Siemens SX1 prakticky: nic pro lamy
Na MobilMania.cz vyšel můj článek Siemens SX1 prakticky: nic pro amatéry. Naleznete v něm řadu pokročilých tipů a triků pro tento telefon.
Pár užitečných skriptů pro webdesign na Windows
Na Windows se mi při startu spouští minimální množství služeb, pokud si člověk chce zahrát Half Life 2 či Doom 3, je to nutnost. I proto nespouštím Apache2 a MySQL 4.1 automaticky, při startu, ale tímto jednoduchým BAT souborem (s odkazem na ploše):
net start apache2 net start mysql
A podobně pro zastavení:
net stop apache2 net stop mysql
Pro simulaci avicenna.cz na localhost:
echo 127.0.0.1 localhost > c:\windows\system32\drivers\etc\hosts echo 127.0.0.1 avicenna.cz www.avicenna.cz >> c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
Následně mohu do URL browseru zadat http://www.avicenna.cz
a
pracuji na svém lokálním počítači, soubor c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
bude obsahovat toto:
127.0.0.1 localhost 127.0.0.1 avicenna.cz www.avicenna.cz
Rovněž je vhodné změnit DocumentRoot
, pro Apache2 server, tedy
soubor httpd.conf
, Windows shell bohužel neobsahuje věci jako
je grep, aby to šlo dělat inteligentněji, nicméně, na změnu DocumentRoot
z C:\Dev\www
na C:\Dev\www\avicenna
postačí
i toto:
copy /Y c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf.original echo DocumentRoot "C:\Dev\www\avicenna" >> c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf C:\Dev\prog\Apache2\bin\Apache.exe -w -n "Apache2" -k restart copy /Y c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf.original c:\Dev\prog\Apache2\conf\httpd.conf
Nádherný skin pro Miranda 0.4-alpha
Miranda 0.4-alpha má podporu, pomocí pluginů, pro skiny, a vypadá to prostě nádherně.
Tento vzhled je dosažen za pomocí:
- CList plugin
- TweakUI plugin
- wallpaper z VladStudio.com
Moc se mi líbí ta průsvitnost a přebírání pozadí plochy :-)
SEO optimalizace v praxi - zvýšení návštěvnosti webu
Tento web, nebo třeba web avicenna.cz je na desítky zvolených klíčových slov v první desítce ze stovek tisíc výsledků.
Jak se toho dosahuje? Technologie je triviální, takový Petr Weida je o tom na Interval.cz schopen napsat 10 článků, ale to zjevně jen proto, aby dostal za ty triviality více bankovek, nicméně, je to ve skutečnosti jen 6 jednoduchých bodů, které je nutno dodržovat.
1. Mějte sématický, validní a dobře strukturovaný web
Používejte web, kde nadpisy mají přiřazený tag nadpisů, tedy hx
a dávejte název článku do title
.
Příklad?
<html> <title>Radek Hulán</title> <body> <h1>Osobní web Radka Hulána</h1> <h2>První článek Radka Hulána</h2> <p>Toto je článek...</p> </body></html>
2. Používejte MIME typ application/xhml+xml
Pokud posíláte Váš web s DOCTYPE typu XHTML 1.0 STRICT jako text/html
, tak se zpracuje jako "polévka znaků", tedy obyčejné HTML, a zobrazí se i pokud není validní. S MIME typem application/xhml+xml
se ovšem u prohlížečů, které to podporují, použije XML parser. Zaručíte si tím, že Váš web bude vždy well-formed, a tudíž skvěle čitelný pro vyhledávače i prohlížeče, které nebudou muset hádat, kde jste asi co opomněli, kde končí tagy, a kde začíná už text.
MSIE musíte posílat ovšem HTML, jak na to se dozvíte v tomto článku.
3. Nepoužívejte JavaScript, Flash a obrázky pro obsah
Osobně používám hodně JavaScriptu, ale vždy jen pro aplikační stránku věci, nikdy pro generování obsahu. Stejné je to s Flashem. Vyhledávače weby kde je jen JavaScriptové menu či Flashové intro bez možnosti dostat se dál prostě nezaindexují a Vy přijdete o řadu čtenářů či klientů.
Pokud používáte JavaScript pro generování obsahu, zajistěte, aby byly veškeré informace dostupné i při jeho vypnnutí, a aby Flashové animace nebylo to jediné, co na Vašem webu je.
To samé je pochopitelně nutné chápat při práci s grafikou, sebenádhernější grafika lidi z vyhledávačů nepřitáhne, grafika se neindexuje, nikdo ji nenajde, text ovšem ano. Navíc, rozsáhlá grafika odradí od Vašich stránek lidi s pomalých připojením.
