Úděsná Miranda / Jabber a kvalitní Live Messenger

Zhruba dva roky používám namísto směšného ICQ s plain-text heslem o maximální délce 8 znaků a Jabberu (Google Talk) jen MSN protokol, konkrétně Windows Live Messenger 8.1, a jsem velice spokojen. Live Messenger má nejlepší funkčnost ze všech známých aplikací, podporuje offline zprávy, sdílení souborů, synchronizace souborů i na neveřejné IP za NATem, audio a video hovory, desítky online her, a to celé je dokonale stabilní a funkční, což prostě žádný jiný protokol / klient nenabízí.
Musel jsem ovšem, z určitých důvodů, opět zprovoznit i Jabber, takže nastala otázka zda používat Trillian, WELL.DONE Miranda Pack, či Windows Live Messenger společně s PSI či něčím podobným.
Po pár hodinách boje s Trillianem 3.1 Pro a jeho špatným Jabber protokolem jsem strávil chvíli s PSI, rovněž dost děsná věc, a nakonec skončil u Mirandy IM ve verzi 0.7.0 Build #32 v mé vlastní modifikaci.
Když se člověk vrací k open-source, teprve poté dobře chápe, jak úžasný software dělá Microsoft. Miranda stále neumí offline zprávy na MSN, přenosy souborů jsou pokus-a-omyl, audio a video rozhovory nedáte ani omylem, ale ani implementace otevřeného Jabberu nenabízí skoro nic.
Open-source komunikační aplikace často znamenají jediné - každý si implementuje jen malou část funkcí, a celek není nikdy 100% kompatibilní a stabilní, zatímco silná komerční firma, jakou je Microsoft, může skutečně vybudovat 100% kvalitu. Open-source to, principiálně, neumí a nikdy umět nebude.
Přestože řada pubescentů stále řve "fuj Microsoft", skutečnost je zcela jiná. Chci-li dnes kvalitu, stabilitu a integraci, nemám jinou možnost. Microsoft je v kvalitě a funkčnosti nejlepší. Je škoda, že pár open-source fantiků si to neuvědomuje, a prosazují zaostalá open-source řešení na úkor špičkové (komerční) konkurence, která je dostupná zdarma. Open-source a otevřenost není modla, je to děs a noční můra, často totiž znamená, že nic nefunguje pořádně, protože za to nikdo nenese (finanční) zodpovědnost.
Fakt je ten, že ještě před 2-3 lety Microsoft mírně zaostával. Konkurence dělala v řadě oblastí lepší software. Dnes ovšem Outlook 2007 jako emailový klient a PIM, Word 2007 jako textový editor, Excel 2007 jako spreadsheet, Windows Live Messenger jako IM klient a implementace MSN protokolu, Windows Mobile 6 operační systém pro telefon, a Vista Ultimate x64 jako operační systém pro PC prostě nemají konkurenci.
Dříve jsem používal téměř jen ne-Microsoftí software, dnes nemám důvod. Pokud chci to nejlepší, dělá to právě Microsoft, a rád si to koupím. Onen dobrý pocit z "otevřenosti open-source" mi zbastlenou aplikaci nepodporující pořádně žádný protokol (Miranda IM) opravdu nenahradí…
Intel Penryn - o 40% výkonnější než Core 2 Duo!
Intel Core 2 Duo / Quad jsou absolutně nejvýkonnější procesory dneška, s dostupností v dualcore a quadcore variantách na 65nm (brzo přibude i 65nm singlecore Celeron založený na Core 2 Duo technologii, samozřejmě podstatně rychlejší než dražší zastaralé Athlon 64 / Opteron modely).
Intel Penryn je kódové jméno pro nový Core 2 Duo / Quad, ovšem silně upravený a založený na 45nm architektuře. Více o Penrynu a výhledech Intelu třeba na SvětHardware.cz [1] a [2]. Penryn bude uveden v Q4/2007.
Penryn na 3.33GHz s 12MB L2 cache, podporou SSE4 a 1333MHz FSB bude dle Intelu o cca 40% výkonnější ve hrách a cca 40% ve video enkódování oproti současnému top-modelu QX6800 na 2.93GHz, viz arstechnica.com. Nejlepší se stane ještě lepším.
AMD/ATI má opravdu velký problém, není schopno vyrábět DirectX 10 grafické karty, ATI chipsety se příliš neprodávají (Intel chipsety a Intel CPU jsou obecně považovány za svatyni stability), a AMD procesory tragicky výkonově zaostávají.
U Intelu se navíc dají očekávat razantní slevy, fantastický quadcore Q6600 (beze změny napětí taktovatelný na současný topmodel model QX6800) poklesne z $850 až na $260, a podobné slevy se očekávají i u dalších Core 2 Duo procesorů. Dát $260 (cca 7.000 Kč v e-shopu v ČR ) za quadcore procesor je opravdu velice zajímavý nákup.
Myslím si, že nikdy dosud zákazník nedostal tak obrovský výkon za tak málo peněz… Jiná věc je, že zatížit na 4x100% procesor typu QX6800 opravdu není snadné, většinu času se všechny procesory prostě flákají :-)

Přetaktování NVIDIA karet ve Windows Vista (x64)
Přetaktování NVIDIA karet ve Windows Vista x64 není nic jednoduchého, řada utilit sice existuje (nTune, ExperTool, RivaTuner, ATi Tool), ale nepodporuje nejnovější (a mimochodem velice podařené) Forceware 101.70 ovladače. Jedinou plně funkční cestou pro přetaktování grafiky tak zůstává modifikace BIOSu karty.
Celý proces není ovšem vůbec složitý, vše potřebné naleznete na www.mvktech.net. Základem je NiBiTor 3.3, tedy editor NVIDIA BIOSů. Poté budete potřebovat zdroj BIOSu vaší karty, pro Asus 8800GTX-768 kartu je k nalezení opět na mvktech.net. Pokud nenaleznete vaši konkrétní kartu, můžete použít NiBiTor ve Windows, či nvFlash v MS-DOSu, pro odzálohování vašeho současného BIOSu a jeho následnou úpravu.
V aplikaci NiBiTor následně upravíte hodnoty frekvencí pro jádro, shader a paměti, například takto (pro konzervativní "letní" přetaktování):

Upravený BIOS uložíte (nedělejte žádné jiné změny!), a pomocí aplikace nvFlash 5.50 a bootovací diskety či USB flash disku naflashujete do grafické karty. Syntax pro nVFlash je jednoduchá, nvflash.exe bios.rom
.
Upozornění: celou úpravu a flash BIOSu děláte jen na vlastní nebezpečí!
Windows Vista WEI - index uživatelských zkušeností
Windows Vista obsahují svůj vlastní integrovaný bechmark, který je schopen otestovat výkon počítače a není jen samoúčelný. Nazývá se "Windows Experience Index" (WEI) či "Index uživatelských zkušeností" (IUZ). Toto skóre je užitečnější než většina ostatních benchmarků, je na ně navázáno rozhraní Aero, a na základě jeho celkové hodnoty se můžete rozhodovat i o tom, zda vám poběží náročnější aplikace (typicky hry).
WEI se skládá z testů rychlosti procesoru, testů rychlosti paměťového subsystému, 2D a 3D výkonu grafické karty a přenosové rychlosti primárního pevného disku. Maximální dosažitelné skóre je (zřejmě) 5.9 v každé z oblastí, s tím, že celkové skóre je rovno nejmenší dosažené hodnotě v libovolné měřené položce, je tedy kladen důraz na celkové "sladění" výkonu počítače.

Následně je zajímavý "Správce her", který načítá automaticky z internetu minimální a doporučené požadavky na každou hru, popřípadě umí zobrazit software, který výkonem vašemu počítači vyhovuje. Takto například vypadá zápis pro Supreme Commander, s minimálním skóre 4.0 a doporučeným 5.0 (pro maximální zážitek ze hry).
WEI je dobrý koncept, který se do Windows Vista dostal, a s tím, jak jej začnou používat stále více výrobci her a aplikací, získá na větším a větším významu, zejména pro běžné uživatele, kteří se věčně ptají "pojede to na mém stroji?". WEI jim na to dává poměrně jasnou odpověď…
Do budoucna se dá předpokládat, že minimální a doporučené WEI číslo budou na obalech uvádět nejen výrobci her, ale i producenti ostatních náročnějších aplikací.
Outlook 2007 CZ neumí psát CZesky

Microsoft Office 2007 CZ je skvělá a inovativní kancelářská sada, o deset let předstihující konkurenci ve formě OpenOffice. Zhruba dva týdny používám Office 2007 CZ Enterprise verzi, a jsem moc spokojen. Tedy, do dnešního dne.
Dnes jsem ovšem narazil na jeden zásadní problém. Zkusil jsem v Outlooku 2007 otevřít nový email a napsat písmeno „Ď“. Dosud jsem je nepotřeboval, ale dnes prostě ano. Outlook 2007 je nezobrazil. A poté jsem zkusil napsal písmeno „Ň“. Dosud jsem je také nepotřeboval. Zase nic. Následně jsem mačkal „Ď“ a „Ň“ jako blázen, a Outlook pořád nic. Vysmíval se mi. Prostě „Ď“ ani „Ň“ nenapíšete. Outlook 2007 je zcela ignoruje. Zkoušel jsem vypnout kontrolu pravopisu, změnit jazyk, ale nic nepomáhá…
No nic, dokud se Outlook 2007 nenaučí psát „Ď“ („Ň“ bych oželel, ale „Ď“ opravdu občas potřebuji), budu muset zůstat u Office 2003. To umí „Ď“ docela spolehlivě (Word 2007 a Excel 2007 umí „Ď“ také)…
Update: uvedený problém není problém Microsoftu, způsobuje jej Jeyo Mobile Extender 2.5, addon pro posílání SMS z počítače s napojením na Windows Mobile zařízení. Po jeho odinstalaci Outlook 2007 píše i „Ď“ a „Ň“ :-)
Top software: UEStudio / UltraEdit a UltraCompare
Tento článek byl poprvé publikován 7. ledna 2006. UEStudio a UltraCompare si pro svoje kvality ovšem zaslouží připomenutí, programovat bez UEStudia a UltraCompare bych si totiž opravdu nedokázal představit. Libovolná konkurence je funkčností na míle daleko, včetně historických vykopávek typu vim.
Dnes se podívám na dvě špičkové aplikace pro programátory - UEStudio ‘05 a UltraCompare 3.1. Pokud Vám název UEStudio ‘05 nic neříká, tak název UltraEdit-32 v11.20 určitě bude. UltraEdit-32 je řadou lidí považován za nejlepší programátorský editor, co si můžete pořídit, a UEStudio ‘05 tento již tak vynikající produkt rozšiřuje.
UEStudio ‘05 - vynikající editor a IDE pro Windows
V UltraStudiu naleznete veškeré editační funkce už tak mocného UltraEditu-32, ale také je zde navíc:
- podpora pro Projekty / Solutions, s možností importu projektů třeba z Visual C++ (bohužel import projektů pro můj oblíbený Borland C++ Builder 6 podporován není, projekt je potřeba vytvořit ručně)
- podpora pro import/export/checkout z CVS (včetně SSH s privátním klíčem, takže je použitelné třeba pro sourceforge.net)
- podpora pro integraci kompilátorů a debuggerů, zhruba 20 nejpoužívanějších kompilátorů je již předdefinovaných
- podpora pro CTagy (třeba pomocí Exuberant CTags)
- podpora pro PHP, včetně parseru pro PHP
- podpora pro IntelliTips (doplňování názvů funkcí pomocí CTags)
Na UEStudiu zaujme nejvíce obrovská množina funkcí, rozsáhlé možnosti konfigurace a bezkonkurenční rychlost. Zatímco takový výborný open-source produkt jEdit psaný v Javě je s pomocí 30 pluginů schopen obsáhnout slušnou část funkcí UEStudia (nikoliv ale všechny), hlavní konkurenční výhoda UEStudia spočívá v drtivě rychlejší práci oproti jEditu.
Ostatní komerční editory se na UEStudio nechytají počtem funkcí ani stabilitou, například můj před 6 lety oblíbený TextPad je dnes oproti UEStudio zakrnělým trpaslíkem.
Jaro dělá lidi krásnými

Včera bylo opravdu nádherné počasí, a já se vykašlal na práci a jen tak se procházel pražskými ulicemi, koukal na lidi a povídal si s nimi. Celé město září, má radost z toho, že už není zima (přestože pořádná zima letos vlastně nebyla). A nejen město, ale i lidé září, jsou rádi, že už není hnusně, usmívají se, a dokonce i jindy nerudná prodavačka v mé oblíbené prodejně pečiva se usmívá a mírně flirtuje.
Slunce je prostě dobré.
Jaro je pozitivní změna, lidé to cítí, a chovají se jinak. Sexuální pud, v zimě mírně otupený, se projevuje, a všichni se chtějí líbit. Pokud se projdu po ulici v zimě, je na ní spousta vyloženě odporných lidí, v létě ti stejní lidé vypadají najednou zcela jinak. Lépe.
V Česku je vůbec toho mračení se nějak více, než je zvykem v civilizovaných bohatých kapitalistických zemích (třeba Holandsko či USA), a proto je každý "jarní den" doslova dárek z nebes.
Kéž by to vydrželo :-)
Nastavení Windows aplikace pro >2GB RAM
Většině 32-bitových aplikací na Windows postačují 2GB RAM, nicméně pro pár her (Gothic III, Oblivion, Supreme Commander) se může hodit nastavit i podpora pro více než 2GB RAM, které standardně jeden proces podporuje.
Na editaci hlavičky aplikace je nejsnazší použít skvělý CFF Explorer od ntcore.com. Pokud si otevřete sekci NT Header - File Header a poté klepnete na Click here, zobrazí se vám základní charakteristika EXE či DLL souboru, a můžete jej upravit pro podporu více než 2GB RAM.
Před úpravou důrazně doporučuji udělat si zálohu souboru, a vše poté otestovat. Úprava hlavičky rozhodně neznamená, že vše bude 100% fungovat a hra bude stabilní.
Jakou verzi Windows Vista si koupit?

V případě Windows XP bylo rozhodnutí o koupi té správné verze snadné, existovala Home verze bez podpory pokročilých síťových funkcí určená pro domácnosti, a poté Professional verze s jejich podporou, určená pro firmy. Dále se rozlišovala OEM verze (později zakoupitelná i bez nového PC) a plná verze.
S uvedením Windows Vista představil Microsoft množství nových verzí Vista, jen na Alza.cz v sekci Windows Vista je jich zhruba 50.
Windows Vista se tak člení na OEM, upgrade a plné verze, následně na CZ a EN verze, poté na 32-bitové a 64-bitové verze, a nakonec na Home Basic, Home Premium, Business a Ultimate verze (na některé evropské trhy se kvůli demenci Evropské unie, tedy její jedné konkrétní silně připitomělé komisařce, která si za svůj životní cíl vzala úřednický teror proti Microsoftu, dodávají i "N" verze, bez Windows Media Playeru 11).
Výběr edicí u Vista je tedy podstatně složitější než výběr XP verze. Pojďme se podívat na jednotlivé edice, které se pro vás hodí.
OEM versus plná verze
OEM | Můžete si ji koupit s novým počítačem, popřípadě i samostatně, pokud si budete "sám sobě poskytovat podporu" (tzv. System Builder) ; systém lze aktivovat jen na jednom počítači, není dále přenosná. V praxi se jedná o nejlevnější cestu k Vista pro většinu lidí, a to včetně těch, co požadují upgrade. Funkčně je samozřejmě shodná s plnou verzí, omezení je pouze licenční. |
---|---|
Plná | Plná verze, retail balení, podporu vám poskytuje přímo Microsoft, při změně počítače ji není problém znovu aktivovat na jiném PC. |
Upgrade | Upgrade verze přejímá vlastnosti verze, z níž upgrade provádíte; jinak se jedná o plnou verzi. V praxi bývá výhodnější zakoupit si OEM balení než upgrade, pokud tedy neplánujete počítač každý rok zásadně měnit (výměna základní desky, procesoru či síťové karty). |
T-Mobile MDA Compact III - první dojmy

T-Mobile MDA compact III je telefon jinak prodávaný pod oficiální značkou HTC Artemis. Tento výborný mobil obsahuje poslední verzi Windows Mobile 5 operačního systému s AKU 3.3, je překvapivě rychlý (přestože má pouze 200MHz TI OMAP procesor), a disponuje kvalitní integrovanou GPS a rádiem.
Osobně používám HTC TyTN, top model mezi mobilními telefony, s integrovanou hardwarovou klávesnicí, 400MHz procesorem, 3G, video-telefonováním, a dalšími funkcemi, nicméně, MDA compact III mě přesto zaujal. Je to velice příjemný a (oproti TyTN) malý mobil.
Očekával jsem, že MDA compact III bude pomalý telefon, ale není to pravda. Oproti původní verzi HTC TyTN s ROM WM5 AKU 2.x je dokonce pro řadu operací rychlejší, přestože TI OMAP procesor má 2x nižší frekvenci než Samsung procesor v TyTN. Pozdější verze ROM pro TyTN samozřejmě rychlost podstatně zvyšují, zvláště WM6 ROM, nicméně pokud se bojíte "pomalosti" MDA compact III, tak opravdu nemusíte. V ROM je navíc plně integrovaná čeština (nedá se tedy odinstalovat), nicméně absolutně systém nezpomaluje.
MDA compact III je sympaticky malý, v ruce máte pocit, že držíte běžný telefon, což v případě TyTN neplatí. Výborná je i cena, pokud máte smlouvu s T-Mobile na 2 roky, či nějaké bonus body, dostanete se běžně na částku kolem 5.000 Kč, což je "téměř zadarmo".
Úžasně rychlá je předinstalovaná navigace TomTom 6, spouští se za cca 2 sekundy (na TyTN cca 8-10 sekund), zjevně je pro MDA compact III výborně optimalizovaná. Integrovaná GPS je mírně méně citlivější než kvalitní externí Bluetooh SiRF III moduly umístěné za oknem auta, přesto je citlivost naprosto dostatečná, a kvůli QuickGPS funkci, stahující pravidelně almanachy satelitů z internetu, i s velice rychlým fixováním pozice.