Podivnost zvaná WordPress 2.0

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Podivnost zvaná WordPress 2.0

Jako hlavní vývojář komplexního systému BLOG:CMS 4.0 (cca 7MB kódu) jsem si stáhnul novou verzi WordPress 2.0 (cca 2MB kódu). WordPress je velice triviální systém pro blog, nedá se s ním udělat rozsáhlejší web, ale pro osobní publikování by měl být dostatečný. Zaměření na začátečníky je u WordPressu patrné, a proto jsem byl velice nemile překvapen složitostí jeho instalace a zprovoznění.

Nejprve je (dle dokumentace v readme.html) nutné přejmenovat wp-config-sample.php na wp-config.php a ručně v textovém editoru tam zeditovat údaje pro připojení k databázi. BLOG:CMS má na toto luxusní formulář, kde dané hodnoty vyplníte, a on svůj cfg.php soubor automaticky vytvoří. Trivialitka, ale potěší. Také ve WordPressu musíte pomocí phpMyAdmina vytvořit MySQL databázi, WordPress to neumí (BLOG:CMS samozřejmě ano). Docela by mě zajímalo jak začátečník databázi vytváří…

Následně se podle mizerné dokumentace pokusíte spustit wp-admin/install.php, a ono to zahlásí chybu „Your PHP installation appears to be missing the MySQL …“, protože WordPress nepodporuje MySQL 4.1 a vyšší (tedy mysqli PHP extension, podporuje jen mysql). Takže musíte upravit php.ini a nahrát kromě mysqli.dll i mysql.dll, či překompilovat Vaši instalaci Apache a PHP a MySQL pro podporu zastaralé mysql extension, restartovat Apache server, a poté to zkusit znovu. Opět, chudák běžný uživatel…

BLOG:CMS 4.0 má minimálně 100x více funkcí než WordPress 2.0, a přitom je mnohem snazší na používání a instalaci. Pokud se Vám WordPress 2.0 nakonec podaří zprovoznit, uvítá Vás primitivní rozhraní, které se naštěstí dá zlepšit pomocí Tiger 2.0 WordPress pluginu (via whitwa). Pokud máte zájem o kvalitní WYSIWYG editory, jako je XStandard či FCKEditor.net, u WordPressu na to ale zapomeňte, neobsahuje je.

Na jednoduché publikování článků je WordPress dostatečný, ale jinak je to zjevně špatně doladěný systém. Již po 5 minutách práce s ním mě zarazila tato hláška:

Parse error:
 parse error, unexpected '}' in 
 C:\web\www\wordpress\wp-admin\templates.php on line 164 

Dále jsem WordPress 2.0 zkoumat přestal, nemá to smysl. Je to hrubě nedoladěný systém.


Komentáře

 1. 1 Ondra 01.01.06, 06:01:49
  FB

  Ahoj, chystám se přesunout svůj blog z bloguj.cz na vlastní hosting s normální doménou. Takže jako první mě napadl BLOG:CMS protože mi připadá že má vše co potřebuji a spoustu vychytávek navíc :) Ale poté co jsem si přečetl jak zlobil Patricku Zandlovi a byl to jeden z důvodů proč skončil jsem skeptický. Byla to jeho chyba - špatná konfigurace ? A ještě jestli podporuje nějaký ze standardů pro offline blogovátka, psát to na web není nejšťastnější řešení a není tak komfortní.

 2. 2 Radek Hulán 01.01.06, 06:01:56
  FB

  [1] o Patrickův server se rok a půl nikdo nestaral, a sám si tam "naprogramoval" řadu modulků, a pak se divil, že to občas prý nejede. Tento server má 2x vyšší návštěvnost než měl Marigold.cz a nikdy žádný problém nemá. Italský club.giovani.it má desítky tisíc UIP denně, a jede na 100%. Prostě Patrick neumí hledat chybu u sebe, je to trošku takové pako..

  Ohledně "offline", existuje plugin pro zaslání článků emailem.

 3. 3 Ondra 01.01.06, 07:01:03
  FB

  [2] Myslel jsem nějaké API jako třeba MetaWeblog, TypePad nebo Atom a další.

 4. 4 Radek Hulán 01.01.06, 07:01:06
  FB

  [3] XML-RPC interface: Blogger & metaWeblog API
  http://blogcms.com/?item=features...

