://ayo.freshrpms.net/fedora/linux/3/i386/core/ enabled=1 gpgcheck=0 [freshrpms-updates] name=freshrpms.net updates baseurl=http://ayo.freshrpms.net/fedora/linux/3/i386/updates/ enabled=1 gpgcheck=0 [freshrpms-freshrpms] name=freshrpms.net freshrpms baseurl=http://ayo.freshrpms.net/fedora/linux/3/i386/freshrpms/ enabled=1 gpgcheck=0
Ping na CDMA
Toto není špatné, na (Eurotel) CDMA:
[rado@linux X11]# ping hulan.info PING hulan.info (81.0.235.29) 56(84) bytes of data. 64 bytes from 81.0.235.29: icmp_seq=0 ttl=57 time=153 ms 64 bytes from 81.0.235.29: icmp_seq=1 ttl=57 time=188 ms 64 bytes from 81.0.235.29: icmp_seq=2 ttl=57 time=147 ms 64 bytes from 81.0.235.29: icmp_seq=3 ttl=57 time=165 ms
Fedora Core 3 - zprovoznění Windows NTFS a CDMA

Fedora Core 3 se mi začíná líbit. Mám teď na počítači SUSE 9.1 FTP Edition s kernelem 2.6.9.1 a KDE 3.3.0, MDK 10.1 s kernelem 2.6.8.1 a KDE 3.2.3 a Fedora Core 3 s kernelem 2.6.9-1.681_FC3smp a Gnome 2.8.1.
Na Gnome jsem měl vždy dosti negativní názor, Gnome 2.4 a nižší bylo prostě ošklivé, a mělo málo funkcí. Nicméně, ve Fedore Core 3 je dostupná nejnovější verze 2.8.1, a ta je zajímavá, připomíná mi MacOS X, respektive, celkový přístup Apple k designu. Takový Apple iPod má sice také minimum funkcí, jako Gnome, nicméně je skvěle navržen, protože má přesně ty funkce, které potřebujete, a nic víc (co by Vás zdržovalo od práce). A je mimořádně rychlý.
Je možné, že z SUSE 9.1 přejdu na Fedora Core 3 (s Gnome 2.8.1), Fedora nemá sice tolik konfiguračních nástrojů, klikacích, ale textové soubory fungují také dobře :-)
Skvělý je na Fedora Core 3 její yum
a apt-get
, ale o tom někdy jindy.
Zatím jsem si nainstaloval Eurotel CDMA, /sbin/lsusb
mi sice Qualcomm modem rozpoznalo, nicméně, bylo potřeba nejdříve udělat modprobe cdc-acm
, a následně nadefinovat nové spojení na /dev/ttyACM0
(nikoliv tedy na defaultním /dev/input/ttyACM0
). Pochopitelně, bylo nutné udělat a zkompilovat patch pro Quallcom modem.
Rovněž jsem si v nastavení sítě zapnul spouštění Eurotel CDMA automaticky, a je to nesmírně pohodlné, člověk zapne počítač, spustí se mu automaticky Fedora Core 3, včetně CDMA, načte se uložená session, a ihned pracuje.
Druhým krokem bylo nastavení přístupu na NTFS disk s Windows XP z Linuxu, jaké máte NTFS oddíly můžete zjistit pomocí /sbin/fdisk -lu /dev/hda
, potom si z linux-ntfs stáhněte rpm balíček pro Váš Fedora Core 3 kernel (jeho verzi získáte pomocí uname -r -p
), instalujte pomocí rpm
, nahrejte modul pomocí modprobe ntfs
, a potom již můžete mountovat disk:
mkdir /windows mount /dev/hda1 /windows -t ntfs -r -o umask=0222
Následně je více než vhodné modifikovat /etc/fstab
, aby se NTFS disk připojil automaticky při startu systému:
/dev/hda1 /windows ntfs ro,defaults,umask=0222 0 0
Tímto se Vaše Fedora Core 3 automaticky připojí při startu počítače k CDMA Eurotelu, a rovněž automaticky namountuje Vaše Windows (NTFS) disky.
Přístupnější web s <link rel />
Používám na svém webu dlouhodobě navigaci, která mi na jiných (nejen českých)
webech chybí. Jsou jím odkazy ve formě <link rel='typ odkazu' href='odkaz'
/>
., které se dají použít nejen pro vložení CSS stylesheetu, ale
i pro mnohé další informace o aktuální stránce a o webu samotném.
