MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

RockBox na iPodu: TagCache a AlbumArt

Hudba 24.08.2006

RockBox je geniální open-source firmware pro přenosné přehrávače hudby, včetně Apple iPodu. Zatímco firmware iPodu je samotným Applem napsán hodně špatně, a bez řady potřebných funkcí, RockBox píše naopak řada schopných lidí, a i iPod poté podporuje přehrávání formátů FLAC, APE, Shorten, OGG či WavPack.

V posledních verzích RoxkBoxu je už skvěle funkční TagCache, což je databáze ID3 tagů všech vašich písniček. Funguje to tak, že písničky nahráváte na iPoda normálně přes USB Mass Storage, a TagCache je zaindexuje. Pro 8.000 písniček indexování trvá zhruba dvě minuty, a operace běží v pozadí, neruší vás.

TagCache - zlepšujeme vyhledávání

Pokud máte na přehrávači 60GB disk naplněný zhruba 8.000 písničkami, není až tak snadné (v originálním firmware) rychle najít to, co potřebujete. TagCache to ovšem řeší přes soubor /.rockbox/tagnavi.config, který může obsahovat i vaše vlastní definice toho, co má být zobrazeno, definice podmínek a třídění skladeb. Je to naprosto úžasná věc.

Osobně jsem si zde namapoval zobrazení umělců od A-Z, takže když hledám konkrétní album od „D“epeche mode, je to otázka necelé sekundy. Upozorňuji, že tento soubor je v UTF-8 kódování, pro jeho editaci tedy musíte použít patřičný editor.

hlavní nabídka hudbyhlavní nabídka hudby s upraveným tagnavi.config

Linkuj.cz - vylepšená kopie Diggu a Del.icio.us

Webdesign, CMS 22.08.2006

Linkuj.cz je nový web Martina Snopka, který se „inspiroval“ u jeho zavedených vzorů v zahraničí, tedy Digg.com a Del.icio.us. Jako každá slušná web 2.0 prezentace je to BETA verze a minimálně 2 roky zůstane, a pochopitelně používá hodně jasně modré a žluté barvy.

Ale konec ironie, Linkuj.cz je dobrý web. Můžete si přidávat vlastní linky, vytvářet si svůj „klan“ spřízněných duší (a dívat se, co linkují), tagovat, kategorizovat, a komentovat.

Zatím mi chybí export záložek do OPML, lepší komentáře s možností zobrazit jen určité úrovně (nospam) a pár dalších funkcí a také … uživatelská základna. Současný top článek má 9 zalinkování, což je prostě ubohé. Chce to více lidí a větší rozmanitost. Potom už nebudete muset neustále osamoceně sledovat, co kdo dobrého na webu napsal, ale podíváte se na Linkuj.cz do patřičné sekce. Synergie mas aka socioware.

A proto ve vlastním sobeckém zájmu radím, používejte Linkuj.cz :-)

Linkuj.cz

Opera 9 - pokročilá konfigurace

Webdesign, CMS 21.08.2006

Na Interval.cz vyšel můj rozsáhlý článek o pokročilé konfiguraci Opery 9. Pokud jste uživatel Firefoxu nebo (nedejbože) MSIE či jeho nadstaveb, doporučuji si článek ihned přečíst. Článek doporučuji ale i dlouhodobým Opera uživatelům, protože doufám, že v něm najdou cenné podněty.

S Operou 9 bude Vaše práce s internetem mnohem snazší a produktivnější.

TaskSwitchXP - geniální přepínač úloh

Software 20.08.2006

Standardní přepínání úloh ve Windows XP není nic, čím by se Microsoft mohl chlubit. Je to jedna z mála věcí, kterou například jinak naprosto zaostalý a bugový Mac OS X dělá lépe, či ještě dříve KDE/Linux. Nicméně výhoda Windows je v tom, že pro ně existuje nepřeberné množství aplikací třetích stran, které je umí doplňovat a rozšiřovat.

Sám Microsoft nabízí mírně lepší přepínač úloh v sadě PowerToys, nicméně stále to nemá na jednu open-source aplikaci třetí strany - TaskSwitchXP.

Použití TaskSwitchXP je snadné v tom, že ukazuje reálný náhled aplikace a při její volbě nemusíte na nic klikat. Stisknete Alt+Tab, posunete myš nad program, který chcete dát do popředí, a klávesu Alt pustíte. To je celé. TaskSwitchXP na onu aplikaci automaticky přepne focus. Rychleji to ani dělat nejde…

Pokud preferujete jen klávesnici, místo Alt+Tab můžete použít pro přepnutí do seznamu aplikací také Win+F12 (popřípadě jinou kávesovou zkratku, můžete si je v aplikaci libovolně změnit, osobně mám namapováno Win+X). V seznamu aplikací můžete listovat také pomocí kurzorových šipek Nahoru/Dolů, což je také rychlejší než neustále tisknutí klávesy Tab. Po uvolnění klávesy Alt se na zvolenou aplikaci ihned přepnete.

