TViX M-6500A - luxusní konkurence pro HTPC

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

TViX M-6500A - luxusní konkurence pro HTPC

Hudba 28.04.09

TViX M-6500A je televize moderní doby. Libovolné pořady na požádání. Tato miniaturní krabička (18 x 14 x 7cm) v sobě obsahuje nejen DVB-T tuner pro nahrávání pozemního vysílání na vestavěný pevný disk (o kapacitě až 1TB), ale také přehraje téměř libovolný SD i HD video formát.

Pokud máte video či oblíbené seriály v DivX, MPEG2, MPEG4, MPEG AVC, WMV či H.264 v AVI/MKV/TS/MT2TS kontejneru, jen je nakopírujete na interní disk a spokojeně se koukáte na film ve FullHD (1080p). 

Audio je posíláno rovněž přes HDMI 1.3a konektor, a to včetně lahůdek jako je DTS HD, Dolby TrueHD, či běžných Dolby Digital, DTS a Dolby Prologic formátů. Z audio kodeků přehraje nejen MP3, WMA či AAC, ale i bezeztrátový FLAC, takže rip hudebního CD neztratí nic na kvalitě.

TViX M-6500A versus konkurence

Konkurence pro tuto "krabičku" téměř neexistuje.

Žádné jiné zařízení totiž nemá interní displej pro snadné ovládání i bez televize (velice výhodné pro poslouchání audia), formát disku používá běžný NTFS filesystém (kompatibilní tedy s Windows), integrovaný DVB-T tuner (podporující  MPEG2 i MPEG4, včetně HD rozlišení), dobrý firmware, rychlý Sigma 8635 procesor, a funkční HDMI 1.3a výstup.

Třeba v Alza.cz velice populární IAMM NTD38-HD je v praxi nepoužitelné zařízení (testoval jsem jej a vrátil do 14 dnů). Zastaralý Sigma SE623 procesor u IAMMu a zaostalý firmware znamená, že drtivá většina souborů nejde přetáčet, část nejde přehrát, titulky se zobrazují podivným způsobem či vůbec a zařízení je celkově neuvěřitelně líné.

TViX M-6500ATViX M-6500A - funkce HTPC, ale spotřeba jen 15W

TViX M-6500A je na tom jinak. Jeho firmware (testovaná poslední BETA verze 1.3.42) je software, který skutečně funguje. Není problém přehrávat libovolná 1080p videa v AVI, WMV, TS, MKV či M2TS kontejneru, plus samozřejmě veškerá běžná "SD" videa.

Podporovány jsou pochopitelně i titulky, a to jak externí (SRT), tak ty embedované do MKV.

Možnosti připojení

TViX je nejvýhodnější propojit pomocí HDMI kabelu přímo do vašeho receiveru,  který zvládá dekódování Dolby Digital a DTS, a případně i DTS HD a Dolby TrueHD formátů. Přes HDMI 1.3a kabel je tak přenášen nejen obraz, ale i zvuk, a dále receiver propojíte s FullHD televizí opět přes HDMI, tedy bez ztráty kvality.

Pokud nepoužíváte HDMI, je zde na výběr komponentní, S-Video a kompozitní video výstup, samozřejmě s patřičně klesající kvalitou. Audio můžete propojit formou zmíněného HDMI konektoru, digitálního (COAX) připojení, optického připojení či běžného stereo výstupu.

TViX M-6500A možnosti připojeníTViX M-6500A možnosti připojení

Do malé krabičky se vydal i běžný SATA disk, který můžete naformátovat pomocí NTFS, takže bude nativně čitelný i pod Windows. Problém TViXu nečiní přehrávat soubory větší než 4GB (některá jiná zařízení na tom kolabují). Na externí USB porty můžete zapojit další externí disky či USB klíčenky, a přes vestavěný Ethernet port zařízení propojit na domácí síť.

TViX M-6500A vnitřnostiTViX M-6500A vnitřnosti

Z PC se na TViXe připojíte přes USB port (nejrychlejší varianta) popřípadě pomocí aplikace Netshare, běžného Samba sdílení, a přes FTP (TViX má v sobě interní Samba a FTP server). Přenosová rychlost při kopírování souborů na FTP je kolem 8.5MB/s, pro USB kolem 30MB/s, Netshare z PC zvládá bezproblémově streaming i 1080p video s vysokým bitrate.

Alternativou je zapojit do USB portu i Wifi modul, podporováno ovšem není WPA/WPA2 zabezpečení, jen zastaralý WEP.

Technika

Interně používá TViX M-6500A chipset Sigma 8635, 256MB RAM a 64MB ROM (s možností flashování). Interní HDD může mít SATA-I i SATA-II rozhraní a kapacita není omezena.

