MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Top software: TuneUp Utilities 2006

Software 23.01.2006

TuneUp Utilities 2006 je sada zhruba patnácti programů pro optimalizaci Vašich Windows XP. Přestože na podobné téma vydává své produkty řada výrobců, a spousta utilit je dostupná i zdarma (třeba od SysInternals.com), TuneUp Utilities 2006 v ceně $39 je dle mého názoru nejpropracovanější balíček, a navíc jej používám již pár let.

Veškeré programy v TuneUp Utilities 2006 můžete spouštět jednotlivě nebo z TuneUp Utilities centra:

Základní obrazovkazákladní obrazovka TuneUp Utilities 2006

Premiér Thajska je o 2 miliardy USD bohatší

Tchaksin Šinavatra

Zatímco u nás veřejnost a novináři poměrně slušně bdí nad tím, co který politik dělá a v čem má on (či jeho manželka) podíl či „dlouhé prsty“, v takovém Thajsku si s tím nedělají starosti. Thajský premiér Tchaksin Šinavatra je dlouhodobě majoritním majitelem největšího Thajského mobilního operátora. A aby se zbavil nařčení z konfliktu zájmů, tak část svého podílu za 1.87 miliardy USD prodal.

Nutno říci, že dynastie Šinavatra je v Thajsku nesmírně vážená, a být byť její vzdálený příbuzný je cesta na absolutní vrchol. Podobnou důvěru si v Thajsku zaslouží tradičně jen král a jeho rodina. Zajímavé je, že řadovým Thajcům, se kterými jsem mluvil, miliardové podnikání premiéra nevadí, naopak jej obdivují pro to, co dokázal.

Jiný kraj, jiný mrav… Pravdou ale je, že Thajsko za vlády Tchaksina Šinavatry spolupracuje velice úzce s USA, a život řadových Thajců se drasticky zlepšil. I tak je ale současný průměrný příjem ve výši zhruba 1.500 Kč / měsíčně zanedbatelný.

V Thajsku jsou veškerá média pod kontrolou státu, i takový anglicky píšící Bangkok Post si nedovolí zveřejnit nic proti premiérovi či královské rodině (vůči té panuje doslova posvátná úcta). Spíše bych tedy současný prodej části společnosti než na „řešení konfliktu zájmů“ viděl na to, že Tchaksin potřeboval 2 miliardy USD v hotovosti na zaplácnutí běžných výdajů :-)

SEO administrator zdarma

Webdesign, CMS 22.01.2006

SEO administrator, neboli link popularity checker, je nástroj pro SEO analýzu v ceně $150 dostupný zcela zdarma pokud na svůj web umístíte jeden dříve uvedený trvalý odkaz. Pro stránky s GPR>=6 postačí odkaz kdekoliv, tedy například v tomto článku, který za pár dní zmizí z titulní strany kamsi do archívů s GPR podstatně nižším… Myslím si, že to je oboustranně výhodná nabídka, přestože pro češtinu má tento software poměrně podstatné mouchy (pro angličtinu je ale velice dobře použitelný)…

SEO administrator

SEO Analyzer je jen (hloupá) pomůcka

Webdesign, CMS 22.01.2006
SEO analyzer

Když jsem včera zveřejnil svůj plugin pro lepší business z vyhledávačů, pár „taky-webdesignérů“ neopomnělo v komentářích zdůraznit, že prý podle jakéhosi obskurního nástroje SEO analyzeru WELL.DONE nemá 100 bodů ze 100, ale „jen“ 85.

Pojďme se na to podívat podrobněji, je to krásný příklad, kdy nedouk věří raději neznámé „autoritě“, což pro něj má být SEO analyzer, než svému zdravému úsudku, znalostem a vědomostem. SEO analyzer není v základu špatná myšlenka, zkontroluje sémantiku dokumentu (tedy zda a jak používáte H1, H2, atd.), hustotu slov, velikost stránky, nepoužívání zastaralých elementů, a pár dalších věcí.

Nicméně, dělá to špatně. Například problém u něj je, pokud vkládáte šířku a výšku obrázků zcela korektně moderním způsobem style="width:100px;height:100px" namísto zastaralého width="100" height="100", tak SEO analyzer usoudí, že web stojí za starou belu (má tam totiž jen nějaký triviální strpos() na style=), a naprosto nerozlišuje korektní a nekorektní použití style. Deset bodů dolů u SEO analyzeru, nedouci křičí, ovšem přesně nula bodů dolů u Google.com, Seznam.cz či Centrum.cz.

Další zábavná věc je, že SEO analyzer se nenaučil analyzovat vlastní DOCTYPE, který třeba já používám. WELL.DONE je psán v nejpřísnější současné normě - XHTML 1.1, nicméně doplňuje do této normy dva prvky, a to TARGET a IFRAME (kvůlli idot.cz statistice). Podle kvalitního W3C a dle všech profesionálů je to samozřejmě naprosto košer, ale SEO analyzer je na mnohem primitivnější úrovni a uvedené neakceptuje, protože to vybočuje z jeho pěti přesně definovaných pravidel.

Jinak řečeno, SEO analyzer ano, ale nikoliv jako tupé dogma, ale jako jeden z tisíce nástrojů, který může profesionálovi cosi říci, ale rozhodnutí o tom, zda je to správně či nikoliv, je již pouze na něm. Skutečné SEO a mohutná návštěvnost WELL.DONE je o zcela jiných věcech než o 100 bodech v SEO analyzéru… ;-)

Business z vyhledávačů (SEO prakticky)

Webdesign, CMS 21.01.2006

Přemýšlel jsem, že by bylo dobré nějak zužitkovat zhruba 2.000 lidí denně, co na WELL.DONE přicházejí z vyhledávačů. Tito lidé zde typicky naleznou to co chtějí, tedy kvalitní článek, jsou spokojení, a jsou to rovněž potencionální kupci redakčního systému F-ART:CMS pro vlastní webové prezentace.

