MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

NVIDIA WDM (VIVO) driver a akcelerace H.264

Software 02.12.2005

Nový standard pro vysoce kvalitní video je H.264, problém ale je, že přehrávání H.264 klipů vytíží procesor na 100%. NVIDIA naštěstí nabízí funkční řešení, jak přehrávání H.264 videa, MPEG2, dekódování DD/DTS a dalšího zpracovat pomocí grafické karty, takže při přehrávání H.264 klipu je vytížení CPU nižší než 10%.

NVIDIA PureVideo - akcelarace přehrávání videa

Základem této akcelerační NVIDIA technologie je package nazvaný PureVideo. Tento dekodér je funkční na kartách řady GeForce 6 a GeForce 7. Po jeho instalaci se Vám při přehrávání H.264 videa objeví v dolní liště nová NVIDIA ikona, kde můžete nastavit další parametry dekódování a akcelerace grafickou kartou (pomocí pixel shaderů):

PureVideoNVIDIA PureVideo - akcelerace H.264

Vlastní H.264 klip si poté můžete přehrát třeba ve Windows Media Playeru nebo ve fantastickém Zoom Playeru (nic lepšího a profesionánějšího pro video neexistuje). Pro podporu akcelerace ve Windows Media Playeru si je třeba stáhnout jeden Microsoftí hotfix KB888656, WMP 10 poté spolupracuje s NVIDIA PureVideo.

Ukázka HD WMV klipu je třeba zde (100MB).

Vypalovačka LG SuperMulti 4166B umí UDMA-4

PC Hardware 02.12.2005

Včera jsem se rozhodl moje dva roky staré vypalovací mechaniky nahradit za moderní, protože kvalita čtení a vypalování už neodpovídala mým potřebám. Vybral jsem si nově uvedenou vypalovačku LG SuperMulti 4166B, která se prodává také jako HP 840i, recenze třeba zde. Domnívám se, že se jedná o nejlepší současný model, umí veškeré existující formáty kvalitně číst i zapisovat, a to DVD±R, DVD±R DL, DVD±RW, CD-RW i DVD-RAM, a rovněž obsahuje užitečnou technologii LightScribe, tedy popis CD/DVD přímo v mechanice. Tato mechanika je tedy paradoxně lepší než dříve uvedená LG 4167B s vyšším „pořadovým číslem“ (LG má v číslování docela zmatek).

Jako druhou mechaniku jsem si koupil Plextor PX-130A, rezence je zde, což je „pouze“ DVD-ROM, ale zato se zřejmě nejlepším čtením co existuje. Pro spuštění a kopírování médií by kombinace Plextor PX-130A pro čtení a LG 4166B pro zápis měla být neporazitelná.

Zajímavé je, že obě mechaniky umí místo standardního UDMA-2 vyšší přenosové rychlosti, v případě LG 4166 je to UDMA-4 (Ultra-66) a v případě Plextoru dokonce UDMA-5 (Ultra-100), tedy rychlosti dosud vyhrazené pevným diskům, postačí místo 40 žilového kabelu dodaného v retail balení zapojit 80 žilový PATA-100 kabel.

Přenosové rychlosti

Opteron 144 aneb AMD FX-57 o 30.000 Kč levněji

PC Hardware 01.12.2005
Opteron 144

AMD FX-57 je současný nejvýkonnější single-core procesor od AMD. Jeho prodejní cena s DPH je 35.000 Kč, běží na 2.8GHz a má 1MB L2 cache.

Oproti tomu je testovaný AMD Opteron 144 (socket 939) mnohem cenově dostupnější, jeho cena s DPH je 5.500 Kč, L2 cache je opět 1MB, ovšem frekvence je nastavena na pouhých 1.8GHz, tedy o celý 1GHz nižší.

Opteron 144 - poněkud složitá volba

Opteron 144 na 1.8GHz je v podstatě identický jádru SanDiego, což je Athlon 64 s 1MB L2 cache. Nejlevnější SanDiego model je označen jako 3700+, taktován je na 2.2GHz, a prodává se v box balení (tedy s originálním AMD chladičem) za 8.700 Kč. Tento procesor bývá také označován jako „král overclockingu“, protože jej není problém dostat na 2.8 - 3.0GHz, tedy na výkon identický či vyšší s top modelem od AMD, procesorem FX-57.