 5. 5 mandus 01.01.06, 08:01:08
  FB

  Ahoj lidi - sem naprostá lama, v PHP a mySQL se fakt neorientuji. Jen se chci zeptat jaký je (pro takovéto lidi - jako já) nejjednodužší redakční systém (neposílejte mě do háje :-)).
  ... podařilo se mi nainstalovat BlogCMS - napsat článek a tak - ale třeba upravit menu nebo nějaké další věci už ne (až bude více času tak s tím budu bojovat), jen jestli víte o něčem jednoduchým tak to napište abych to zkusil. Stačí mi psát články + archiv + diskuze = prostě takové ty základní věci + JEDNODUCHÉ nastavení.

 6. 6 Radek Hulán 01.01.06, 08:01:19
  FB

  [5] doporučil bych pro jednoduché použití TextPattern

 7. 7 Jarda 01.01.06, 08:01:52
  FB

  [5] Pro takové ty jednoduché věci jako je psát články, archív, diskuse a jednoduché nastavení doporučuji například bloguje.cz. Není nutné žádná instalace ani složité nastavení. Stačí registrace a za pár minut můžete klepat článek za článkem.

 8. 8 Dušan Černák 01.01.06, 11:01:45
  FB

  Radek, nehnevaj sa na mňa, ale toto je recenzia, ako keď niekto začne nadávať na operu a pritom sám vieš, že je to inak. Skús ho potom presvedčiť.
  V jednom súhlasím wordpress je pre začiatočníkov, ale s tvojim hodnotením nesúhlasím. Testoval som všetko možné, ale wordpress mi absolutne vyhovuje. Nebudem ten systém nikomu vnucovať, ale tvoje hodnotenie je maximálne zjednodušené. So všetkým je potrebné trochu zabojovať - blog:cms, nucleus, wp, b2evolution, joomla - začiatky práce zoberú nejaké tie nervy. Mne stačí úplne wp aj keď má plno nedostatkov. PRE KĽUD ZBRANÍ UVEDIEM: PODSTATNÝ JE AJ TAK OBSAH. :)

 9. 9 Radek Hulán 02.01.06, 12:01:08
  FB

  [8] toto přece není "recenze", jen popis problémů s instalací a podivnou parse chybou. Parse chyba, to by se opravdu stávat nemělo u "profi" systému, rovněž tak nepodpora pro mysqli je hodně špatně.

 10. 10 Štefan Húska 02.01.06, 11:01:00
  FB

  [5] Ak si nevieš rozhodnúť, aký blogovací systém zvoliť, možno ti pomôže porovnávacia tabuľka vlastností rôznych blogovacích systémov. (via conBLOG

 11. 11 Radek Hulán 02.01.06, 11:01:35
  FB

  [10] ta tabulka vlastností je zastaralá. Mnohem lepší je osobně si veškeré systémy vyzkoušet na http://opensourcecms.com/

 12. 12 Jirka 02.01.06, 11:01:41
  FB

  [6] Rád souhlasím s použítím Textpatternu, který je pro začínající uživatele téměř ideální. Instalace sice není zcela vychytaná (databáze již musí být vytvořená, Textpattern ji nevytvoří; musíte ručně editovat config.php), ale zbytek je celkem triviální. Textpattern používám již půl roku a jsem s ním spokojený. Lze do něj snadno implementovat WYSIWYG editor TinyMCE. Pro ty, co nezvládnou nasazení vlastního designu, je možné si stáhnout z Textpattern.org pěkné templaty.
  Zkoušel jsem i Blog:CMS, jehož instalace je skutečně jednoduchá, přesto jsem nakonec zvolil Textpattern, který mi prostě vyhovoval více. Kvalita Blog:CMS v porovnání s TXP nebo WP je asi nesporná. Přesto si myslím, že začátečníci raději sáhnou po něčem méně vychytaném.

 13. 13 mepp 02.01.06, 11:01:48
  FB

  Nemohu posoudit novou ver. ale já na svém blogu používám ver. 1.5.2 a tam instalátor na začátku je. Taktež souhlasim s tím, že na velké projekty to neni vhodné, ale mám dojem, že to ani neni cíl autorů a např na to co dělám třeba ja to v pohodě stačí. Ver.2.xx jsem ještě netestoval, ale brzy se na to chystám.

