Jaký si koupit LCD monitor?

MyEgo.cz

home foto blogy mywindows.cz kontakt

Jaký si koupit LCD monitor?

PC Hardware 12.08.07
FujitsuSiemens P24-1W

Pro hodně lidí nevěnujících se hardware bude tento elementární článek překvapující - LCD monitory nejsou stejné, jsou mezi nimi obrovské rozdíly . Neexistuje cosi jako "obecný LCD monitor" či "LCD technologie", na trhu je naopak celá řada typů a sub-typů LCD obrazovek, z nichž některé jsou vyloženě špatné a některé naopak skvělé (tedy podstatně lepší než nejdražší dostupná CRT).

Typ „TFT“ o LCD panelu vlastně nic neříká…

V dnešní době se v podstatě veškeré LCD panely vyrábějí TFT technologií, což označuje "aktivní panel" (dříve se hodně používala třeba levná "pasivní" CSTN technologie, hlavně na noteboocích, která vypadala ovšem naprosto úděsně). Pokud tedy ve specifikaci monitoru uvidíte písmena "TFT", nic to neznamená. Podstatné je podrobnější rozlišení, konkrétně sub-typ TFT panelu, který bývá nejčastěji TN, MVA, PVA, S-PVA a S-IPS.

V zásadě se dá říci, že pokud se výrobce příliš nechlubí sub-typem TFT panelu, bude to nejlevnější TN. TN se vyznačuje opravdu špatným podáním barev, přepálením barevného podání, nedostatečným pozorovacím úhlem, a často i pouze 6-ti bitovými skutečnými barvami (zobrazuje jen stovky tisíc barev místo desítek miliónů).

Standardní PVA a MVA panely jsou na tom lépe, nabízejí lepší barvy i lepší pozorovací úhly. S-IPS je z hlediska kvality barev na tom nejlépe, a kvalitou podobně je na tom i inovované PVA, s označením S-PVA.

Jinak řečeno, pokud si kupujete nový TFT (LCD) panel, měl by mít S-IPS či nejlépe S-PVA matici.

S-PVA je dle mého názoru preferovaný typ panelu, má totiž (typicky) oproti S-IPS navíc lepší kontrast, použitelnější pivot režim, a kratší odezvu, přičemž kvalita barev je srovnatelná (tedy skvělá). Největším výrobcem S-PVA obrazovek je Samsung, ve svých LCD monitorech je poté používá například HP, Dell, FujitsuSiemens a další.

Odezva panelu

Odezva panelu znamená, jak rychle monitor zvládá překreslovat informace na obrazovce. Staré LCD panely měly odezvu v desítkách ms, a při pouhém pohybu kurzoru myši na obrazovce byl vidět nepříjemný "duch" neustále pronásledující kurzor. Použití pro hry či video bylo nemožné.

Moderní panely jsou na tom s odezvou již podstatně lépe, a de-facto jakýkoliv monitor s reálnou odezvou pod 12 - 16 ms je použitelný na libovolnou činnost, počínaje grafikou a konče videem a hrami. Důležité je to slovo reálná odezva, řada výrobců levných a nekvalitních TN panelů se snaží nalákat zájemce na (například) 4 ms deklarovanou odezvu, nicméně, realita je vždy zcela někde jinde, klidně na 20 ms. Jinak řečeno, pokud požadujete opravdu nízkou odezvu, ignorujte marketingové bláboly výrobců, a orientujte se pouze a jedině podle testů na seriózních webech. Méně seriózní výrobci ve svých specifikacích lžou.

Někteří výrobci aplikují rovněž masivně overdrive techniku, která sice reálně zlepšuje odezvu, ale zase dále zhoršuje barevné podání a způsobuje "šum" na obrazovce. Jinak řečeno, výrobcem udávaná podezřele nízká odezva může být pro použití v grafice spíše na závadu…

Elektronika panelu

Samotný typ panelu bohužel také ještě neříká vše o kvalitě monitoru, podání barev se dá zkazit levnou elektronikou. Stačí, pokud u jinak špičkového S-PVA panelu výrobce použije levnou 6-ti bitovou elektroniku (chip je o celé $2 levnější) a následný dithering barev, a výsledek barevného podání je opět žalostný. U značkových monitorů se toho ovšem nemusíte obávat.

