Bluetoothová klávesnice Nokia pro pohodlné psaní
Na MobilMania.cz vyšla moje recenze Bluetoothové klávesnice od Nokie, doplněná Markem Lutonským o jeho pohled a fotky klávesnice.
Apache 2.0.53 / SSL, PHP 5.0.3, MySQL 4.1.10 na Linuxu
Looking for English version of this article?
Dnes, kdy téměř každá distribuce Linuxu obsahuje i binární formu Apache, PHP a MySQL, se může zdát, že je zbytečné se zabývat tím, jak uvedené celky zkompilovat a konfigurovat. Pokud ovšem chcete systém přesně podle vašich potřeb, nebo máte požadavky na specifické moduly (curl, iconv, ssl), potom v řadě případů binární forma (rpm, deb) vůbec neexistuje a do kompilace se pustit musíte.
Ke kompilaci ze zdroje je vhodné přistoupit i tehdy, pokud chcete výkon systému optimalizovat pro váš hardware.
Základní popis systému:
PHP 5.0.3 bude kompilováno s podporou: bz2, cpdf, ctype, curl, dom, ftp, gd2, freetype2, gettext, iconv, libxml, mbstring, mysql, mysqli, openssl, pcre, posix, session, SimpleXML, SPL, SQLite, tokenizer, xml, xsl, a zlib.
Apache 2.0.53 bude kompilován s podporou mod_access, mod_auth, mod_auth_digest, mod_deflate, mod_env, mod_headers, mod_setenvif, mod_ssl, mod_mime, mod_imap, mod_alias a mod_rewrite.
Historie Google
Každý (nejen) internetový podnikatel by si měl přečíst tento výborný článek o vývoji Google. A při té příležitosti se můžete podívat i na skvělých 100 momentů vývoje webu podle Yahoo, které dnes slaví 10 let existence :-)
Ahoj RADEK - v prířloze něco najdeš
Tak takto zprasenou češtinu jsem už dlouho nečetl. O co jde? O “osobní” dopis přiložený ke kartičce do Klubu Nokia.
Špičková Bluetooth klávesnice Nokia SU-8W
Jsem nadšen z nové hračky. :-)
Nokia SU-8W, kterou mi dodal pražský DeltaMobil.cz je ještě daleko lepší, než jsem čekal.
Tato klávesnice od Nokie se připojuje bezdrátově pomocí Bluetooth k telefonům se Symbian OS, tedy například k mojí Nokia 6630, a je to mimořádně kvalitní doplněk.
Nokia SU-8W je plnohodnotná klávesnice notebookového typu, a velice pohodlně se na ní píše. Funguje to tak, že si v telefonu spustíte malou aplikaci Nokia Wireless Keyboard (aplikace se dodává na vlastní 32MB RS-DV-MMC kartě, v ceně klávesnice dostanete tedy i tuto kartu a redukci na plnou MMC kartu do PC čtečky), klávesnici zapnete, ta se automaticky ihned (spárovaná) připojí k telefonu, a můžete začít psát.
A aby to bylo ještě více pohodlné, z klávesnice si můžete vysunout i malý stojánek pro Váš telefon. Prostě dokonalý komfort. Klávesnice váží jen 190g a napájí ji dvě baterky typu AAA, což zaručuje výdrž na 50 hodin psaní textu. Ke klávesnici je dostupný i český návod, podívat se na něj ve formátu PDF můžete i online.
Přečetl jsem si i tento manuál ke klávesnici (u telefonů to nikdy nedělám),
a pobavila mě klávesová kombinace Ctrl+Alt+Del
, vyvolává totiž
menu, které se objeví při stisknutí tlačítka pro vypnutí telefonu (tedy přepnutí
profilů, popřípadě vypnutí telefonu). Na Windows toto slouží pro zobrazení Task
Manažeru, respektive k resetu PC. Taky funguje třeba Ctrl+C
a Ctrl+V
pro kopírování textu.
Při psaní z klávesnice není poznat žádné zpomalení, tedy tak, jak rychle stíháte psát, tak rychle Nokia 6630 reaguje. Tedy okamžitě. Na klávesnici jsou i plnohodnotné kurzorové klávesy, CapsLock, funkční klávesy, speciální symboly (klávesa AltGr), přístup do menu, a taky klávesa pro rychlý přístup do SMS, MMS a email zpráv.
