MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Top software: ACDSee 8 Photo Manager

Software 09.01.2006

Pro správu a úpravu fotografií a obrázků existují dvě kategorie software, máme zde v první kategorii ACDSee 8 Photo Manager a poté ve druhé kategorii všechny ostatní programy. Ať už se konkurence ve formě freewarového XnView či IrfanView snaží jak chce (či komerční společnosti ve formě Zoner Photo Studio), na ACDSee 8 Photo Manager jejich síly nestačí.

Základní pohled na ACDSee 8

ACDSee používám již od verze 2, následná verze 3 byla vynikající a dosud je hojně používaná (zejména na slabších počítačích, pro své naprosto minimální nároky, funkčně ale dnes již nestačí), poté jsem upgradoval na verzi 6, 7 až po dnešní „osmičku“. Osmá verze tohoto vynikajícího správce a editoru obrázků přinesla opět obrovské množství funkcí, vysokou rychlost (srovnatelnou s „kultovní“ verzí 3) a tradičně pohodlné ovládání.

ACDSee 8ACDSee 8 Photo Editor - klikněte pro zvětšení

Firmware 1.01 pro LG-4166B

Technologie 09.01.2006

Pokud si chcete upravit firmware v nejlepší současné vypalovačce LG-4166B na verzi 1.01, k dispozici je tato neoficiální verze (via CDRLabs.com), která se dodává v některých nových mechanikách. Veškerý update firmware děláte jen a pouze na vlastní riziko.

LG 4166B FW 1.01

TheBat! v3.64 za 380Kč a 600Kč

Software 08.01.2006

TheBat! má už pár týdnů velice zajímavou Vánoční nabídku, studentská licence tohoto vynikajícího emailového programu (Home i Pro verze) je k dispozici za 380 Kč a plná Home verze za 600 Kč (existuje i Professional verze, která umí šifrovat poštu pomocí hardwarového klíče, ale to 99.99% uživatelů nikdy nepoužije; upgrade z Home na Professional ale stojí jen 110 Kč).

Pokud už Vás nebaví extrémní pomalost a chybovost Mozilla produtů (Thunderbird), primitivnost Outlook Express zdarma, či naopak vysoká cena Microsoft Office Outlook 2003, doporučuji jednoznačně TheBat! a na synchronizaci adresáře a kontaktů telefonu či PDA zdarma Mobical.net.

TheBat!

Top software: Axialis IconWorkshop 6

Software 06.01.2006

Jedna z mála věcí, která je na vývoji webu či programů pro Windows pro hodně lidí vyloženě nezábavná je tvorba ikon. Tedy, donedávna byla. Nástroje jako Adobe Photoshop CS2 či Microangelo 5 se na vývoj favicon.ico pro web vyloženě nehodí, přestože zejména druhý zmíněný nástroj má být na tuto operaci vyloženě specializován. Nicméně od té doby, co používám pro tvorbu ikon profesionální nástroj Axialis IconWorkshop 6 Corporate Edition, je vytvoření pěkné favicon v několika formátech práce na pár minut a přestalo to být utrpením.

Top software: FlashGet Download Manager

Software 05.01.2006

Download manažer je ve své nejjednodušší definici program, který podporuje stahování souborů pomocí FTP/HTTP protokolu. Tuto triviální implementaci je možné najít v programech jako je MSIE, Firefox či Opera. Specializované programy jdou ovšem mnohem dál, podporují akceleraci stahování formou rozdělení souboru do několika menších částí, hledání alternativních lokací pro download souboru, hromadný download více souborů, resume downloadu v případě přerušení, až třeba vypnutí počítače po ukončení downloadu.

Osobně preferuji jako download manažer FlashGet od AmazeSoftu, protože nabízí funkce a stabilitu, které jiné download manažery nemají.

