SpySweeper zdarma a chybně napsaná ASP aplikace
SpySweeper je velice kvalitní komerční antispyware, v pár ohledech lepší než AdAware, SpyBot či Microsot Antispyware. Pikantní je, že díky chybě v zabezpečení nákupního a upgrade modulu výrobce této aplikace (Webroot) můžete získat její licenci zcela zdarma, a to včetně originálního registračního klíče.
Programátor této aplikace totiž neošetřil vstup na původní email použitý pro
nákup, a pokud jej nevyplníte, a uvedete jen email, na který se má update licence
zaslat, líný a hloupý programátor Webrootu Vám klidně vygeneruje a schválí upgrade.
Zábavné :-) Zjevně bylo opomenuto cosi jako ošetření … WHERE EMAIL=''
.
Pokud chcete taky licenci zdarma, podívejte se na adresu //secure.webroot.com/register/softwareupdates.asp
.
Vyplňte tam Váš email, a během pár sekund Vám přijde oficiální odkaz na download
aplikace, a Vaše nové licenční číslo.
GlobalDAT - prezentace
Na web GlobalDAT.eu™, unikátního online obchodního systému pro americké a evropské trhy, byla doplněna nová prezentace systému ve formátu Microsoft Powerpoint. Dostupné dokumenty:
Doporučené programy pro Windows XP
Tento článek není určen pro běžné čtenáře mého webu, tedy lidi technicky znalé a zdatné, je určen pro lidi, co mají „s tím počítačem pořád nějaké problémy“, tedy například pro mé známé, kterým jsem obsah tohoto článku mnohokrát ústně prezentoval, a chci si tímto usnadnit práci. Prostě jim pošlu URL a bude hotovo :-)
Řada lidí netuší, jak si zabezpečit, zrychlit a zlepšit svůj počítač. Dostanou na novém počítači nainstalované Windows XP, k tomu si někde „seženou“ či koupí Microsoft Word a Excel, pro poštu používají vestavěný Microsoft Outlook (Express), jako browser Microsoft Internet Explorer, a pro zprávy Microsoft MSN Messenger 6.2.
To je ale špatně.
Existují řešení, která nejsou od Microsoftu, která mají více fukcí, lépe a snadněji se ovládají, nemají tolik bezpečnostních chyb, a jsou přitom zdarma, stačí si je stáhnout z internetu a nainstalovat. Tento článek se na nejdůležitější programy z tohoto spektra zaměří.
Kancelář
Každý člověk zná programy ze sady Microsoft Office, tedy především Word, Excel a PowerPoint. Jsou to dobré programy, ale jejich balík stojí cca 15.000 Kč. Existuje ovšem kancelářská sada nazvaná OpenOffice, která má více funkcí než Microsoft Office, umí číst, psát a ukládat soubory Wordu a Excelu (plus má vlastní formáty, které dnes používá stále více lidí), nefungují v ní VBA viry, a je přitom zdarma.
Dnes v podstatě neexistuje důvod, proč si kupovat Microsoft Office.
OpenOffice 2.0beta si můžete stáhnout ze stránek openoffice.cz, a to konkrétně instalační program základního modulu, a český jazykový modul (další jazykové moduly jsou dostupné zde). Word a Excel nebudete vůbec potřebovat, OpenOffice umí vše, co tyto programy, plus něco navíc.
Nová prezentace: BRINVEST.cz
Na adrese www.brinvest.cz byla dokončena finální verze webové prezentace společnosti BR-INVEST, spol. s r.o. Alternativním URL tohoto webu je www.hliníkové-opláštění.cz. Prezentace je zaměřena na velké investory a firmy, nikoliv na běžnou retail klientelu, a tomu odpovídá i její pojetí. BR-INVEST, spol. s r.o. je druhým největším dodavalem hliníkového opláštění budov a interiérů v ČR.
Web www.brinvest.cz je založen na redakčním systému F-ART:CMS, s doplňkovými pluginy pro snadnou správu Referencí a pro automatické vytváření náhledů obrázků.