Pokud klávesnici složíte, sama se odpojí od telefonu a vypne. Při otevření klávesnice a stisknutí libovolné klávesy se zase automaticky k telefonu připojí.
Nokia SU-8W podporuje Bluetooth Human Interface Device profil (HID), takže ji můžete klidně používat třeba i s Vaším PC. Update: a skutečně to funguje, testováno s WIDCOMM 4.1.0.700 ovladači.
Podle webu Nokia tato klávesnice nemá fungovat zároveň s jiným Bluetooth příslušenstvím, ale opak je pravdou. Používám zároveň jak Nokia SU-8W Bluetooth klávesnici, tak luxusní Nokia HS-11W Bluetooth hands-free sluchátko, a fungují současně, Bluetooth hands-free totiž používá profil Bluetooth Headset, a Bluetooth klávesnice zase Bluetooth HID profil, a Nokia 6630 podporuje oba profily současně. Varování na webu Nokie se zjevně vztahuje na Bluetooth produkty třetích výrobců, popřípadě na jiné telefony než je Nokia 6630.
Klávesnice je perfektně použitelná i v kanceláři, na takové rychlé napsání SMS neexistuje nic lepšího.
Kombinace Nokia 6630 telefon + Nokia HS-11W Bluetooth Hands-Free + Nokia SU-8W Bluetooth klávesnice nemá v dnešní době konkurenci. Nic lepšího ve světě (nejen chytrých) telefonů neexistuje.
Mohu mluvit s obchodním partnerem pomocí Nokia HS-11W Bluetooth sluchátka a mít obě ruce volné, a pohodlně si přitom pomocí Nokia SU-8W Bluetooth klávesnice psát (na tom samém telefonu) poznámky.
Moc se mi to líbí, díky Nokii už nebudu muset tahat v tašce notebook jen proto, abych byl schopen napsat delší email!
Opera 8.0 - další užitečné tipy
Dokonalá konfigurace Vaší Opery může vycházet z mého předchozího článku, kde je základem Web Developer Toolbar od NonTroppa. Na ICQ jsem dostal k tomuto článku pár dotazů, a to jak integrovat do Opery lépe Opera Ad Filter tak, aby šlo filtrovat objekty na klik pravým tlačítkem myši, jako to dělá AdBlock pro Firefox, a také jak integrovat GetRight, popřípadě FlashGet.
Integrace Opera Ad Filteru
Pro blokování reklam pomocí Opera Ad Filteru na pravé tlačítko myši si otevřete soubor ./Opera/profile/menu/WebDev_Menu_V1.2.ini
,
a doplňte v něm následující:
[Image Link Popup Menu] ---4 Item, "Zablokuj tento odkaz / reklamu" = Copy image address & Execute program, "C:\Program Files\operafilter\operaadfilter.exe"
Nyní se Vám v kontextovém menu zobrazí odkaz Zablokuj tento odkaz
/ reklamu, a při jeho aktivaci se spustí automaticky Opera Ad
Filter, odkaz se zkopíruje do schránky, a po stisku Ok se zařadí
do filter.ini
. Jednoduché a účinné.
Integrace s FlashGet
Osobně používám FlashGet jako download manažer na Windows, nic lepšího jsem zatím neobjevil (kromě rovněž skvělého GetRight). FlashGet můžete do Opery dostat více způsoby, například přes Nastavení / Typy souborů, ale to je zdlouhavé, musíte projít veškeré přípony souborů, a navíc je to definované "natvrdo".
Lepší postup je dostat odkaz na download to kontextového menu, a to třeba takto:
[Link Popup Menu] Item, "Download pomocí FlashGet" = Execute program, "C:\Program Files\FlashGet\flashget.exe","%l"
Druhou možností je stáhnout si plugin OperaGet (obdoba FlashGet u Firefoxu), a postupovat podle návodu u tohoto pluginu.