Touto formou je možné do XHTML kódu vložit například odkazy na předchozí či další článek, autora článku, root webu, první a poslední článek, nebo třeba na předchozí, další, první a poslední archív, prostě dle kontextu, či odkaz na stránky s nápovědou, a mnohé další.
Opera nativně a Firefox s rozšířením Link Toolbar umí tyto odkazy zobrazit ve stavové liště, podobně jako RSS zdroje, a rapidně tak usnadnit navigaci na webu, a to nejen pro handicapované čtenáře.
BLOG:CMS veškeré tyto odkazy generuje automaticky, a takto vypadá jejich příklad pro hyperlinky:
Pro RSS a Atom:
A pro ostatní prvky, jako je stylesheet, ikonka webu a záložka:
Bomberman? Bomberman!
Bomberman je jedna z nejlepších her pro Symbian telefony, na relativně malý displej telefonu a omezené možnosti ovládání je tento koncept hry prostě dokonalý.
Zajímavé je, že nejlepší Bomberman je zcela zdarma, a není to Symbian aplikace, ale stará aplikace MegaBomberman pro Segu (kterou spoustíte na picodrive emulátoru).
Tři nejlepší hry typu Bomberman, řazené od nejlepší k nejhorší:
Varianta | Popis |
---|---|
![]() |
MegaBomberman pro Sega herní konzoli je skvěle hratelný, a překonává i svoje verze pro Symbian, jako je Explode Arena, či Bomberman pro N-Gage. Navíc, dá se hrát “naležato”, a funguje to výborně. |
![]() |
Explode Arena je skvělá hra, má několik herních režimů, klasická arkáda nebo deathmatch, výbornou grafiku, a skvělou hratelnost. |
![]() |
Animal Farm je hra typu “last man standing”, prostě akční bomberman, a skvěle hratelný. |
Mandrake 10.1, SUSE 9.1 nebo Fedora Core 3?
Mandrake, Fedora a SUSE jsou tři nejsilnější distribuce (plus by sem patřil Debian), komerčně podporované Mandrakem, Red Hatem a Novellem. Všechny nabízejí desktopovou variantu pro uživatele zdarma, s klikacími nástroji pro administraci, a rovněž pokročilé a vyladěné distribuce určené pro server.
Před týdnem jsem si objednal a během víkendu otestoval "vánoční balíček" čtyř DVD z dvdlinux.cz, což je takový sympatický balíček za 599,- Kč, ve kterém jsou 2 DVD Mandrake 10.1 OE, 1 DVD SUSE 9.1 FTP Edition a 1 DVD Fedora Core 3 Extra.
Tento článek nabízí přehledové seznámení s těmito distribucemi, které jsou všechny určeny jako snadná náhrada Windows (XP), plus řady aplikací, na Vašem desktopu.

Mandrake 10.1 OE DVD
MDK 10.1 je distribuce postavená (v základní instalaci) na kernelu 2.6.8.1, KDE 3.2.3 (důraz je zde na KDE) a Gnome 2.6, a obsahuje na 2 DVD veškerý mnou používaný software, včetně věcí jako JEdit, IDE Eclipse, ovladače nVidia a ATI karet, kodeky pro přehrávání DVD, a další.
Konfigurace Mandrake 10.1 mi připomíná SUSE 9.1, které provozuji stabilně, nastavit pomocí myši se toho dá více než pod Windows, rozpoznán byl veškerý můj hardware, bezdrátová myš a klávesnice, nVidia karta, i-Tec Bluetooth, Canon tiskárna, dokonce i HP 2400 ScanJet scanner.
Sympatické, prostě kompletní funkční desktop, včetně aplikací, a ovladačů, bez zásahu uživatele. Rovněž Mandrake Control Center toho po instalaci umí klikáním udělat hodně, více než Control Panel ve Windows, přes všechnu nechuť "hard-core" linuxáků je to přece jenom na desktopu rychlejší cesta, než modifikovat desítky textových souborů.
Na prvním DVD Mandrake 10.1 se nachází dokonce i nejnovější KDE 3.3.1, upgrade
na ně je snadný, postačí nastavit instalační zdroj na /mnt/cdrom/kde3.3
a
zvolit update komponent v rpmdrake, nicméně, KDE 3.3.1 se
mi sice instalovalo, včetně veškerých závislostí, horší to už bylo ale po restartu
X-serveru s fonty, které se naprosto rozhodily (a nejsem s tímto
problémem sám), takže bych doporučoval zůstat u stabilní verze KDE 3.2.3,
tedy pokud nutně nepotřebujete zajímavá zlepšení v KMailu či GnuPG.
