New Xbox Experience: nový Xbox 360 je tu!
Pokud jste dosud váhali, zda si pořídit multimediální a herní konzoli Xbox 360, tak je asi definitivně rozhodnuto. Microsoft nejenže snížil cenu Xboxu daleko pod úroveň (mnohem hůře prodávané) konkurence od Sony (XBox 360 Pro 60GB stojí 5.700 Kč, Arcade verze stojí 4.100 Kč, zatímco výprodejová PS3 40GB stojí 9.000 Kč a PS3 60GB kolem 12.000 Kč), ale také zcela předělal již tak výborný Xbox Dashboard software do New Xbox Experience.
Nové je nejenom celé prostředí, ale také animované avatary (jejich tvorba připomíná Sims 2), možnost si instalovat hry na pevný disk (takže mizí poslední hardwarová výtka vůči Xboxu), v USA je napojení Gold účtů na Netflix a přes 12.000 dostupných filmů v HD online. Starý blade intefrace je dostupný stále, v minimalizovaném provedení po stisku Xbox tlačítka na dálkovém ovladači.
Xbox Live komunita a multiplayer, hodnocené jako nejlepší herní a komunitní platforma, je dále rozšířena třeba o pořádání live party s přáteli (postačí kamera připojená k Xboxu).
Zatímco hardwarově je CPU a GPU v Xboxu 360 versus PS3 podobné (Xbox má mírně lepší obraz ve většině her díky lepší grafické kartě, větší RAM a plnohodnotnému 3jádrovému procesoru, ale není to nijak dramatické), tak softwarově se jasně projevuje to, že Microsoft umí programovat a Sony ne.
New Xbox Experience je špičkové centrum domácí zábavy, od her, hudby, videí po komunity a "online přátele". Pokud hledáte dárek na vánoce nejen pro děti, tak XBox 360 Pro 60GB je asi ten nejlepší tip :-)
Můj Xbox Live GamerTag: MyBigEgo
.
Jaký telefon zvolit: HTC Touch HD, Touch Pro, XPERIA X1, iPhone?
Něco málo přes rok jsem spokojeným uživatelem HTC TyTN II telefonu (také prodávaného jako HTC Kaiser či T-Mobile MDA Vario III).
Tento telefon nabízí na svoji dobu uvedení neuvěřitelnou výbavu, od podpory veškerých datových přenosů (GPRS, EDGE, 3G, HSDPA), Wifi, Bluetooth, pro navigaci vysoce citlivou A-GPS, výsuvnou hardwarovou QWERTY klávesnici, 3Mpx fotoaparát, a opravdu kvalitní materiály použité při výrobě. I po roce používání vypadá telefon jako nový. Prostě skutečný profesionální high-end.
Ke konci roku 2008 máme ovšem na trhu nové modely, tak jsem se podíval, jak se na HTC TyTN II srovnávají.
HTC TyTN II beru jako etalon, a srovnávám na něj telefony ostatní, tedy HTC Touch Pro, HTC Touch HD, SonyEricsson XPERIA X1 a iPhone 3G. V HTC TyTN II už mám 16GB microSD Sandisk kartu, a použil bych ji i u nového telefonu.
Takto vypadá etalon, HTC TyTN II:
Exchange Gadget CZ: nutnost pokud máte Exchange a Vista
Pokud používáte email na Exchange, Windows Vista a v nich Sidebar, existují gadgety, které si načítají aktuální poštu a události z otevřeného Outlooku. Lepší varianta je ovšem použít Exchange Web Services Windows Vista Gadget, což je malá JavaScriptová aplikace, která si přes https sahá na OWS a z něj načítá data. Není tedy závislá na spuštění Outlooku.
Udělal jsem drobnou modifikaci tohoto gadgetu, nyní pracuje s UTF-8, podporuje český formát data a času, lépe pracuje s nefunkčním autodiscover, a je plně přeložen do češtiny.
Tuto verzi si můžete stáhnout zde: ExchangeWebServices_CZ.gadget
Upozornění: autorská práva ke gadgetu náležejí společnosti Microsoft Corp., osobně jsem udělal jen výše zmíněné drobné úpravy. Licenční práva viz originální (anglický) gadget.
Pokud používáte tento gadget, je heslo k Exchange uloženo jako plain-text v settings.ini
v adresáři Local / Microsoft / Windows Sidebar
. Nedoporučuji jej tedy používat pokud nemáte šifrovaný disk!
Microsoft má Mix, Adobe má Max
Zatímco Microsoft pořádá na jaře pravidelně svůj Mix (viz reportáž), tak Adobe má na podzim svůj Max (na ten odkaz se určitě koukněte, jedná se o mimořádně povedený Flashový web). Nevím, proč o této akci nikdo nepíše, ale vypadá obsahově úžasně. Jedná se o rozsáhlou sérii 157 přednášek rozprostřených do 4 dnů konference. Koná se v Miláně od 1. prosince do 4. prosince.
