Dokonalá konfigurace Firefoxu

Firefox

O Firefoxu, jako nejlepším Open Source browseru jsem psal již dříve. Operu7.54 používám na svém domácím počítači, na firemních počítačích ovšem ne, tak jsem se pokusil nakonfigurovat Firefox, aby mi nabídnul to samé, co Opera. Podařilo se to? Řekl bych, že ano, po zhruba hodinové konfiguraci a instalaci cca 25 extensions toho Firefox, v některých ohledech, nabízí dokonce i více než Opera (jedná se zejména o nástroje pro webové vývojáře).

Firefox po dokončení této konfigurace bude obsahovat emailového klienta (napojení na GMail.com), RSS a Atom čtečku, IRC klienta, řadu zlepšení jeho uživatelského rozhraní, ovládání gesty myší, a důležité nástroje pro vývojáře.

Jak na instalaci a nastavení Firefoxu?

  • Odinstalujte svůj dosavadní Firefox a smažte jeho instalační adresář.
  • Z adresáře /Data aplikací/Mozilla/Firefox/si zazálohujte soubor bookmarks.html, a potom celý adresář smažte.
  • Stáhněte a instalujte si Firefox 1.0PRcz.

Zlepšení UI a ovládání:

ExtensionK čemu to je? Poznámky
AdBlockblokování reklam, Flash animací, a v podstatě čehokoliv, co si přejete podporuje to dokonce RegExp výrazy, velice silná věc, co chybí v Opeře
AllInOne Gestures ovládání browseru myší doporučuji nastavit si Up gesto na otevření nového tabu v popředí a Down na otevření nového tabu v pozadí, a zakázání používání oken, což zabíjí výhodu tabbed-browsing
Copy Plain Text kopírování textu z webu bez jeho (XHTML) formátování  
Dictionary Search označíte si v textu slovo, a přes pravé tlačítko myši si vyhledáte jeho definici ve slovníku  
Google Preview doplní k výsledkům google.com hledání ukázky (thumbnails) existují i rozšíření McSearch Preview, které pracují nejen s googlem, ale i s Amazon.com a dalšími
Image Zoom zoom obrázků kliknete na obrázek, a přes pravé tlačítko myši si jej zvětšíte
Link Toolbar dobré weby mají odkazy na předchozí, další, první, poslední článek, autora článku, pomocí <link rel=...>, toto rozšíření tuto navigaci zobrazí jen škoda, že na tyto akce nejde nastavit gesto myší, jako u Opery, musí se mačkat tlačítko dole ve statusbaru
Tab Preferences triviální rozšíření, které otevírá linky do nových tabů, místo okennaprosto základní věc (Opera to má standardně), plus v about:config změňte browser.block.target_new_window na true
Super DragAndGoumožní libovolný text nebo odkaz otevírat, vyhledávat, atd., přetažením myší naprosto základní věc (Opera to má standardně)
Target Alert zobrazí u linků, které vedou ven, emaily, PDF, DOC a XLS soubory ikonu, takže se na první pohled orientujete velice užitečná věc, toto Opera nemá
text/plainotevírání URL a emailu, které nejsou linkem, jako link funguje to tak, že si daný text označíte v browseru, a na pravé tlačítko myši se Vám objeví nová kontextová nabídka
Translatepřeklady do angličtiny z němčiny, ruštiny, holandštiny, francouzštiny a dalších jazyků můžete si i označit kus textu a přeložit jej do angličtiny přes pravé tlačítko myši
undoclosetabpokud omylem zavřete nějaký tab, pravým tlačítkem myši na tab-baru si jej můžete opět otevřít bohužel, funguje to jen na poslední tab, nemá to historii

Utility:

ExtensionK čemu to je? Poznámky
ChatZillaIRC klient pokud používáte IRC, můžete si je integrovat do Firefoxu
FlashGotintegrace FlashGetu do Firefoxu FlashGet je absolutně nejlepší download manager, silně doporučuji ke koupi
FoxTunesovládání WinAmpu pomocí tlačítek ve statusbaru kromě WinAmpu tento plugin umí i dalších 10 přehrávačů
GMail notifierupozorňuje Vás na novou poštu na GMail.com  
GMail Compose převede veškeré mailto: linky na otevření nového okna s daným emailem v GMailu pokud používáte GMail, získáte tímto velice kvalitní poštu integrovanou do Firefoxu, kam se na ni hrabe externí Thunderbird
QuickNotepsaní poznámek označíte si text v browseru, a přes pravé tlačítko myši se Vám i s URL automaticky zkopíruje do poznámek, bohužel, jste omezeni na 4 taby
Sagečtečka RSS a Atom feedů v nastavení Sage si nastavte ať se automaticky neupravují titulky feedů, jinak se Vám budou s každou aktualizací přejmenovávat

Vývojářské nástroje:

ExtensionK čemu to je? Poznámky
DOM inspector struktura webu , včetně vytvořených objektů pomocí DOM dodává se standardně v instalaci Firefoxu
EditCSSzobrazí a umožní editovat CSS aktuálního dokumentu kéž by toto uměla Opera
Checkyvalidace a analýza HTML, XHTML, CSS, RDF, RSS, XML, WAI, Section 508, P3P, odkazů obdobný je též WebDeveloper Toolbar
Image Show/Hide nastaví stahování či nestahování obrázků dobré pro ladění webu pro textové prohlížeče
JavaScript Debugger pokud máte ve Vašem JavaScriptu chybu, toto je nejlepší řešení, jak ji najítje to velice vhodné i na prozkoumání cizích JavaScriptů
UserAgent Switcher umožní přepnout identifikaci Vašeho browseru například na MSIE 6.0  

Vzhled

Podobně jako Opera, umí Firefox měnit svůj vzhled pomocí témat, themes. Jedno z nejlepších je Plasticfox Crystal SVG.

Komentáře 29

  1. #1 MaD

    Muzu doporucit jeste TabBrowser Extensions. Nahradi to singlewindow (vcetne upravy konfigurace) i undoclosetab (vcetne moznosti obnovit vic tabu a vcetne jejich historie). Plus lecos navic (skupiny tabu, blokovani kdeceho a tak).

  2. #2 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [1] já osobně TabBrowser Extensions silně nedoporučuji, pár věcí s tím přestane fungovat, protože tato extension silně hackuje jádro Firefoxu.. Lepší je to nahradit 3-4 extensions zmíněnými výše.

  3. #3 Tomáš Kocourek [aka Tomcat]

    Pěkný článek, mnoho z toho jsem si již stáhl, nebo měl stažené v minulosti, ale mám pár výhrad:
    1) Super DragAndGo nani není pořeba - drag & drop mi ve Firefoxu funguje i bez toho - přetahování textu a odkazů do adresního řádku, vyhledávání, nebo jako záložku. Co to umí navíc? Hodilo by se mi přetahování lišt.

    2) Pokud mám multimediální klávesnici, která podporuje můj přehrávač (Winamp 5.05), žádný FoxTunes nepotřebuji. Vím, že mnoho lidí takové klávesnice nemají, ale ty ji myslím máš, tak na co to potřebuješ?

    3) EditCSS, Checky, Image Show/Hide... Na co? Stačí si stáhnou WebDeveloper, ve kterém je vše integrované do jednoho...

    4) Ten skin Doodle/Plastic je fakt drsně havoc. Celkem se mi líbí. Možná ho budu také používat...

    [2] BTW s TabBrowser Extensions jsem měl také problémy, ale už jsem to naštěstí rozchodil 😉

  4. #4 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [3] v práci nemá každý multimediální klávesnici 😉

  5. #5 Tomáš Kocourek [aka Tomcat]

    [4] To je pravda 🙁. Nechť ministerstvo zdravotnictví přikáže do všech škol a zaměstnání (kde je počítač) nakoupit tento, nebo tento set klávesnice a myšky. Důvod: lepší ergonomie 😉

  6. #6 Pavel@cetoraz

    No, osobně si myslím, že jsi zapoměl jedno z nejlepších vývojářských rozšíření - WebDeveloper...

