Jak na podivný email s winmail.dat?
Občas dostanu do svého TheBat! emailového klienta zprávu s podivnou
přílohou winmail.dat
, a v hlavičce emailu je vždy něco podobného:
X-MimeOLE: Produced By Microsoft Exchange V6.5.7226. ... Content-Type: application/ms-tnef; name="winmail.dat" Content-Transfer-Encoding: base64
Neboli další Microsoftí quazi-standard (=paskvil), který není čitelný dokonce ani v Outlook Expresu, natož v normálních email klientech na Windows, Linuxu či Mac OS X. Microsoft sám administrátorům Exchange serverů sice radí, jak tento soubor neposílat, nicméně řada adminů to zjevně neumí nastavit (asi v životě nic jiného než Exchange neviděli).
Naštěstí existuje i jiná alernativa než si přílohu vyžádat od autora emailu
znovu, a tou je prográmek WMDecode,
který z winmail.dat
dokáže extrahovat veškeré soubory. WMDecode
existuje pro Windows a EPOC/Symbian zařízení, a je dostupná i jeho varianta pro Mac OS X.
nVidia profily s nHancerem a lepší Doom 3
V tomto článku představím aplikaci pro lepší práci s nVidia profily a tuning grafiky v Doom 3 pro super výkonné karty.
Ještě lépe vypadající Doom 3
První z těchto aplikací je 3mooD, který umožňuje dále vylepšit již tak skvělou grafiku her Doom 3 a Doom 3: Resurrection of Evil. Podmínkou je vlastnictví nVidia 6600/6800 karet, a nejnovější ovladače 76.xx (osobně používám verzi 76.44).
V této aplikaci proveďte nastavení dle obrázku, specifikujte cestu k Doom 3 instalaci, a po spuštění budou textury ještě propracovanější než v Ultra High módu (při jinak zapnutém AA 4x a AF 8x).

Tyto screnshoty jsou down-samplovány z 1280x1024
do šířky 500px
,
takže zlepšení kvality tak nevynikne, nicméně, realita je opravdu ohromující,
třeba textury a odlesky světla na podlaze, a vůbec celkový dojem ze hry, je
ještě mnohem lepší:

Testování a perfektní stabilita počítače
Každý počítač potřebuje otestovat, a to platí dvojnásob, pokud provádíte jakékoliv
jeho přetaktování. Již dříve jsem psal o zásadách, které je nutné dodržovat
při stavbě
tichého a výkonného počítače, nicméně, to je teprve začátek. Následně musíte
provést řádné testování, ono takové přetaktování procesoru o 600-800MHz
prostě
jde proti veškerým normám výrobce CPU, základní desky, chipsetu, a často i
pamětí, a za těchto extrémních podmínek systém nemusí být stabilní.
SpeedFan - monitorování nejen teplot
Jedním z nejlepších utilit pro monitorování a měření teplot, napětí a otáček větráků uvnitř počítače je SpeedFan 4.23, alternativou je pak Motherboard Monitor. SpeedFan umí měřit teplotu CPU, skříně, hard-disků a rovněž jádra grafické karty a jejího okolí.
Zásadou je, že teplota CPU by v klidu neměla být vyšší než 45°C, s ideálem kolem 40°C, a teplota skříně maximálně 37-38°C, při běžné pokojové teplotě kolem 22 °C.
Při zátěži je limitem pro CPU maximálně 60°C, s optimem kolem 50°C, u grafické karty je možná teplota jádra při zátěži vyšší, a to až 70 °C (je nutno ji měřit nVidia ovladači nebo RivaTunerem, nikoliv SpeedFanem).
Takto vypadá teplota bez zátěže v mé Thermaltake Soprano skříni, Pentium 4E 3.8GHz Prescott CPU je zde na hodnotě 38 °C, což je excelentní výsledek, samotná teplota vzduchu ve skříni přitom jen o 6 °C převyšuje teplotu okolí:

Pokud jsou Vaše teploty podobné, či pouze mírně vyšší, máte dobře navrženou skříň a tok vzduchu v ní.
Navigace v Nokia telefonu