Opteron 144, v první „novinářské verzi“ s TCaseMax 65-67°C šel přetaktovat z nominálních 1.8GHz také až na brutálních 3.0GHz. Na internetu se objevila spousta „reklamních článků“, a Opteron 144 se vesele prodával. Uvedená TCaseMax je maximální teplota, která může být dosažena uprostřed heat-spreaderu procesoru, CPU s vyšším TCaseMax mají tedy vyšší potenci na přetaktování. Teplota TCaseMax se určuje testováním procesoru přímo při jeho výrobě, a je zapsána přímo do vnitřní paměti chipu.

Dnes se bohužel Opterony 144 s TCaseMax na 67°C nevyskytují, můj testovaný kousek od CzechComputer.cz měl TCaseMax na hodnotě pouhých 55°C, jednalo se o sérii CABNE.

TCaseMaxOpteron 144 s TCaseMax na pouhých 55°C

Při cenovém srovnání Opteronu 144 ke konkurenci z vlastní stáje je dobré si rovněž uvědomit, že Opteron 144 má deklarovanou pouhou roční životnost, a záruku 2 roky, zatímco AMD 3700+ SanDiego má záruku i životnost tříletou. V ceně modelu 3700+ SanDiego rovněž dostanete originální AMD chladič, Opteron 144 je pouze model „tray“, bez chladiče, který musíte koupit zvlášť, a cenový rozdíl oproti SanDiegu 3700+ se tak sníží na nějakých 2.000 Kč.

Koupě Opteronu 144 je tedy dle mého názoru tak trochu sázka do loterie, procesor je sám o sobě v základním stavu dost pomalý, jede jen na 1.8GHz, a pokud narazíte na kus, který nelze příliš přetaktovat, budete si to dlouho vyčítat, protože například stejně drahý Intel Pentium 630 na 3.0GHz uvedený nepřetaktovaný Opteron 144 kdykoliv bez problémů porazí v libovolném testu a jde taktovat až k hranici 4.0GHz.

Antialiasing fontů v Zend Studio 5

Webdesign, CMS 28.11.2005

Zend Studio 5 je jeden z nejlepších produktů pro vývoj a ladění PHP 5 aplikací. Instalace produktů je naprosto bezproblémová, Zend Studio Server například automaticky rozpoznal již instalovaný Apache 2.0.55 server (ve velice nestandardní lokaci) a existující PHP 5.0.5 instalaci a automaticky modifikoval php.ini a httpd.conf soubory, kam vložil Zend Debugger, takže klient Zend IDE pracoval na první spuštění.

Jediný problém jsem zaznamenal s fonty, jsem z jEditu zvyklý na antialiasing fontů, a Zend Studio toto standardně nenabízí, ale je možné to obejít editací souboru ZDE.lax, a upravit jej následovně (via 99bugs.blogspot.com):

lax.nl.java.option.additional=-Dsun.java2d.noddraw=true 
  -Dswing.aatext=true

Následně si již můžete užívat i na LCD kvalitního písma:

vlastní fontyspecifikace vlastních fontů

Odkazy na kvalitní hardwarové weby

PC Hardware 28.11.2005

Tento článek by chtěl přinést několik odkazů na weby zabývající se „tuningem PC“ po jeho hardwarové stránce a po stránce ovladačů. Drtivá většina webů bude bohužel v angličtině, česky toho bohužel moc kvalitního a nezávislého nevychází.

Seznam dobrých „tuningových“ webů:

  • CDR.cz - slušný český „news“ server v oblasti „tuningu PC“, nicméně s příšerným layoutem a ještě horším designem,
  • SvětHardware.cz - solidní český časopis, jehož recenze bývají provedeny bez významnějších kiksů (což pro většinu jiných serverů neplatí),
  • forum.PCTuning.cz - jedno z nejlepších českých fór (které nemá prakticky nic společného s magazínem PCTuning.cz) a kde řada jeho uživatelů má jisté znalosti (ale jsou tam samozřejmě i tisíce hloupých teenagerů s nevybouřeným testosteronem a bez znalostí),
  • AnandTech.com - jeden z nejlepších zdrojů pro testy procesorů, grafik a základních desek,
  • Hexus.net - zejména vynikající testy 36 napájecích zdrojů, ale i další výborné recenze,
  • MVKTech.net - zdroj BIOSů pro karty NVIDIA a ATI a nástrojů pro jejich modifikaci,
  • NFORCEHQ.com - slušný anglický „news“ server,
  • NVNews.net Fórum - nejlepší zdroj informací k NVIDIA kartám a jejich ovladačům,
  • TweakGuides.com - výborné návody na tuning počítačových her pomocí konfiguračních souborů,
  • Rage3D.com - nejlepší zdroj informací k ATI kartám a jejich ovladačům,
  • RojakPot.com - slušný souhrn všech možných nastavení BIOSu a jejich významu,
  • Station-Drivers.com - nejlepší web pro sledování nových ovladačů pro Váš hardware,
  • XBitLabs.com - jeden z nejlepších zdrojů pro testy procesorů, grafik a základních desek.

Kupujeme židli k počítači

PC Hardware 25.11.2005
LD Seating

Na tomto webu jsem probíral už stovky hardwarových komponent, která mají vliv na výkon počítače, ale také „externí bižuterie“, jako je klávesnice, myš a monitor, což jsou tři komponenty mimořádně důležité pro pohodlnou a ergonomickou práci s počítačem bez únavy při dlouhodobé práci. Dosud jsem ovšem nerecenzoval čtvrtou důležitou komponentu pro ergonomii práce, a tou je počítačová židle.

Pokud bych to zjednodušil, pokud pracujete s počítačem kolem deseti hodin denně, největší únava či naopak pohoda bude pramenit z dokonalé klávesnice a z dokonalé židle. Nejlepší klávesnici jsem již popisoval, je jí zcela bezkonkurenční Microsoft Ergonomic Keybord 4000, na kterou se nechytá libovolný Logitech, Chicony, Samsung či nedejbože Genius.

Požadavky na ideální židli

S židlí je situace mnohem složitější než s hardware, hodně lidí totiž židli podceňuje, většina z nich dokonce pracuje na počítači sedíce na příšerně nestabilním štokrleti bez područek v pořizovací ceně zhruba 1.000 Kč, a jen se slepě žene za nadupanými „střevy“ svého stroje. Ničí si přitom záda, ruce, zrak, a jejich produktivita práce klesá.

Vynikající židle musí:

  • mít použit jako potah prodyšný materiál (naleštěná kožená židle opravdu není v parném létě to pravé, a to ani když máte klimatizaci),
  • nastavitelný sklon opěráku,
  • nastavitelná výška opěráku,
  • nastavitelný úhel mezi opěrákem a sedákem nezávisle na sklonu sedáku,
  • nastavitelná výška židle,
  • volitelná opěrka hlavy,
  • relativně tvrdé čalounění,
  • loketní opěrky s nastavitenou výškou,
  • být pojízdná,
  • bytelně vyrobená a celkově pevná.

Update firmware pro Logitech G5

PC Hardware 25.11.2005

Logitech G5 je nejlepší laserová myš s 2.000 dpi Logitechu (lepší či stejný obecně je snad už jen Razer Copperhead), samozřejmě s kabelem. Tato myš měla ovšem na některých špičkových černých herních podložkách problém s trackingem (na mé černé Razer eXactMat Speed ovšem běhá od počátku skvěle), a Logitech se to rozhodl velice promptně opravit updatem firmware myši. Nikdy jsem o tom neslyšel, že to jde, každopádně zde je update firmware 1.0 na firmware 1.1 u Logitech G5.

Před update:

FW 1.0

Po zhruba 3 sekundovém update:

FW 1.1

Rovněž se ujistěte, že používáte poslední verzi ovladačů Logitech myší, tedy SetPoint 2.46.

Windows XP krásnější

Windows XP 23.11.2005
Tento počítač

Windows XP mají jednu zásadní odlišnost od Windows 2000, a to přítomnost themes engine, tedy služby, která umí změnit celkový vzhled a chování Windows XP. Tento článek bude určen pro začínající uživatele Windows XP, kteří zatím netuší, jak různé styly a vzhledy na Windows XP aplikovat, kromě těch pár Microsoftích vestavěných stylů.

