MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Half-Life 2: jak zjistit FPS?

Hry na PC 15.01.2005

Znám pár lidí, co tvrdí, že jim jejich sestava jede v 1280x1024 v “plných detailech”, otázkou je, zda to není spíše slideshow na 25-30 FPS. Pro hraní je minimum 60-70 FPS, moje sestava jede na 65-90 FPS (podle náročnosti exteriérů), rozlišení 1280x1024 (na LCD nic jiného ani mít nemohu, resampling jiných rozlišení LCD monitorem vypadá divně), což je herní pohoda, vše na High Details a Anisotropic Filtering 4x (což vypadá mnohem lépe než Trilinear).

Grafika sice není nic top, nVidia FX5700U, ovšem je silně přetaktovaná, a k tomu je 2GB RAM a P-IV/HT na 3.4GHz, což je silně znát, Half-Life 2 je jedna z her, kde je silně podstatné i CPU, nikoliv jen grafická karta. Chtěl jsem si kupovat nVidia 6600GT, popřípadě nVidia 6800, ale zjevně není důvod. :-)

Svoje FPS zapnete v konzole (`) takto:

net_graph 3

Half-Life 2: filmová show, kde jste hlavním hercem

Hry na PC 14.01.2005

Včera v noci jsem se konečně dostal k tomu, abych si pořádně zahrál zakoupený Half-Life 2, a nutno říci, že to je fantastický zážitek. V rozlišení 1280x1024, plné detaily, to nevypadá jako hra, ale jako virtuální realita, film, kde se člověk stává hlavním hercem. Neuvěřitelné je, jak rozmanité je prostředí, každá stěna, každá scenérie je prostě jiná, je to první hra, kde úplně všechno vypadá dokonale reálně. Výborný je také engine, fyzikální vlastnosti předmětů.

Mimochodem, osobně nikdy nepoužívám cheaty, jsou lidé, co si pustí „trainer“, celou hru si projdou s maximálním zdravím, a s max zbraněmi již od počátku, ale to jsou jen turisté. Pokud by se přihlásili do MP, nebudou mít šanci. Herní turistika mě nebaví. ;-)

Měl jsem problém s tím, že občas se hra zasekla, bylo slyšet opakovaný zvuk, a pomohl jen Ctrl+Alt+Delete. Nakonec se to vyřešilo, Half-Life 2 si nějak nerozumí s K-Lite Codec Pack, stačilo jej odinstalovat (stejně z něj potřebuji jen DivX a Xvid, který je lépe instalovat ze zdroje) a vše jede v pohodě, plus jsem Fraunhofer IIS MPEG Layer-3 kodeku nastavil prioritu 1, aby byl ve Správci zařízení / Zvukové kodeky na prvém místě, a vše jede stabilně.

Takový Doom 3, Far Cry či Thief III jel stabilně již předtím, Half-Life 2 je rozhodně více náchylný na konfiguraci počítače, rezidentní programy, ovladače, a kodeky.

Konfigurace PC, které s Half-Life 2 nemá problémy v maximálních detailech (což je zajímavé, ta grafická karta již dnes není žádný zázrak, ale zatím zjevně není důvod ke změně):

P-IV/HT 3.2GHz (přetaktováno na 3.4GHz)
nVidia GeForce FX 5700U / 256MB RAM
4x512MB DualChannel DDR450 RAM (takže žádný swap file)
SoundBlaster Audigy2 ZS zvuková karta

OpenSource je tvrdě komerční věc, nikoliv altruismus

Business 13.01.2005
Open Source

Open Source hnutí není o altruismu, není to nakonec ani hnutí, je to ryzí komerce. Open Source je o tom, že velké firmy přicházejí na to, že ceně zdarma se hodně špatně konkuruje, tak hledají business model, který bude úspěšný. Chtít porazit Microsoft tak, že bude Váš produkt 2x levnější než Windows, je bláznovství. Nikdo by si Váš produkt nekoupil. Kvalitní produkt jako je Windows XP Home stojí jen 3.000 Kč, takže pokud si nebudete moci stáhnout Fedora Core 3 zadarmo od Red Hatu, koupíte si jej za 1.500-3.000 Kč? Drtivá většina lidí to nikdy neudělá…

Jediná možností, jak konkurovat Windows a Office, je rozdávat věci zdarma.

Hodně lidí se domnívá, že Open Source je jakési hnutí. Není. Open Source je nový obchodní model mamutích, komerčních, firem. Příspěvky do světa Open Source od jednotlivců jsou zanedbatelné. Původní jádro Linuxu, pár tisíc řádků kódu, by sice neexistovalo bez nechutně přeceňovaného Torvaldse, ale Linux v dnešní podobě, tedy milióny řádků kódu, by naopak neexistoval bez komerčních společností jako je RedHat, Novell, IBM či HP.

