Windows Vista - jsou lepší než Windows XP?
Windows Vista je na trhu půl roku, osobně používám její Vista Ultimate x64 CZ verzi poslední 4 měsíce a jsem mimořádně spokojen. Jedná se o současný nejlepší operační systém, s nejvíce inovacemi (Apple je bude mimochodem opět částečně kopírovat v OS X 10.5 Leopard), absolutní stabilitou a nejpokročilejšími technologiemi (zejména kernel a správa paměti nemají konkurenci).
Na řadě webů se přesto objevují neustálé diskuse zda má smysl provádět upgrade z Windows XP na Windows Vista. Tento rozsáhlý článek by měl na tuto otázku dát odpověď.
Windows Vista obsahuje stovky nových a aktualizovaných funkcí, nejzásadnější je nová správa paměti, 64bitová podpora, desktopové hledání, akcelerace GUI pomocí grafické karty (Aero), nové multimediální nástroje a nové či aktualizované integrované aplikace. Zásadní změnou je i podstatně vyšší bezpečnost ve formě UAC, kvalitního firewallu a integrovaného antispyware Windows Defender.
Na druhou stranu, Microsoft se zachoval velice velkoryse a "nekomerčně", nabízí totiž hromadu úprav a programů navržených pro Windows Vista ke stažení zdarma i pro Windows XP, v rámci Genuine Advantage programu. Pojďme se tedy podívat na hlavní rozdíly mezi Windows Vista a Windows XP.
Jaký si koupit LCD monitor?
Pro hodně lidí nevěnujících se hardware bude tento elementární článek překvapující - LCD monitory nejsou stejné, jsou mezi nimi obrovské rozdíly . Neexistuje cosi jako "obecný LCD monitor" či "LCD technologie", na trhu je naopak celá řada typů a sub-typů LCD obrazovek, z nichž některé jsou vyloženě špatné a některé naopak skvělé (tedy podstatně lepší než nejdražší dostupná CRT).
Typ „TFT“ o LCD panelu vlastně nic neříká…
V dnešní době se v podstatě veškeré LCD panely vyrábějí TFT technologií, což označuje "aktivní panel" (dříve se hodně používala třeba levná "pasivní" CSTN technologie, hlavně na noteboocích, která vypadala ovšem naprosto úděsně). Pokud tedy ve specifikaci monitoru uvidíte písmena "TFT", nic to neznamená. Podstatné je podrobnější rozlišení, konkrétně sub-typ TFT panelu, který bývá nejčastěji TN, MVA, PVA, S-PVA a S-IPS.
V zásadě se dá říci, že pokud se výrobce příliš nechlubí sub-typem TFT panelu, bude to nejlevnější TN. TN se vyznačuje opravdu špatným podáním barev, přepálením barevného podání, nedostatečným pozorovacím úhlem, a často i pouze 6-ti bitovými skutečnými barvami (zobrazuje jen stovky tisíc barev místo desítek miliónů).
Standardní PVA a MVA panely jsou na tom lépe, nabízejí lepší barvy i lepší pozorovací úhly. S-IPS je z hlediska kvality barev na tom nejlépe, a kvalitou podobně je na tom i inovované PVA, s označením S-PVA.
Jinak řečeno, pokud si kupujete nový TFT (LCD) panel, měl by mít S-IPS či nejlépe S-PVA matici.
S-PVA je dle mého názoru preferovaný typ panelu, má totiž (typicky) oproti S-IPS navíc lepší kontrast, použitelnější pivot režim, a kratší odezvu, přičemž kvalita barev je srovnatelná (tedy skvělá). Největším výrobcem S-PVA obrazovek je Samsung, ve svých LCD monitorech je poté používá například HP, Dell, FujitsuSiemens a další.
Odezva panelu
Odezva panelu znamená, jak rychle monitor zvládá překreslovat informace na obrazovce. Staré LCD panely měly odezvu v desítkách ms, a při pouhém pohybu kurzoru myši na obrazovce byl vidět nepříjemný "duch" neustále pronásledující kurzor. Použití pro hry či video bylo nemožné.
Moderní panely jsou na tom s odezvou již podstatně lépe, a de-facto jakýkoliv monitor s reálnou odezvou pod 12 - 16 ms je použitelný na libovolnou činnost, počínaje grafikou a konče videem a hrami. Důležité je to slovo reálná odezva, řada výrobců levných a nekvalitních TN panelů se snaží nalákat zájemce na (například) 4 ms deklarovanou odezvu, nicméně, realita je vždy zcela někde jinde, klidně na 20 ms. Jinak řečeno, pokud požadujete opravdu nízkou odezvu, ignorujte marketingové bláboly výrobců, a orientujte se pouze a jedině podle testů na seriózních webech. Méně seriózní výrobci ve svých specifikacích lžou.