Přednášky mají různou úroveň pokročilosti, a jsou členěny na sekce Envision (pro lidi co rozhodují o konceptech a nasazování nových technologií), Design (zaměření na grafiky) a Develop (zaměření na vývojáře).
Vybrat si můžete libovolné ze 157 přednášek, záleží jen na vás co stihnete, cena registrace je €840.
Vista Sidebar - nejlepší gadgets
Windows Vista přišla se spoustou inovací, ale také s pár okopírovanými nápady, které dříve úspěšně zavedla konkurence a trh si je žádal. Sidebar je případ "kopie" konceptu Konfabulatoru, nyní známého jako Yahoo Widgets (zde se mimochodem neinspiroval jen Microsoft, okopíroval to i Apple)..
Dlouho jsem Sidebar nepoužíval, jeho funkci zastal více než dobře LCD displej na Logitech G15 klávesnici, ale s jejím "umřením" a přechodem na (naprosto skvělou) Microsoft Sidewinder X6 jsem se na Sidebar opět podíval.
Mám rád přehled o aktuálním využití CPU, paměti, chci vidět předpověď počasí (za oknem je sluníčko pořád, ale o teplotě venku to na podzim nic neříká), a samozřejmě aktivní úkoly a meetingy z Outlooku.
Slouží pro to následující gadgets:
- CPU Meter - gadget umožní zobrazit aktuálně použitou RAM a momentální zatížení jader procesoru i jejich historii.
- Wifi Meter - gadget od stejného výrobce, zobrazí aktuální síť, k níž jste připojeni, sílu signálu, up a down stream, a rovněž lokální a externí IP adresu (výborná věc, pokud není dynamická či jste s notebookem ve veřejné síti).
- Presto Clock - jednoduché, ale dobře konfigurovatelné, hodiny a datum. Nic víc, nic míň...
- Weather Underground - gadgetů pro předpověď počasí existuje obrovské množství, často se používá i AccuWeather, MeteoPress či WeatherBug, osobně preferuji Weather Underground.
- Outlook Appointments CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující nadcházející meetingy ze spuštěného Outlooku.
- Outlook Tasks CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující úkoly ze spuštěného Outlooku.
- Exchange Gadget - pokud používáte Microsoft Exchange 2007, tak si můžete (namísto napojení na lokální Outlook) zobrazit emaily, kalendář a úkoly přímo tímto gadgetem. Obrovskou výhodou oproti předchozím dvěma gadgetům je přímé napojení na Exchange, Outlook nemusí být spuštěn.
- Recent Items - skvělý gadget zobrazující posledních X (dá se nastavit) otevřených či změněných souborů a odkazů na adresáře, mimořádně užitečné, pokud se chcete vrátit k práci na něčem, co jste dělali před chvílí.
Gadgety jsem vybíral i podle zátěže procesoru, některé jsou psané opravdu mizerně a není problém vidět, jak Sidebar zabírá 10% quadcore CPU (tedy skoro polovinu jednoho jádra). Uvedené gadgety ale fungují dobře a s minimální zátěží, takto konfigurovaný Sidebar nezabere více než 1% CPU času.
Softwarový versus hardwarový RAID
Občas zírám, jaké články se objevují na "seriózních" magazínech, za který se třeba PCTuning považuje (ExtraHardware.cz je mimochodem mnohem lepší). Na PCTuning jsou i dobří autoři, třeba Zdeněk Obermaier, ale k němu je tam hromada "odpadu", zřejmě nevyzrálí pubescenti, kteří mají pocit, že všemu rozumí, ale ono je to jinak. Luxusní blábol je třeba článek Tomáše Šulce o RAID.
Připomíná mi to slavné heslo "Nikdy ničemu nevěř" Dana Dočekala za Světa namodro. Dnes je každému jasné, že na internetu je hromada blábolů, ale Danovi to bylo jasné už deset roků dozadu :-)
Tomáš Šulc si zjevně myslí, že hardwarový RAID je, pokud je na desce nějaký chipset a výrobce o něm napíše, že toto je RAID. Už mu tak úplně nedochází, že onen chipset je v drtivé většině případů jen a pouze SATA řadič, který s opravdovým hardwarovým RAID nemá nic společného.
Opravdové RAID řešení má totiž:
- vlastní dedikovaný procesor,
- vlastní paměť,
- pro operační systém se chová zcela transparentně jako jeden disk,
- obnova pole je možná i bez naběhnutí operačního systému, jen za pomoci procesoru na RAID kartě,
- možnost připojit záložní baterii pro výpadek napájení,
- cenu RAID je typicky nad 8.000 Kč + DPH.
Adobe CS4 Trial je ke stažení
Adobe (konečně!) uvolnilo oficiálně trial verze CS4. Pokud dosud váháte zda provést upgrade z CS3 či dokonce CS2 sady, 30denní trial je asi nejlepší možnost jak se kvalifikovaně rozhodnout. Osobně bych to rozhodně doporučil, nové rozhraní a rychlost Adobe CS4 je prudce návyková :-)
Související: Adobe CS4 - první dojmy z nové Web Premium sady
Co dělat když vám zkolabuje pevný disk?