Lepší CDMA s Asus 500g
Pokud jste jeden ze 30.000 lidí, co provozují Eurotelí CDMA, je téměř nezbytností si pořídit Asus 500g router (díky Patricku). Asus 500g obsahuje „géčkový“ WiFi Access Point, 4 LAN ethernet porty, 1 WAN ethernet port (třeba pro Chello), a hlavně USB 1.1 port a GNU/GPL Linuxový OS, který je Asusem modifikován a nabízen jako open source.
Adam
Köppel a další lidi tento firmware dále obohatili o cdc-acm
driver, včetně patche pro
wMaxPacketSize
pro Quallcom (na 1024 bajtů) a povolení firewallu
na ppp0
rozhraní (nikoliv tedy jen na WAN), a z jeho stránek si tento
firmware v aktuální verzi 1.4beta můžete
stáhnout, a během minuty přeflashovat.
Výsledek je ten, že za pouhých 2.500 Kč + DPH má člověk řešení, které je super stabilní (CDMA modem pak nepadá, navíc, pokud se odpojí spojení, během 10 sekund se znovu spojí), rychlé, sdílené přes Ethernet a WiFi, a bezpečné (je tam Linuxová firewall, iptables). Mohl jsem tak na všech domácích počítačích smazat firewall, nechat jen tu Linuxovou, a bezvadné taky je, že pokud člověk zapne počítač, tak již je online, na internetu, skoro jako by měl pevnou linku od Chella (kterou, bohužel, na Prahu 1 nedotáhnou asi nikdy) :-)
Připojení se na Asus 500g telnetem:
Nokia 6630 - nový král chytrých telefonů
Dostal jsem od DELTAMOBILu super nabídku na Nokii 6630, tedy nejlepší SmartPhone (a protože jsem ještě u nich na místě prodal svůj starý Siemens SX1, stálo mě to jen pár korun), zatím jeden týden Nokii 6630 používám, a koukám přitom a žasnu, kam Symbian pokročil od verze 6.1 k verzi 8.0.
Do DELTAMOBILu jezdím rád, jsou tam totiž dvě velice sympatické slečny, co se umí moc hezky usmívat, a jedna z nich (brunetka) má navíc nádherně štíhlý pas, luxusně pevná prsa a září z ní úžasné charisma (tímto ji vřele zdravím). :-)
Původně jsem pokukoval i po Nokia 9300, nicméně, Nokia 9300 nemá foťák (ono se skutečně hodí mít u sebe neustále 1.3Mpx a moci si tak ofotit jakékoliv poznámky místo jejich opisování), je o 60 gramů těžší, nemá UMTS, a je na ni mnohem méně software. Poté, co jsem objevil Nokia Bluetooth Wireless Keyboard, tedy bezdrátovou Bluetooth klávesnici k Nokii 6630, nebylo co řešit, Nokia 6630 + Bluetooth klávesnice je bezkonkurenčně nejlepší kombinace existující v dnešní době, bez problémů nahradí většinu potřeb, na které používám notebook, váží ale přitom 10x méně, a má lepší klávesnici než Nokia 9300/9500.
Taky jsem zvažoval ještě jiného kandidáta na mobilní telefon (s kvalitní klávesnicí), tedy Jablotron GDP-02, líbila se mi i reportáž na CNN, ale bohužel nemám pro tento přístroj dostatečně velké kapsy (a jinde telefon nejsem zvyklý nosit).
Apache 2.0.53 / SSL, PHP 5.0.3, MySQL 4.1.10 on Linux
Article moved to: hulan.info.