Někteří výrobci aplikují rovněž masivně overdrive techniku, která sice reálně zlepšuje odezvu, ale zase dále zhoršuje barevné podání a způsobuje "šum" na obrazovce. Jinak řečeno, výrobcem udávaná podezřele nízká odezva může být pro použití v grafice spíše na závadu…
Nejrychlejší cesta k Linuxu na Windows
Pokud dnes máte hromadu RAM (tedy minimálně 2GB) a vícejádrový procesor, nejsnazší cesta pro provozování více operačních systémů není ani dualboot, ani více nezávislých počítačů, ale jeden počítač s Windows Vista či Windows XP a na něm běžící zdarma dostupný VMWare Player.
VMWare Player je virtualizační nástroj, tedy cosi jako "softwarové PC", díky němuž můžete pod Windows Vista / XP spustit libovolný další operační systém, viz recenze na WMWare Workstation. Nejedná se přitom o emulaci, jen o virtualizaci hardware pomocí speciálních VMWare ovladačů, takže je výsledná rychlost takového "nového softwarového PC" (téměř) shodná s nativním během.
VMWare Player je nejsnazší cesta jak si vyzkoušet Linux. Stáhněte si tento přehrávač, nainstalujte, a následně si například na ThoughtPolice.co.uk stáhněte torrent VMWare Linuxové distribuce, ať už je to poslední verze Fedora Core, Debianu či Ubuntu. Celý torrent je většinou podstatně menší než instalační DVD dané distribuce, má hromadu seeds, a navíc, nemusíte takto stažený Linux nijak instalovat.
Po stažení soubor jen rozbalte, klikněte na *.vmx soubor, a pod Windows se vám nativně spustí Linux (či cokoliv jiného). Pokud máte rychlé připojení, během 5 minut vám na Windows běží i Linux.
Osobně bych si bez VMWare nedovedl představit práci, kdysi jsem měl i doma pro práci a testování hromadu serverů, s Windows, Linuxem a Solarisem, dnes mám jen jediné čtyřjádrové PC a 4GB RAM, a vše potřebné běží virtualizovaně.
Podobnou aplikaci nabízí (zdarma) i Microsoft, a to Virtual PC 2007, nicméně VMWare má výhodu pro Linuxové hostované systémy v přítomnosti VMWare Tools, které umožňují snadněji přecházet mezi hostitelským a hostovaným systémem a mají rychlejší drivery pro práci se sítí a diskem.
Významný update Windows Vista: KB938194, KB938979
Microsoft oficiálně vydal update KB938194 a KB938979 pro Windows Vista x86 a Vista x64, které integrují hromadu oprav, takže to vypadá skoro jako malý SP1. Dostupná ke stažení je i čeština, a silně update doporučuji instalovat. Řešené opravy jsou:
Opravy v KB938194:
- The screen may go blank when you try to upgrade the video driver. For more information, click the following article number to view the article in the Microsoft Knowledge Base: - 932539 The screen may go blank when you try to upgrade the video driver on a Windows Vista-based computer
- The computer stops responding, and you receive a "Display driver stopped responding and has recovered" error message. You can restart the computer only by pressing the computer’s power button.
- The computer stops responding or restarts unexpectedly when you play video games or perform desktop operations.
- The Diagnostic Policy Service (DPS) stops responding when the computer is under heavy load or when very little memory is available. This problem prevents diagnostics from working.
- The screen goes blank after an external display device that is connected to the computer is turned off. For example, this problem may occur when a projector is turned off during a presentation.
- A computer that has NVIDIA G80 series graphic drivers installed stops responding.
- Visual appearance issues occur when you play graphics-intensive games.
- You experience poor playback quality when you play HD DVD disks or Blu-ray disks on a large monitor.
- Applications that load the Netcfgx.dll component exit unexpectedly.
- Windows Calendar exits unexpectedly after you create a new appointment, create a new task, and then restart the computer.
- Internet Connection Sharing stops responding after you upgrade a computer that is running Microsoft Windows XP to Windows Vista and then restart the computer.
The Printer Spooler service stops unexpectedly. - You receive a "Stop 0x0000009F" error when you put the computer to sleep while a Point-to-Point Protocol (PPP) connection is active. For more information, click the following article number to view the article in the Microsoft Knowledge Base: 931671 Error message when you put a Windows Vista-based computer to sleep while a PPP connection is active: "STOP 0x0000009F"
Fakta: Apache a Linux na serverech rychle ztrácí pozice
Zatímco Linux na desktopu je naprostá rarita a pro svoje nekvality se nijak nerozšiřuje, tak na serverech menších firem dosud odolával náporu Microsoftu. Situace se ale rychle mění.
