MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Cooler Master Stacker - vynikající skříň

PC Hardware 17.02.2006

Cooler Master Stacker není novinka, právě naopak, tato skříň byla uvedena již více než před 2 roky, nicméně jedná se stále o jednu z nejlepších skříní, kterou můžete dopřát svému hardware. Skříň je typu tower a při namontovaných kolečkách dosahuje téměř výšky pracovního stolu. Provedena je z hliníku, jako celek, a vypadá tudíž v reálu velice luxusně.

Stacker umožňuje instalovat celkem 11 pozic o rozměru 5.25“, s tím, že obsahuje i redukce na externí 3.5“ zařízení a jeden 4-in-3 box s větrákem na interní 3.5“ zařízení (tedy například čtyři HDD do třech 5.25“ pozic). Další boxy si můžete dokupovat podle potřeby.

Další větráky jsou na zadní straně, standardně je dodáván jeden 12cm, instalovat můžete další 2x 8cm do horní nebo spodní části (místo druhého zdroje), jeden 8cm větrák je nahoře (což je skvělé, protože vyfukuje ven horký vzduch stoupající nahoru) a rovněž je možné instalovat boční CrossFlow fan a větrák na bočnici.

Protože je Stacker skříň typu tower, je v něm obrovská spousta místa. Motherboard tray je možné navíc snadno vydělávat, takže instalace počítače je velice pohodlná.

Nejdůležitější je samozřejmě chlazení, a zde jsem byl mimořádně pozitivně překvapen tím, že teplota dvou přetaktovaných NVIDIA 7800GTX @ 520/1400MHz klesla v klidu z 50ºC na 39ºC, a v zátěži z 80ºC na 65ºC. Každá z těchto karet si vezme kolem 80W a přetaktovaný Athlon X2 přes 100W.

Skříň je rovněž velice tichá, přestože se v ní nachází celkem 8 větráků, samozřejmě pomaloběžných. Je zde 12cm větrák na CPU, 12cm intake větrák na přední straně, 12cm outake větrák na zadní straně, 2x 8cm outake větráky na zadní straně, 8cm outake větrák na horní straně, a 2x 6cm outake větrák na grafických kartách.

Celkově jsem s touto skříní maximálně spokojen, je dokonale zpracovaná, má spoustu vychytávek, je obrovská, a zvenku velice pohledná (hliníkem není co zkazit).

přední stranazadní strana
vnitřekteplota

Windows XP - nejlepší systém pro desktop

Windows XP 16.02.2006

Podle „hlasování trhu“ je nejlepším operačním systémem pro desktop jednoznačně Microsoft Windows XP. Na druhém místě tržního podílu by se zřejmě umístil GNU/Linux s KDE, poté GNU/Linux s Gnome, a následně Mac OS X s Finderem.

Zkusil jsem se zamyslet, proč používám právě Windows XP a považuji jej, ostatně stejně jako 95% všech lidí, za nejlepší operační systém pro desktop.

1. Dostupnost software

Na prvním místě je jednoznačně dostupnost kvalitního software. Člověk nepracuje přímo s operačním systémem, ve značně zjednodušené rovině lze chápat operační systém jen jako „spouštěč aplikací“, s nimiž následně pracujete, abstrakci od fyzického hardware, a poskytovatele API (WinAPI, DirectX, OpenGL, .NET) pro tyto aplikace. Neoddiskutovatelným faktem zde je, že na Windows XP existuje řádově větší množství software než na libovolnou GNU/Linux či Mac OS X platformu.

Jiné platformy jsou tedy nutně omezeny ve výběru a rozletu, a pokud se člověk nechce omezovat, a naopak si chce dopřát svobodu volby, tuto mu zajistí jedině Windows XP.

Na Windows XP existují pro každou kategorii použití tisíce až desítky tisíc programů, na ostatní operační systémy většinou pouhé kusy často nekvalitních open-source „udělátek“ bez dalšího rozvoje, či dokonce žádný software.

Na jiných OS postrádám software od Adobe, Corelu, Ahead (Nero 7), SlySoft, Macromedia, Microsoftu, Nuance a mnoha dalších firem, plus hry.