Miniaturní 40mm větráček za provozu není slyšet (jeho otáčky mají automatickou regulaci), a zařízení má přiměřenou teplotu i po několika hodinách přehrávání 1080p videa.

Úžasná je spotřeba celého zařízení, i s pevným diskem nepřekročí 20W, běžná je kolem 15W. To je výrazně méně než libovolné HTPC.

Snadný je rovněž upgrade firmware, uložíte jej kamkoliv na pevný disk, kliknete na něj (výběrem pomocí dálkového ovladače), TViX se vás zeptá zda upgradovat, pár minut počkáte, a je hotovo...

TViX M-6500A vnitřnostiTViX M-6500A vnitřnosti
TViX M-6500A interní napájecí zdrojTViX M-6500A interní napájecí zdroj

Ovládání

Dálkový ovladač TViXe patří k těm lepším, je přehledný a designově hezky zpracovaný.

Stejně jej ale budete chtít nahradit něčím, co sloučí funkce dálkového ovládání televize, receiveru, TViXe, herní konzole a dalších komponent, tedy třeba Logitech Harmony One, a i zde je TViX M-6500A plně podporován Logitechem.

TViX M-6500A dálkové ovládáníTViX M-6500A dálkové ovládání

Kromě dálkového ovládání můžete TViXe ovládat kurzorovými tlačítky na jeho předním panelu. Na interním 7znakovém displeji se toho sice moc nezobrazí, ale stačí to.  Při volbě zpěváka bez zapnuté televize tak nepoznáte Michaela Kocába od Michaela Jacksona, ale těchto případů moc není, navíc se dají řešit vhodným pojmenováním složek.

TViX nepodporuje ID3 tagy pro správu hudební knihovny, všem je založeno jen na interních složkách na disku.

Displej je mimochodem dostatečně kontrastní a velký, takže je na něj vidět (a dá se vše ovládat) i ze 3-4 metrů.

TViX nebo HTPC?

TViX ve svém oboru nemá moc konkurence. NMT zařízení (Popcorn, eGreat) nejsou špatná, ale absence displeje,  DVB-T tuneru, a pomalejší firmware je znevýhodňuje, IAMM zařízení jsou díky starému procesoru a zaostalému firmware vyloženě příšerná.

Jediná skutečná konkurence pro TViX je HTPC. TViX M-6500A s 1TB interním diskem a modulem DVB-T stojí 16.200 Kč, a za tuto částku už postavíte běžné HTPC s AMD X2 procesorem, 790G základní deskou, DVB-T kartou a licencí na Vista Home Premium. TViX bude ovšem pohodlnější na ovládání, bude mít mnohem menší spotřebu (15W versus 100W), nulovou hlučnost, bude menší, a bude vyžadovat nulovou údržbu. O HTPC s Windows se prostě budete muset starat daleko více, instalovat, aktualizovat.

Obecně, pokud se chcete spíše dívat než "kutit", TViX bude lepší řešení. Pokud vám nevadí negativa HTPC a chcete i pár funkcí navíc (třeba si spustit internetový prohlížeč a dívat se na internet), tak bude vhodnější volba HTPC.

Osobně ale moc nevidím důvod pro duplikaci funkce počítače i v home-cinema sestavě. TViX je specializovaná komponenta, o kterou se nestaráte a umí přesně to, co má umět. Ideální.

Závěr

TViX M-6500A je současné zřejmě nejlepší multimediální zařízení k vašemu domácímu kinu.

Klady:

 • vynikající podpora audio a video formátů, včetně HD (1080p) videa a audia
 • HDMI 1.3a výstup
 • výborné mechanické zpracování
 • DVB-T tuner s podporou MPEG2/4 a s HDD rekordérem
 • malé rozměry a nulový hluk při provozu
 • možnost přehrávat audio soubory i bez zapínání televize
 • firmware v aktivním vývoji, přitom současná verze je dostatečně stabilní

Zápory:

 • cena dosahující na částku, za kterou se pořizuje běžné HTPC
 • Wifi ovladač nepodporuje WPA/WPA2 zabezpečení

Komentáře

 1. 1 Jiří Doležal 29.04.09, 01:04:06
  FB

  Já osobně preferuji HTPC. Sice se o něj musíte starat (ale to mne baví), ale když je zaveden nový standard multimédií, stačí doinstalovat software a jedet dál, u takovýchto zařízení máte smůlu (pokud tedy výrobce nemá mimořádně přátelskou politiku a nevydá update firmware, ale většinou radši, kvůli zisku, vydají nové zařízení). Sám jsem strávil pár dní hledáním, byť neoficiálního, firmware pro svůj DVD rekordér, abych na něm mohl přehrávat H.264 videa. Neúspěšně :-(

 2. 2 Pavel Backa 29.04.09, 07:04:46
  FB

  Radku ... možná se pletu, ale jak v případě sluchátka bluetooth handsfree, tak i v tomto případě se jedná o starší články. Jistě je zajímavé dávat sem starší články, které teoreticky časem neztrácí na hodnotě, ale i tak. Aspoň jsi tam mohl přidat hodnocení po např roce používání, nebo tak něco :).