Chcete více příkladů? Kancelářský balík OpenOffice není nic jiného než komerční produkt Sunu, nabízený zdarma. Java není nic jiného než konkurence pro .NET, nabízená Sunem zdarma. Prohlížeč Firefox není nic jiného než komerční produkt AOL/Netscape nabízený zdarma. Emailový klient Thunderbird není nic jiného než část Netscape Navigatoru nabízená zdarma. Linux v dnešní podobě není nic jiného než komerčně vyvíjený operační systém nabízený řadou firem zdarma. Nvu WYSIWYG editor, konkurent Microsoft FrontPage a Macromedia Dreamweaveru, není nic jiného než komerční aplikace od Linspire, poskytovaná zdarma.

Tyto firmy sází na to, že produkt zdarma dosáhne tak významného podílu na trhu, že budou moci svého postavení na trhu využívat a zneužívat, jak to (zcela přirozeně a ekonomicky) dělá v dnešní době Microsoft.

Zajímavé je pro tyto firmy i to, že vývoj produktu nemusí financovat osamoceně, ale mohou očekávat i příspěvky (poskytované různou formou) od dobrovolných dárců, které potom zakomponují do svých řešení poskytovaných již jen na komerční bázi.

Co to znamená pro uživatele? Především to, že se nemusí Open Source produktů bát. Jsou to z velké většiny komerční řešení, které jsou dostupné za velice sympatickou cenu. Zdarma. A bonus, v podobě dostupných zdrojových kódů, ten není pro určité procento uživatelů také zanedbatelný.

Siemens SX1 prakticky: nic pro lamy

Symbian 13.01.2005

Na MobilMania.cz vyšel můj článek Siemens SX1 prakticky: nic pro amatéry. Naleznete v něm řadu pokročilých tipů a triků pro tento telefon.

Pár užitečných skriptů pro webdesign na Windows

Webdesign, CMS 11.01.2005

Na Windows se mi při startu spouští minimální množství služeb, pokud si člověk chce zahrát Half Life 2 či Doom 3, je to nutnost. I proto nespouštím Apache2 a MySQL 4.1 automaticky, při startu, ale tímto jednoduchým BAT souborem (s odkazem na ploše):

net start apache2
net start mysql

A podobně pro zastavení:

net stop apache2
net stop mysql 

Pro simulaci avicenna.cz na localhost:

echo 127.0.0.1 localhost > c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
echo 127.0.0.1 avicenna.cz www.avicenna.cz >> c:\windows\system32\drivers\etc\hosts 

Následně mohu do URL browseru zadat http://www.avicenna.cz a pracuji na svém lokálním počítači, soubor c:\windows\system32\drivers\etc\hosts bude obsahovat toto:

127.0.0.1 localhost
127.0.0.1 avicenna.cz www.avicenna.cz

Rovněž je vhodné změnit DocumentRoot, pro Apache2 server, tedy soubor httpd.conf, Windows shell bohužel neobsahuje věci jako je grep, aby to šlo dělat inteligentněji, nicméně, na změnu DocumentRoot z C:\Dev\www na C:\Dev\www\avicenna postačí i toto:

copy /Y c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf.original
echo DocumentRoot "C:\Dev\www\avicenna" >> c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf
C:\Dev\prog\Apache2\bin\Apache.exe -w -n "Apache2" -k restart
copy /Y c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf.original c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf

Nádherný skin pro Miranda 0.4-alpha

Software 10.01.2005
Miranda skin

Miranda 0.4-alpha má podporu, pomocí pluginů, pro skiny, a vypadá to prostě nádherně.

Tento vzhled je dosažen za pomocí:

Moc se mi líbí ta průsvitnost a přebírání pozadí plochy :-)

SEO optimalizace v praxi - zvýšení návštěvnosti webu

Webdesign, CMS 10.01.2005

Tento web, nebo třeba web avicenna.cz je na desítky zvolených klíčových slov v první desítce ze stovek tisíc výsledků.

Jak se toho dosahuje? Technologie je triviální, takový Petr Weida je o tom na Interval.cz schopen napsat 10 článků, ale to zjevně jen proto, aby dostal za ty triviality více bankovek, nicméně, je to ve skutečnosti jen 6 jednoduchých bodů, které je nutno dodržovat.

1. Mějte sématický, validní a dobře strukturovaný web

Používejte web, kde nadpisy mají přiřazený tag nadpisů, tedy hx a dávejte název článku do title.

Příklad?

<html>
<title>Radek Hulán</title>
<body>
	<h1>Osobní web Radka Hulána</h1>
	<h2>První článek Radka Hulána</h2>
	<p>Toto je článek...</p>
</body></html>

2. Používejte MIME typ application/xhml+xml

Pokud posíláte Váš web s DOCTYPE typu XHTML 1.0 STRICT jako text/html, tak se zpracuje jako "polévka znaků", tedy obyčejné HTML, a zobrazí se i pokud není validní. S MIME typem application/xhml+xml se ovšem u prohlížečů, které to podporují, použije XML parser. Zaručíte si tím, že Váš web bude vždy well-formed, a tudíž skvěle čitelný pro vyhledávače i prohlížeče, které nebudou muset hádat, kde jste asi co opomněli, kde končí tagy, a kde začíná už text.