Oook, Tangero a já osobně :-)
jEdit - editor, co je schopen nahradit PSPad
Tento seriál si klade za cíl seznámit Vás s jedním z nejlepších programátorských editorů, který je multiplatformní (je psán v Javě), velice rychlý, podporuje pluginy, má kvalitní makro jazyk, a vestavěnou podporu desítek různých programovacích jazyků. V článku se podívám i na srovnání jEditu s PSPadem, de-facto českým standardem pro freewarový XHTML/PHP editor, a na možnosti, ve kterých je jEdit oproti PSPadu lepší, a proč se vyplatí jej používat.
jEdit je programátorský editor napsaný v Javě a poskytovaný v GNU GPL licenci, takže funguje v postatě na libovolném OS, ať už je to Windows, Linux, Mac OS X, OS/2, HP Unix, VMS či Solaris. Pro jeho spuštění tedy potřebujete Java Runtime Edition (JRE), a to verze 1.4.0 a vyšší (1.5.0 je testována taky). A přestože je to aplikace psaná v Javě, je mimořádně rychlá. Pro řadu operací je jEdit dokonce mnohem rychlejší než oblíbený PSPad.
Výhoda jEditu se projeví i pokud pracujete s více operačními systémy (v mém
případě Windows XP, Fedora Core 3 a Solaris 9), budete mít totiž všude stejný,
stejně konfigurovaný, a stejně kvalitní programátorský editor (vím, že tento
požadavek beze zbytku splňuje třeba i vim
).
Instalace jEditu
Protože je jEdit javovská aplikace, musíte si nejdříve stáhnout JVM, a to například balík JRE 1.5.0 od Sunu. Následně Vám k instalaci doporučuji jEdit 4.2 stable, existuje sice i verze jEdit 4.3 pre1, nicméně, neriskoval bych to, že uprostřed rozdělané práce v ní nastane chyba, je to teprve první preview verze (běžně jich bývá kolem deseti) a přijdete tak potencionálně o kus práce. Verzi 4.2 používám dlouhodobě, a je mimořádně stabilní.
Po instalaci Javy a nakopírování jEditu do C:\Program Files\jEdit\
můžete
na Windows spustit jEdit například takto:
"C:\Program Files\j2sdk\bin\javaw.exe" -Xms32m -mx64m -jar "C:\Program Files\jEdit\jedit.jar" -background
A na Linuxu například takto (cesty si samozřejmě upravte podle Vaší instalace):
/usr/java/jre1.5.0/bin/java -Xms32m -mx64m -jar /home/rado/jedit/4.2/jedit.jar -background
Podstatné jsou zde přepínače -Xms32m
a -mx64m
, které
umožní, aby JVM alokovalo více než standardních 8MB paměti, a to konkrétně
minimálních 32MB paměti (kvůli rychlosti) a maximálních 64MB paměti (osobně
větší soubory needituji), a rovněž je použit přepínač -background
,
který zajišťuje, že i když jEdit ukončíte pomocí zavíracího křížku okna, proces
JVM zůstává stále v paměti, a při novém spuštění aplikace jEdit naběhne během
několika milisekund, tedy okamžitě (dokonce ještě rychleji, než nové spuštění
PSPadu). Pokud chcete proces ukončit zcela, aby nealokoval paměť, stačí použít
klávesovou zkratku Ctrl+Q
či volbu v menu File / Exit.
Základní nastavení jEditu naleznete v menu Utilities / Global Options,
zejména je potřeba nastavit v sekci Textarea vhodné písmo, pro můj
LCD monitor se na Windows nejlépe vyjímá Lucida Sans Typewriter 13 Plain
,
se zapnutým Smooth Text a Fractional Font Metrics a na Fedora
Core 3 používám Nimbus Mono L 12 Plain
.
Chytré telefony se Symbianem über Alles!
Na MobilaMania.cz vyšel můj mírně zábavný, mírně naučný, a mírně bulvární článek (jinak řečeno, přečtěte si jej!) Proč jsou chytré telefony lepší než obyčejné mobily a kapesní počítače?
Kromě mobilních telefonů se v tom článku objeví i jedno Audi A8, jeden notebook Sony a taky Patrick Zandl ve vaně s perličkovou masáží.