Integrace s GetRight
Integrace s GetRight bude stejná jako s FlashGet, jen zaměňte flashget.exe
za getright.exe
v
předchozím odkazu, tedy takto:
[Link Popup Menu] Item, "Download pomocí GetRight" = Execute program, "C:\Program Files\GetRight\getright.exe","%l"
Schování hlavního menu
Opera 8.0 Beta 2 změnila definici klávesové zkratky Ctrl+F11
.
Není ale problém ji dát zpět. Podívejte se do Nástroje / Nastavení / Myš a klávesnice
/ Upravit, a pro klávesovou zkratku F11 ctrl
vložte toto:
Enable menu bar | Disable menu bar
Ctrl+F11
potom bude schovávat a ukazovat hlavní menu tak, jako
u verzí 8.0 Beta 1 a starších. Pochopitelně můžete si tuto operaci nadefinovat
pro libovolnou jinou klávesovou kombinaci.
Import záložek z Firefoxu a MSIE
Import záložek z Firefoxu a Oblíbených položek z MSIE obsahuje Opera zcela standardně, provedete jej v Menu / Soubor / Import a export.
Neomezené EDGE T-Mobile zůstává na 699 Kč + DPH!
Před pár dny jsem si stěžoval, že EDGE od T-Mobile je podstatně pomalejší a přitom od 1. dubna 2005 dražší než CDMA od Eurotelu. To nicméně už neplatí, T-Mobile totiž příplatek za EDGE (200 Kč +DPH) zrušil, a cena Unlimited E(GPRS) zůstává tedy na slušných 699 Kč + DPH.
Používám E(GPRS) jako mobilní spojení na svém telefonu Nokia 6630, a jako záložní pro CDMA, a s cenou 699 Kč + DPH jsem spokojen. T-Mobile EDGE tak je levnější než EDGE od Oskara, navíc s lepším pokrytím a zkušenostmi.
Ještě zajímavější by bylo, kdyby T-Mobile následoval princip, který zavedl Oskar, a to je automatické zvyšování tarifu. Pokud tedy nějaký měsíc člověk nepřenese skoro žádná data, zaplatí méně.
Proč používám T-Mobile?
T-Mobile je mi tímto nicméně cenově znovu sympatický. Pro hovory používám jeho Tarif 250 HIT (nutná je smlouva na 2 roky), což za 990 Kč + DPH znamená 250 minut zdarma, a hlavně hovory za 2,80 Kč do libovolné sítě, což Eurotel nenabídne (a o Oskara se z principu nezajímám), a kvalitní roaming i pro GRPS/EDGE.
Používal jsem dlouhodobě, asi 8 let, Eurotel (od roku 1996; tedy ještě NMT síť a platby za příchozí hovory), vždy na "paušál", protože byl prostě kvalitou služeb i přenosu hlasu lepší, poslední 2 roky (od 9/2003) jsem ale u T-Mobile, a naprostá spokojenost s kvalitou a cenou hlasových (a dnes i mobilně-datových) služeb.
Eurotelí CDMA dnešní “protest” nerozházel
Dnes měla běžet jedna stupidní teenagerovsko-sosačská akce na otravování života většiny normálních uživatelů CDMA, tedy pokus o zablokování Eurotelí sítě.
Nicméně, vypadá to, že Eurotel to ve zdraví přežije a sosačům se můžeme jen smát, rychlost CDMA je teď kolem 500 kbps (a večer bude 800 kbps, ve dne je to vždy více vytížené). Prostě normální stav…
Nakonec z toho vygeneruje velice pozitivní PR právě Eurotel :-)
C:\>ping seznam.cz Příkaz PING na seznam.cz [212.80.76.18] s délkou 32 bajtů: Odpověď od 212.80.76.18: bajty=32 čas=149ms TTL=120 Odpověď od 212.80.76.18: bajty=32 čas=138ms TTL=120 Odpověď od 212.80.76.18: bajty=32 čas=158ms TTL=120 Odpověď od 212.80.76.18: bajty=32 čas=136ms TTL=120 Statistika ping pro 212.80.76.18: Pakety: Odeslané = 4, Přijaté = 4, Ztracené = 0 (ztráta 0%), Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách: Minimum = 136ms, Maximum = 158ms, Průměr = 145ms
C:\>tracert seznam.cz Výpis trasy k seznam.cz [212.80.76.18] s nejvýše 30 směrováními: 1 < 1 ms < 1 ms < 1 ms my.router [192.168.1.1] 2 180 ms 160 ms 205 ms 10.160.4.6 3 160 ms 159 ms 136 ms 10.160.1.101 4 143 ms 159 ms 179 ms 160.218.160.251 5 169 ms 178 ms 194 ms 160.218.2.65 6 147 ms 179 ms 144 ms nix2.tgnet.cz [194.50.100.76] 7 166 ms 184 ms 160 ms bb-bbsw.tgnet.cz [212.80.65.22] 8 163 ms 169 ms 169 ms seznam--bbsw1.tgnet.cz 9 186 ms 183 ms 160 ms www.seznam.cz [212.80.76.18] Trasování bylo dokončeno.