Já vím, psát o tom jak je Fedora Linux super (či SUSE Linux) je považováno za "odborné", zatímco objektivní vyzdvihnutí předností produktů Microsofu ocení jen odborníci, nikoliv zmatení pubescenti. Než se ovšem "tvářit odborně" bezuzdným oslavováním primitivního Linuxu, tak se raději věnuji pravdivým uváděním faktů proč Linux a Mac OS X není to pravé.
Proč tento úvod? Lidé, kteří mají rádi Linux, by tento článek neměli číst. Jsou v něm další fakta, a jsou pro Linux neradostná. Asi je to zase nasere.
Apache prudce klesá, podíl MS IIS stoupá
Podle studie Netcraft ze srpna 2007 poklesl za jediný měsíc podíl Apache o 1.73% a vrostl podíl MS IIS o 1.44%. Nejedná se přitom o ojedinělou věc. Za poslední dva roky spadl Apache z více než 70% na dnešních 50% a MS IIS vzrostl dvojnásobně z 18% na dnešních 35%. Závratný růst.
Ano, Apache na serverech stále vede, ale rozdíl mezi ním a IIS se zmenšil z 52% na pouhých 15%, a při dynamice jeho pádu to nebude dlouho trvat, a Microsoft získá nadpoloviční většinu světových web serverů.
Jaký je pro to důvod? Velké firmy nasazují IIS a Windows 2k3 servery. Cílem je snazší správa serverů, nižší náklady na administraci, záruky, podpora a samozřejmě vyšší bezpečnost Microsoft produktů oproti open-source.
Jak nabootovat (MS-DOS) z USB flash disku
Většina moderních stolních počítačů (a všechny notebooky) postrádá 3.5" disketovou mechaniku, nahrazuje ji čtečka paměťových karet, či pouhé USB porty. Běžně to není problém, pokud ovšem nechcete aktualizovat BIOS počítače (základní desky) či grafické karty. Poté disketu oceníte.
Alternativou, kterou podporují prakticky veškeré nové BIOSy, je bootování z USB paměťových zařízení. Mírně těžší je ovšem takovéto zařízení pod Windows Vista připravit. Jedním z řešení pro přípravu bootovacího USB flash disku či paměťové karty je použití aplikace HP Disk Storage Format Tool. Tato aplikace umí na USB flash disk zapsat Master Boot Record a nakopírovat patřičné soubory command.com
, io.sys
a msdos.sys
.
Pokud používáte Windows Vista, žádné soubory io.sys a další samozřejmě nemáte, stáhnout si je můžete ovšem třeba zde, konkrétně MS-DOS bootovací sadu pro Windows Me. Také je k dispozici FreeDOS. Proveďte extrakci těchto souborů do nějakého adresáře, a na tento adresář poté nasměrujete aplikaci HP DriveKey.
Následně již můžete na bootovací USB flash disk doplnit další potřebné soubory (ROM obraz, aplikaci pro upgrade firmware) a provést vlastní upgrade.
Jak se projeví odkaz z Technet.cz na návštěvnosti?
WELL.DONE (myego.cz) byl před týdnem linkován z bulváru Technet.cz v rámci jedné ankety populárnosti webů. Technet.cz má mít jako bulvár slušnou návštěvnost, přesto jsem očekával mírně větší zvýšení počtu čtenářů a kliknutí. Asi to s návštěvností Technet.cz nebude tak slavné…
Takto vypadala návštěvnost nejčtenějšího weblogu v ČR, myego.cz, zvýšení z průměrných 9.000 lidí denně na téměř 20.000 lidí denně, ze samotného Technet.cz přišlo 7.500 lidí, a poté samozřejmě opět pokles na běžných (prázdninových) 9-10.000 lidí denně (viz odkaz na dříve publikovanou analýzu návštěvnosti):
Praktické rady pro koupi Bluetooth handsfree
Pokud si kupujete Bluetooth sluchátko, podívejte se, zda má LiOn baterii. Nejlevnější sluchátka se prodávají s nevyměnitelnou NiMH baterií, a ta vydrží jen pár nabití a pak můžete sluchátko vyhodit.
Rovněž je vhodné koupit si sluchátko od stejného výrobce jako je váš telefon, protože pravděpodobně bude používat stejnou nabíječku, a nemusíte tak na výlet či služební cestu tahat dvě různé nabíječky.
Důležitá jsou i tlačítka na sluchátku, nekupujte si sluchátko, které nemá tlačítka na regulaci hlasitosti (podobný paskvil představil třeba Apple pro iPhone, pro regulaci hlasitosti tam musíte vždy vytahovat telefon, což je mimořádně idiotské). Rovněž silně doporučuji sluchátka s DSP procesorem, jsou dražší, ale DSP výrazně zlepšuje kvalitu zvuku a odstraňuje okolní šum.
