MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

She Freak’In Blocked Me

Mám rád... 06.01.2005

Zapněte si zvukovou aparaturu, a podívejte se na nejlepší hudební klip ve Flashi, který jsem kde viděl, dobrá hudba, a pár dokonalých poznámek, bezvadně jsem se bavil! :-)

Docela zajímavý je i boj tučnáků proti lidem (hlavně ten závěr), středně trapný je vánoční song Bushe, ale naopak dětsky dokonalá je korejská píseň pro milovníky vajíček a výborný je tento politický song.

A rozhodně se podívejte na naprosto skvělý příběh Craziest a na to, co se s Vámi stane, pokud budete používat Apple Mac OS X.

A závěrem si dejte The Demented Cartoon Movie, Llama Song a veverky co dělají weeeeeee!

Mmmmmmmmmm! Pie! a Technoparty with crabs and Britney Spears a Fight!

Opravdu nevím proč pomáhat Asii postiženou tsunami

Rakovina

Byl jsem v Asii více než desetkrát, celkem jsem tam strávil zhruba rok a půl, a je mi nesmírně líto 120.000 obětí zemětřesení (přestože vztah k životu v Asii je o hodně jiný než u nás), nicméně, nadace, které tam posílají peníze (a část si jako režijní náklady nechávají), rozhodně nepodporuji.

Ve světě je mnohem více potřebnějších věcí, které potřebují naši podporu, ať už jsou to děti v Africe, umírající hladem a na AIDS, anebo milióny lidí v Evropě a Americe umírajících na rakovinu. Toto jsou mnohem větší priority než krátkodobá nedobrá osobní situace pár set tisíc lidí v Asii. Ano, tito lidé na tom jsou krátkodobě poněkud ekonomicky hůře, ale neumřou na to. Je to pro ně nyní jen více nepohodlné než obvykle.

Osobně pravidelně podporuji nadace, které zajímá právě otázky rakoviny / leukémie, a výzkumu léků proti AIDS, má to dle mého názoru podstatně hlubší smysl, než krátkodobé a jednorázové mediální pobláznění většiny světové populace, a udělání jediného dobrého skutku.

Mnohem větším dobrým skutkem by bylo nechat si strhávat pravidelně z Vaší z výplaty 200 Kč měsíčně na pomoc boje proti rakovině / leukémii a AIDS.

Tento článek rozhodně neznevažuje tuto jednorázovou katastrofu a jejích stodvacet tisíc obětí. Chce jen upozornit na jinou stránku “dobrých skutků” než těch jednorázových a mediálně podporovaných 30 Kč na jednu SMS.

Šifrování pro lamy - Thunderbird s Enigmail a GnuPG

Bezpečnost 06.01.2005

V předchozích článcích seriálu “Šifrování pro lamy” jsem popisoval jak si instalovat podporu pro GnuPG na Windows, a vygenerovat si privátní a veřejný klíč, a rovněž jak provést upgrade na nejnovější verzi GnuPG 1.4.0a. Tento článek se podívá na praktické použití GnuPG, a to šifrování a podepisování Vašich emailů ve vynikajícím open-source emailovém klientu Mozilla Thunderbird.

Je Thunderbird dobrý email klient?

Používal jsem různé emailové klienty, byl to M2 v Opeře, potom střídavě FoxMail a TheBat! 3.0, a na Linuxu pro změnu Evolution (v Gnome) a KMail (v KDE). Thunderbird jsem vyzkoušel někdy ve verzi 0.6 a bylo to neschopné, pomalé, a těžkopádné stvoření, tak jsem na něj zanevřel. Potom jsem si ale začal všímat, že stále více lidí mi posílá emaily z Thunderbirdu 1.0 (mám to zobrazené jako hlavičku, zajímá mě, kdo v čem pracuje), vyzkoušel jsem jej, a před týdnem se na něm usadil.

Thunderbird 1.0 je sice teoreticky pomalá aplikace, oproti M2 či TheBat! programovanému v C++/Delphi, nicméně, ono to ale stejně nepoznáte. Rozhraní / XUL se v posledních verzích stalo rychlejších a použitelným, stejně tak jako u Mozilla Firefoxu 1.0, a především, přibyly nové funkce.

