Jak přejít na 64 bitů?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jak přejít na 64 bitů?

Windows Vista 04.06.07

Windows Vista x64 jsou první desktopový operační systém, v němž skutečně fungují 64-bitové aplikace a dá se denně používat.

Nepatří sem ani Linux, protože řada i hardcore linuxáků od x64 odchází zpět k x86 (32-bitovým) verzím, neuvěřitelný "nekoncepční bordel" v /lib, /lib64 a /usr/lib, /usr/lib64 znamená, že i taková základní kompilace Apache x64 ze zdroje na x64 Linuxu je často neřešitelný problém.

Rovněž Mac OS X pro Intel je koncepčně zastaralý 32-bitový systém.

Jak proběhne přechod na 64 bitů?

Výhoda x64 verze Vista je (kromě vyšší bezpečnosti) zejména nativní podpora 4GB a více RAM. V dnešní době, kdy nově prodávané low-endové počítače mají 1GB RAM a běžný průměr jsou 2GB, se více a více lidí dostává k instalaci 4-8 GB RAM, nicméně, toto množství žádný 32-bitový OS není schopen použít.

Windows má dnes 98% trhu (Linux 1.0%, OS X 0.7%, zbytek 0.3% jsou další OS), nicméně, drtivá většina instalací je stále 32-bitových.

S postupným požadavkem na instalaci více RAM bude přirozeně přibývat i lidí, kteří budou pracovat v 64 bitech a Vista x64 tak bude nabývat na síle nejen u profesionálů.

Windows Vista Start MenuWindows Vista Start Menu

Podpora ovladačů a aplikací pro x64

K Vista x64 se pojí řada dogmat o "neexistenci ovladačů" či "nepodpoře aplikací". Musím je vyvrátit.

Osobně používám Vista x64 s 4GB RAM již více než 3 měsíce, a nikdy se nechci vracet zpět k x86 či Windows XP. Absolutní stabilita a rychlost systému, transparentně podporované 32-bitové aplikace, to nemá na desktopu konkurenci.

64-bitové aplikace

Výhodou 64-bitů je lepší správa paměti a nativní kompilace operačního systému pro nejnovější Intel/AMD procesory, tedy včetně podpory pro EMT64/AMD64, SSE, SSE2 a další instrukce, zatímco 32-bitové verze jsou kompilovány pro staré "i386" procesory a používají jen jejich instrukce.

Nativní x64 aplikace tak mohou běžet podstatně rychleji než jejich 32-bitové varianty, například u Apache x64, PHP x64 a MySQL x64 je vyšší rychlost velice znatelná.

32-bitové aplikace

Většina 32-bitových aplikací funguje na Vista x64 zcela transparentně a se stejným výkonem jako na Windows XP. Pokud už nastane problém, je typicky možné jej vyřešit zapnutím Windows XP SP2 kompatibilního režimu ve Vlastnostech aplikace.

Jediný problém jsou aplikace, které instalují své vlastní ovladače, samozřejmě 32-bitové. 32-bitové ovladače na Vista x64 pochopitelně nelze nainstalovat. Patří sem zejména hry, se StarForce, Securom, Tages a dalšími. Řešení naštěstí i zde existuje, stačí se podívat na web dodavatele bezpečností technologie, nainstalovat x64 verzi ovladače, a hra poté bude fungovat. Druhou běžně používanou variantou (nicméně nelegální) je použít NODVD patch či crack.

Ovladače pro x64

Ovladače existují pro většinu hardware, může za to sympatická politika Microsoftu, který neposkytuje WHQL certifikace pro hardware, pokud nemá ovladače pro x86 i x64.

Výborná stránka na sledování nových verzí ovladačů a jejich stažení je station-drivers.com. Zde si můžete snadno stáhnout Intel RAID 7.5 x64, Intel Chipset Inf 8.4, JMicro PATA řadič x64, a mnohé další.

Pokud zde ovladače nenaleznete, podívejte se na oficiální stránky výrobce daného zařízení, tedy třeba www.asus.com.tw, logitech.com, creative.com a další, pro Pinnacle DVB-T karty jsou x64 ovladače zde.

Pro NVIDIA grafické karty jsou tradičně nejnovější (beta) ovladače na nzone.com.

Hry

Vzhledem k tomu, že Microsoft ve Vista nepodporuje EAX pomocí DirectSound rozhraní, ale jen pomocí OpelAL, budete potřebovat pro řadu her Creative ALchemy (bezvadně funguje) a X-Fi zvukovou kartu. Pokud máte jinou konfiguraci, zvuk bude fungovat, ale ne s hardwarovou akcelerací EAX.

Rovněž je nezbytné stáhnout si poslední verzi DirectX 9.0c 4/2007 rozhraní a nainstalovat.

Některé hry mají problém, pokud používáte více než 2GB RAM, nepočítají s touto skutečností, patří sem například S.T.A.L.K.E.R., naštěstí pro tuto záležitost existuje jednoduchý patch.

změna pro >2GB RAMzměna hlavičky pro >2GB RAM

Závěr

Windows Vista x64 stále nepatří mezi "masové zboží", sem se řadí Windows Vista (x86).

Při používání x64 verze musíte řešit poněkud více problémů, takže tato verze není pro každého, ovšem pokud si na to troufáte a máte znalosti, doporučuji profesionálům a pokročilým amatérům přechod na x64 ještě dnes, rychlost i stabilita za to stojí.