Většina monitorů používajících dithering se pozná podle fiktivní podpory pouhých 16.2mil barev (a skutečné pouhých 262.000 barev, viz třeba mizerné displeje v Apple počítačích), zatímco kvalitní zařízení mají skutečnou podporu 16.7mil barev.

Kontrast a jas

Kontrast je závislý především na typu TFT panelu, obecně zde lze maximálně doporučit S-PVA panely, s běžným kontrastem až 1000:1. Jas bývá u levných panelů regulován softwarově, a to je opět problém, namísto hardwarové regulace podsvícení panelu.

Velice podstatná je samozřejmě také rovnoměrnost podsvícení panelu, a minimální rozdíly mezi středem a rohy monitoru, bohužel i některé drahé monitory zde mají zjevné vady a rozdíly v desítkách %. Pro finální rozhodnutí je tedy nutné opět shlédnout recenze, nejlépe provedené moderně pomocí optické sondy (skvělé recenze tohoto typu publikuje v poslední době SvětHardware.cz).

Připojení ke grafické kartě

LCD panel je nutné připojovat k počítači zásadně přes DVI-D konektor. Připojení přes analogový (D-Sub) konektor mají některé levnější monitory, a je zásadní kvalitativní vadou. Pokud narazíte na monitor pouze s D-Sub konektorem, nekupujte si jej. Někteří low-endoví výrobci, například Acer, si dovolují toto zastaralé rozhraní nabízet jako jediné dokonce u svých 24" modelů s cenou přes 20.000 Kč, což je neuvěřitelné…

Pokud chcete používat LCD panel i jako HDTV televizi, je dobré pamatovat na komponentní a HDCP/HDMI vstupy.

Resampling obrazu

Některé levnější monitory neumí provádět „resampling“ obrazu, takže pokud do nich pustíte pomocí DVI-D jiné než nativní rozlišení, pro jistotu nic nezobrazí. Na vině je ochuzená elektronika a levná výroba (spadá sem hodně těch nejlevnějších widescreen monitorů). Špičkové monitory naopak provádějí kvalitní resampling, takže se na nich dají (nouzově) používat i jiná než nativní rozlišení.

Většinou existuje sice možnost provádět resampling již na grafické kartě, nicméně implementace v monitoru bývá kvalitnější, optimalizovaná pro daný monitor.

Widescreen 16:10 versus "klasika" 4:3

V dnešní době jsou velice populární "widescreen" monitory. Důvodem je především cena. Většina z nich je ovšem mizerné kvality, a rovněž jejich rozlišení je obrovským kompromisem. Obecně, pokud si kupujete menší monitor než s úhlopříčkou 24", jděte do "klasiky" 4:3, od 24" si můžete dovolit widescreen, tedy 1920x1200.

Příkladem je typický 20" widescreen monitor s rozlišením 1680x1050, výška pouhých 1050px u tohoto monitoru je stejně nízká jako u 19" 1280x1024, a na dlouhodobou práci se nehodí. Podstatně lepší bude 20" 1600x1200, nabízející mnohem větší pracovní plochu.

Co si tedy (ne)koupit?

Ideální bude S-PVA značkový panel (HP, Dell, FujitsuSiemens, Samsung) s kvalitní elektronikou, 24" 1920x1200, popřípadě 20" 1600x1200. Rozhodně si nekupujte 17" panely, jejich miniaturní velikost bodu je nepoužitelná pro prohlížení webu s běžnými 8px písmenky, zatímco cenově podobné 19" 1280x1024 panely jsou v praxi mnohem čitelnější.

