Benzínová mafie na dálnici D1

Vždy, když jedu po dálnici D1, tak jsem naštvaný. Mám pro to hromadu důvodů, a jen jedním z nich je fakt, že se jedná o neustále rozkopanou, v zimě neudržovanou, nebezpečnou a často ucpanou "silnici 2. třídy" mezi Prahou a Brnem. Druhým nejpodstatnějším důvodem je totiž existence "benzínové mafie" na D1.
Pokud tankujete v Praze či v Brně nejčastější Natural 95, stojí vás v těchto dnech kolem 27 Kč. Nicméně, na D1 nenatankujete pod 29.50 Kč. Shell, OMV, Aral a další, všichni drží ceny o 2.50 - 3 Kč / l vyšší než jsou obvyklé pár metrů za sjezdem z dálnice. Nákladový důvod k tomu samozřejmě není, je to pouhá "nenažranost a vypočítavost" pumpařů. Sázejí na to, že řada řidičů na 2x 200km dlouhé trase prostě natankovat musí, a sjíždět někam do přilehlé vesnice, kde je benzín za 26 Kč se jim prostě nechce. Stejné ceny na D1 umožňují benzínkám vzájemně si „nekonkurovat“.
Nejde mi tu rozhodně o těch směšných 200 - 300 Kč / nádrž, to je detail, jde zde o princip. Strašně nerad sponzoruji obchodníky, co si účtují za zboží více, než je obvyklé, aniž nabízejí lepší kvalitu, delší záruku, či lepší služby. Nechci tyto obchodníky podporovat, mám naopak přímý zájem, jako zákazník, na jejich krachu. Když už musím tankovat na D1, je to většinou "za 300 Kč", na dojezd, pumpař se na mě sice dívá jako na socku, ale já mu s klidem říkám, že pokud by neměl benzín o 3 Kč / l předražený, natankuji "plnou". Pokud to bude dělat více lidí, možná to s nimi i pohne ;-)
Druhá možnost je podat podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby zjevně nepřiměřené a kartelové ceny benzínu na D1 prošetřil. D1 je totiž skvělý případ "kartelové dohody", kde člověk nemá možnost volby, a členové kartelu jej mohou neomezeně poškozovat.
Dešifrování FTP hesel v Total Commanderu
Total Commander je bezkonkurenčně nejlepší správce souborů, a to nejen pro Windows. Ani na tradičně silném (pro správu souborů) Linuxu se nenajdou lepší alternativy, ať už se díváme na Krusader, Gnome Commander, MC, FAR, Salamander pro Windows, vše je o třídu horší.
Na první pohled příjemná funkce Total Commanderu je také integrovaný FTP klient, nicméně, pokud vám záleží na bezpečnosti, jeho použití bych silně nedoporučil. Hesla na FTP si totiž Total Commander ukládá tak, že je snadné je během setiny sekundy dešifrovat (poznámka pro Frantu: ano, jde to i jinak a lépe, solidní FTP klienti umí interní databázi hesel šifrovat pomocí privátního klíče, či alespoň hesla). Slouží na to 18KB velký freeware prográmek FTP password decrypting tool 1.2.
Do tohoto prográmku musíte zadat hash hesla. Tento hash naleznete v souboru c:\windows\wcx_ftp.ini
. Následně stisknete tlačítko Decrypt Password a máte ihned plain-text heslo.
Pokud to s FTP přenosem na internetu myslíte vážně, stejně musíte používat SFTP (třeba přes SSH2), a klienta jako je GlobalScape CuteFTP či jiné, kteří šifrují samotné heslo na PC pomocí AES, a pomocí SSH2 následný přenos dat.

Ověření integrity MP3, AAC, FLAC, OGG, APE hudby
Pokud máte ve své hudební sbírce pár tisíc (či desítek tisíc) souborů legálně stažených třeba z rapidshare.com (stahujete, nesdílíte), zakoupených na CD a ripovaných, popřípadě hudby předplacené od OSA díky nákupům pevných disků, tiskáren, flash pamětí a dalšího v rámci presumpce viny, budete potřebovat otestovat integritu těchto souborů. Některé hudební soubory mohou být prostě poškozené.
Toto jsou nejlepší utility, které jsem na otestování integrity našel:
Formát | Verifikace |
---|---|
FLAC | FLAC Tester |
OGG | OGG Tester |
MP3 | MP3 Utility |
APE (Monkey Audio) SHN (Shorten) WAV |
Trader’s Little Helper |
Zatím jsem neobjevil utilitu na otestování integrity M4A souborů (Apple AAC), pokud na ni máte tip, uveďte jej prosím v komentářích.
Další možnosti testování integrity:
Další možností, jak otestovat integritu veškerých hudebních souborů je použití Foobar2000 přehrávače, a pluginu foo_verifier.dll.
Postačí si do playlistu přidat veškeré soubory k verifikaci, a v menu Utils si zvolit možnost Verify integrity. Tímto způsobem můžete otestovat libovolný hudební formát, který Foobar2000 přehraje, tedy včetně M4A, FLACu, APE, MP3 a dalších.