Half Life 2 - (už ne)potřebuji pomoci
Zajeli jsme dnes na Anděl / Smíchov, přítelkyně si tam koupila nějaké knihy a nový parfém (říká nákupním centrům “muzea moderního umění”), a já pro změnu v J.R.C. Half Life 2. Potom jsem to doma zkusil nainstalovat, a na čtvrtém CD (z pěti) je CRC error. Ach jo. Tak jsem začal hledat na různých P2P sítích, ale problém je, že je dostupné buď celé ISO DVD, nebo celky po 15-50MB, přímo ISO obraz CD 4 nikoliv. Netušíte někdo, kde se dá získat ISO obraz CD 4, abych nemusel zítra zase na ten totálně ucpaný na Smíchov?
Telefon bez Bluetooth již dnes nemá smysl
Nejlepší telefon, prodávaný vzhledem k tempu vývoje mobilních komunikací v pravěku, tedy před dlouhými 4 roky, se jmenoval Ericsson T39m. Ještě dnes by byl funkčně na špičce, to že neumí MMS či má černobílý displej nevadí, manažerské funkce má stále výborné. Měl jsem jej, měl jsem před ním i T29, T28 a R520, a řadu dalších telefonů (po něm třeba T68 - opět nejlepší telefon svojí doby, T68i, T610, T630). Nicméně, s Ericssonem T39m jsem před 4 lety začal poprvé používat i Bluetooth hands-free, a používám je v různých podobách dodnes.
Telefon bez Bluetooth bych si nikdy nekoupil, a není to kvůli propojení s počítačem, to se dá nakonec dělat rychleji a spolehlivěji pomocí USB kabelu, ale pro bezdrátové (tedy Bluetooth) hands-free.
Telefon bez Bluetooth hands-free nemá smysl. Až poprvé vyzkoušíte tu svobodu mít na uchu dvanácti-gramové sluchátko, telefonovat, a zároveň mít obě ruce volné, kdy si můžete cokoliv vyhledat při hovoru oběma rukama na počítači, podrbat se za uchem, nebo řídit auto, pochopíte, jak moc Bluetooth potřebujete. Držet telefon u ucha, to dnes dělají opravdu jen zoufalci, kteří si chtějí usmažit svůj mozek, a kteří neumí pracovat efektivně. Bluetooth HF je prostě svoboda.
Navíc, používám Bluetooth hands-free jak pro normální hovory, tak pro hovory na Skype, tedy pomocí PC. Člověk, který někdy Bluetooth HF vyzkoušel, nechce jinak.
K dispozici jsou značkové sady, od jednotlivých výrobců (já používám originál od Siemense nazvaný HHB-600, skvělá sluchátka dělá třeba SonyEricsson, viz nové HBH-660), a dobré jsou i sady třetích stran, jedno z nejlepších levných sluchátek je Bluetrek G2, má výbornou kvalitu zvuku, jen 12g váhu, a běžně se prodává za pouhých 1.800 Kč.
Pokud si chcete udělat radost, kupte si Bluetooth HF, má to 1000x větší smysl než USB BT dongle k počítači.
Zend’s PHP 5 Coding Contest - učíme se PHP z chyb ostatních
Na Interval.cz vyšel můj článek Zend’s PHP 5 Coding Contest - učíme se PHP z chyb ostatních. Doporučuji jej k přečtení, dívám se v něm na 5 nejhorších aplikací této soutěže, a je to psané docela zajímavým stylem.
She Freak’In Blocked Me
Zapněte si zvukovou aparaturu, a podívejte se na nejlepší hudební klip ve Flashi, který jsem kde viděl, dobrá hudba, a pár dokonalých poznámek, bezvadně jsem se bavil! :-)
Docela zajímavý je i boj tučnáků proti lidem (hlavně ten závěr), středně trapný je vánoční song Bushe, ale naopak dětsky dokonalá je korejská píseň pro milovníky vajíček a výborný je tento politický song.
A rozhodně se podívejte na naprosto skvělý příběh Craziest a na to, co se s Vámi stane, pokud budete používat Apple Mac OS X.
A závěrem si dejte The Demented Cartoon Movie, Llama Song a veverky co dělají weeeeeee!
Mmmmmmmmmm! Pie! a Technoparty with crabs and Britney Spears a Fight!
Opravdu nevím proč pomáhat Asii postiženou tsunami
Byl jsem v Asii více než desetkrát, celkem jsem tam strávil zhruba rok a půl, a je mi nesmírně líto 120.000 obětí zemětřesení (přestože vztah k životu v Asii je o hodně jiný než u nás), nicméně, nadace, které tam posílají peníze (a část si jako režijní náklady nechávají), rozhodně nepodporuji.