Poznámka: mám k emailu poněkud zvláštní přístup, emailové zprávy nearchivuji, změna email klienta pro mě znamená jen export dosavadních kontaktů do CSV formátu a import do nového email klienta. Důležité zprávy (a především přílohy) si z emailů archivuji do dokumentů a tam se i zálohují.

Thunderbird 1.0 tedy umí:

  • virtuální složky (jsou to uložená hledání),
  • obsahuje standardní složky,
  • umí přijímat více emailových účtů do jedněch lokálních složek, a aplikovat na ně společné filtry,
  • má bayesiánský spam filter,
  • má ve filtrech podporu pro známé a neznámé kontakty,
  • funguje na Windows i Linuxu, mám tak poštu umístěnou na FAT32 partitions, a stejné emaily a kontakty mám pod oběma systémy,
  • podporuje extensions (zatím jich ale moc neexistuje, vlastně jen 3 použitelné) a themes.

A nutno říci, že bych se o Thunderbird nezajímal, kdyby pro něj neexistovala vynikající extension Enigmail pro práci s GnuPG (existuje i v české verzi). Enigmail je nadstavba nad GnuPG, která pokrývá veškeré moje potřeby, a je lepší než integrovaná podpora pro GnuPG v TheBat! 3.0, Evolution 2.2 či KMail z KDE 3.3.x.

Pokud budete extensions pro Thunderbird stahovat ve Firefoxu, udělejte to přes "Save As", uložte extension na disk, a potom je přetáhněte na Správce rozšíření ve Thunderbirdu, instalují se automaticky, při kliknutí v browseru by se instalovaly do Firefoxu, což nechcete.

Druhou (a s QuoteCollapse poslední) zajímavou extensions pro Thunderbird je Contacts Sidebar, který doplní kontakty do Thunderbirdu tak, jak jsem zvyklý z TheBat! a KMail.

A celé by to nebylo úplné bez Nautical Theme, decentního tématu pro Thunderbird s Gnome ikonami. Pokud používáte Firefox, Gnome-like téma nazvané Gnome-Fx-blue je pro něj dostupné taky, a vypadá skvěle.

Siemens SX1 - skript na automatickou modifikaci firmware

Symbian 05.01.2005
NIOBE

Tento skript je určený pro WinHex editor, a provede automatickou úpravu firmware pro používání témat na Siemensu SX1. Patří sem úprava horní lišty (EidPic.mbm), hodin (eikctl.rsc), indikátoru baterky (avkon.mbm) a síly signálu (avkonex.mbm), a modifikace úvodní obrazovky (splashscreen.mbm).

Upozornění: veškeré zde uvedené postupy děláte na vlastní riziko. Autor článku nepřebírá žádnou zodpovědnost za případné škody a ztrátu záruky způsobenou na Vašem telefonu!

Téma na přiloženém obrázku dělal niobe a je ke stažení zde.

Jak modifikovat firmware?

  • udělejte si zálohu disku C:,
  • spusťte aplikaci pro update firmware (například SX1_CZ-SK-RETAIL-uk-cz-sk_13_0001_service.exe z siemensmania.cz),
  • stáhněte si WinHex editor,
  • v menu Tools si zvolte Open RAM, nalezněte proces SX1_SWUP.., klikněte na něj, a otevřete si Primary RAM,
  • v menu Options - Edit Mode si zvolte InPlace editing,
  • stiskněte klávesu Enter a vyberte si tam skript firmware.whs, kliknutím na skript jej spusťte,
  • spusťte standardní update firmware telefonu Siemens SX1.

To je celé, Váš telefon nyní bude očekávat prvky horní lišty, hodin, úvodní obrazovky a stavu baterie a síly signálu na MMC kartě (musíte je na MMC kartu pochopitelně nahrát!).

Obsah souboru firmware.whs:

Uložte tento soubor do stejného adresáře jako jste instalovali WinHex.