SWWindows XP podporují největší množství software

WELL.DONE čte elita

Webdesign, CMS 13.02.2006

V článku Warézáci mají problém jsem kromě pár anketních otázek na (ne)legálnost Vašeho software udělal i malou anketu na věk a vzdělání čtenářů WELL.DONE, a byl jsem příjemně překvapen. Na to, že onen článek byl přečten více než 8.000 x a byl rovněž zalinkován z mnoha warez webů (=tedy rejdiště teenagerů kradoucích SW) jsou výsledky ankety takovéto:

Věk čtenářů Vzdělání čtenářů
Věk
Vzdělání

Jinak řečeno, 81% čtenářů je „dospělých“ a 77% čtenářů má dokončenou střední školu nebo VŠ. Pokud uvážíme, že článek byl linkován z teenagerovských warez webů, bude běžná realita (tedy u článků, které se netýkají warezu) ještě lepší, odhadem tak 90% čtenářů nad 18 let a 85% s SŠ či VŠ vzděláním.

U této příležitosti jsem se bavil s jedním kamarádem o návštěvnosti mého webu. Podle mého názoru je internet dokonalým ztělesněním kapitalismu a „neviditelné ruky trhu“, zatím nepostižen různými vládními obstrukcemi pro bezchybné fungování této ruky (jak řekl Roosevelt, „ja jasné, že kapitalismus funguje, problém je v tom, že jej ještě nikdo nikdy nevyzkoušel“, nicméně za Roosevelta neexistoval internet).

A pokud je web dokonale konkurenční, znamená to i ten fakt, že dlouhodobou návštěvnost může zajistit pouze zboží (=články), které toto vzdělané publikum maximálně zaujmou, tedy kvalita, nikoliv jenom kvantita.

Jiné weby s nižší návštěvností poté jednoduše tuto kvalitu nenabízí, proto jim schází čtenáři.

Fakt je i ten, že majitelé těchto horších (=méně kvalitních) webů to samozřejmě vědí, že tu jde o kvalitu, a někteří z nich, zejména ti s nižším sebevědomím, se cítí „poníženi a utlačováni“ (tak už to u sociálních případů bývá), a to je vede k různým nenávistným reakcím na WELL.DONE (ale to je již zcela jiná kapitola, pro změnu z psychologie a politologie).

Tak nám zabili další restauraci…

Pizzeria

Centrum Prahy má tisíce výhod pro bydlení, ale spousta kvalitních a snadno dostupných restaurací k nim pomalu přestává patřit. Což o to, v okolí pěti minut chůze mám zhruba dvě stovky restaurací, ale polovina z nich je v hotelích s cenou za hlavní chod přes 500 Kč a především s hodinovým čekáním, další část jsou různé vývařovny typu KFC a McDonald’s, a zbytek jsou odporné restaurace nejnižší cenové skupiny, kde hranolky jsou smažené v deset let starém oleji a všude je zakouřeno.

V pátek zavřela poslední restaurace, kde se v poledne v centru Prahy dalo velice slušně najíst, člověk tam dostal jídlo do 5 minut, celý oběd (polévka, hlavní chod, pití) stál do 200 Kč, a bylo to opravdu chutné. Měl jsem ji docela rád, za pár korun dobré a hlavně rychlé jídlo, třeba králík na smetaně, čerstvý rumpsteak či výborný boršč.

Většina zaměstanců byla vyhozena na hodinu, zbytek tam zůstává, a bude se účastnit slavnostního otevření nové pizzerie. Ach jo. Jako by toho italského těsta nebylo už všude dost. Na každé ulici v centru jsou pizzerie minimálně dvě, přibude tedy další. Vidina účtovat si 300 Kč za oběd ve výrobní ceně 10 Kč turistům je samozřejmě lákavá, je to asi dobrý business.