Ve světě je mnohem více potřebnějších věcí, které potřebují naši podporu, ať už jsou to děti v Africe, umírající hladem a na AIDS, anebo milióny lidí v Evropě a Americe umírajících na rakovinu. Toto jsou mnohem větší priority než krátkodobá nedobrá osobní situace pár set tisíc lidí v Asii. Ano, tito lidé na tom jsou krátkodobě poněkud ekonomicky hůře, ale neumřou na to. Je to pro ně nyní jen více nepohodlné než obvykle.
Osobně pravidelně podporuji nadace, které zajímá právě otázky rakoviny / leukémie, a výzkumu léků proti AIDS, má to dle mého názoru podstatně hlubší smysl, než krátkodobé a jednorázové mediální pobláznění většiny světové populace, a udělání jediného dobrého skutku.
Mnohem větším dobrým skutkem by bylo nechat si strhávat pravidelně z Vaší z výplaty 200 Kč měsíčně na pomoc boje proti rakovině / leukémii a AIDS.
Tento článek rozhodně neznevažuje tuto jednorázovou katastrofu a jejích stodvacet tisíc obětí. Chce jen upozornit na jinou stránku “dobrých skutků” než těch jednorázových a mediálně podporovaných 30 Kč na jednu SMS.
Šifrování pro lamy - Thunderbird s Enigmail a GnuPG
V předchozích článcích seriálu “Šifrování pro lamy” jsem popisoval jak si instalovat podporu pro GnuPG na Windows, a vygenerovat si privátní a veřejný klíč, a rovněž jak provést upgrade na nejnovější verzi GnuPG 1.4.0a. Tento článek se podívá na praktické použití GnuPG, a to šifrování a podepisování Vašich emailů ve vynikajícím open-source emailovém klientu Mozilla Thunderbird.
Je Thunderbird dobrý email klient?
Používal jsem různé emailové klienty, byl to M2 v Opeře, potom střídavě FoxMail a TheBat! 3.0, a na Linuxu pro změnu Evolution (v Gnome) a KMail (v KDE). Thunderbird jsem vyzkoušel někdy ve verzi 0.6 a bylo to neschopné, pomalé, a těžkopádné stvoření, tak jsem na něj zanevřel. Potom jsem si ale začal všímat, že stále více lidí mi posílá emaily z Thunderbirdu 1.0 (mám to zobrazené jako hlavičku, zajímá mě, kdo v čem pracuje), vyzkoušel jsem jej, a před týdnem se na něm usadil.
Thunderbird 1.0 je sice teoreticky pomalá aplikace, oproti M2 či TheBat! programovanému v C++/Delphi, nicméně, ono to ale stejně nepoznáte. Rozhraní / XUL se v posledních verzích stalo rychlejších a použitelným, stejně tak jako u Mozilla Firefoxu 1.0, a především, přibyly nové funkce.
Poznámka: mám k emailu poněkud zvláštní přístup, emailové zprávy nearchivuji, změna email klienta pro mě znamená jen export dosavadních kontaktů do CSV formátu a import do nového email klienta. Důležité zprávy (a především přílohy) si z emailů archivuji do dokumentů a tam se i zálohují.
Thunderbird 1.0 tedy umí:
- virtuální složky (jsou to uložená hledání),
- obsahuje standardní složky,
- umí přijímat více emailových účtů do jedněch lokálních složek, a aplikovat na ně společné filtry,
- má bayesiánský spam filter,
- má ve filtrech podporu pro známé a neznámé kontakty,
- funguje na Windows i Linuxu, mám tak poštu umístěnou na FAT32 partitions, a stejné emaily a kontakty mám pod oběma systémy,
- podporuje extensions (zatím jich ale moc neexistuje, vlastně jen 3 použitelné) a themes.
A nutno říci, že bych se o Thunderbird nezajímal, kdyby pro něj neexistovala vynikající extension Enigmail pro práci s GnuPG (existuje i v české verzi). Enigmail je nadstavba nad GnuPG, která pokrývá veškeré moje potřeby, a je lepší než integrovaná podpora pro GnuPG v TheBat! 3.0, Evolution 2.2 či KMail z KDE 3.3.x.
Pokud budete extensions pro Thunderbird stahovat ve Firefoxu, udělejte to přes "Save As", uložte extension na disk, a potom je přetáhněte na Správce rozšíření ve Thunderbirdu, instalují se automaticky, při kliknutí v browseru by se instalovaly do Firefoxu, což nechcete.
Druhou (a s QuoteCollapse poslední) zajímavou extensions pro Thunderbird je Contacts Sidebar, který doplní kontakty do Thunderbirdu tak, jak jsem zvyklý z TheBat! a KMail.
A celé by to nebylo úplné bez Nautical Theme, decentního tématu pro Thunderbird s Gnome ikonami. Pokud používáte Firefox, Gnome-like téma nazvané Gnome-Fx-blue je pro něj dostupné taky, a vypadá skvěle.