AdSense - jaké pozice na stránce fungují?
Je tomu sice teprve 10 dní, co mám na stránce nasazen Google AdSense, nicméně pečlivě sleduji statistiku. Z toho, co jsem vypozoroval mohu udělat následující závěry:
- Nejvíce se kliká na reklamu vlevo nahoře, tedy na místě, kde nejdříve spočinou oči čtenáře, a nemusí být barevně nijak výrazně podaná, naopak je vhodné, aby ladila se zbytkem článku.
- Na reklamu vpravo se výrazněji kliká jen pokud je větších rozměrů, tedy pokud tam je kolem 5 inzerátů, zmenšení na 2 inzeráty přineslo snížení kliků téměř k nule.
- Je dobré aby v reklamě byla nějaká modrá barva, zelená či černá nefunguje tak dobře. Lidé jsou zřejmě naučeni na modré odkazy.
- Na reklamu dole (komentářové okénko) se nekliká prakticky vůbec, je tedy vhodné ji odstranit, aby zbytečně nesnižovala eCPM. Spousta lidí navíc čte pouze článek, ke komentářovému okénku se nikdy nedostane.
- Pokud máte na stránce více reklamních bloků, používejte vždy různé „channels“ (kanály) pro jejich odlišení, a sledování eCPM na kanál.
- Pro maximální relevanci reklam používejte značky
<!-- google_ad_section_start -->
a<!-- google_ad_section_end -->
, více viz Google, zbytečně se tak nezobrazuje reklama pro nepodstatné statistiky v menu vpravo, ale jen pro text článku a text komentářů. Na relevantní reklamu se více kliká, protože má přímou souvislost s článkem a vhodně jej doplňuje, vaše eCPM se tím zvětšuje třeba z centů na dolary. - Pokud používáte Google Co-Op Search, musíte nejdříve implementovat (pro maximální relevanci) i mapu webu, více na Google Sitemap Protocol.
- Pokud chcete sledovat podrobné IP adresy a statistiky klikání, doporučuji nainstalovat Contextual Tracker, bude se vám to hodit i v případě, že chcete některé IP adresy blokovat.
Nezobrazení virtuálních CD/DVD v „Tento počítač“
Pokud používáte Alcohol 120%, Deamon Tools či jiné nástroje pro virtuální jednotky, je vhodné tyto CD/DVD mechaniky schovat v sekci „Tento počítač“, a tím je i nenechat zobrazovat ve všech dialozích pro výběr souborů. Práce ve Windows se poté stane podstatně přehlednější. Osobně používám 10 virtuálních mechanich, namapovaných na písmena Q až Z, a pomocí TweakUI je skrývám pro všechny Windows aplikace.
Toto skrytí samozřejmě neohrozí přístup k této mechanice, pokud napíšete třeba R:
, stále se na danou mechaniku dostanete, a hra si ji automaticky nalezne (SecuROM a další).

Čtečka karet v počítači a hromady disků kolem

K mému počítači mám připojenou combo tiskárnu Canon MP500 s integrovanou čtečkou karet (nicméně pomalou), externí SanDisk čtečku (rychlou), a také jeden externí SanDisk U3 USB flashdisk. V praxi to znamená, že se v "Tomto počítači" zobrazí 6 disků, jako zástupců na ony čtečky, a nikdo se v tom nevyzná. Tento zmatený systém se dá ovšem organizovat daleko lépe.
Spusťte s v "Ovládacích panelech" sekci "Nástroje pro správu" a v ní "Správa počítače". Zde můžete v menu "Správa disků" přidávat, odebírat a mapovat písmena jednotlivým jednotkám.
Princip zpřehlednění čteček karet ve vašem počítači spočívá ve vytvoření například adresáře c:\ctecky
, v němž vytvoříte podadresáře pro jednotlivé (dosud) disky. Následně v konfiguraci každého USB disku odeberete namapované písmeno, například G:
, a přidáte naopak link do NTFS adresáře, třeba c:\ctecky\SDkarta
. Výsledkem je přístup ke všem čtečkám z jednoho adresáře a příjemně přehledný "Tento počítač".
Ilustruje to následující obrázek:

Vánoce od SBSH: veškerý software o 30% levněji

Amit Regev, jeden z majitelů SBSH, na můj návrh udělal bundle aplikací SBSH PocketBreeze, SBSH iLauncher, SBSH ContactBreeze a SBSH PocketWeather se slevou 30%. Bundle je platný do 15. ledna 2007. Takže pokud si chcete kupovat telefon s Windows Mobile 5, máte nyní skvělou možnost doplnit jej o software. Všechny 4 aplikace vás budou stát jen $32.06 (doporučuji si vyházet z košíku „download protection“).
Recenze na SBSH software na WELL.DONE.
Precedens: vrácené peníze za rozbalenou hru se StarForce
Před necelým měsícem jsem zveřejnil otevřený dopis pro Cenega.cz, v němž jsem požadoval vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce "virem". StarForce je nejen ochrana her proti nelegálnímu kopírování, ale v řadě případů je zodpovědný za náhodné restarty či dokonce poškození hardware počítače (DVD-RW mechaniky). Nutno říci, že stejná hra se v USA prodává bez StarForce, a "piráti" si ji tedy stahují z internetu bez tohoto "viru".
Problém byl v tom, že na obalu hry nebyla o žádné ochraně, natož o StarForce, ani zmínka. S tímto vědomím jsem si hru koupil. Hru jsem následně rozbalil, začal instalovat, a až při čtení licenčního ujednání a podrobném prozkoumání obsahu instalačního DVD jsem narazil na přítomnost StarForce "viru". Protože na počítači zejména pracuji, odmítl jsem licenční ujednání, a tento "virus" jsem neinstaloval. Bez StarForce "viru" samozřejmě daná hra nefunguje a je tudíž zcela nepoužitelná.
Následně jsem tento problém řešil s Cenega.cz, která mě odkázala na prodejce, což byl CzechComputer.cz. Mám CzechComputer.cz jako společnost moc rád, jejich prodejci i reklamační oddělení patří k absolutní špičce, nicméně v případě jejich neochoty za hru vrátit peníze jsem byl ochoten věc hnát až k soudu, a hájit svoje práva spotřebitele. Nebylo to naštěstí ani nutné, CzechComputer.cz reklamaci uznal a peníze vrátil :-)
Vydavatelé, jako je Cenega.cz, nám totiž v ČR doslova "serou na hlavu" (promiňte za ten expresivní výraz, ale lépe to označit nelze). Zatímco zlodějíčci si hru ukradnou na torrentu, nemají v ní StarForce, nekolabuje jim počítač, a nemusí mít při hraní DVD v mechanice, legální uživatelé této hry musí snášet StarForce a jeho případné negativní projevy na stabilitu počítače, a to i pokud hru nehrají. Toto pohrdání platícími zákazníky je mi neuvěřitelně protivné, a doufám, že uvedený precedens vrácení peněz za rozbalenou hru se StarForce povede k lepšímu přístupu vydavatelů k platícím lidem.
Pokud jste si koupili hru se StarForce a máte problém, reklamujte ji. Nenechte si už déle "srát na hlavu", a mít podstatně horší podmínky než warézáci…

Praha zažívá totální dopravní kolaps
Včera jsem potřeboval kolem 14:00 něco zařídit na druhé straně Prahy, tak jsem nasednul do auta, chvíli jedu, a koukám, že cedule která jinak ukazuje teplotu a čas bliká s textem „totální dopravní kolaps“. To není moc zábavné. Otočil jsem to, nic nezařídil, po hodině se dostal zase domů (pár set metrů), a jel metrem… Už aby bylo po Vánocích nebo aspoň napadnul sníh (to se jezdí skvěle, protože hromada lidí se bojí i nastartovat)…
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Snímky jsou z pražské online kamery na Demínce, automaticky zachycované SBSH PocketWeather modulem pro počasí z mých zdrojů.
Plně integrovaný Google Custom Search
Čím více poznávám služby Google, tím více se mi líbí. S odhozením XHTML a implementací Google Custom Search (provázané na AdSense) jsem mohl konečně vyzkoušet i přímé / plně integrované zobrazení výsledků Google hledání na tomto webu. Výsledek vypadá velice dobře. Nakonec, vyzkoušejte si to, políčko pro hledání je vpravo nahoře :-)
Celá implementace je přitom velice triviální, jedná se jen o vložení dvou JavaScript kódů, které vám vygeneruje Google Co-Op, jeden tvoří vyhledávací políčko a ten druhý zobrazení výsledků. Kvalita prohledávání webu pomocí Google je přitom podstatně lepší než vestavěný fulltext v MySQL 4.x/5.0. Jen samozřejmě doporučuji mít vždy kompletně zpracovanou a aktualizovanou mapu webu, a provádět „ping“ na Google při vložení nového článku (Google jej poté ihned zaindexuje).