Assign DriveSelector 0x45

// Name:	Upper line
Goto 0x0
Label l_pUpperLine
Find "Z:\System\Data\EidPic.mbm" Unicode Down
IfFound
  Write DriveSelector
  Move 10
  JumpTo l_pUpperLine
EndIf

// Name:	Analogue Clock
Goto 0x0
Label l_pAnalogueClock
Find "Z:\System\Data\eikctl.rsc" Unicode Down
IfFound
  Write DriveSelector
  Move 10
  JumpTo l_pAnalogueClock
EndIf

// Name:	Splash Screen
Goto 0x0
Label l_pSplashScreen
Find "Programs\splashscreen.mbm" Unicode Down
IfFound
  Move -20
  Write DriveSelector
  Move 30
  JumpTo l_pSplashScreen
EndIf

// Name:	Common Controls
Goto 0x0
Label l_pCommonControls
Find "Z:\System\Data\avkon.mbm" Unicode Down
IfFound
  Write DriveSelector
  Move 10
  JumpTo l_pCommonControls
EndIf

// Name:	Indicators
Goto 0x0
Label l_pIndicators
Find "System\Data\avkonex.mbm" Unicode Down
IfFound
  Move -6
  Write DriveSelector
  Move 10
  JumpTo l_pIndicators
EndIf

// // Name:	T9 Patch - uncomment if needed
// Goto 0x0
// Label l_pT9
// Find "Z:\System\T9Ldb\" Unicode Down
// IfFound
//   Write DriveSelector
//   Move 10
//   JumpTo l_pT9
// EndIf

MessageBox "All Patches to FW were successfully applied."
Exit

CallRecorder - recenze nahrávače hovorů pro Symbian 60

Symbian 05.01.2005

Marek Lutonský na MobilMania.cz recenzuje program NaturalRecorder, který slouží pro nahrávání hovorů. Již delší dobu pro tento účel používám program od SymbianWare nazvaný CallRecorder, který je jednak mírně levnější (9.95 €), a jednak má mnohem více funkcí a hlavně - při nahrávání nepípá.

CallRecorder umí nahrávat příchozí a odchozí hovory, a výborné na něm je, že umí nadefinovat sady pravidel a akcí na známá čísla, neznámá čísla, a rovněž pro skupiny. Mám tak vytvořenou skupinu Business, která mi zvoní specifickým tónem, a kde se veškeré příchozí i odchozí hovory automaticky nahrávají do formátu AMR (mimochodem, jedna minuta zabere jen cca 60kB a je to výborná kvalita), potom skupiny Rodina a Přátelé, které se nikdy nenahrávají, a potom je zde skupina neznámých čísel, která se nahrává vždy, a skupina známých čísel, které nejsou Business, Rodina ani Přátelé, které se nahrávají na požádání. Toto mi NaturalRecorder nenabídne.

CallRecorder neběží ani pozadí, aktivuje se až při hovoru, takže dokonce nezabírá ani místo v paměti (a je tak možno hrát třeba CallOfDuty pro N-Gage, což je program jinak požadující nechutné množství paměti).

INI

Jediný problém jsem měl s nastavením, defaultně CallRecorder ukládá data do C:\Nokia\Sounds\Digital\CR_Records\, a v nastavení programu to nejde změnit (respektive, jde, ale nevím jak to potvrdit, a nejsem sám). Vyřešil jsem to tak, že jsem našel soubor, ve kterém je toto nastavení uloženo, je to C:\System\Shareddata\1020152c.ini, a v HEXa editoru (například PSPad zdarma), jsem upravil C: cestu na E:, tedy MMC kartu, a ukládá se potom na E:\Nokia\Sounds\Digital\CR_Records\.

Nastavení programu

Konfigurace
Seznam hovorů

Největší Čech aneb Historická SuperStar

SuperStar

Česká televize pořádá zajímavý projekt nazvaný Největší Čech (dozvěděl jsem se to od Binárního Ládina). Někteří lidé by zde chtěli nominovat osobnosti jako je Karel IV, Jak Hus, Svatý Václav, Bohuslav Balbín či Josef Dobrovský, já mám na celou věc ale zcela jiný názor.

Je nutné se oprostit od úzkého pohledu, je potřeba se soustředit na Největší Čechy, kteří dnes něco znamenají i za hranicemi naší vlasti. Dále než "dnes" paměť většiny lidí nesahá, a přestože mám například pro takového Karla IV slabost, většina Američanů či Číňanů nemá ani potuchy, kdo to byl (v době kdy byl Karel IV císařem římským ještě ani do Ameriky běloši nedorazili).