 14. 14 David Mach 02.01.06, 03:01:21
  FB

  [12] Nejen začátečníci, ale i ti, co se nechtějí prohrabávat dokumentací a diskusními fóry různých komplexních redakčních systémů mohou sáhnout po WordPressu. V něm jsou totiž přesně ty vlastnosti, které potřebuji pro start vlastních stránek a co tam není, mohu jednoduše přidat, aniž bych musel umět programovat. Já se programováním živím už pěknou řádku let a tenhle systém jsem nakonec zvolil právě proto, abych se nemusel nikde s ničím pachtit a svůj čas tak mohl věnovat bohulibější práci. Šlo mi totiž o obsah, nikoli o formu. O způsobu naprogramování můžeme dlouze diskutovat (ostatně kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde), ale rozhodně bych nezatracoval systém, který má prokazatelně širokou základnu uživatelů.

 15. 15 Radek Hulán 02.01.06, 03:01:23
  FB

  [14] prokazatelně širokou základu uživatelů má například také MSIE či Outlook Express, nejhorší programy svého druhu, a přes svoji širokou základnu bych je rozhodně zatracoval ;-) Prokazatelně širokou základnu uživatelů má Škoda Fabia a Felicia, a přesto bych v těchto miniautech nechtěl jezdit..

  Navíc WordPress je skutečně naprogramován naprosto prasácky, člověk co to dělal neumí vůbec programovat.

 16. 16 Hary 02.01.06, 03:01:50
  FB

  [15] Proč Radku mluvíš (píšeš) pokaždé jinak? Jěště bych dokázal najít tu diskuzi kde si tvrdil, že na poštu používáš Outlook od firmy Microsoft a že lepší program na poštu není.

 17. 17 Radek Hulán 02.01.06, 03:01:55
  FB

  [16] pokud máš jiný názor než já, je zde jediné rozuzlení - pleteš se.

  Skutečně si myslím, že Microsoft Office Outlook je vynikající email klient a zejména PIM (pro synchronizaci telefonů a PDA na počítač je to vlatně jediná možnost, ale zde už nejde o email, ale o ten PIM), nicméně zde jsem uváděl Outlook Express, což je něco zcela jiného, zdarma ve Windows, s Microsoft Office Outlook nemajícího nic společného, a zcela příšerného..

 18. 18 tark 02.01.06, 04:01:24
  FB

  [15] Tak to je pravda, ve WP se nevyznám.. Zlatý věci, co si napíšu sám - třeba http://continuer.nfo.sk/temp/publisherpage.phps... (průběžná verze, s několika testovacími výstupy).

 19. 19 koty 02.01.06, 07:01:00
  FB

  a co treba rikate na jednoduchy RS2 od juna?

 20. 20 mandus 02.01.06, 07:01:43
  FB

  [5]
  Díky, textpattern 100% vyzkouším!
  [7]
  Jinak bloguj.cz - předpokládam, že podobné jako http://www.blogger.com což jsem zkoušel a nechci, protože to chci mít na svých str., kde se můžu postupně i něco naučit, ale i za to dík.
  [10]
  Pokud by textpattern nebyl to pravý tak zkusim něco vylousknou i z té tabulky :-)

 21. 21 Jamie 02.01.06, 08:01:13
  FB

  Přesně tak, tentokrát s tebou úplně souhlasím. wordpress je sice možná pro začátčníky, ale ta instalace je až moc složitá, sám jsem to chtěl kdysi zkusit, ale bez nějakého úspěchu (nehledal jsem řešení, jen jsem to zkusil).

  Myslím, že nejlepší volba pro začátečníky je Nucleus, protože má stejnou instalaci, jako BLOG:CMS, tedy automatickou a dá se skvěle uprvit.

  BLOG:CMS jde sice taky snadno naistalovat, ale o jednoduchosti úpravy mluvit rozhodně nelze. Každopádně je to ale výborný CMS a určitě bych po něm šáhnul.

 22. 22 Libor Krayzel 03.01.06, 09:01:23
  FB

  "kde dané hodnoty vyplníte, a on svůj cfg.php soubor automaticky vytvoří."