PHP neobsahuje, obsahuje, neobsahuje SQLite

PHP 04.01.2006

Když jsem před půl rokem s radostí přivítal, že PHP 5.0 pro Windows obsahovalo standardně v sobě SQLite extension (a také třeba iconv), tak musím konstatovat, že v PHP 5.1 je zase všechno jinak. Chlapci pracující na PHP mají zjevně rádi náhodné změny, a tak se rozhodli, že PHP 5.1 už zase SQLite obsahovat zakompilované nebude, ale je nutné je explicitně načíst jako extension. A aby to nebylo tak úplně jednoduché, je nutné v php.ini načíst nejenom extension=php_sqlite.dll, ale rovnou takto:

extension=php_pdo.dll
extension=php_sqlite.dll

Chlapcům z PHP děkuji, jen více a více neustálých úžasných změn! Tedy, já tuším, že to je kvůli zahrnutí PDO, ale stejně by to chtělo trošku více konzistence a konzervativního postoje. Není důvod, aby non-PDO php_sqlite.dll potřebovala ke své funkci načtené PDO, taková mysql a mysqli extension to samozřejmě nepotřebuje. Je to bordel. Takto na novější verze nepřejde skoro nikdo, protože kompatibilita neexistuje.

Top software: Zoom Player WMV Pro

Software 04.01.2006

V nové sekci nazvané „Top Software“ budu uvádět recenze nejlepších programů, které osobně používám, a bez nichž by moje práce či zábava na počítači byla sotva poloviční. První recenze je na vynikající multimediální přehrávač Zoom Player WMV Professional 4.51.

Základní popis Zoom Player WMV Pro

Zoom Player WMV Pro je univerzální přehrávač médií, podporuje audio soubory, video soubory, DVD i internetová rádia.  Yaron Gur, hlavní autor Zoom Playeru, zjevně mimořádně dobře rozumí dané problematice, a napsal aplikaci, která je téměř dokonale nastavitelná v každém směru a přitom je pouhý 1 MB velká.

Zoom Player Pro

Osobně jsem už vyzkoušel mnoho různých přehrávačů, počínaje Microsoft Media Player 10, Media Player Classic,  RealPlayer 10.5 Gold, Foobar2000, WinAmp 2/3/5 a další, a mohu zodpovědně říci, že pro video a DVD jsem nenašel nic lepšího než je Zoom Player WMV Professional 4.51

Zoom Player je nabízen v několika variantách, free verze nepodporuje (na rozdíl od Pro verze) uživatelské přehrávání a definici filtrů a kodeků, a  WMV Pro verze navíc přidává podporu pro WMV DRM soubory.

Po instalaci vlastního přehrávače se podívejte i na češtinu a vzhledy  pro Zoom Player Pro. 

Čeština pro ReaCompressor a ReaThumbnails

Software 03.01.2006

Připravil jsem češtinu pro dvě vynikající grafické aplikace ReaCompressor (převod a ukládání obrázků do JPEG/GIF/PNG/TIFF) a ReaThumbnails. Instalace spočívá v rozbalení a nahrání *.lng souboru do adresáře LANG dané aplikace. Obě aplikace jsou naprosto nepostradatelné při běžné práci s webem a publikací obrázků.

ReaCompressor

Serious Sam 2 - brutální sranda

Hry na PC 02.01.2006

Poté co jsem se po včerejším Silvestru někdy odpoledne vzbudil, tak jsem si nainstaloval novou hru, Serious Sam 2, a během noci ji dohrál. Je to brutální sranda, jedna z nejzábavnějších her dneška. Vlastní úkol hry je neuvěřitelně primitivní, a to sice střílet, střílet, střílet, střílet a střílet, nicméně zpracování je tak zábavné, že tomu všemu střílení dodává zcela jinou dimenzi.

Serious Sam 2

Představte si třeba, že pobíháte po jakémsi klášteru, a náhle objevíte tajnou místnost, na což Vám vypravěčka oznámí, že „the secret gay wedding has been interrupted“ (byla přerušena tajná svatba homosexuálů). Podobných slovník hříček a zápletek a narážek jsou v této hře tisíce, prostě každou chvíli se z plna hrdla smějete. Bezvadné jsou i narážky na jiné hry („I like big guns! This gun looks so… Unreal!“), Dark Vadera, The Matrix a mnohé další. Důležité jsou zde i slepice a králíci, ale nebudu prozrazovat proč. Luxusní jsou i animované sekvence před každou epizodou, což je zhruba jednou za 15 minut, zde se smějete opět naplno a mírně odpočíváte před dalším střílením a střílením a střílením a střílením.

