Vista Sidebar - nejlepší gadgets

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Vista Sidebar - nejlepší gadgets

Windows Vista 15.11.08
Vista Sidebar

Windows Vista přišla se spoustou inovací, ale také s pár okopírovanými nápady, které dříve úspěšně zavedla konkurence a trh si je žádal. Sidebar je případ "kopie" konceptu Konfabulatoru, nyní známého jako Yahoo Widgets (zde se mimochodem neinspiroval jen Microsoft, okopíroval to i Apple)..

Dlouho jsem Sidebar nepoužíval, jeho funkci zastal více než dobře LCD displej na Logitech G15 klávesnici, ale s jejím "umřením" a přechodem na (naprosto skvělou) Microsoft Sidewinder X6 jsem se na Sidebar opět podíval.

Mám rád přehled o aktuálním využití CPU, paměti, chci vidět předpověď počasí (za oknem je sluníčko pořád, ale o teplotě venku to na podzim nic neříká), a samozřejmě aktivní úkoly a meetingy z Outlooku.

Slouží pro to následující gadgets:

 • CPU Meter - gadget umožní zobrazit aktuálně použitou RAM a momentální zatížení jader procesoru i jejich historii.
 • Wifi Meter - gadget od stejného výrobce, zobrazí aktuální síť, k níž jste připojeni, sílu signálu, up a down stream, a rovněž lokální a externí IP adresu (výborná věc, pokud není dynamická či jste s notebookem ve veřejné síti).
 • Presto Clock - jednoduché, ale dobře konfigurovatelné, hodiny a datum. Nic víc, nic míň...
 • Weather Underground - gadgetů pro předpověď počasí existuje obrovské množství, často se používá i AccuWeather, MeteoPress či WeatherBug, osobně preferuji Weather Underground.
 • Outlook Appointments CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující nadcházející meetingy ze spuštěného Outlooku.
 • Outlook Tasks CZ - oficiální gadget Microsoftu zobrazující úkoly ze spuštěného Outlooku.
 • Exchange Gadget - pokud používáte Microsoft Exchange 2007, tak si můžete (namísto napojení na lokální Outlook) zobrazit emaily, kalendář a úkoly přímo tímto gadgetem. Obrovskou výhodou oproti předchozím dvěma gadgetům je přímé napojení na Exchange, Outlook nemusí být spuštěn.
 • Recent Items - skvělý gadget zobrazující posledních X (dá se nastavit) otevřených či změněných souborů a odkazů na adresáře, mimořádně užitečné, pokud se chcete vrátit k práci na něčem, co jste dělali před chvílí.

Gadgety jsem vybíral i podle zátěže procesoru, některé jsou psané opravdu mizerně a není problém vidět, jak Sidebar zabírá 10% quadcore CPU (tedy skoro polovinu jednoho jádra). Uvedené gadgety ale fungují dobře a s minimální zátěží, takto konfigurovaný Sidebar nezabere více než 1% CPU času.


Komentáře

 1. 1 Petr Brádler 15.11.08, 04:11:27
  FB

  Používám podobné gadgety, jen jsem si tu pravou lištu zavřel a jednotlivé gadgety rozmístil na ploše.

  A jako hodinky používám Sphere Timer, které mají navíc odpočet, stopky a budík (all-in-one).
  http://munio.cz/weblog/windows-vista-gadgety-2/...

 2. 2 Martin Macek 15.11.08, 12:11:34
  FB

  Jojo, Sidebar jsem zezacatku vypinal, ale pak jsem si s nim trochu pohral a ted ho mam moc rad :-) Akorat se mrknu na ten tvuj CPU Meter, zda se, ze je lepsi nez ten muj. Osobne tam mam jeste par veci pro WMP a nakonfigurovanej vystup z Everestu. Jinak ta Sidewinder klavesnice je moc pekna, ale nastesti mi G15 porad funguje skvele (na tom displeji ocenuju hlavne plugin do Trilliana, kdy nemusim TABovat hru kdyz mi nekdo pise, ale zmacknutim tlacitka odepisuju primo na tom malym LCD. Jinak se mi jeste libi Razer klavesky, taky moc peknej kousek HW.
  Chtel jsem se zeptat, jak to vypada s provazanim tveho blogu a Live! uctu? Jednu dobu jsi o tom mluvil, tak jsem byl moc zvedavej jak se ti to povede. Upustil jsi od toho nakonec?

 3. 3 Radek Hulán 15.11.08, 12:11:48
  FB

  [2] upustil jsem od toho poté, co jsem si prošel Live API. Problém je v tom, že z Live dostanu po přihlášení jen unikátní hash pro čtenáře, ale už nezjistím jeho email, web či jméno. Takže by se čtenář stejně musel registrovat zde, a to mi nedává smysl...

  Jinak na té Sidewinder klávesnici je fajn to, že pravý numerický blok se dá odpojit a připojit zleva, takže pravá ruka to má poté mnohem blíže k myši. Navíc celý numerický blok může sloužit jako makro základna, celkem je tam až 3x30 makro kláves. Takže dost slušná náhrada G15 :-) Nevýhodou Sidewinderu je absence LCD displeje, výhodou naopak skvělý "notebookový" stisk kláves při minimální výšce celé klávesnice. Každopádně, dnes se dělá jen horší "nová" verze G15 (s třetinou "G" kláves), a ve srovnání s ní Sidewinder vede.

 4. 4 Miko Daniel 15.11.08, 06:11:35
  FB

  Sorry za mierne OT, ale keď už autor spomínal Sidewinder klávesnicu, tak mi to nedá. Nepoužívaš Radku aj Sidewinder myš (viem že sa jedná o prevažne hráčsku záležitosť, ale aj tak)? Pretože Microsoft s ňou slávi celkom úspechy a ty si okrem jednej krátkej zmienky v článku o výbere najvhodnejších komponent do pc o nej nič nepísal, tak by ma zaujímalo, či si s ňou pracoval a ak áno ako sa ti páči. Ďakujem

 5. 5 Radek Hulán 15.11.08, 06:11:44
  FB

  [4] testoval jsem ji a nelíbí se mi, má nízké dpi. Logitech G9 s 3000dpi a 1000Hz refresh rate je na 30" LCD výrazně lepší. A to mluvím o práci na desktopu..

 6. 6 Petr Sládek 05.01.09, 01:01:00
  FB

  Nedalo mi to a také jsem zakusil kouzlo Sidebaru. Mám však jeden dotaz, existuje nějaký gadgat pro integraci Ukolů a Emailů z Win Live Mailu? Nikde sem totiž nic nenašel :( Předem díky za odpoveď.

 7. 7 Kamil Novak 09.12.09, 12:12:51
  FB

  Já sám CPU Meter i Wifi Meter používám a obojí mi přijde jako parádní. Navíc vše funguje v pohodě i pod Windows 7, což je skvělé. O Recent Items jsem se dočetl až teď a taky to nevypadá vůbec špatně.
  Konkrétně o CPU Meter jsem už kdysi psal tady http://www.jaketoje.cz/software/rozsireni-windows/gadgety/all-cpu-meter... a sám nevím jestli teda od té doby neudělali nějakou novější verzi.