Kritická záplata: Microsoft Security Bulletin MS08-067
Microsoft dnes vydal zcela nečekaně a mimo obvyklý měsíční plán kritickou bezpečnostní záplatu na veškeré verze Windows, počínaje Windows 2000, přes Windows XP, po Vista a Vista x64 (zde je mimochodem bezpečnostní záplata charakterizovaná jen jako Important, nikoliv Critical) a Windows 2008 Server.
V čem je chyba? This security update resolves a privately reported vulnerability in the Server service. The vulnerability could allow remote code execution if an affected system received a specially crafted RPC request. The security update addresses the vulnerability by correcting the way that the Server service handles RPC requests.
Takže doporučuji okamžitě aktualizovat...
WebExpo - ohlédnutí za konferencí
WebExpo 2008 se dle mého názoru opravdu povedlo.
Když jsem byl požádán před několika měsíci Vaškem Stoupou o přednášku na téma Použití webových aplikací Microsoftu pro business sféru, rád jsem souhlasil, přestože v tu chvíli nebylo jasné, jak to bude pojaté a jak (a zda vůbec) úspěšné. Spíš uživatelské než ultra-odborné téma se ale dotýkalo oblasti, kterou mám opravdu rád, často o ní píšu, a o které většina lidí (paradoxně) vůbec nic neví.
Přednáška o Live.com a Hosted Exchange technologiích byla zařazena do "Microsoftího roomu", a navazovala na přednáškového profíka Štěpána Bechynského (z Microsoftu). Osobně nevím, kolik lidí na ni šlo ze zvědavosti k tématu, a kolik vzhledem k mé osobě, ale ve finále to vypadá, že téma opravdu zaujalo a bylo pro lidi užitečné :-)
Podařilo se zaplnit aulu (cca 400 lidí z 570 registrovaných), což byla asi nejvyšší účast vůbec. Nutno ovšem říci, že řada jiných přednášek byla v mnohem menších prostorách, tudíž hodně lidí, co jiné přednášky chtělo vidět, se tam prostě nevešlo a bylo nutné postávat ve dveřích či u oken :-( Pro další ročník to chce sály lépe dimenzovat...
Nejcennější na celé konferenci bylo poznání lidí, které jsem dosud vídal většinou jen virtuálně, ať už Martina Malého (večerní sushi mu opravdu chutnalo), Davida Grudla, Petra Ocáska, Radka Saturky, Martina Hassmana či spousty lidí z H1 (například David Špinar). Byl tam i Petr Mára, s nímž jsem se domluvil, že už opravdu natočíme společný Digit :-)
WebExpo prostě mělo smysl a já se těším na ročník 2009.
Seriály, které prostě musíte vidět
Když jsem psal krátký článek Vrchol večerní kinematografie - americké seriály, nečekal jsem ani takový ohlas. Článek si přečetlo zhruba 20 tisíc lidí a řada webů jej odkazovala. Americké (a britské) seriály mám rád, a s 46" FullHD televizí a TViXem je to zase o něčem jiném. Pustit si pohodlně na "multimediální krabičce" cokoliv z obrovského výběru (a nebýt odkázán na ubohou českou produkci), to je prostě fantastické.
Moji prezentaci na WebExpo jsem nakonec na poslední chvíli obohatil o fotku Barneyho Stinsona a nápis "This panel is going to be AWESOME!" na prvním screenu, bohužel se mi zdálo, že ze zhruba 400 lidí to pochopilo tak 10 (včetně Davida a Martina).
Ostatním zjevně HIMYM a Barney nic neříká. A to je moc velká škoda, tento seriál televizní stanice CBS patří k tomu nejlepšímu, na co se právě můžete dívat.
Založil jsem si konečně Twitter účet
Pokud o to bude zájem, tak napíšu plugin, který u každého blogu bude v pravém menu zobrazovat i posledních 10 Twitter zpráv.
Zase o krok blíže socialismu a výsměch jménem EU
iDNES.cz: Vláda schválila zvýšení garancí za vklady v bankách na 50 tisíc eur
Přestože z tohoto "socialistického" kroku Vlády ČR nemám radost, mám pocit, že jako přechodné opatření to smysl má, zvláště s pragmatickým ohledem na existující bankovní garance Německa a Rakouska a odliv peněz z ČR. Otázkou je, zda podobná opatření budou "po krizi" zrušena, a zda už není pozdě (odlivu zabránit)...
Německo s Rakouskem se před týdnem zachovalo velice nečestně (byť machiavelisticky), jejich okamžité garance na bankovní vklady v plné výši znamenaly, že likvidita se pochopitelně přelila k nim, a to na úkor všech ostatních zemí EU. Pokud bych si měl představit funkční bankovní politiku EU, tak by spočívala právě v zábránění těmto excesům :-(
Je na tom hezky vidět, že pokud dojde ke krizi, každý stát EU "kope sám za sebe" a ideál společného postupu upadá v zapomnění. Václav Klaus, euroskeptik, se musí smutně pochechtávat, že měl pravdu.
Česká vláda už pak reaguje jen tak, jak ji Německo donutilo...
Související: Nezamýšlené efekty současných evropských bankovních garancí
VMWare Workstation 6.5 - akcelerace DirectX 9.0c a Unity View
VMWare Workstation je nejlepší virtualizační platforma pro desktop. Před pár dny byla vydána nová verze 6.5 (pro stávající uživatele 6.x verzí je dostupná zdarma), která přináší oficiálně akceleraci DirectX 9.0c rozhraní a shaderů verze 2.0, plus nový Unity View.