Cenově o hodně výše jsou 30" panely, nehledě na nutnost použití dvou grafických karet v SLI pro případné hraní her. 24" panel je stále ještě možné "napájet" jednou NVIDIA 8800GTX, a jedná se o nejlepší panely s poměrem cena/výkon.

Další doporučené čtení:


Pokračování článku: Jaký konkrétní model LCD si koupit?


Komentáře

 1. 1 xBl4d3x 18.12.06, 02:12:27
  FB

  :-) řekl bych, že 8800GTX by "utáhla" i 30" LCD .. myslím, že až si ho pořídíš (a vyřízneš díru do zdi u stolu, aby se na stůl vešel :-) ), tak budeš doporučovat 30", protože nabídne ještě mnohem větší plochu a rozlišení než 24" :-) Jinak hlavní rozdíl mezi DVI a analogem je pouze v použitém signálu - pokud není stíněný kabel vedle zdroje rušení, zkreslení signálu je při při použití kvalitních filtrů a A/D převodníků (což je větší kámen úrazu než samotný analogový signál) zanedbatelné (samozřejmě je DVI lepší, protože digitální signál je méně náchylný na rušení, může obsahovat samoopravovací kódy, šifrování atd.)

 2. 2 Radek Hulán 18.12.06, 02:12:35
  FB

  [1] omyl, analogový signál musí projít dvojitou konverzí, kdežto digitální ne.. Nejprve prochází D-A převodníkem v grafické kartě, poté putuje kabelem do monitoru, a tam se převádí zase směrem A-D a až poté je zpracováván elektronikou monitoru. V případě DVI-D rozhraní obě tyto konverze odpadají, a vylučuje se jejich vliv, plus vliv grafické karty a jejích nedokonalých převodníků na kvalitu obrazu, atd.

 3. 3 Petr Brádler 18.12.06, 04:12:43
  FB

  Asi rok a půl používám Fujitsu-Siemens P19 (19", 1280x1024, DVI) a co se týče kvality obrazu jsem s ním naprosto spokojen.

  Po čase, co člověk používá větší monitor, si zvykne a začíná nedostačovat - například pro grafiku. Takže plánuji v budoucnu koupit (opět pravděpodobně) Fujitsu-Siemens a právě ten 24". 30" mi připadá na práci již poměrně velký (až kontraproduktivní), ale nemám zkušenosti.

 4. 4 Miroslav Navrátil 18.12.06, 07:12:09
  FB

  [2] A co když má někdo jen D-Sub? Je ten rozdíl o dost poznat po vyladění?

 5. 5 Manas 18.12.06, 07:12:29
  FB

  Mám http://www.prad.de/en/monitore/review-fsc-fujitsu-siemens-w19-1.htmlFujitsu Siemens W19-1 a sem šťastný .. Dívám se spíš jen na filmy.

 6. 6 Pavel 18.12.06, 07:12:52
  FB

  S analogovým připojením jsem si užil své, a nikdo mě nepřesvědčí, že je OK. To bylo na levném Benq LCD, které DVI samozřejmě nenabízelo. Obraz byl silně rušen, na jemných rastrech bylo vidět, jak pumpuje. Dá se říct, že to souvisí i s použitou grafickou kartou, např. s R9700PRO se to rušilo, s GF6800Ultra pak už zase ne... No zkrátka zlaté DVI!

 7. 7 Kovboj 18.12.06, 08:12:55
  FB

  Možná by stálo za to zmínit povrchy LCD obrazovek - klasické 'matné' versus 'skleněné'. Ten rozdíl je při delší práci nesrovnatelný (alespoň pro mne, 'matné' LCD by mě nesmělo přes práh bytu) ale přitom si ten rozdíl lidé kolikrát při nákupu přes internet neuvědomují a řeší jen rozlišení, velikost bodu a rychlost (a cenu, samozřejmě).

 8. 8 Bednee 18.12.06, 09:12:13
  FB

  Pořídil jsem si jako druhý monitor k notebooku BenQ FP202W (širokoúhlý 20'1 1680x1050, TN) a nemůžu si stěžovat. Při sledování filmů žádné duchy nemám, takže odezva OK a barvy jsou pro mé potřeby taky dostačující.