Je tedy vcelku vhodné omezit náš pohled na posledních 50 až 100 let.

Toto je můj žebřížek Největších Čechů, aneb moje Historická Superstar:

Pořadí Osobnost
1. Václav Havel - politik a umělec
2. Antonín Dvořák - skladatel
3. Franz Kafka - spisovatel
4. Karel Čapek - spisovatel, dramatik
5. Karel Poborský - fotbalista, nejmladší SuperStar
6. Tomáš Baťa - businessman
7. Miloš Forman - režisér
8. Martina Navrátilová - sportovkyně
9. Milan Kundera - spisovatel
10. Emil Zátopek - sportovec

Podle mého názoru by Top-10 nominace na Největšího Čecha měla zohledňovat obory a osobnosti, které jsou celosvětově známé a populární, které nejsou omezeny jen na naši malou zemi, či již dávno historicky zapomenuty.

Vlastní volbu těchto lidí asi není potřeba více komenovat, pokud ale bude zájem, napíšu, proč právě tyto osobnosti budu nominovat.

Siemens SX1 - firmware FW15UK s českou T9

Symbian 03.01.2005

Protože na webu Siemensu je pro českou verzi Siemensu SX1 stále k dispozici jen FW12, a pro anglickou verzi již FW15, který je podstatně lepší a stabilnější, rozhodl jsem se nejenom modifikovat tento firmware pro témata (napíšu k tomu v jiném článku podrobný popis), ale i doplnit do FW15UK českou T9. Jde to docela snadno :-)

Upozornění: veškeré zde uvedené postupy děláte na vlastní riziko. Autor článku nepřebírá žádnou zodpovědnost za případné škody a ztrátu záruky způsobenou na Vašem telefonu!

Jak dostat do FW15UK českou T9:

  • ve Vašem současném telefonu s českým firmware (testován byl FW12CZ a FW14CZ) se podívejte do adresáře Z:\System\T9Ldb\ a zkopírujte soubory czech.rsc a t9czech.dll do nového adresáře na MMC kartě na E:\System\T9Ldb\,
  • stáhněte si F15UK-DE-IT, pomocí USB kabelu připojte vypnutý telefon k počítači, spusťte update FW15UK (stiskněte joystick, a telefon zapněte do SWUP módu),
  • aplikujte FW15UK, zatím beze jakýchkoliv změn, budeme z něj potřebovat T9 slovníky, pro překopírování z Z: na E:,
  • zapněte telefon a zkopírujte veškeré soubory z ROM z adresáře Z:\System\T9Ldb\ do nového adresáře E:\System\T9Ldb\ (budou tam T9 slovníky pro angličtinu, němčinu a italštinu, celkem 6 souborů),
  • spusťte podruhé update firmware FW15UK,
  • stáhněte si WinHex editor, v menu Tools si zvolte Open RAM, nalezněte proces SX1_International, klikněte na něj, a otevřete si Primary RAM,
  • v menu Options - Edit Mode si zvolte InPlace editing, to co budete psát na klávesnici se bude okamžitě zapisovat do RAM,
  • stiskněte Ctrl+F pro hledání, zaškrtněte Unicode character set, a hledejte slovo T9Ldb a změňte veškeré cesty Z:\System\T9Ldb\ na nové E:\System\T9Ldb\,
  • v update FW15UK dejte “pokračovat” a flashe se Vám upravený firmware,
  • po dokončení vyndejte z telefonu baterku, restartujte jej, a budete mít FW15UK s anglickou, českou, italskou a německou T9 :-) Další T9 si můžete samozřejmě podle potřeby již jednoduše dohrávat na E:\System\T9Ldb\,
  • pokud telefon ponesete do servisu, nahrejte tam zpět neupravený FW15UK, ať neztratíte záruku, nemají šanci to poznat ;-)

Mimochodem, úplně stejným způsobem můžete přesměrovat horní lištu a hodiny (soubory EidPic.mbm a EikCtl.rsc) na E:, a modifikovat tak vzhled telefonu (témata).