Akceleraci DirectX 9.0c si musíte zapnout v nastavení Display u virtuálního stroje:
Hlavní užitek z této funkce budou mít lidé používající Linux jako mateřský systém, protože virtualizované hry pod Windows XP poběží téměř na maximum jejich výkonu.
Nicméně i stávající ovladače pro 2D grafiku (VMWare Tools) jsou znatelně rychlejší, překreslování obrazovky virtuálního stroje pod Windows XP či Ubuntu 8.x (x64 verze) je okamžité, není znát libovolné zpoždění oproti nativní instalaci.
Microsoft BitLocker na notebooku (versus HP SafeBoot)
Na hlavním PC s ultrarychlým diskovým polem s Adaptec SAS/SATA-3405 řadičem jsem přešel na BitLocker. BitLocker zde šifruje zhruba 3.5TB dat pomocí AES-256 s difuzorem, a po více než měsíci používání je zde mimořádná spokojenost s rychlostí i spolehlivostí.
Dříve jsem používal PGP Whole Disk Encryption 9.x a TrueCrypt 6.0a, to jsou jednoznačně horší řešení.
BitLocker na HP 6710b notebooku
Protože jsem s BitLockerem spokojen, chtěl jsem jej nasadit i na notebook. Je to HP 6710b s T7300 CPU (2.0GHz), 4GB RAM a rychlým 200GB Seagate 7200rpm diskem. Jako operační systém používám Vista Business x64 SP1 CZ (OEM).
HP k tomuto notebooku dodává šifrování bootovacího disku, dokonce využívající pro uložení šifrovacího klíče vestavěný TPM chipset, a to pod názvem HP SafeBoot. Veškeré potřebné drivery a instalační sady si můžete v nejnovější verzi stáhnout z webu HP Support.
HP je mimochodem jedna z nemnoha společností, které od počátku podporují 64bitovou verzi Windows Vista, ostatní výrobci se teprve nyní pomalu přidávají.
Předpokládal jsem, že upgrade Business x64 (OEM) SP1 CZ -> Ultimate x64 SP1 CZ bude triviální, zadám nové licenční číslo, systém se přes internet aktivuje, doinstaluje pár komponent, které tvoří rozdíl mezi Business a Ultimate edicí, a bude hotovo.
Bohužel, tak jednoduché to není.
Po zadání licenčního čísla Ultimate edice (retail balení) systém nahlásí, že toto číslo nejde použít. To samé nastane, když spustím setup.exe z instalačního DVD z Windows, a to samé pokud z tohoto DVD nabootuji. Možná je pouze čistá instalace. Bohužel jediná možnost jak provést upgrade Business -> Ultimate je za pomoci speciálního Anytime Upgrade DVD.
Pokud nemáte k dispozici toto speciální DVD, není možné provést upgrade, jen čistou instalaci Windows a následně všech programů :-(
Chromservis.cz - aktualizovaná prezentace
Chromservis.cz je distributor mnoha výrobců laboratorního i průmyslového vybavení pro odběr a zpracování vzorků, jejich extrakci, čištění a analýzu v oblasti širokého spektra analytů.
Nový Katalog produktů Chromservisu zahrnuje desítky tisíc položek, samotná prezentace je provedena v českém, anglickém, ruském jazyce a bulharštině. Součástí je i kalkulátor pro přepočet jednotek ve Chromatografii. Grafické zpracování piktogramů pro Katalog produktů zajistil Vladimír Mokrý. E-shop je online propojen na K2 účetní systém.
Pokud máte zájem o řešení rozsáhlého e-shopu dokonale přizpůsobeného vašim potřebám, budeme rádi když nás kontaktujete.
Web 2.0 Expo Europe 2008: Berlín, 21 - 23. října 2008
České Web Expo, organizované v Praze dne 18. a 19. října není jediná "webová" výstava či konference. V Berlíně se pár dní nato koná akce vskutku mezinárodní, Web 2.0 Expo Europe 2008, které se nebudu účastnit jako "speaker", ale jako zástupce médií.
Cena registrace na Web 2.0 Expo je poněkud vyšší než v případě české varianty, je to sice také zhruba 1000, ale tentokráte v €.
Mezi přednášejícími jsou lidé ze SourceForge, Nokia Design, Google, O'Reilly Media, BBC, Mozilla Corporation, Adobe, či eBay, takže hodně zajímavá sešlost.
Z konference bude na MyEgo.cz samozřejmě online zpravodajství, podobně jako z MIX'08 organizované v Las Vegas Microsoftem.
Pokud se budete konference také účastnit, pošlete mi určitě email.
Balík k proclení ze zahraničí - jak jej co nejrychleji dostat
Pokud si necháváte posílat zboží ze zahraničí (mimo EU) pomocí EMS, dostane se na poštu na Plzeňské 139, Praha 5 - Košíře. Je to taková velká modrá prosklená budova, kde v prvním přízemí je poštovní přepážka a ve třetím patře sklad a celnice.
Člověk by očekával, že doručení "spěšné" EMS zásilky s jasně deklarovanou cenou a přiloženou fakturou bude mít jistou prioritu, ale pro celníky není 10 dní "ležení na skladu" žádná doba.
Je zcela běžné, že balíček, co je v pondělí letecky odeslán z Asie a ve středu je v Praze, je uložen na celnici a 10 dní se s ním nic nedělá, přestože celník má veškeré podklady pro určení DPH a cla u zboží určeného pro osobní potřebu (postačí to poslat na email provoz.ozmp@cpost.cz
).