Zkusil jsem tedy v pátek jinou „českou“ restauraci, a málem jsem se pozvracel. To, co mi donesli, bylo tak odporné, že jsem to nechal netknuté, pohrozil jsem kontrolou z hygieny pokud po mě budou chtít platbu, a odešel jsem. Podávat ve starém oleji před týdnem usmažené a od té doby 100x v mikrovlnce ohřívané hranolky na oběd, to opravdu nesnesu, a přitom je to v malých českých restauracích (nejen v Praze, po celé ČR) normální kolorit.

Na druhou stranu, kousek dál byla otevřena už čtvrtá pekárna v ulici, tentokráte ovšem „domácí“, dělá naprosto luxusní pečivo, a její malinové buchty patří k tomu nejlepšímu „domácímu“ pečivu, co jsem kdy jedl. Doufám, že brzo nezkrachuje, i když její vysoké ceny (menší buchta lahodné chuti stojí kolem 25 Kč) a tudíž minimální zájem lidí by tomu nasvědčoval…

BLOG:CMS 4.1 bude obsahovat XStandard WYSIWYG

Webdesign, CMS 10.02.2006

XStandard je nejlepší současný XHTML 1.1 validní WYSIWYG editor článků. Je mi ctí oznámit, že na začátku příštího týdne bude uvedena verze BLOG:CMS 4.1, která bude obsahovat tento vynikající WYSIWYG editor zdarma v open-source redakčním systému, a to ve speciální BLOG:CMS-only licenci. Více o této speciální licenci na XStandard.com.

BLOG:CMS 4.1 bude kromě XStandard editoru obsahovat i JavaScriptový FCKeditor.net, Textile a Texy syntax, nicméně, největším tahákem bude samozřejmě právě skutečně dokonalý XStandard. Každý uživatel si bude moci v nastavení vybrat svůj preferovaný editor.

Napsání článku s XStandard WYSIWYG editorem je stejně snadné jako napsání článku v Microsoft Wordu, navíc tento editor produkuje striktně well-formed XHTML 1.1 kód a je tak vhodný i pro ty nejvíce technicky orientované „geek“ weby.

XStandard CMS

Firmware 1.02 pro LG 4166B

Technologie 08.02.2006

Na LGservice.com je konečně oficiálně k dispozici firmware verze 1.02 pro tuto nejlepší současnou vypalovačku s podporou LightScribe, nicméně vypadá to, že 1.02 je ekvivalent mnou dříve prezentované varianty 1.01, se kterou má identické datum.

LG 4166B

A zase to Brno…

O tom, že si dělám z vesnice zvané Brno občas na tomto webu srandu nemůže býti pochyb, nakonec i Marek Lutonský či Vilém Málek jsou z Brna. A vždy se najdou nové podněty, abych v této zábavné činnosti pokračoval.

Dnes jsem vstával extrémně brzo, v 8:30, protože jsem se potřeboval dostat do jedné vesnice kousek za Brnem v úřední hodiny. Zhruba 250 km cesty tam bylo pouze středně šílené, nikoliv maximálně šílené, jak je v zimě na D1 obvyklé. Celou cestu jsem měl puštěné stěrače, protože dvoumetrové závěje sněhu na krajích dálnice roztávaly a tvořily ladné řečiště, ve kterém se jezdilo a stříkalo a klouzalo.

Na úřadě, na nějž jsem zavítal, mě přivítala sympatická cedule „Úřední hodiny: středa 8:00 - 17:00“. Protože bylo právě 11:00, pln očekávání jsem zaklepal na dveře. Nikdo. Zamčeno. Vedle v sekretariátu také zamčeno.

Jdu tedy pryč a po cestě potkám první živou osobu, jedinou známku života v jinak prázdné obří a nákladně rekonstruované budově Městského úřadu. Ptám se oné osoby, kde všichni jsou, zda není cvičení požární ochrany, že všichni museli utéci kamsi ven, ale dozvídám se jen nevrlé „tož musíme obědvat, ne?!“.

No dobře, tož se jdu také naobědvat, za bratru 119 Kč si dávám tonic s citronem, cibulovou polévku a kuřecí prsa se sýrem, šunkou a rýží. Je to mimochodem značně nevalné chutě.