Pokud pracujete s více aplikacemi naráz, je TaskSwitchXP de-facto nutnost.

Screenshoty:

TaskSwitchXP screenshot

TaskSwitchXP je zajímavý i tím, že zabere velice málo paměti a je opravdu rychlý:

TaskSwitchXP - zabraná paměťTaskSwitchXP - zabraná paměť

Automatický generátor widgets pro Operu 9

Webdesign, CMS 18.08.2006

Opera 9 umožňuje používat takzvané „Widgets“, česky „Pomůcky“. Těch oficiálních pomůcek je téměř 600, a jsou dostupné a popsané na webu widgets.opera.com. Zajímavý je ovšem i web widgetize, což je automatický generátor widgets, který umožní nabídnout návštěvníkům Vašeho webu widget Vašeho RSS feedu.

V praxi poté čtenář klikne na Widgetize! a zobrazí se mu takováta čtečka:

Widgets

Myslím si, že je to další z mnoha věcí, kterou by měla „web-2.0-compatible“ prezentace nabízet, vedle snadného přidání článků do Linkuj.cz a del.icio.us.

DOCTYPE: XML Radka Hulána (aktualizace)

Webdesign, CMS 16.08.2006

Varování: tento článek je ztrátou času číst. Nicméně, aspoň je krátký…


Pár lidí teoretizuje o Webu 2.0, nicméně, já jsem na něj rovnou přešel. Web 2.0 funguje ve všech dostupných browserech bez nějakého náročného testování.

Přitom stačí tak málo, změnit DOCTYPE:


Vše je samozřejmě plně validní :-)


Aktualizace: výše uvedený DOCTYPE jsem zrušil. Přestože veškeré testované prohlížeče na PC, Linuxu a Mac OS X jej zobrazí správně, stále populárnější Opera Mini na mobilních telefonech s ním měla problém a web zobrazovala bez jakéhokoliv formátování, odstavců, atd.

Nicméně je zajímavé, že takovýto DOCTYPE již bez problémů funguje i v Opeře Mini:


Profimail, UIQ, certifikáty a email přes SSL

Symbian 15.08.2006
import certifikátu

Profimail je pravděpodobně nejlepší emailový klient pro mobilní zařízení. Web LonelyCatGames.com je sice příšerný, ale jejich software opravdu funguje :-) Umožňuje dokonce připojení se na POP3/IMAP přes SSL a zabezpečený login. Osobně to považuji za základní funkci, email bez SSL bych nikdy nepoužil ani na PC ani na telefonu.

Řada českých webhostingů (na rozdíl třeba od Google Mailu) ovšem nemá svůj certifikát ověřený významnou certifikační autoritou (která má kořenový certifikát již v telefonu), ale je typicky pouze self-signed. Znamená to, v praxi, že Profimail neustále „otravuje“ a ptá se, zda se přes tento certifikát může připojit.

Řešení je nicméně velice jednoduché, stačí si stáhnout *.crt soubor, který poskytuje Váš webhoster, a převést jej pomocí volně dostupného OpenSSL do formátu *.der. Tento soubor již poté můžete zaslat přes Bluetooth do telefonu, potvrdit jeho import, a Profimail si již na „neznámý certifikát“ nikdy nebude stěžovat. Tedy, minimálně do doby, než vyprší jeho platnost…

Převod certifikátu do *.der formátu můžete udělat následovně:

$ openssl x509 -in webmade.crt -inform PEM \
  -out webmade.der -outform DER

Jak hodnotit telefony? Jinak než MobilMania.cz…

Symbian 14.08.2006
klávesnice na telefonu? jistě!

MobilMania.cz má už nějaký ten pátek dostupný velice podrobný a užitečný katalog mobilů. Můžete v něm prohledávat, srovnávat, třídit podle různých kritérií. Je to moc užitečná věc, na které mi vadí vlastně jen jedna „drobnost“, a to marketingová škatulka zvaná „hodnocení mobilů“ a jejich následné velice podivné pořadí.

Metodika pro hodnocení mobilů na MobilMania.cz je totiž zcela špatná a zastaralá . Vezměte si, že takový nepoužitelný smartphone jako je Nokia N73 se umístil na prvém místě, a vysloužil si velký marketingový titulek, zatímco reálně použitelný SonyEricsson P990i se tísní na místě osmém.

Nemá QWERTY? Použitelnost -20% dolů!

V čem je vlastně problém? Uvedená metodika hodnocení je příliš primitivní a velice mate nezkušené uživatele, kteří se jí mohou následně řídit. Má Nokia N73 emailový klient? Dostane tedy plný počet bodů. Můžete ovšem na její primitivní klávesnici typu „0-9“ napsat více než 1 větu? Nemůžete. Ale to již podobé ohodnocení neodráží. Emailový klient na N73 je použitelný tedy maximálně z 50% (na přijímání emailů), ale rozhodně ne na jejich odesílání, zatímco SonyEricsson P990i by měl dostat 100%, protože na jeho QWERTY klávesnici se emaily dokonce dají psát.