 3. 3 Ondřej Šindler 29.04.09, 04:04:36
  FB

  Popcourn hour je dle mého názoru poněkud lepší ale proti tohle byl muj kandidát č. 2

 4. 4 Onecar Raceno 29.04.09, 06:04:18
  FB

  Jaké jsou přesné schopnosti přehrávání HD videa? Mám některé náročné filmy v 1080p, kódované v High@L5.x o vyšším počtu RF (až 10). Toto donedávna nešlo akcelerovat vůbec, nyní to zvládají nVidie od ovladačů GeForce 185.xx.

  Bojím se, že toto zařízení zvládne pouze běžné High@L4.x a RF max. 4. V praxi tedy dost nemilé omezení, zejména 1080p filmy jsou nezřídka v High@L5.1.

 5. 5 Petr Havlíček 29.04.09, 08:04:54
  FB

  Jak je to s přehráváním filmů z lokálního síťového disku? Poradí si TViX M-6500A i s tím?

 6. 6 Martin Lefler 29.04.09, 09:04:36
  FB

  [5] Nevim jestli tady nebude problém u HD s vyšším bitratem.

 7. 7 Petr Havlíček 29.04.09, 11:04:19
  FB

  [6] U svýho HTPC v pohodě přehraju i Full HD ze síťovýho disku, takže by to mělo jít i zde. Pokud to tento přístroj dokáže.

 8. 8 Radek Hulán 29.04.09, 11:04:56
  FB

  [5] dá sa mapovat Samba či Netshare

 9. 9 Carlos Jureckos 30.04.09, 07:04:27
  FB

  U těchto zařízení mne stále mate jedna věc. Pokud mám soubor ve formátu MKV, kde audio je DTS 5.1 znamená to, že zvuk toto zařízení neumí dekódovat a musím použít reciever? Puls ještě dotaz, umi Popcornhour A-110 dekódovat DTS? Hledám nějaké zařízení na výměnu DVD, ale nechci používat k němu reciever na dekódování čehokoli. Chtěl bych čisté řešení TV + něco na FullHD filmy.

 10. 10 Mark Given 30.04.09, 03:04:22
  FB

  Tyto krabičky naštěstí brzo ztratí na významu a budou nahrazeny integrovanými funkcemi DNLA v plazmových či lcd televizorech. Důležité je, že ukázaly směr a mnozí přední výrobci plazem a lcd už počítají v dnešní či následující generací s přehráváním multimediálního obsahu přímo přístrojem. Uvidíme jak se k oblíbenému kontejneru MKV postaví ostatní, ale například Samsung u své poslední řady 6000-9000 MKV začal podporovat. Pokud se ještě vrátí u LCD tv k local dim led podsvícení místo "úžasného ekologického edge led podsvícení" bude reálná šance nahradit z trhu odcházejícího Pioneera a jeho Kuro plazmy snad už koukatelnými LCD.
  Tak uvidíme, zda budou TVIXY a podobné gadgety reagovat třeba přidáním slušného DVB-S2 a DVB-T2 tuneru, či integrací internetových služeb a widgetů. Pak už se definitivně propojí sféra domácí techniky s výpočetní technikou. Svou úvahu bych zakončil přáním více inovací typu SED, SXRD či 21:9 ;)

 11. 11 Turek Karel 27.05.09, 03:05:28
  FB

  [10] No já tedy spíš fandím "krabičkám", je to podobné jako s komponentami HiFi. Koupíte TV za 50.000,- a ejhle za půl roku vyjde nová s integrovanou vychytávkou. Co teď? Prodáte ji za 25.000,- a koupíte novou? Pak zjistíte, že vychytávka byla udělaná nešikovně a nová TV má horší obraz než stará...

 12. 12 Turek Karel 27.05.09, 03:05:30
  FB

  Zajímalo by mě jak je to s přehráváním FLAC. Jestli je bezproblémové. Jak vypadá a co umí přehrávač (GUI). Informace k problémům s 1080p si dohledám na webu. Díky moc.

 13. 13 Zach Jiří 22.03.10, 03:03:34
  FB

  Ještě by mě zajímala možnost instalace dalších tunerů (kabelových a satelitních) i s podporou dekódovacích karet. U některých boxů to možné je. Co mi tady ale schází, je optická mechanika, dnes už asi BlueRay s možností vypalování nahraných filmů tak, aby to zvládnul i technický analfabet (např. manželka :-) )