Pokud v autě nemáte navigaci, tak máte možnost si koupit třeba Blaupunkt E1 za 25.000 Kč, TravelPilot DX za 60.000 Kč, anebo taky Nokia LD-1W GPS modul za pouhých 4.500 Kč. Tento GPS modul zjišťuje s přesností na jeden metr Vaši polohu vzhledem k družicovému GPS systému, a pomocí aplikace WayFinder je tato pozice nakreslena do mapy na Vašem mobilu.
A nejenom to. WayFinder umožňuje i plánovat cestu, navigovat, a dělá to lépe než zmíněný Blaupunkt E1 za 25.000 Kč. Princip WayFinderu je v tom, že si mapy celé Evropy, včetně ČR, stahujete online, takže potřebujete GPRS/EDGE připojení k internetu. Nicméně, systém si již jednou navštívené oblasti ukládá na MMC kartu, a nestahuje je znovu. Další možností je transferovat si mapy offline, z www.mywayfinder.com, nahrát je na MMC kartu, a pak je používat. V tomto případě je potřeba pro navigaci jen pár kB dat za hodinu, tedy i v roamingu zcela zanedbatelný přenos.
Při jízdě funguje jak klasická komfortní mapová navigace, kde se v horní části navíc zobrazuje vzdálenost k nejbližší křižovatce a směr dalšího odbočení, tak schematická navigace, která zobrazuje jen velkou šipku a vzdálenost do nejbližší změny směru. Celé je to doprovázeno mluveným slovem. Prostě standardní systém, jako funguje v případě DINového Blaupunktu.
Na následujích obrázcích si můžete prohlédnout screenshoty z navigace po Praze, funguje to skutečně perfektně, reakce je okamžitá, pokud tedy zrovna nezamrzne GPRS/EDGE připojení, nerestartuje se Nokia 6630, či není dostupný server WayFinderu (což se bohužel občas stává).
Celý můj článek o GPS modulu Nokia a WayFinderu si můžete přečíst v tištěném časopise Mobility, takže zde jen pár screenshotů :-)
Toshiba Satellite M30 - rozporuplný business notebook

Pokud se často pohybujete nejen mezi domovem a prací, ale i mezi desítkami hotelů na obchodních cestách, je notebook v podstatě jediné řešení, jak mít Vaši práci a data neustále při sobě. Toshiba Satellite M30 je zástupce značkových notebooků zaměřených na business uživatele, s tím, že nabízí i multimediální funkce.
Notebook bude, oproti stolnímu počítači, vždy kompromisem, ať už se jedná o celkový výkon počítače, tak ergonomii používání. Nicméně, pokud potřebujete mobilitu, je notebook skutečně jediným řešením Vašich potřeb, ať už jste typický business uživatel, anebo třeba zámožnější student. Pojďme se tedy podívat na řešení Toshiby v této oblasti.
Skvělý marketing Opery!