Pokud máte Adaptec 3405 řadič a v něm 4x HDD v RAID-5 zapojení, tak nemusíte dělat skoro nic. Prostě ten vadný disk klidně za chodu vytáhnete, strčíte tam nový, a o zbytek se postará firmware a specializovaný procesor na řadiči. To celé bez přerušení práce, za chodu Vista x64 :-)
Výhoda skutečně hardwarových RAID řadičů je v tom, že obnova pole je zcela nezávislá na operačním systému. Řadiči je jedno, že na poli jsou třeba data šifrovaná pomocí BitLockeru, pracuje totiž na ještě nižší úrovni.
Pro Windows Vista x64 se celé diskové pole chová zcela transparentně, jako disk jediný. To, že je jeho integrita narušena, je operačnímu systému jedno, rebuild probíhá nezávisle na OS.
Adobe CS4 - první dojmy z nové Web Premium sady
Adobe před měsícem oficiálně vydala Creative Suite s pořadovým číslem 4, a v těchto dnes se krabicové vydání právě dostává na trh.
Nechci zde vypisovat seznam novinek v CS4, to si můžete přečíst na webu Adobe, nebo třeba na blogu Country managera Adobe pro Českou republiku, Michala Metličky. Dnes se budu věnovat prvním dojmům z Web Premium sady a později podrobnějším zkušenostem s jednotlivými produkty.
Předchozí verzi CS3 jsem již podrobně popisoval v dřívějším článku, stejně tak jako Macromedia Studio, které dříve konkurovalo CS2, než tuto společnost Adobe koupila.
Adobe CS4 používám pár dní, a otestoval jsem ji asi tím nejlepším možným způsobem - novým webem kniha-jizd.eu. Musím říci, že zpočátku jsem se obával ztráty produktivity, protože určitý čas si člověk zvyká na nový software, nicméně obava to byla lichá.
Nové rozhraní aplikací
S Adobe CS4 sadou se pracuje velice intuitivně, přispívá k tomu nové a (konečně) identické rozhraní všech aplikací. Adobe zapracovalo na produktech bývalé Macromedie (Dreamweaver, Flash, Fireworks), a dalo jim design shodný s Photoshopem či Illustratorem.
Nový vzhled bych osobně nehodnotil jako vysloveně pěkný, je to takový styl "všude šedá" ala iTunes či Safari, v menu nejsou ikony jako je známe třeba z Office 2007 (asi kvůli multiplatformní kompatibilitě, OS X je totiž neumí, Windows ano), i samotné ikony v lištách a paletkách jsou jen v odstínech šedé, ale ono to vůbec nevadí - nakonec je to prostředí, které se dá bezvadně konfigurovat a šedá aspoň neruší při práci. Bylo by jen příjemné mít možnost nakonfigurovat si tmavší barvu lišt aplikací, jako je třeba téměř černá u Premiere Elements 4 (používám jej na jednoduchý střih rodinného videa, skvělá aplikace). Ovlivnit můžete jen barvu pozadí pracovní plochy.
Použitá šedá v celém rozhraní se vám tedy asi nebude vyloženě líbit, ale je to tak dokonale nudná a nepodstatná barva, že ji za chvíli budete ignorovat a soustředit se na to hlavní - na práci.
A hotová práce, ta vám už bude působit radost. :-)
Celé nové prostředí je dokonale flexibilní, jednotlivé paletky můžete libovolně přemisťovat po obrazovce, přichytávat ke stranám, zobrazit je v plné velikosti nebo jen jako ikony (s textovým popisem či bez), které až po kliknutí ukáží popup okénko.
Rozhraní je navíc všude doplněno o Workspaces, pracovní prostory. Pracovní prostory existují předdefinované, třeba v Dreamweaveru si můžete vybrat mezi App Developer, Designer a Coder prostorem (či jejich Plus variantami pro širokoúhlé monitory), ale také si můžete vytvářet své vlastní. Pracovní plocha ukládá nastavení lišt / paletek, strukturu menu a klávesové zkratky.
Celkově hodnotím nové rozhraní jako krok správným směrem, i když nebudí prvotní "wow efekt", tak si vás postupně získá a bude se vám v něm skutečně dobře pracovat.
Krásný, krásnější, nejkrásnější (telefon)
SPB Mobile Shell je nadstavba pro operační systém Windows Mobile v ceně US$ 30 (cca 600 Kč), která umožňuje plně dotykové ovládání prstem veškerých hlavních funkcí telefonu (vytáčení kontaktů, SMS a MMS zprávy, až po informace o počasí či událostech v kalendáři), a také naprosto úžasně vypadá. Samozřejmě nepřijdete o ovládání stylusem, hardwarovými tlačítky, či QWERTY klávesnicí, to stále funguje.
Na xda-developers.com můžete najít skin pro SPB Mobile Shell připomínající prostředí Samsung Omnia telefonu s Windows Mobile, XPERIA skin, či HTC Diamond skin.
V poslední době se mi ale mimořádně zalíbila tmavá verze Samsung Omnia skinu, vypadá následovně: