MyEgo.cz - Radek Hulán webzine

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Lízání smetany (price / market skimming)

Business 15.06.2007

Lízání smetany je oblíbená činnost velkých firem. Anglicky se jí říká price skimming či skimming the market. Řada lidí v IT nechápe základní ekonomické procesy a postupy, a například fakt, že Intel bude za týden opět razantně slevňovat svoje procesory, označuje zcela mylně za "obavu před AMD a její Barcelonou".

To je ovšem naprostá hloupost.

Podívejme se na vývoj akcií AMD a Intelu vzhledem k indexu, AMD se propadá do hlubin, má jen 8% podíl na trhu workstations, grafická karta ATI R600 je propadák, a samotná Barcelona a její desktopová varianta je zpožděná na minimálně Q4/2007, spíše Q1 / 2008:

Intel vs AMD price shareIntel versus AMD (relativně k trhu)

Proč tedy Intel chystá velké snižování cen?

Například takový fantastický quadcore Q6600 procesor slevní z 21.000 Kč v 1/2007 na 14.000 Kč v 4/2007 na finálních 8.000 Kč v 6/2007, tedy pouhých 40% zaváděcí ceny.

Důvodem těchto slev není žádná obava, ale právě "lízání smetany". Za cenu 21.000 Kč Intel nemůže alokovat více než (odhadem) 1% trhu. Více lidí si takto drahý procesor nekoupí. Počáteční cena také odráží amortizaci nákladů na vývoj, které se musí zaplatit, neelasticitu poptávky a vysokou exkluzivitu takovéhoto zboží těsně po uvedení, takže 1% trhu je ochotno počáteční vysokou cenu zaplatit.

Po zhruba půl roce, když je high-endový trh zcela nasycen (a prodeje de-facto ustávají) se cena snižuje, na 14.000 Kč. S touto cenou je možné alokovat dalších 5-10% trhu, nový segment, který zatím o procesor v cenové relaci 21.000 Kč nejevil zájem.

A můžeme pokračovat. Slevou na pouhých 8.000 Kč, která stále zajišťuje Intelu velice slušný zisk, se dostaneme na částku, která je zajímavá již pro 20-30% trhu.

Cílem postupných slev není nic jiného než maximalizovat zisk tím, že jednotlivým segmentům trhu postupně nabídneme zboží v jeho cenové relaci. Až se vyšší segment nasytí, atakujeme slevou nižší segment. Pokud by Intel ihned nasadil cenu 8.000 Kč, vydělá podstatně méně.

Druhým, poněkud prozaičtějším důvodem, proč Intel plánuje velké snižování cen, je kolabující AMD. Pokud jste někdy slyšeli heslo "kopejte do něj dokud je dole", tak to je přesně to, co Intel praktikuje. Je to normální business praktika, Intel se snaží AMD co nejvíce oslabit, zlikvidovat jeho cash-flow, aby nástup konkurence a jejich nových produktů na trh byl co nejpomalejší a on mohl v klidu „lízat smetanu“.

Každé CPU obsahuje chyby. Co s tím? Microcode update…

PC Hardware 14.06.2007

Každý procesor, který byl dosud vyroben, obsahuje chyby, dokonce desítky chyb. Je jedno, zda je to Intel, AMD, Motorola či IBM, prostě silikon každého procesoru má ve svém návrhu chyby.

Extrémně známá byla Pentium FDIV chyba, v jednom z prvních vzorků tohoto procesoru, nicméně podobných chyb je v každém CPU celá řada. Společnosti poté vydávají nové hardwarové revize procesorů s novým CPUID a některé z těchto chyb postupně opravují.

Například se podívejte na Intel Core 2 Duo Specification Update (PDF, 378KB), tato errata obsahují popis 105 méně i více závažných chyb v Core 2 Duo. Naprosto stejné errata vydává i AMD pro její Athlon 64, Athlon X2 a Opteron procesory (PDF, 378KB). Shodou okolností mají obě PDF errata od AMD a Intelu i stejnou velikost :-)

Vlastní chyby v procesoru jsou ovšem (většinou) řešitelné pomocí microcode update. Každý moderní procesor v sobě obsahuje navíc interní firmware, který modifikuje jeho funkčnost. Průvodním jevem je, že takový microcode update a oprava chyby může znamenat mírně (třeba o 1%) nižší výkon procesoru, protože se čeká na provedení tohoto kódu, či se nefunkční operace nějak obchází.

A zde nastupuje na scénu BIOS. Každý BIOS v sobě obsahuje seznam CPUID (revizí procesorů) a k nim přiřazený microcode update. Pokud zapnete počítač, a BIOS zná vaše CPU, nahraje do něj nejprve onen firmware, procesem nazvaným microcode update. Je tedy nesmírně důležité udržovat si BIOS počítače aktuální, dostáváte tím stabilnější systém. Pokud vaše deska / BIOS nezná vložený procesor, je možné, že se systém vůbec nespustí, protože nemůže nahrát microcode update a opravit jeho chyby.

Druhá cesta, jak provádět microcode update, je používat aktualizovaná Windows. Microsoftí operační systémy obsahují ovladač update.sys, což není nic jiného než microcode update prováděný při startu Windows. Pro Windows Vista x64 je aktuálně dostupný KB936357 (případně verze pro další OS), což je nejnovější microcode update pro Intel procesory z 11. června 2007.

Výsledek aktualizace BIOSu, popřípadě update.sys ve Windows, je řešení řady chyb procesoru a tím vyšší stabilita systému jako celku.

Instalace sqlite.so na Fedora 7 (x64)

Linux 11.06.2007

Přešel jsem (ve VMWare) na Fedora 7 x64. Protože se mi nechce neustále s každou novou verzí kompilovat Apache, PHP a MySQL, zkusil jsem použít kompletně binární x64 distribuci z DVD, a funguje velice dobře. Nastavení Apache je standardně v /etc/httpd, moduly PHP lze doplňovat v /etc/php.d.

Jediná věc, která mi chyběla je rozšíření mbstring a SQLite (tedy verze 2, instalovaná je jen verze 3 pomocí PDO).

Instalace mbstring je velice jednoduchá, existuje v repository:

yum install php-mbstring

Instalace SQLite je mírně složitější, je nutné ji zkompilovat ze zdroje například takto:

yum install php-devel
wget -q http://pecl.php.net/get/SQLite-1.0.3.tgz
tar zxvf SQLite-1.0.3.tgz
cd SQLite-1.0.3
phpize
./configure

Následně je nutné upravit následovně tři řádky v souboru sqlite.c:

#056 /* static unsigned char arg3_force_ref[] = {3, BYREF_NONE, BYREF_NONE, BYREF_FORCE }; */
#125 PHP_FE(sqlite_open, third_arg_force_ref)
#126 PHP_FE(sqlite_popen, third_arg_force_ref)

A poté je již možné vše zkompilovat a nainstalovat:

make
make install

Následně doplňte do /etc/php.d soubor sqlite.ini s následujícím obsahem:

extension=sqlite.so

A restartujte Apache, přítomno bude PDO_SQLite (v3) i SQLite (v2), včetně například funkce sqlite_escape_string():

/etc/init.d/httpd restart

Vista Transformation Pack - chcete spyware?

Bezpečnost 10.06.2007

Před pár týdny mi volal jeden kamarád, ředitel nejmenované společnosti, že má velký problém s počítačem. Neustále mu vyskakovaly chybové hlášky, řada programů nešla vůbec spustit či po chvíli padala. Jeden z jeho zaměstnanců, vydávajících se za "počítačového odborníka" (ve skutečnosti jen nadšený stahovač a instalátor jakékoliv ukradené kraviny co se válí na internetu), jej přesvědčil, že má pro něj úžasné zlepšení Windows, které si prostě musí instalovat.

Ano, jednalo se o Vista Transformation Pack.

Tento pack se vyznačuje tím, že veškeré originální soubory Windows XP pečlivě odladěné Microsoftem nahradí jejich opatchovanou kopií, narychlo udělanou jedním člověkem, aby to trošku vypadalo jako Vista. Neuvěřitelné. Jen mimořádný hlupák či nevzdělanec může propagovat něco takovéhoto (ani nepřekvapí propagace tohoto svinstva na Živě.cz).

Výsledkem je totální kolaps počítače.

Ještě horší je samozřejmě bezpečnost. Podobný zásah do desítek kritických systémových souborů může znamenat nejen nestabilitu, ale i spyware či malware. Mít na takovémto stroji internetové bankovnictví s přístupem na účet, kde jsou desítky miliónů korun je sebevražda.

S počítačem nešlo dělat nic jiného, než přeformátovat disk a nainstalovat čistá Windows XP a desítky programů znovu. Stejný osud čekal i počítač onoho "odborníka", kromě Vista Transformation Packu tam měl ovšem i desítky dalších, většinou warézáckých, programů. Řešení bylo snadné, smazání pevného disku, a výpověď pro onoho pitomce, který porušil platné firemní předpisy.

Nechápu tyto lidi. Pokud si někdo chce "zahnojit" domácí počítač, a být poté dobrovolnou "obětí" virů, spyware a malware, prosím, ale udělat něco podobného na pracovním PC hraničí s idiocií. A pro idioty není ve většině soukromých společností místo…

Vista Transformation Pack - dokonalé svinstvoVista Transformation Pack - dokonalé svinstvo

Total Commander 7.0 je finální

Software 07.06.2007

Byla vydána finální sedmá verze skvělého správce souborů Total Commander. Upgrade z předchozích verzí je již tradičně zdarma. Na Vista x64 bych doporučil nicméně spíše Speed Commander, který je nativně 64-bitový.

Total Commander 7Total Commander 7

Žadatel

Mám rád... 07.06.2007
panenka

Tak předně, jste náš člověk?
Máte skleněné oko,
falešný chrup nebo třeba berlu,
nějaký háček, někde malou svorku,
hrudníček z korku, gumu do rozkroku,
pár štychů na důkaz, že něco chybí?
Nic takového?
Jak vám pak ale máme něco dát?
No, kvůli tomu se hned nemusíte rozplakat.
Ukažte ruku. Dlaň otevřít.
Prázdná? Hm - no jo.
To nic, my vám do ní dáme ruku,
která ji i té prázdnoty zbaví,
bude vám nosit čaj, zahánět bolesti hlavy,
Ta vám udělá všechno, stačí poručit.

Dávají hudbu na net přímo nahrávací společnosti?

Dnes jsem se trošku rozhlížel jaká česká hudba je ke stažení (http) dostupná pomocí běžného hledání na Google.com, a zajímavé je, že většina této volně přístupné české "hudby" je k dispozici v "úžasném" bitrate 128kbps. Tento bitrate byl používán jen nejhoršími amatéry v dřevních dobách rozvoje MP3 formátu, a nenabízí nic jiného než náhodný šum.

Podoba 128kbps MP3 s originálem na CD je v podstatě nulová.

Nicméně, přesto takováto nahrávka může pro někoho sloužit jako "sample", člověk si ji stáhne, něco málo z toho šumu vydedukuje, a následně si jde koupit CD aby pochopil, o co se opravdu jedná. Nevím jak jinak si toto vyložit, pokud snad již někdo něco ripuje z CD, použije minimálně lame a VBR s -V0 --VBR-NEW, což se dá poslouchat (je to lepší než 320kbps CBR), nebo rovnou a ideálně FLAC či WMA Losseless (nejlepší formát pro archivaci CD).

Skoro se domnívám, že šum ve formě 128kbps dávají na internet záměrně samotné nahrávací společnosti jako demo-ukázky skladeb.

Moje vlastní sbírka hudby na počítači není příliš rozsáhlá, jedná se asi o 10.000 skladeb, zbývá mi stále řada originálních CD a LP k ripování (ale není čas), nicméně, všechny skladby ripované či legálně stažené jsou v minimálním bitrate 256kbps (nenáročný hip-hop), náročnější věci zásadně v WMA Lossless kodeku (tedy bitově identické originálnímu CD).

Pro ripování ze svých vlastních CD používám dbPowerAmp, úžasný nástroj umožňující rovněž převody například z FLACu do WMA Losseless, a pro správu ID3 tagů stažených skladeb zase Tag&Rename.

"Šum" ve formě 128kbps nevlastním a nikdy bych si jej nepouštěl.

Nemyslím si, že pubescenti, byť s plastovými repráčky za 300 Kč, nepoznají rozdíl mezi 128kbps a WMA Losseless. Ovšem pokud to na internet nedávají přímo nahrávací společnosti, tak je zde vidět zaostalost ČR, narazit na ¨128kbps "šum" ve formě zahraniční kapely se mi nepodařilo.

Internet Explorer 7.0 Pro

Webdesign, CMS 05.06.2007

Pokud občas používáte IE7 pro vývoj, budou vám zde chybět věci jako gesta myší, seance, blokování reklam a další základní funkce, co umí Opera. Existuje ovšem jeden skvělý plugin nazvaný IE7Pro, který hromadu těchto funkcí doplní.

IE7Pro již je prudce použitelnýIE7Pro již je prudce použitelný

IE7Pro umí:

  • rozšířená práce se záložkami
  • super drag&drop (pro otevření odkazu, hledání označeného textu)
  • gesta myší
  • obnova po pádu (sessions)
  • přepínání proxy serverů
  • blokování reklam
  • uživatelské skripty (greasymonkey)
  • inline hledání na stránce
  • kontrola pravopisu, včetně češtiny

Obecně, s IE7Pro se Microsoft Internet Explorer 7 stává opravdu velice použitelným browserem.

Není to stále Opera, ale je jí podstatně blíž než předtím. Jako další pluginy bych vám doporučil Billeo pro pamatování hesel a obsahu formulářů, Internet Explorer Developer Toolbar, a případně i Fiddler Debuging Proxy.

Kdo je největší konkurence pro Microsoft?

Webdesign, CMS 04.06.2007

Odpověď na otázkou položenou v nadpisu asi znáte, největší konkurencí pro Microsoft je … Microsoft. Microsoft má na trhu operačních systémů zaslouženě majoritní, nikoliv však monopolní postavení. A to je ta nejlepší možná situace pro koncové uživatele i vývojáře.

Microsoft = monopol?

Nejprve je nutné si uvědomit, že Microsoft není monopol.

Při prodeji Windows Vista mu konkurují nejen různé Linuxové distribuce, Apple OS X, ale především jeho vlastní starší operační systém Windows XP. Připočítejme do této rovnice ještě roli warezu jakožto reálného konkurenta, a označit Microsoft za monopol je absolutně nemožné.

Microsoft má pouze majoritu na trhu, kolem 98%, nikoliv monopol, kdy by si mohl dělat, cokoliv se mu zlíbí. Konkuruje totiž sám sobě a musí udržovat nízké ceny. Takové Windows Vista OEM stojí jen 2.200 Kč + DPH, neuvěřitelně nízká cena. Důvod je přitom zřejmý, pokud by tato cena byla vyšší, lidé zůstanou u starších Windows XP, popřípadě se v desítkách procent poohlédnou po warézáckých verzích, nějaké to procento se přesune na Linux.

Monopol je například ČEZ, nikoliv Microsoft.

Ten když zdraží elekřinu o 1000%, budeme ji muset zaplatit. Microsoft nemůže být monopol, protože je nezbytností neustále prodávat nový SW nucen k tomu, že jeho produkt musí být pro 98% trhu zajímavý, a to nízkou cenou, novými funkcemi, kvalitou a marketingem.

Reflektování těchto požadavků trhu je pravým opakem monopolu.

Microsoft znamená jistotu rozhodnutí

Pokud tedy víme, že Microsoft není monopol, můžeme se zamyslet nad tím, jaké přínosy či problémy přináší jeho 98% podíl na trhu, zcela dominantní pozice.

Dle mého názoru je dominance na trhu v IT vždy nesmírně prospěšná věc pro koncové uživatele i vývojáře.

Představte si, že máme na trhu 10 různých operačních systémů, každý s jiným API, běžící na zcela odlišném hardware. Jaký počítač a software si poté koupíte? Nevíte? Pro koncové uživatele znamená dominance jedné firmy velice příjemnou jistotu, že se rozhodnou dobře, nemusí investovat do shánění informací, nemusí přistupovat na kompromis, naopak jejich systém bude "kompatibilní" a za všech okolností funkční.

Jak přejít na 64 bitů?

Windows Vista 04.06.2007

Windows Vista x64 jsou první desktopový operační systém, v němž skutečně fungují 64-bitové aplikace a dá se denně používat.

Nepatří sem ani Linux, protože řada i hardcore linuxáků od x64 odchází zpět k x86 (32-bitovým) verzím, neuvěřitelný "nekoncepční bordel" v /lib, /lib64 a /usr/lib, /usr/lib64 znamená, že i taková základní kompilace Apache x64 ze zdroje na x64 Linuxu je často neřešitelný problém.

Rovněž Mac OS X pro Intel je koncepčně zastaralý 32-bitový systém.

Jak proběhne přechod na 64 bitů?

Výhoda x64 verze Vista je (kromě vyšší bezpečnosti) zejména nativní podpora 4GB a více RAM. V dnešní době, kdy nově prodávané low-endové počítače mají 1GB RAM a běžný průměr jsou 2GB, se více a více lidí dostává k instalaci 4-8 GB RAM, nicméně, toto množství žádný 32-bitový OS není schopen použít.

Windows má dnes 98% trhu (Linux 1.0%, OS X 0.7%, zbytek 0.3% jsou další OS), nicméně, drtivá většina instalací je stále 32-bitových.

S postupným požadavkem na instalaci více RAM bude přirozeně přibývat i lidí, kteří budou pracovat v 64 bitech a Vista x64 tak bude nabývat na síle nejen u profesionálů.

Windows Vista Start MenuWindows Vista Start Menu