Výsledek:

T9 1
T9 2

Siemens SX1 - doplnění témat

Symbian 03.01.2005

Symbian 6.1 oficiálně nemá témata, nicméně, rusové ze serveru oslik.ru přišli na způsob, jak je tam dostat (docela se teď hodí, že jsem se pár let učil i ruštinu).

Modifikace je jednoduchá, stačí si spustit Firmware Update (v mém případě nově stažený FW15 UK-DE-IT International), přes WinHex přepsat v RAM cesty souboru Z:\System\Data\EidPic.mbm (ROM) na E:\System\Data\EidPic.mbm (MMC karta), a tam si nadefinovat vlastní horní tapetu. Prostřední tapetu můžete měnit standardně, a dolní lištu přes WildSkinz.

Zatím jsem s tím jen začal experimentovat, změnil jsem horní lištu, dolní lištu, pozadí, hodiny (soubur EikCtl.rsc), a logo operátora (bitmapa 97*25px), změnit jde ale i pozadí menu, a to v souboru Autolock.mbm a indikátory baterie a síly signálu v souboru avkon.mbm. Dobré informace jsou i na českém symbianforum.com a na tbns.net (tento link doporučuji).

Pokud bude zájem, napsal bych o celé proceduře víc, i se screenshoty, ale na uvedených webech jsou veškeré podstatné informace. Moje téma si můžete stáhnout zde.

Nový vzhled mojí SX1:

Skin 1
Skin 2

Šifrování pro lamy - instalace nejnovějšího GnuPG 1.4.0a

Bezpečnost 30.12.2004

V předchozím článku jsem popisoval instalaci GnuPG, její optimalizované nullify.org varianty. Tato varianta Vám instaluje GnuPG verze 1.2.3, nicméně, dostupná je již verze 1.4.0a. Verzi 1.4.0a si můžete stáhnout z GnuPG.org, nicméně, program TheBat! Vám s ní nebude fungovat, bude vypisovat tuto hlášku:

gpg: conversion from `utf-8' to `CP0' not available

A pokud vyzkoušíte spustit WinPT 0.7.96, tak pro změnu zahlásí, že máte chybnou verzi GnuPG.

Instalace poslední verze GnuPG (1.4.0a) a WinPT 0.9.14:

Po této operaci budete mít plně funkční GnuPG verze 1.4.0a (i pro TheBat!) a WinPT poslední verze 0.9.14.

Šifrování pro lamy - instalace GnuPG (GPG) na Windows

Bezpečnost 30.12.2004
GnuPG

Tento třídílný seriál o šifrování (především emailové korespondence) na Windows nebude mít za cíl objasňovat žádnou teorii, o té toho již bylo napsáno dost třeba na novinky.cz (patnácti-dílný seriál), a něco málo napsal i Arthur Dent (úvodní článek).

Zprovoznit šifrování emailů pomocí standardu OpenPGP je na Linuxu mimořádně snadné, protože komponenty jako gpg, gpa či kgpg se instalují standardně v každé distribuci, a email klienti jako je KMail pro KDE či Evolution pro Gnome mají pro gpg standardně postavený GUI interface. Nicméně, na Windows je situace poněkud složitější, zvláště pro lidi, co neumí a nechtějí používat příkazovou řádku, ovšem i zde existují klikací balíčky pro řádkové gpg typu WinPT (správa klíčů), Enigmail (doplněk pro Thunderbird), či podpora pro gpg v programu TheBat!

První díl této série se bude zabývat instalaci GnuPG, což je open-source implementace OpenPGP standardu (plus je známá komerční implementace PGP).

OpenPGP je nejpoužívanější standard pro šifrování emailů na světě.

A proč vlastně šifrovat a podepisovat svoje zprávy?

Poslat email jako radek.hulan@gmail.com může naprosto každý, (Open)PGP podpis ovšem zaručí, že identifikace skutečného odesilatele není zkompromitována. Šifrování zprávy navíc znemožní, technicky, komukoliv neoprávněnému tuto zprávu číst, ať už to je Vaše konkurence, ISP, či další uživatelé internetu. Šifrovat prostě můžete, takže otázka nezní, proč ano, ale proč ne?