MSIE musíte posílat ovšem HTML, jak na to se dozvíte v tomto článku.

3. Nepoužívejte JavaScript, Flash a obrázky pro obsah

Osobně používám hodně JavaScriptu, ale vždy jen pro aplikační stránku věci, nikdy pro generování obsahu. Stejné je to s Flashem. Vyhledávače weby kde je jen JavaScriptové menu či Flashové intro bez možnosti dostat se dál prostě nezaindexují a Vy přijdete o řadu čtenářů či klientů.

Pokud používáte JavaScript pro generování obsahu, zajistěte, aby byly veškeré informace dostupné i při jeho vypnnutí, a aby Flashové animace nebylo to jediné, co na Vašem webu je.

To samé je pochopitelně nutné chápat při práci s grafikou, sebenádhernější grafika lidi z vyhledávačů nepřitáhne, grafika se neindexuje, nikdo ji nenajde, text ovšem ano. Navíc, rozsáhlá grafika odradí od Vašich stránek lidi s pomalých připojením.

Half Life 2 - (už ne)potřebuji pomoci

Technologie 08.01.2005
Half Life 2

Zajeli jsme dnes na Anděl / Smíchov, přítelkyně si tam koupila nějaké knihy a nový parfém (říká nákupním centrům “muzea moderního umění”), a já pro změnu v J.R.C. Half Life 2. Potom jsem to doma zkusil nainstalovat, a na čtvrtém CD (z pěti) je CRC error. Ach jo. Tak jsem začal hledat na různých P2P sítích, ale problém je, že je dostupné buď celé ISO DVD, nebo celky po 15-50MB, přímo ISO obraz CD 4 nikoliv. Netušíte někdo, kde se dá získat ISO obraz CD 4, abych nemusel zítra zase na ten totálně ucpaný na Smíchov?

Telefon bez Bluetooth již dnes nemá smysl

Symbian 07.01.2005
HHB-600

Nejlepší telefon, prodávaný vzhledem k tempu vývoje mobilních komunikací v pravěku, tedy před dlouhými 4 roky, se jmenoval Ericsson T39m. Ještě dnes by byl funkčně na špičce, to že neumí MMS či má černobílý displej nevadí, manažerské funkce má stále výborné. Měl jsem jej, měl jsem před ním i T29, T28 a R520, a řadu dalších telefonů (po něm třeba T68 - opět nejlepší telefon svojí doby, T68i, T610, T630). Nicméně, s Ericssonem T39m jsem před 4 lety začal poprvé používat i Bluetooth hands-free, a používám je v různých podobách dodnes.

Telefon bez Bluetooth bych si nikdy nekoupil, a není to kvůli propojení s počítačem, to se dá nakonec dělat rychleji a spolehlivěji pomocí USB kabelu, ale pro bezdrátové (tedy Bluetooth) hands-free.

Telefon bez Bluetooth hands-free nemá smysl. Až poprvé vyzkoušíte tu svobodu mít na uchu dvanácti-gramové sluchátko, telefonovat, a zároveň mít obě ruce volné, kdy si můžete cokoliv vyhledat při hovoru oběma rukama na počítači, podrbat se za uchem, nebo řídit auto, pochopíte, jak moc Bluetooth potřebujete. Držet telefon u ucha, to dnes dělají opravdu jen zoufalci, kteří si chtějí usmažit svůj mozek, a kteří neumí pracovat efektivně. Bluetooth HF je prostě svoboda.

Navíc, používám Bluetooth hands-free jak pro normální hovory, tak pro hovory na Skype, tedy pomocí PC. Člověk, který někdy Bluetooth HF vyzkoušel, nechce jinak.

K dispozici jsou značkové sady, od jednotlivých výrobců (já používám originál od Siemense nazvaný HHB-600, skvělá sluchátka dělá třeba SonyEricsson, viz nové HBH-660), a dobré jsou i sady třetích stran, jedno z nejlepších levných sluchátek je Bluetrek G2, má výbornou kvalitu zvuku, jen 12g váhu, a běžně se prodává za pouhých 1.800 Kč.

Pokud si chcete udělat radost, kupte si Bluetooth HF, má to 1000x větší smysl než USB BT dongle k počítači.

Zend’s PHP 5 Coding Contest - učíme se PHP z chyb ostatních

PHP 07.01.2005

Na Interval.cz vyšel můj článek Zend’s PHP 5 Coding Contest - učíme se PHP z chyb ostatních. Doporučuji jej k přečtení, dívám se v něm na 5 nejhorších aplikací této soutěže, a je to psané docela zajímavým stylem.