Ráno to klouzalo…
V osm ráno jsem jel na Prosek, z Prahy 1, tedy přes Hlávkův most. Nějaký člověk z Ústí na tom mostě přede mnou prudce a naprosto zbytečně zabrzdil, tak jsem dupnul na brzdu taky, ale těžké auto se sunulo dál, zatímco Oktávka přede mnou vcelku ráda a poslušně po 20 metrech zastavila. Brzda mi rytmicky ťukala do pravé nohy, aktivované ABS, a já musel auto na poslední chvíli strhnout na chodník, kde nikdo nešel, jinak bych milou Oktávkou projel a skončil jí v kufru.
Kdo tu je vlastně blbec? No, on i já. Já jsem vůbec nepřemýšlel o tom, že magistrála uprostřed Prahy, kde projedou za hodinu tisíce aut, bude na Hlávkově mostě tak namrzlá, že bude problém zabrzdit, a ten tatík v Oktávce zase jel zmateně a bezdůvodně prudce brzdil.
Každopádně plyne z toho jedno ponaučení: "To, že něco (led) není vidět, ještě vůbec neznamená, že neexistuje!"
Chlazení počítače - luxus za pár korun
Pro jednoho dobrého známého jsem skládal včera večer počítač z komponent (je to sice dražší, než koupit si počítač značkový a vcelku, ale zase člověk získá přesně to, co chce; jen to zabere zhruba 30 minut práce navíc), a komponenty se volily s ohledem nejen na výkon, ale i na cenu.
Známý si vybíral v pátek věci jen ze skladových zásob AlzaSoftu, ale výsledek je dokonalý. Třeba to bude sloužit jiným lidem jako inspirace.
Skříň 3R System
3R System jsou skříně korejského původu, které jsou cenově přijatelné, bezvadně vypadají, a mají od výrobce zabudované kvalitní a tiché chlazení, včetně digitálního modulu s měřením teploty 3 čidel a s regulací otáček 2 vestavěných 12cm větráků v 10 stupních.
Skříň 3R Middle Tower AIR stojí s DPH 1,640 Kč a je perfektně zpracovaná, dole je zmíněný digitální modul a port pro 2 USB zásuvky. DVD/CD mechaniky jsou skryty pod dvířky, která se automaticky otevřou při vysunutí DVD/CD, a potom zase zavřou. Je to dost efektní.
Jediné, co je oproti třeba mé vlastní skříni Foxconn mírně horší, je šířka použitého plechu, preferoval bych jej o půl milimetru širší, kvůli stabilitě a rezonancím. Není to ale zásadní problém.
Skříň obsahuje 2 větráčky značky Omega Silence o průměru 12cm, které jsou výkonné a tiché, pod jedním z větráčků (který je v čele skříně, a fouká vzduch do skříně, kolem boxu pro hard-disky) je prachový filtr a druhý větráček je na zadní straně skříně a fouká vzduch ven.
Skříň nemá wind-tunel pro CPU, ale nepotřebuje to, o odvádění teplého vzduchu od CPU se stará 12cm větráček v zadním panelu skříně, a také dokoupený 12cm větrák ve zdroji.
Shrnutí: skvělý design skříně, perfektní chlazení díky dvěma vestavěným 12cm větrákům, digitální panel s ovládáním, zajímavé skrytí CD mechanik.