uxtheme.dll a lepší vzhled Windows XP zdarma

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

uxtheme.dll a lepší vzhled Windows XP zdarma

Windows XP 27.11.04
uxtheme.dll

Windows XP mají, na rozdíl od Windows 2000, jeden zajímavý doplněk API, a to je jejich engine témat / vzhledů. Ten sestává z knihovny /windows/system32/uxtheme.dll. Tato knihovna umí používat *.msstyles soubory, umístěné v /windows/resources/themes/ adresáři, které definují nejen barvy GUI, ale i řadu jeho ostatních prvků, jako je vzhled dialogových oken, horní lišty okna, a mnohé další.

Nicméně, nebyl by to Microsoft, aby uxtheme.dll knihovnu neudělal středně paskvilní, protože akceptuje jen Microsoftem podepsané *.msstyles soubory a nic jiného.

Existují dvě cesty (plus třetí pro Win2k3), jak to obejít:

 • Instalovat si testovací verzi StyleXP, která obsahuje asi desítku nových témat, nový balík ikon, a také memory-patch pro uxtheme.dll.
 • Stáhnout si UXTheme Multipatcher 2.5.1, který neudělá nic jiného, než že změní pár bajtů v knihovně uxtheme.dll, tak aby funkce CryptVerifySig() vždy vracela TRUE, a nezabírá žádné místo v paměti.
 • Existuje i speciální patch pro Windows 2003 Server, pokud z něj tedy chcete udělat svoji workstation, a funguje jako patch předchozí.

Potom stačí již jen přes menu (v případě StyleXP) nové témata nainstalovat, nebo v případě UXTheme Multipatcher rozbalit a nahrát do patřičného adresáře, a poté ve vlastnostech Zobrazení / Vzhled si toto nové téma můžete zvolit.

Varianta se StyleXP je vhodnější pro ty méně technicky nadané, nicméně, StyleXP je jen trial verze, a navíc zabírá místo v paměti (jako služba, stačí se podívat do services.msc). Je nicméně vhodná na občasnou jednorázovou instalaci nové sady ikon.

Poté, co si upravíte uxtheme.dll, si můžete stáhnout již hotová témata na neowin.net, themexp.org, či wincustomize.com.

Existují i jiné skinovací engines, nicméně, ty zabírají daleko více místa v paměti, a jsou méně stabilní. Jejich používání rozhodně nedoporučuji, pokud ovšem nechcete skinovat Windows nižší verze než XP.


Lidé, kteří mají rádi “zaplácaný” desktop bude zajímat i freewarová aplikace TGTSoft SpyderBar, který umí zobrazovat aktuální vytížení počítače, má v sobě RSS/Atom čtečku, napojení na POP3 účty, umí ukazovat počasí v Zimbabwe a Jordánsku, a pár dalších věcí.


Komentáře

 1. 1 PJ 27.11.04, 22:48:43
  FB

  :-) středně paskvilní knihovna a počasí v Jordánsku, to je pěkné! Dík za pobavení.

 2. 2 seldik 28.11.04, 04:50:06
  FB

  Ty neznas http://www.deviantart.com/ nebo si ho zapomnel zverejnit? ;-) Rozhodne nejlepsi zdroj pro temata, tapety a skiny pro mnozstvy programu.

 3. 3 sXmax 28.11.04, 10:32:32
  FB

  U Style XP se dá hned v úvodní nabídce nastavit Use No Resources, takže pak nezabírá místo v paměti ;)

 4. 4 keff 28.11.04, 19:42:18
  FB

  Ja jen dodam ze pokud chcete spousty novych ikon (tim myslim predevsim peknych, ale take antialiasovanych, pruhlednych), kilknete na http://www.iconfactory.com :))

 5. 5 pyty 29.11.04, 18:59:06
  FB

  a kde sa daju stiahnut skiny od microsoftu ?
  alebu su za cash ?
  a ako sa daju robit vlastne skiny ?
  //viem len PHP, takze vlastne pisat nebudem :-(//

 6. 6 Viktor Janeba 30.11.04, 00:52:46
  FB

  Docela dobry skinovani WinXP umi taky Longhorn Transformation Pack tady.
  Nazev napovida, o jake skiny jde :-D.

 7. 7 JUNGLISTER 01.12.04, 10:29:50
  FB

  Supr rady, ale rad bych nasel nejake pekne linux themes :)

 8. 8 Michal 22.08.05, 11:28:46
  FB

  Prosim vas,kde sa da stiahnuť programovaci jazyk c++?
  Prosim odpíšte mi na mailovu adresu,nechodim často na tuto stránku.
  Dakujem