Ve 12:00 se opět blížím k budově Městského úřadu. Jsem si jistý, že doba pro „tož musíme obědvat“ už dávno uplynula, ale to jsem se hrubě mýlil. Veškeré dveře jsou stále zamčené.

Postávám 5 minut na chodbě, a v tom vidím starší osobu se psem jak vylézá z jídelny. Ptám se jí, zda zde dnes někdo pracuje. Ona starší osoba se psem (německý vlčák) říká, že ano, ona tu pracuje, a nerušeně se sune dál, se svým psem na procházku ven, přestože je jasné, že bych od ní cosi potřeboval.

Úděsné. Nechávám starší osobu se psem jít na zdravotní procházku a zapřísahám se, že do Brna a okolních vesnic už nikdy nepojedu. Maximálně tam pošlu plnou moc pro advokáta, ať to zařídí za mě. Jak osvěžující byl příjezd do Prahy :-)

Opera Mini je naprosto úžasná!

Webdesign, CMS 06.02.2006

Opera Mini je to nejlepší co se kdy přihodilo Vašemu telefonu od jeho vzniku. Před pár měsíci, když Opera svůj nový produkt Opera Mini™ představila, si jej více či méně (ne)legálně stáhlo i pár tisíc lidí v ČR. Dnes je ovšem tato aplikace vydána zdarma pro celý svět, a jedná se o nejlepší internetový prohlížeč na mobilu podporující Javu (velice pravděpodobně tedy i pro Váš telefon).

Opera Mini není totiž jen obyčejný prohlížeč, je to platforma, která integruje aplikaci v mobilu a serverové řešení na straně Opery. Pokud se díváte na libovolnou stránku, díváte se na ni přes proxy server Opery, který danou stránku v reálném čase přizpůsobuje možnostem Vašeho telefonu. Nutno říci, že to dělá naprosto dokonale, například na WELL.DONE zpracovává i složité atributy CSS 2.1.

Výsledek je ten, že místo desítek až stovek KB stahuje Váš mobil jen jednotky KB (= šetříte peníze), a navíc je stránka dokonale optimalizovaná pro malý displej.

Jak získat Operu Mini?

Pokud se s mobilem podíváte na http://mini.opera.com, můžete si zde Operu Mini stáhnout, a to automaticky v češtině a správné verzi (MIDP 1.0 či 2.0) pro Váš mobil.

Ukázky obrazovek z Opera Mini na SE P910i:

Úvodní obrazovkaúvodní stránka Opera Mini
Hledání na GoogleHledání na Google

Rozdílová aktualizace Firefoxu nefunguje

Webdesign, CMS 05.02.2006

Před pár dny vyšel nový Firefox 1.5.0.1, který opravuje pár chyb (měl by konečně zabírat méně než 500 MB v paměti). Netuším zda je to pravda, používám dokonalou Operu, nicméně jedna z „úžasných“ funkcí Firefoxu se projevila jako nefunkční, místo 700 KB inkrementálního update z verze 1.5.0 jsem musel stahovat kompletní 6 MB verzi.

Aktualizace

Po aktualizaci se ukázala další vada Firefoxu, JavaScript Debugger v „nové“ verzi nefunguje, jako bych už dávno nepsal o tom, že polovina extensions je zcela nefunkční a druhá polovina náhodně chybová:

A zase něco nefunguje...

Top software: Total Commander 6.53

Software 01.02.2006

Když jsem před nějakými 20 lety pracoval pod DOSem, základním programem na tomto triviálním operačním systému (pokud jej tak vůbec můžeme nazývat) byl Norton Commander (nc) pro práci se soubory. Nicméně pozdější Windows 95 měly jednu zásadní vadu, Norton Commander pro ně neexistoval, a práce se soubory pomocí Exploreru je, byla a bude naprostá šílenost.

Později jsem objevil program nazvaný Windows Commander, už pár let přejmenovaný na Total Commander, a někdy roce 1999 si jej koupil, tedy před 7 lety. Do dnešní doby je Total Commander prvním programem, který si na čisté Windows XP instaluji.

Licencejedna z prvních licencí TC (platí pro veškeré verze)