Nejdůležitější je ovšem ergonomie, osobně jsem vyzkoušel desítky sluchátek, a nejvíce mi vyhovuje Sony Ericsson HBH-GV435 (Ericsson je vynálezce Bluetooth, je u něj zaručená kvalita, naopak Nokia s Bluetooth měla řadu let velký problém). Nejedná se o nejlevnější věc, právě naopak, stojí 1.645 Kč, nicméně má dokonalou ergonomii, mimořádně snadno se nasazuje na ucho, i po hodině telefonování je stále pohodlné, má výborný zvuk, a výdrž kolem 5 dní bez nabíjení.
Významnou výhodou Sony Ericsson HBH-GV435 je i absence malých snadno zlomitelných částí (viz třeba snadno zničitelný plast na Nokia BH-208), což je velký problém většiny jiných sluchátek nosených v kapse u kalhot.
Sony Ericsson HBH-GV435 nebude vyhovovat snad jen lidem nosícím neustále brýle, s těmi mírně koliduje.
RocketDock - kvalitní panel pro spouštění aplikací
Panel pro spouštění aplikací je součástí každé instalaci Windows, stačí si na toolbaru zvolit zobrazení panelu nástrojů "Snadné spouštění". Pokud těch aplikací ovšem chcete mít víc než zhruba 10, je nutné se poohlédnout po něčem, co není integrováno s Windows toolbarem, protože stejný toolbar se používá pro záložky spuštěných aplikací, a není jej možné celý „zaplácat“.
Zejména na widescreen monitorech (1680x1050, 1920x1200) se dá s úspěchem použít dock na levé či pravé straně. Na výběr je řada freewarových aplikací, nejznámější je asi poměrně hardwarově náročný ObjectDock ve free a placené Plus verzi, poměrně primitivní (ale zlepšující se) RKLauncher, slušný MobyDock, a především skvělý RocketDock, který je kompatibilní s ObjectDock a MobyDock tématy, zachovává si ovšem minimální spotřebu zdrojů.
Na Windows Vista umí RocketDock i živé náhledy aplikací přímo v toolbaru, což je zajímavá "pouťová" atrakce (čti: zcela zbytečná věc), osobně používám jen jeho funkci rychlého spouštění 20+ aplikací. Při této činnosti zabírá RocketDock jen kolem 5MB RAM.
Pokud máte widescreen monitor, a potřebujete větší spouštěč aplikací než je integrovaná lišta "Snadné spouštění", myslím si, že RocketDock je nejlepší volba. Čeština je plně podporována, stejně tak jako drag & drop ikon. Pokud se vám líbí použitý wallpaper, naleznete jej na InterfaceLIFT.
Update: po týdnu mě to omrzelo, a používám „klasický“ vzhled Windows Vista, je prostě lepší :-)
Proč Linux na desktopu ani v roce 2007 nikdo nepoužívá?
Když se podíváte na globální statistiky prohlížečů a operačních systémů na Toplist.cz, tak zjistíte, že i na odborně zaměřených serverech je podíl Linuxu maximálně kolem 1%, na ostatních serverech jen kolem 0.5%. Přitom už desítky let neustále slyšíme jak se Linux masově rozšiřuje a jak to jednou "nandá Windows". Nic takového se ovšem neděje.
Linux a Mac OS X nedají dohromady ani 2%, a Microsoft Windows stále kralují s 98%.
Ve skutečnosti bude situace pro Windows ještě lepší než udává statistika Toplistu, existuje řada podniků s instalacemi Windows 98, které nejsou připojeny k internetu a nezasahují tak do uvedených statistik, a rovněž stále řada domácností (samozřejmě s Windows) nemá internet. Člověk, který si instaluje Linux ovšem internet mít musí, z internetu si jej stahuje, navíc Linux je synonymum pro síť, a jen aktualizace na běžnou distribuci dosahují stovek MB dat.
Reálný podíl Windows tak může být na úrovni 99.5%. Linux a Mac OS X ve skutečnosti téměř nikdo nepoužívá… Linux prostě nikdo na desktopu nechce ani zadarmo.
Proč není populární Mac OS X je jasné. Primitivní operační systém zaměřený na efekt, a ne na účel, velice chybový, kde vše jde udělat jen jednou (Applem stanovenou) cestou či vůbec ne, špatná cenová politika Apple (na to, že prodává běžná neznačková PC), nedostupnost servisu, nedostupnost her, nedostupnost aplikací pro práci, a (v ČR) nulový marketing je smrtící kombinací.
Linux má cenovou politiku výbornou, je zdarma, "servis" je dostupný na mnoha odborných fórech, a běží i na tom nejlevnějším hardware. Přesto se ale nepoužívá.
Pokusil bych na svém vlastním "koketování s Linuxem" přiblížit proč tomu tak je.