Instalace KDE 3.3.1 dokonce znefunkčnila i rpmdrake
, takže je
bylo nutné deinstalovat ručně pomocí urpmi
a dát tam zpět KDE
3.2.3. Mandrake asi dobře ví, proč poslední verzi KDE nezahrnul do standardního
instalačního balíku…
Nicméně, kromě této epizody s KDE 3.3.1 je Mandrake distribuce skvěle zpracovaná, velice vhodná pro klikacího uživatele, popřípadě pro člověka, co disponuje něčím pomalejším než 1 Mbps připojením k internetu, protože na 2 DVD je vše co může potřebovat, a v aktuálních verzích.
Updatovat takové rok staré SUSE 9.1 na nové verze je bez rychlého internetu utrpení, ne-li rovnou nemožné. V případě MDK 10.1 tyto komponenty dostanete na DVD, takže stovky MB aktualizací a doinstalací odpadají.
Z dalších (pro mě) zajímavých balíků jsou v MDK 10.1 přítomny Firefox 1.0PR, Mozilla 1.7.2, Gimp 2.0, Xfree i X.org, licq, mc, a řada dalších věcí.
Zajímavý je posun všech distribucí od XFree86, který změnil licenční politiku a uzavřel zdrojové kódy, k open-source X.org (sponzoruje je mimochodem Sun a Hewlet Packard), osobně ji vítám, změnu na X.org udělal nejen Mandrake, ale i SUSE v release 9.2, či Fedora v release Core 3.
uxtheme.dll a lepší vzhled Windows XP zdarma

Windows XP mají, na rozdíl od Windows 2000, jeden zajímavý doplněk API, a
to je jejich engine témat / vzhledů. Ten sestává z knihovny /windows/system32/uxtheme.dll
.
Tato knihovna umí používat *.msstyles
soubory, umístěné v /windows/resources/themes/
adresáři,
které definují nejen barvy GUI, ale i řadu jeho ostatních prvků, jako je vzhled
dialogových oken, horní lišty okna, a mnohé další.
Nicméně, nebyl by to Microsoft, aby uxtheme.dll
knihovnu neudělal
středně paskvilní, protože akceptuje jen Microsoftem podepsané *.msstyles
soubory a nic jiného.
Existují dvě cesty (plus třetí pro Win2k3), jak to obejít:
- Instalovat si testovací verzi StyleXP,
která obsahuje asi desítku nových témat, nový balík ikon, a také memory-patch
pro
uxtheme.dll
. - Stáhnout si UXTheme
Multipatcher 2.5.1, který neudělá nic jiného, než že změní pár bajtů
v knihovně uxtheme.dll, tak aby funkce
CryptVerifySig()
vždy vracela TRUE, a nezabírá žádné místo v paměti. - Existuje i speciální patch pro Windows 2003 Server, pokud z něj tedy chcete udělat svoji workstation, a funguje jako patch předchozí.
Potom stačí již jen přes menu (v případě StyleXP) nové témata nainstalovat, nebo v případě UXTheme Multipatcher rozbalit a nahrát do patřičného adresáře, a poté ve vlastnostech Zobrazení / Vzhled si toto nové téma můžete zvolit.
Varianta se StyleXP je vhodnější pro ty méně technicky nadané, nicméně, StyleXP
je jen trial verze, a navíc zabírá místo v paměti (jako služba, stačí se podívat
do services.msc
). Je nicméně vhodná na občasnou jednorázovou instalaci
nové sady ikon.
Poté, co si upravíte uxtheme.dll
, si můžete stáhnout již hotová
témata na neowin.net, themexp.org,
či wincustomize.com.
Existují i jiné skinovací engines, nicméně, ty zabírají daleko více místa v paměti, a jsou méně stabilní. Jejich používání rozhodně nedoporučuji, pokud ovšem nechcete skinovat Windows nižší verze než XP.
Lidé, kteří mají rádi “zaplácaný” desktop bude zajímat i freewarová aplikace TGTSoft SpyderBar, který umí zobrazovat aktuální vytížení počítače, má v sobě RSS/Atom čtečku, napojení na POP3 účty, umí ukazovat počasí v Zimbabwe a Jordánsku, a pár dalších věcí.
Zend’s PHP 5 Coding Contest - Interval.cz
Na Interval.cz vyšel můj článek o Zend’s PHP 5 Coding Contest, první ze série pěti článků. S Vilémem Málkem jsem domluven i na napsání několika článků o JEditu a PHPEclipse.