    Ale jinak jsem se přiučil a některá z rozšíření, co jsem vůbec neznal, právě instaluji.

  7. #7 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [6] WebDeveloper tam je, společně s Checky, já osobně preferuji Checky+EditCSS, někdo jiný zase WebDeveloper

    [5] ono je rozdíl, pokud do firmy koupím klávesnice za 3.000 Kč nebo za 200 Kč, a je toho více kusů 😉 Doma si pořídím to nejlepší, ale kupovat to každému.. to ne.

  8. #8 rony

    Paste & Go je nutnost 😉 kto ma po pastnuti uri do kolonky klepat na enter 😉

    Zaujimavy je aj IMGtag, ktory z obrazku urobi kompletny tag IMG SRC...

    Zaujimave su aj moznosti ako upravit FF na nerozoznanie od IE (nie je to tazke, len treba trosku klikat - postacil by nejaky tweak - ten este neexistuje).

    Styleswitcher je tiez dobra vec, ale webdeveloper to uz ma.

    Pre totalne tweakovanie su k dispozicii navody ako menit ikony prehliadaca, zasahovat priamo do vzhladu (trosku znalosti XUL neuskodia).

  9. #9 Tomáš Kocourek [aka Tomcat]

    [7] Ano, máš pravdu... Ale kdo má psát ve škole na těch klávesnicích za 99 Kč? 🙂

  10. #10 mIREK

    Nevite jak nastavit, aby mi firefox pri otevreni oteviral naposledy otevrena okna?

  11. #11 Tomáš Kocourek [aka Tomcat]

    [10] To se dá nastavit, když si stahneš TabBrowser Extensions... Nastavení > Start-up > Restore the last tab session.

  12. #12 Radek

    Díky. Super článek podobný těm o firewall. Budeš pokračovat o Tiny Personal Firewall? Myslím, že takových praktických článků je málo a lidé by se měli zamyslet nad konfigurací svých PC. Dnes vládne mikrovlné připojení a IE+Outlook Express je běžná věc (bohužel)- osvěta je nutná. Díky Ti za ní.

  13. #13 rony

    [10] http://www.mozilla.org ma prislusnu Extension

  14. #14 Petr

    Zdravím,
    mám jeden dotaz. Dá se někde stáhnout extention, aby se taby chovaly jako pod-okna v Opeře? ..tzn. při stisku CTRL+TAB se přepne tab a po opětovném stisku se přepne na původní tab (můžu tedy pendlovat mezi dvěma taby stejnou klávesovou zkratkou). To mi přijde jako největší nevýhoda firefoxe. A ještě pomalý "Zpět" režim, kde se nastavuje, aby firefox znovu nestahoval stránku při stisku tlačítka zpět??

    Dík, Petr.

  15. #15 Tomáš Kocourek [aka Tomcat]

    [14] Stáhni si TabBrowser ext. ta to pendlování umí...

  16. #16 Petr

    [15] Tento extention naistalovanej mám a ať dělám, co dělám, taby se přepínají podle pořadí 🙁(

  17. #17 llook

    Firefox toho může umět víc než Opera, ale pořád mi schází spatial navigation, na to žádnou extenžnu neznám. A pak nějaký jednoduchý export nastavení, abych nemusel si konfigurovat na každém počítači (třeba ve škole) zvlášt.

  18. #18 echidna

    Export nastavení Firefoxu s přehledem řeší MozBackup. Jinak, ačkoliv sem asi měsíc používal Operu, vrátil jsem se k Firefoxu. Nevím přesně proč, ale prostě mi Opera nějak nesedla, nelíbila.

  19. #19 n00b

    [17]
    Spatial navigation? Co si pod tim mam predstavit?
    Nechce se mi hledat 🙂

  20. #20 Radek Hulán autor webu ▲10 ▼0

    [19] to je nejlepší věc na Opeře, pohybuješ se klávesnicí mezi odkazy tak, jak jsou "prostorově na stránce rozbrazeny", a ne tak, jak jsou ve zdrojáku (což je kvůli poziciování často jinak, než je zobrazeno)