Lízání smetany (price / market skimming)

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Lízání smetany (price / market skimming)

Business 15.06.07

Lízání smetany je oblíbená činnost velkých firem. Anglicky se jí říká price skimming či skimming the market. Řada lidí v IT nechápe základní ekonomické procesy a postupy, a například fakt, že Intel bude za týden opět razantně slevňovat svoje procesory, označuje zcela mylně za "obavu před AMD a její Barcelonou".

To je ovšem naprostá hloupost.

Podívejme se na vývoj akcií AMD a Intelu vzhledem k indexu, AMD se propadá do hlubin, má jen 8% podíl na trhu workstations, grafická karta ATI R600 je propadák, a samotná Barcelona a její desktopová varianta je zpožděná na minimálně Q4/2007, spíše Q1 / 2008:

Intel vs AMD price shareIntel versus AMD (relativně k trhu)

Proč tedy Intel chystá velké snižování cen?

Například takový fantastický quadcore Q6600 procesor slevní z 21.000 Kč v 1/2007 na 14.000 Kč v 4/2007 na finálních 8.000 Kč v 6/2007, tedy pouhých 40% zaváděcí ceny.

Důvodem těchto slev není žádná obava, ale právě "lízání smetany". Za cenu 21.000 Kč Intel nemůže alokovat více než (odhadem) 1% trhu. Více lidí si takto drahý procesor nekoupí. Počáteční cena také odráží amortizaci nákladů na vývoj, které se musí zaplatit, neelasticitu poptávky a vysokou exkluzivitu takovéhoto zboží těsně po uvedení, takže 1% trhu je ochotno počáteční vysokou cenu zaplatit.

Po zhruba půl roce, když je high-endový trh zcela nasycen (a prodeje de-facto ustávají) se cena snižuje, na 14.000 Kč. S touto cenou je možné alokovat dalších 5-10% trhu, nový segment, který zatím o procesor v cenové relaci 21.000 Kč nejevil zájem.

A můžeme pokračovat. Slevou na pouhých 8.000 Kč, která stále zajišťuje Intelu velice slušný zisk, se dostaneme na částku, která je zajímavá již pro 20-30% trhu.

Cílem postupných slev není nic jiného než maximalizovat zisk tím, že jednotlivým segmentům trhu postupně nabídneme zboží v jeho cenové relaci. Až se vyšší segment nasytí, atakujeme slevou nižší segment. Pokud by Intel ihned nasadil cenu 8.000 Kč, vydělá podstatně méně.

Druhým, poněkud prozaičtějším důvodem, proč Intel plánuje velké snižování cen, je kolabující AMD. Pokud jste někdy slyšeli heslo "kopejte do něj dokud je dole", tak to je přesně to, co Intel praktikuje. Je to normální business praktika, Intel se snaží AMD co nejvíce oslabit, zlikvidovat jeho cash-flow, aby nástup konkurence a jejich nových produktů na trh byl co nejpomalejší a on mohl v klidu „lízat smetanu“.