Stejně by šlo pokračovat u editorů QuickOffice, internetového ICQ/YAHOO/MSN, zadávání adres v prohlížečích, prostě jakéhokoliv psaní textu. Fakt je ten, že Nokia by ve všech těchto oblastech drtivě prohrávala. Bylo by to správné? Samozřejmě, použitelnost funkcí smartphone s pouhou „0-9“ klávesnicí je v praxi téměř nulová, pomineme-li základní telefonování.

Hodnocení smartphones toto musí odrážet, jinak je špatné.

Ripování CD do 1024 KBPS (FLAC) místo 192 KBPS

Hudba 12.08.2006

Už více než rok ripuji svoje CD zásadně do formátu FLAC, protože to zní mnohem lépe než zastaralé MP3 či MP4 (AAC). FLAC není založen na principu odebrání částí „údajně neslyšitelných a překrývajících se zvuků“, jako formáty MP3/MP4, nýbrž jeho principem je bezeztrátová komprese dat (funguje tedy podobně jako ZIP, RAR či 7-zip). FLAC je schopen jedno CD stlačit na zhruba 250-280MB, při zachování absolutně identického zvuku.

Jak začnete poslouchat na svém hudebním (záměrně neříkám MP3) přehrávači FLAC, nebudete se jej chtít vzdát. Pokud máte solidní sluchátka (a nemusí to být zrovna high-endová Shure E5c), rozdíl v podání výšek, hloubek a celkového „neochuzování“ hudby okamžitě poznáte. Rovněž tak to poznáte, pokud připojíte Váš hudební přehrávač na solidní audio aparaturu v autě, zda hraje příšerné MP3 či lahodný FLAC.

MP3 je prostě mrtvé, prosadilo se kdysi jen z důvodu malého objemu dat a pomalých přenosových rychlostí na internetu, ale jeho kvalita ani při 256 KBPS VBR nepatří k tomu, co by člověk chtěl dlouhodobě poslouchat, nebo nedejbože dokonce archivovat.

Jak přehrávat a ripovat FLAC?

Drobný problém nastává jen při přehrávání FLACu, například nejlepší přehrávač pro Windows, tedy WinAmp, jej nativně neumí. Nicméně, existují projekty, které podporu pro přehrávání i ripování do FLACu ve Winampu přináší, včetně podpory pro Knihovnu skladeb a ID tagů. Nejlepší z nich je od Michaela Facqueta, a poskytuje jak FLAC Encoder, tak FLAC input pro WinAmp.

Druhým problémem je podpora FLACu na přehrávačích. Solidní přehrávače (= tedy ty, co nevyrábí Apple) mají podporu pro FLAC již integrovanou. Nicméně i z Apple iPodu můžete udělat dobrý přehrávač, a to pomocí open-source projektu RockBox. Apple iPod poté vesele přehraje nejenom MP3 a AAC (MP4), ale i OGG a FLAC, a jeho Toshiba disk a Samsung displej je poháněn podstatně dokonalejším otevřeným software (jinak řečeno, s Apple poté už takovýto přehrávač nemá mnoho společného).

FLAC = užívejte si konečně hudbu tak, jak byla tvůrci zamýšlena, nikoliv jak ji zmršilo MP3. :-)

FLAC ve WinAmpu

WinAmp FLACpřehrávání FLACu ve WinAmpu

Rychlejší start Windows s AutoRuns

Bezpečnost 12.08.2006

Pokud někdo z mých známých potřebuje „oživit“ jeho neustále se zpomalující počítač, většinou na to stačí miniaturní 300KB utilita od SysInternals.com nazvaná AutoRuns. Osobně na počítači nepoužívám antivirus, antispyware (technicky vzdělaný člověk anti-XXX opravdu nepotřebuje) ani softwarovou firewall (mám na to Asus router s linuxovou iptables), ale AutoRuns si občas spustím, a to především po instalaci nového software.

Důvodem je ten fakt, že pokud si nainstalujete padesát programů, můžete očekávat, že při startu počítače se Vám bude spouštět minimálně 20 až 30 různých „utilitek“. Problém je v tom, že 95% těchto prográmků je zcela zbytečných, pouze o desítky sekund prodlužují start počítače, zabírají paměť a okupují drahocenný čas procesoru.

AutoRuns je přesně ta utilita, kterou na pročištění počítače potřebujete. Umí zobrazit nejenom automaticky se spouštějící programy ze všech sekcí, ale také registrované knihovny a pluginy v MSIE, zavedené ovladače, spuštěné služby, naplánované úlohy, či knihovny zavěšené na WinLogon či WinSock providers. Při pročišťování PC doporučuji uvedené prográmky či ovladače nemazat, ale jen zakázat. Pokud se spletete, bude to snazší vrátit zpátky.

SysInternals.com AutoRunsSysInternals.com AutoRuns

Upozornění: Pokud netušíte, co můžete „vyházet“, doporučuji Vám se touto utilitkou nezabývat, a požádat o to někoho zkušenějšího. Váš počítač by už také nemusel naběhnout.