  Hry na tom jako na druhém monitoru nehraju a oproti monitoru na NB je ten monitor velký posun.

 9. 9 Accuphose 18.12.06, 10:12:14
  FB

  Možná by to chtělo příště tipy na konkrétní modely (v každé kategorii HW jsou vítězové poměru cena/užitek) a nějaký rady když třeba prodejce nemá o panelu dostatečné informace. Samozřejmě dá se jít jinam, ale není to volba pro každého.

 10. 10 AdamF 18.12.06, 10:12:21
  FB

  Nedávno jsem si koupil tenhle kousek LG L1960TQ-BF jako domácí monitor. Uznávám, že jsem ho hlavně bral jako pěknej kus nábytku, protože po stránce designu je, dle mýho soudu, hodně povedený a na tu domácí 'práci' mi 19" stačí. Navíc parametrově taky není špatný... Vůbec, i ostatní monitory od LG jsou docela povedený - i když teď zase spíš hodnotím víc design.

 11. 11 Czenda 18.12.06, 10:12:36
  FB

  Poraď tedy nějaké chytré 19" monitory v rozumných cenových kategoriích (do 10 000,-)...

 12. 12 fanky 18.12.06, 10:12:49
  FB

  Zdravím, využiji tento komentář jako dotaz. Chtěl bych si pořídit LCD monitor "19", ale opravdovou špičku. Jediné na čem mi záleží je co nejmenší zátěž pro oči!!!!!!! Chtěl jsem DELLa, ale píšete zde, že Samsung je nejlepší. DELL se poměrně obtížně shání, tak teď jsem začal přemýšlet o Samsungu, je tedy opravdu tak dobrý? Zatím jsem o něm nic moc neslyšel. Děkuji..

 13. 13 Radek Hulán 18.12.06, 10:12:58
  FB

  [4] pokud myslíš notebook, dá se k němu většinou koupit za 2-3.000 Kč DockStation, která má replikované porty, a rovněž (typicky) DVI-D port

 14. 14 Radek Hulán 18.12.06, 11:12:01
  FB

  [12] Samsung dělá řadu kvalitních monitorů s S-PVA, ale také hromadu "odpadků" s TN.. Pozor na výběr. Osobně jsem šel do FujitsuSiemens 24" (má také obrazovku Samsung) a jsem nadšen.

 15. 15 Bobesh 18.12.06, 11:12:04
  FB

  Osobně bych nezatracoval TN panely, pro běžné "domácí" použití docela dostačují a jejich cena je velmi příznivá. Ovšem je pravdou, že je třeba opatrnost při nákupu, zvlášť v low-end kategorii jsou někdy dva monitory, které jsou od sebe "cenově vzdálené" třeba jen směšných 300 Kč, úplné "nebe a dudy", co se porovnání obrazu týče...

  Pokud jde o odezvu, tak u levných LCD je pravda, že se výrobci dost často pokoušejí "Fixlovat", klasikou je uvádění doby odezvy od černé do šedé, nikoli černá-černá. Takže 4 ms "papírově", 8 ms reálně, například. Varoval bych před levnými Benq monitory nabízejícími odezvu 2ms (tuším, že se jedná o kategorii cca 5000 Kč vč DPH) a také před LG s kontrastem 1600:1 (ta samá cenová kategorie).

  Reálná odezva a kontrast v této kategorii je tak 8-12 ms, resp. 500-700:1.

  Osobně mám 17" TN LCD Hyundai ImageQuest, uznávám, že barvy nejsou pro grafiky asi nic extra, ale jinak se používat dá.

  Závěrem - řekl bych asi takhle - u levných LCD víc než kde jinde platí, že "nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci". A pokud tedy koupě levného LCD, tak ve firmě, kde vám ho před koupí předvedou, třeba CzechComputer...