Základem pro aplikování stylu je provedení malého patche na soubor uxtheme.dll. Důvodem je ten fakt, že Microsoft povoluje instalaci a používání jen digitálně podepsaných témat a stylů, z důvodu ochrany bezpečnosti počítače. Onen patch udělá jen to, že onu kontrolu na digitální podpisy vypne, a Vy tedy můžete používat libovolná nepodepsaná témata, například z DeviantArt.com.

Abych Vás na začátek pozitivně naladil, můžete se podívat na finální produkt Vašeho snažení. Na uvedeném screenshotu je zvoleno téma Luna Element, k tomu sladěný wallpaper, speciální skin pro WinAmp, speciální skin pro Trillian, a rovněž nové ikony veškerých prvků. Takovéto uzpůsobení Windows XP přitom zabere 10 minut, a výsledek je operační systém, v němž se Vám podstatně lépe pracuje. Témat jsou přitom na výběr stovky, možná i tisíce.

Změna frekvence USB portu pro přesnější myš

Windows XP 22.11.2005
USB Mouse Rate Checker

Špičkové myši od Logitechu a Razeru, které mají 1.600 dpi a více, jsou ve své citlivosti a přesnosti již omezovány nikoliv použitým snímačem, ale USB portem, tedy snímací frekvencí USB portu, kterou ovladače komunikují s myší. Tato snímací frekvence je standardně pod Windows XP nastavena na 125 Hz, tedy na 125 dotazů / samplů za sekundu. A 125 Hz pro špičkové hraní či náročnou práci v Adobe Photoshopu není opravdu moc.

Vaše aktuální nastavení této frekvence se dá změřit pomocí utility USB Mouse Rate Checker (viz obrázek vpravo). Pokud jste dosud nic neupravovali, bude tato frekvence zmíněných 125 Hz. Jedinou vyjímkou jsou Logitech G5 myš a Razer Copperhead myš, precizní nástroje s 2.000 dpi, které umí beze změny USB ovladače komunikovat na 500 Hz / 1000 Hz.

Nicméně, starší špičkové myši s 1.600 dpi toto beze změny USB ovladače usbport.sys neumí, a zde je potřeba uplatnit USB Mouse Rate Switcher. Tato malá utilitka dokáže „patchovat“ usbport.sys ovladač tak, aby snímací frekvence myši byla 125 Hz, 250 Hz, 500 Hz nebo dokonce 1000 Hz. Osobně bych pro myši Razer DiamondBack, Logitech MX510 a Logitech MX518 doporučoval nastavit snímací frekvenci na 500 Hz, větší hodnota již není na citlivosti a přesnosti myši příliš znát a navíc zbytečně zatěžuje procesor a celý počítač.

Musíte počítat i s tím, že při změně na více než 125 Hz Vám mohou přestat fungovat některá USB zařízení, která na toto nejsou stavěna. Zatím jsem se s takovým případem nesetkal, ale je to možné. Nicméně není to problém, prostě v takovém případě pomocí USB Mouse Rate Switcher frekvenci snímání snížíte na původních 125 Hz.

Nastavení na 500 Hz nemá smysl u zaostávajících myší Microsoftu a podobných (či odpadků od firem jako je Genius; ale i u levných Logitech myší s 800 dpi), které mají s bídou těch 800 dpi či méně a špatný tracking, zde je omezením samotná myš a její konstrukce, nikoliv USB port.

USB Mouse Rate SwitcherUSB Mouse Rate Switcher

S takto „vyladěnou“ myší se Vám budou nejenom lépe hrát hry, ale i mnohem precizněji pracovat s grafikou. Doplněno o luxusní klávesnici, Vaše práce bude mnohem efektivnější.

Jak opravit favicon v Opeře?

Webdesign, CMS 20.11.2005

Opera 8.50 a starší měla jeden nekritický bug, kdy občas přiřadila favicon předchozího webu stránce, kterou si právě prohlížíte, pokud tato nová stránka vlastní favicon nemá. Třeba jste si prohlíželi hulan.cz, a poté weblogy.cz, a po přidání do záložek se někdy u weblogy.cz ukázala moje favicon.

Pokud Vám to vadí, podívejte se do adresáře, kde je profil Opery, v mém případě C:\bin\opera\profile\images, popřípadě obdobný adresář v C:\Documents and Settings\user\Data aplikací, a zde smažte buď všechny soubory anebo soubor s URL daného webu v názvu.

Opera favicon