Napsal jsem si tedy plugin, který rozpozná, že návštěvník webu přišel z vyhledávače (podporován je Google, Yahoo, MSN, Altavista, Seznam, Centrum, Atlas a Jyxo) a zobrazí mu na začátku stránky takového přivítání:

Search business

Můžete si to nakonec ihned vyzkoušet, třeba na hledání WD Digital Center 320GB (článek psaný 3 dny dozadu). Pokud máte o tento plugin zájem, je k dispozici v ceně 3.000 Kč + DPH.

Nová prezentace: Scoop4.us

Webdesign, CMS 21.01.2006

Ve fázi testovací beta verze se nachází nový projekt Scoop4.us (odkaz nemusí běžet pořád, protože se mění produkční server), budoucí konkurence pro Slashdot.com, Kuro5hin.com a další news servery. Tento rozsáhlý projekt umožňuje komukoliv se registrovat a vkládat články, tyto jsou následně hodnoceny čtenáři podle Editorial Quality a Social Quality. Podobné hodnocení je možné uplatnit i na komentáře, rovněž je možné zobrazit si komentáře jen s určitým ratingem.

Ostré spuštění projektu je plánováno na polovinu února 2006. Po ostrém spuštění anglické verze je plánována i verze německá, španělská a česká.

Scoop4.us

Top software: TheBat!

Software 20.01.2006

Pokud se řekne slovo „netopýr“, řadě lidí se vybaví jakási oholená okřídlená myš, ale jen pár IT odborníkům okamžitě probleskne hlavou aplikace TheBat!, tedy nejlepší emailový klient původem z Republic of Moldova.

Na Windows má v podstatě smysl používat jen dva emailové klienty, jedním z nich je právě TheBat! s téměř nechutně obrovským maximem funkcí, a druhým je Microsoft Office Outlook 2003 (kvůli snadné synchronizaci na PDA, mobilní telefony, podpoře Microsoft Exchange, a samozřejmě kvůli výborné správě času).

Osobně jsem používal hodně dlouho právě Microsoft Office Outlook 2003 (prosím neplést si tento program s naprosto příšerným Outlook Express, který je zadarmo ve Windows), ale s přechodem na SonyEricsson P910i telefon si organizuji čas jen v tomto telefonu (plus záloha na Mobical.net) a netoužím tuto aktivitu duplikovat ve Windows. Mohl jsem se tedy vrátit ke svému oblíbenému „netopýrovi“.

3DMark06 na mé sestavě

PC Hardware 18.01.2006

Vypadá to, že moje sestava je skutečně vyladěna k dokonalosti, výsledek ve 3DMark06 (standardní nastavení) je naprosto impozantní:

3DMark06 výsledek

Top software: Macromedia Dreamweaver 8

Adobe a grafika 18.01.2006
Macromedia Studio 8

Díky laskavosti společnosti DigitalMedia.cz mám možnost recenzovat nejnovější verzi produktu Macromedia Dreamweaver 8, součást Macromedia Studio 8, tedy komplexním balíku software zaměřeném na webdesignéry.

Osobně mám zkušenosti i se všemi konkurenčními produkty, tedy Adobe GoLive CS2, Microsoft FrontPage 2003, až po přímé psaní textů v PSPadu či UltraEditu32, a fakt je ten, že Dreamweaver 8 je daleko napřed před libovolnou konkurencí.

Dreamweaver 8 od zbytku světa odlišuje nejenom striktní zaměření na webové standardy a obrovská množina funkcí, ale také spousta „drobných“ vychytávek, které činí práci s tímto editorem skutečně mnohem produktivnější než čisté psaní textu v čemkoliv jiném.

Dreamweaver 8 - první pohled

Po spuštění Dreamweaver 8 a otevření souboru k editaci na Vás čeká podobná obrazovka:

Dreamweaver 8 - hlavní obrazovkaDreamweaver 8 - klikněte pro zvětšení

Futuremark 3DMark06 s podporou SM 3.0 je tu!

Software 18.01.2006

Na adrese futuremark.com se objevil ke stažení 3DMark06. Pokud tedy máte grafickou kartu od NVIDIA verze GeForce 6 či GeForce 7, popřípadě ATI X1600/1800 (nutná je podpora SM 3.0, starší ATI ji nemá, NVIDIA ano), tak směle a s chutí stahujte 580 MB dat :-)

Myslím, že není nutné zdůrazňovat, že ATI je v novém testu tradičně propadák, a NVIDIA o 20-30% vede, a to ve všech moderních technologiích (SM 2.0, SM 3.0, HDR). Dvě levné NVIDIA 7800GT v SLI jsou stejně výkonné jako dvakrát dražší top řešení od ATI, tedy ATI X1800XT v Crossfire zapojení. S ATI to už dva roky vypadá velice špatně…

Nakonec i v mainstreamu je NVIDIA 6800GS s rok a půl starou koncepcí výkonnější než „hypermoderní“ a stále v obchodech neviděná ATI X1600. ATI je skutečně mrtvé a doporučuji je ke koupi jen zarytým ATI fanatikům, pro všechny ostatní je zde výkonná NVIDIA.