 16. 16 xBl4d3x 18.12.06, 11:12:07
  FB

  [2] to je ale to, co jsem psal - že víc než tom, zda je signál analogový nebo digitální, záleží na kvalitě převodníků v monitoru (D/A převodníky na současných grafických kartách jsou špičkové)...

 17. 17 Radek Hulán 18.12.06, 11:12:08
  FB

  [16] pořád jsou to 2 převodníky, které nikdy signál nemohou vylepšit, mohou jej pouze zkazit. ;)

 18. 18 Uni 18.12.06, 12:12:03
  FB

  Jen bych dodal, že se nejedná o černá-černá, ale šedá-šedá (G2G - Grey to Grey).

 19. 19 Bobesh 18.12.06, 12:12:39
  FB

  [18] Jo, díky za upřesnění, trošku jsem to pomotal, ale podstatné na tom bylo, že je to z jednoho stavu do toho samého, a ne "na půl cesty", ale dík za upozornění.

  Jinak pro ty, kteří pochybují o tom, jaký je rozdíl mezi D-SUB a DVI, jednoduchá rada.

  Spousta monitorů má jak analogový D-SUB, tak digitální DVI vstup. Nechte si třeba u kamaráda, který takový monitor vlastní, pustit na TOM SAMÉM monitoru signál nejprve přes D-SUB a poté DVI. Věřím, že dokud nevidíte sami rozdíl a srovnání, přijde vám obraz "docela hezký" i na analogu, nicméně až uvidíte ten rozdíl na vlastní kukadla, bude jasno :-)

 20. 20 DominikB 18.12.06, 12:12:40
  FB

  Vyšiel nový NEC 27" ale rozlíšenie má len 1920x1200, toľko majú aj hocijaké všetky 23", nie je to nejaké divné a skôr prekážajúce? Väčšia plocha ale žiadny priestor na prácu naviac... Možno na pozeranie filmov z diaľky je tá uhlopriečka lepšia, ale na produktivitu skor horšie (nutné otáčať oči viac ako na 23-24").

 21. 21 Yasmeene 18.12.06, 01:12:43
  FB

  Pořídil jsem si nedávno širokoúhlou 20 lcd NEC S-IPS a rozhodně nelituju těch peněz navíc, co jsem musel dát oproti TN či MVA panelu. Monitor je investice na dlouho a určitě se to vyplatí vašim očím.

  Jo a nechci se hádat, ale proč by HP montovalo do svých LCD monitorů panely od Samsungu, když je HP jedním z největších výrobců panelů?

 22. 22 Radek Hulán 18.12.06, 02:12:00
  FB

  [21] HP nevyrábí LCD panely, ani Dell, dělá je Philips, Samsung, AUO, Nec, Sharp, Fujitsu a další, a výrobci jako EIZO, HP, Dell je pouze osadí elektronikou a prodávají pod svojí značkou..

 23. 23 Majki 18.12.06, 02:12:55
  FB

  Na toto tema jsem psal deiplomovou praci, kterou jsem take v cervnu uspesne obhajil. Je to mnohdy az veda vedet, co koupit a co obejit obrovskym obloukem. Nicmene jsem rad, ze jsem diky diplomce teto problematice nahledl pod poklicku a muzu sve zkusenosti predat i jinym. rADo tady vse dobre shrnul a doporucil bych se timto clankem ridit pri nakupu...osobne mam na stole doma uz treti Fujitsu (momentalne 24"), v praci pouzivam HP (19") a nemohu si stezovat. Chce to jen cas a trochu vice potrapit penezenku, jsou to Vase oci, ty nejdou transplantovat, nicim nahradit...sice LCD jsou k nim mnohem setrivejsi nez klasicke CRT (au au au), ale i u LCD je treba myslet na ergonomii :)

 24. 24 Bobesh 18.12.06, 03:12:09
  FB

  [22] Ale musím říct, že EIZO to teda osazuje sakra dobře :-)

  Jinak ještě mě napadlo, jak tu padlo o nerovnoměrnosti podsvícení - bacha na levná HPčka, mají s tím docela problémy!