Všemu dodává originální punc naprosto dokonalá hudba, představte si, že každý boj je doprovázen břesknou a mimořádně veselou hudbou, klidně v rytmu dechovky, k tomu veselé a jásavé barvy, a Vy do jejího rytmu střílíte jednu potvoru za druhou. Úchvatné! Vlastní potvory jsou rovněž mimořádně zpracované, najdete tu jakési dinosaury s doutníkem, klauny s bombou, kostry, občas nad Vámi přeletí F-16 a shodí bombu, také je tu obrovská masařka, The One, a mraky dalších neřádů. Jásavé, barevné, pestré, křiklavé a radostné zabíjení potvor v rytmu břeskné hudby, to je Serious Sam 2.

Občas máte rovněž k dispozici dopravní prostředek, aby Sam nechodil pořád jen pěšky. Zbraní i nábojů je všude dost, občas je vhodné je přepínat, a bossové jsou 100x větší než Vy.

Chcete-li si něco zahrát a přitom se z plna hrdla zasmát, doporučuji ke koupi Serious Sam 2. Dělají to lidé ze Záhřebu, a vývojáři Half Life 2, F.E.A.R. či Quake 4 se oproti nim mohou jít zahrabat (mluvím zde o technické kvalitě herního engine, dříve uvedené hry jsou samozřejmě skvělé, ale jejich engine kvalit Serious Engine nedosahuje).

Připravil jsem rovněž 40 screenshotů v rozlišení 1600x1200 z této hry, zde je díl 1 (7.5MB) a díl 2 (7.3MB).

Podivnost zvaná WordPress 2.0

Webdesign, CMS 01.01.2006

Jako hlavní vývojář komplexního systému BLOG:CMS 4.0 (cca 7MB kódu) jsem si stáhnul novou verzi WordPress 2.0 (cca 2MB kódu). WordPress je velice triviální systém pro blog, nedá se s ním udělat rozsáhlejší web, ale pro osobní publikování by měl být dostatečný. Zaměření na začátečníky je u WordPressu patrné, a proto jsem byl velice nemile překvapen složitostí jeho instalace a zprovoznění.

Nejprve je (dle dokumentace v readme.html) nutné přejmenovat wp-config-sample.php na wp-config.php a ručně v textovém editoru tam zeditovat údaje pro připojení k databázi. BLOG:CMS má na toto luxusní formulář, kde dané hodnoty vyplníte, a on svůj cfg.php soubor automaticky vytvoří. Trivialitka, ale potěší. Také ve WordPressu musíte pomocí phpMyAdmina vytvořit MySQL databázi, WordPress to neumí (BLOG:CMS samozřejmě ano). Docela by mě zajímalo jak začátečník databázi vytváří…

Následně se podle mizerné dokumentace pokusíte spustit wp-admin/install.php, a ono to zahlásí chybu „Your PHP installation appears to be missing the MySQL …“, protože WordPress nepodporuje MySQL 4.1 a vyšší (tedy mysqli PHP extension, podporuje jen mysql). Takže musíte upravit php.ini a nahrát kromě mysqli.dll i mysql.dll, či překompilovat Vaši instalaci Apache a PHP a MySQL pro podporu zastaralé mysql extension, restartovat Apache server, a poté to zkusit znovu. Opět, chudák běžný uživatel…

BLOG:CMS 4.0 má minimálně 100x více funkcí než WordPress 2.0, a přitom je mnohem snazší na používání a instalaci. Pokud se Vám WordPress 2.0 nakonec podaří zprovoznit, uvítá Vás primitivní rozhraní, které se naštěstí dá zlepšit pomocí Tiger 2.0 WordPress pluginu (via whitwa). Pokud máte zájem o kvalitní WYSIWYG editory, jako je XStandard či FCKEditor.net, u WordPressu na to ale zapomeňte, neobsahuje je.

Na jednoduché publikování článků je WordPress dostatečný, ale jinak je to zjevně špatně doladěný systém. Již po 5 minutách práce s ním mě zarazila tato hláška:

Parse error:
  parse error, unexpected '}' in 
  C:\web\www\wordpress\wp-admin\templates.php on line 164 

Dále jsem WordPress 2.0 zkoumat přestal, nemá to smysl. Je to hrubě nedoladěný systém.