  Není pravda. Teď jsem zkoušel stáhnout a nainstalovat poslední verzi BLOG:CMS a cfg.php není ani v distribučním balíčku, ani nevznikne po instalaci.

 23. 23 Radek Hulán 03.01.06, 01:01:57
  FB

  [22] jsi naprostá lama. BLOG:CMS cfg.php vytvoří pochopitelně jen tehdy, když má na daný adresář práva k zápisu (chmod 0777), jinak je to absolutně nemožné (a v tom případě ti jej nabídne k ručnímu vytvoření, jeho obsah). Toto jde zcela mimo BLOG:CMS, a je to závislé na operačním systému.

 24. 24 misak 04.01.06, 10:01:04
  FB

  Používám WP a musím říct,že je to triviální systém. A to jde. Nabízí dostatečné možnosti pro lidi,kteří nehledají nějaké složitosti. Nemůžu souhlasit. Teď jdu vyzkoušet ten tvůj a uvidíme.

 25. 25 OttY_2 08.01.06, 03:01:24
  FB

  Používam WordPress už niekoľko rokov a som spokojný. V čase, keď ešte nemal takmer vôbec vymyslené udalosti (pri ktorých sa volajú pluginy) som si pár vecí napísal sám priamo do kódu. Programovaním sa síce neživím aj keď v práci si pomáham pri spracovaní napr. tlačových zostáv rôznymi skriptíkmi. WP tým že bol v úvode len znôžka funkcií a jediná trieda bola pre prácu s MySQL, práve tento aspekt vyhovoval mnohým začiatočníkom. OOP nie je každému jasné hneď od začiatku. Odtiaľ pochádza taká veľká komunita užívateľov, ktorí sa s ním stotožnili, lebo videli do jeho vnútra. Tolko môj postreh.

  Ja som začínal s Graymatter, potom MovableType. Potom som testoval Nucleus, Textpattern, LucidCMS, WordPress a Pivot. Presne v tomto čase rADo testoval Nucleus a Blog:CMS existoval len v jeho hlave :-) Vybral som si WP a idem na ňom do dnes. Voľba CMS je hlavne o komforte pre autora a o tom, nakoľko naplní je predstavu. Pre návštevníka je jedno, na čom to beží. Pri blogu je dôležitá navigácia, archív, komentáre, vyhľadávanie ale hlavne OBSAH a funkčnosť blogu. Jednoznačne doporučujem si na http://opensourcecms.com/ otestovať adminovské prostredie viacerých CMS a potom ešte prípadne dostupnosť hotových šablon (themes - http://www.bloggingpro.com/archives/category/wordpress-themes/...) a dostupnosť pluginov (http://www.bloggingpro.com/archives/category/wordpress-plugins/...). Je to o vlastných ašpiráciách autora blogu.

 26. 26 speedman 13.01.06, 09:01:21
  FB

  Podivnost zvaná WordPress 2.0 - už názov hovorí sam za seba. Je mi jasné, že nebudeš wordpress obhajovať. Ako reakciu na toto přece není "recenze", jen popis problémů s instalací a podivnou parse chybou.len uvediem, že aj zástancovia wordpresu nie sú zatiaľ novou verziu nadšení a to kvôli veľkému množstvu bugov. Preto veľká väčšina zostáva, resp. spätne downgraduje na verziu 1.5.2.

 27. 27 mandus 18.01.06, 09:01:31
  FB

  tak asi pro začátek je nejjednodužší systém RS2který jsem úspěšně rozchodil na quickpress.org/blog webhosting mám u superhosting.cz a vše funguje a administrace je jednoduchá, je na výběr i z několika skinů.. instalace zabere trochu více času, protože se některé véci musí dělat ručně, ale zvládl jsem to i já

 28. 28 Bear 01.05.06, 10:05:29
  FB

  Dobrý den,
  hledám nějaký levný CMS na tvorbu informačního webzinu, na kolik vyjde BLOG:CMS? A jsou s jeho provozem spojeny nějaké omezující licenční podmínky?
  Díky.

 29. 29 Angel 12.11.06, 01:11:06
  FB

  Sorry, I can't write to the directory. You'll have to either change the permissions on your WordPress directory or create your wp-config.php manually

  Tohle se mi ukaže když dám instal a nastavený wp-config.php mám doufám dobře jinak už si nevím rady.