 25. 25 LoX 18.12.06, 04:12:34
  FB

  Využiju tuhle diskuzi k prosbě o radu. Je Samsung SyncMaster 204B, LCD, 20'' za 9200,- tím nejlepším co se dá za tyhle peníze pořídit ? Dík :)

 26. 26 Radek Hulán 18.12.06, 04:12:41
  FB

  [25] parametry opravdu není nutné vypisovat. Tento monitor má B-TN panel, tedy nekvalitní barvy a špatný zorný úhel..

 27. 27 LoX 18.12.06, 05:12:24
  FB

  [26] A jaký jiný 20´´ (plnohodnotný 1600x1200, 16:10 nechci) do 10 tis. byste mi tedy doporučil na běžnou práci, občasné hraní,... Dá se něco v této ceně pořídit (když opomenu pro mne už moc drahý HP LP2065) nebo bych měl přesměrovat na 19´´ ? Znovu díky :)

 28. 28 Radek Hulán 18.12.06, 05:12:27
  FB

  [27] http://myego.cz/item/jaky-konkretni-model-lcd-si-koupit...

 29. 29 LoX 18.12.06, 06:12:09
  FB

  Co znamená B-TN III subtyp ? Nějaká lepší TN ?

 30. 30 Radek Hulán 18.12.06, 06:12:12
  FB

  [29] B-TN - Tato inovovaná technologie spočívá hlavně v tom, že pixel je čtvercový a díky tomu jsou pozorovací úhly stejné v obou směrech. Bohužel tyto úhly jsou stále špatné a při pohledu zdola obraz prudce tmavne. Obrazovky B-TN vyrábí firma Samsung a upevňuje tím pozici i v low-endovém segmentu.

  http://www.svethardware.cz/art_doc-7ADDD23432464B19C12571BD002A4AC4.html...

 31. 31 LoX 18.12.06, 06:12:28
  FB

  [30] Mockrát díky za vysvětlení. Už se v tom trochu orientuju. Po přečtení Vašich článků a odkazů jsem pokukoval po lepších kouscích, zůstanu ale (vzhledem ke svému zařazení do ekonomické třídy lékař, absolvent :) ) u už objednaného Samsungu SyncMaster 204B za 9tis, byť pro Vás profíky je to asi "pěknej šmejd".

 32. 32 martin 30.12.06, 03:12:17
  FB

  [7] ano, ano, není nic lepšího, když se Ti ve skle monitoru odráží všechna světla, co jsou za tebou. Gratuluji

 33. 33 Martin 30.12.06, 03:12:26
  FB

  Toto je velmi dobrý článek, Moc bych ale prosil, zkuste prosím zmapovat problematiku grafických karet, a jejich připojení k televizním LCD či plazmovým monitorů, zvláště při striktním požadavku na nativní zobrazení v režimu 1366 x 768 bodů. Vím, že na výšku je to málo, ale je to obrovský problém vylomit z prodejců informaci o tom, zda a která karta takové rozlišení vůbec poskytuje. Ideálně pak přez HDMI.
  Díky za případné reakce.

 34. 34 Lad 03.01.07, 12:01:48
  FB

  Jen doplním, že v současnosti nejrychlejší LCD na světě je podle testů ViewSonic VX922 ( http://www.tomshardware.com/2006/03/27/the_spring_2006_lcd_collection/page35.html... ).

 35. 35 Vladimír 12.01.07, 03:01:03
  FB

  Dovolil bych si trochu nesouhlasit s tím co píšete o DVI/VGA připojení monitorů. Mám Hyundai L90D+ (19") připojený přes VGA ke grafice Nvidia GeForce FX 5200. Obojí má sice DVI podporovat ale na grafice již nějakou dobu nefunuje takže jedu na VGA a nevidím žádný kvalitativní rozdíl proti stejnému monitoru připojenému k jinému pc přes DVI. Obraz není ani neostrý ani se "neklepe". Ještě dodám že na DVI jede monitor na 50Hz a na VGA na 75Hz.