Opera má dokonalý marketing. Poté, co Jon S. von Tetzchner, tedy CEO Opera Software ASA, prohlásil, že pokud downloady nové Opery 8 během 4 dnů překročí 1 milión stažení, tak ihned poplave z Norska až do USA, jen s malou zastávkou na Islandu, kde si dá šálek horké čokolády v domku své matky, tak o tom píší zdarma všechna média.
A protože Opery 8 bylo během prvních 4 dnů staženo celkem 1.050.000 kusů, tak si Jon, jako správný gentleman, navlékl neoprénový obleček, a vyrazil. Na stránce opera.com/swim můžeme sledovat jeho plavbu. Celý text je psán velice zábavnou formou, a doporučuji ke čtení jak původní Press Release i tento text.
Opera 8 je bezkonkurečně nejlepší internetový browser, email klient, RSS čtečka, IRC klient. O její konfiguraci jsem psal již dříve.
Hrajeme si v dubnu
Duben 2005 je mimořádně bohatý na herní novinky, takže pokud máte moderní počítač a chuť si hrát, zamiřte do nejbližšího nákupního centra, a udělejte si radost.
Povedený dual-core od AMD - Athlon 64 X2
Zatímco dnešní Athlon 64 procesory jsou v praxi až o desítky procent pomalejší (kromě pár her) než Intel Pentium 4 procesory, bude tomu za chvíli jinak. Pokud dnes chcete enkódovat televizní stream do DivX a audio do MP3, popřípadě používat FFDShow na real-time filtry pro sledování televize, a zároveň u toho normálně pracovat, mít puštěný Apache a MySQL server, nemáte jinou volbu než Pentium 4E (modely 5xx a 6xx). Athlon 64 se zde absolutně výkonově nechytá, zatímco Pentium 4E tyto operace vytíží na 10-20%, AMD se zapotí na 80% a nemůžete dělat nic jiného.
Nicméně, dle testů, které byly uvedeny během posledních pár dnů je jasné, že AMD se podařilo skvěle navrhnout jeho nový dual-core procesor, neboli dvě procesorová jádra na jednom chipu. Intel Pentium D, tedy dual-core Pentium 4E, má sice podporu pro HT, a tím vlastně 4 virtuální CPU (oproti 2 fyzickým u AMD), nicméně na dual core Athlon 64 X2 to výkonově stačit nebude.
Athlon 64 X2 podle testů na anandtech.com má nejen lepší mezi-procesorovou komunikaci, kdy dva CPU spolu nekomunikují přes pomalou FSB jako u Intelu, ale na plné frekvenci chipu, ale dokonce je možnost budoucí Athlon 64 X2 osadit, po upgrade BIOSu, do stávajících desek se socketem 939. Má to sice i pár nevýhod, jako jsou dnešní DDR2 667 paměti Intelu oproti DDR400 pamětem AMD (a sdílené pásmo oběma jádry), nicméně, pokud si teď chcete koupit slušně výkonný počítač, a za rok jej upgradovat na Athlon 64 X2 jen výměnou CPU a updatem BIOSu, klasický Athlon 64 3500+ je skutečně dobrá volba.
Pokud ovšem chcete maximální výkon již teď, a za rok upgradovat nejen CPU, ale i základní desku za 4.000 Kč, lepší volba zůstává Intel. Podle mého názoru sice 4,000 Kč za novou desku (příští rok) nestojí za to, jít dnes do pomalejší Athlon 64 platformy (nehledě na to, že i AMD zřejmě bude mít za rok nový socket a podporu pro DDR2 paměti), ale chápu, že pro řadu lidí to bude jinak.
Jediným problémem AMD ovšem zůstává stabilita, současné desky a BIOSy mají s Athlon 64 X2 problém, Anand sám uznává, že:
Intel CPU + Intel chipset = extrémně stabilní platforma
Pro Intel bude hovořit i nižší cena dual-core procesorů než v případě AMD, a jejich včasnější dostupnost. Každopádně je dobře, že Intel konečně v Athlon 64 X2 řadě získává konkurenci. Profitovat na tom budeme všichni :-)
Asus TV-FM karta: televize, rádio a video za 1.000 Kč

Asus TV-FM karta je takový malý zázrak za 1,000 Kč (+DPH). V miniaturním interním (PCI) provedení tento Asus obsahuje kvalitní televizní tuner, FM rádio, má kompozitní a S-Video vstup, dodává se k němu dálkové ovládání, a hlavně produkuje bezvadný obraz, který s pomocí DirectShow filtrů můžete v reálném čase upravovat (například obraz zbavovat šumu), a ukládat v libovolném formátu na disk (třeba DivX + MP3 nebo XviD + Ogg Vorbis).
Moderní Philips 7135 chip v akci
Asus TV-FM karta je karta nové generace, není totiž založená na zastaralých chipech typu BrookTree 878 či ještě starších Bt848. Tyto staré chipy mají relativně špatný příjem a jenom 8-mi bitový videopřevodník, a emitují kolem sebe spoustu vysokofrekvenčního rušení (viděl jsem i "značkové" TV karty s Bt848 chipem, které zcela zarušily obraz na monitoru).
V Asus TV-FM kartě je použit nejmodernější Philips 7135 chip (existují i jeho starší varianty 7134 a 7133), který kromě TV a FM funkcí zvládá i zpracování audia pro IncredibleStereo díky jednoduchému DSP procesoru, obsahuje 9-ti bitový video převodník, kompozitní a S-Video vstup, a neemituje téměř žádné VF rušení vzhledem k Vaší grafické kartě a monitoru. Dá se tedy instalovat i do extrémně výkonné a přetaktované sestavy (která je na rušení náchylnější).
Jediný problém Asus TV-FM karty je dodávaný software Asus Home Theatre, ten je naprosto příšerný. Spuštění tohoto software a prvotní ladění či následné přeladění kanálů trvá sekundy až desítky sekund, aplikace občas zamrzá, a funkčnost je velice omezená. Naštěstí ale existuje jiná, a naprosto špičková alternativa, a to FLY 2000 TV, která nativně podporuje Philips 7135 chip, a tím i Asus TV-FM kartu.

Rozhovor na Neviditelném psisku
Na Neviditelném psu vyšel rozhovor se mnou, otázky pokládal Filip Sklenář, takže jednoznačně doporučuji ke čtení :-)